Udostępnij
Skomentuj

Jaki zegarek dla dziecka? Smartwatch czy tradycyjny? Który warto wybrać?

Kilka lat temu prawie każde dziecko dostawało zegarek na komunię.

Obecnie ta tradycja nieco zanika. Praktycznie wszystkie dzieci mają smartfony, w których mogą sprawdzić godzinę. Niestety przez to wiele dzieci, w wieku nawet dziesięciu czy jedenastu lat, nie potrafi korzystać z zegarka analogicznego i poprawnie odczytać z niego godziny. Dlatego warto kupić dziecku zegarek, by posiadło umiejętność odczytywania godziny z cyferblatu. Poza tym zegarek to gadżet, który jest lubiany przez dzieci. Dla niektórych jest symbolem dorosłości, dla innych to zwyczajnie przedmiot, który się podoba i którym można pochwalić się przed kolegami i koleżankami. Modele zegarków dla dzieci są różne. Niektóre klasyczne, inne z ulubionymi bohaterami dzieci. Jaki zegarek dla dziecka wybrać i czym się kierować podczas podejmowania decyzji?

Polecane smartwatche dla dzieci

Pierwszy zegarek dla dziecka - kiedy kupić? Jak nauczyć rozpoznawania godzin?

Rodzice zastanawiają się kiedy jest najlepszy moment za zakup pierwszego zegarka dla dziecka. Nie ma ściśle określonej minimalnej granicy wieku. To, kiedy kupić pierwszy zegarek, zależy od umiejętności rozpoznawania liczb. 

  • Kiedy uczyć dziecko rozpoznawania godzin? Jeśli dziecko potrafi już liczyć, zna cyfry arabskie, umie wykonywać podstawowe działania matematyczne (dodawanie i odejmowanie), to można zacząć myśleć o kupnie zegarka i rozpoczęciu nauki rozpoznawania godzin na cyferblacie. Gry planszowe i gry on-line do nauki rozpoznawania godzin przeznaczone są dla dzieci od 3 roku życia.
  • Jak nauczyć dziecko rozpoznawać godziny na zegarku? Istnieją gry edukacyjne, które mogą pomóc dzieciom w nauce. Gry pomagają w skojarzeniu godzin z konkretnymi czynnościami wykonywanymi w ciągu dnia. Oprócz gier planszowych, istnieją również gry on-line, które mają pomóc dzieciom w nauce. Rodzice mogą również razem z dziećmi przygotować z papieru tarcze zegara z liczbami i ze wskazówkami. Ważne jest to, aby uświadomić dziecku, czym jest czas oraz jak istotna jest umiejętność korzystania z zegarka. Dzieci uczą się przez skojarzenia. Godzina siódma może być godziną pobudki, godzina ósma - czasem śniadania, trzynasta - obiadu itd. Dzieci mogą mieć problem ze zrozumieniem pojęć "po, przed, za". Rodzice powinni być cierpliwi i tłumaczyć oraz ćwiczyć rozpoznawanie godzin do skutku. Nie jest to nauka prosta, ale każde dziecko w końcu zrozumie, jak odczytywać godziny.

Rodzaje zegarków dla dziecka

Zegarki dla dzieci mogą być klasyczne - z cyferblatem (zegarek z tarczą analogową) lub z wyświetlaczem elektronicznym (zegarek cyfrowy z wyświetlaczem LCD). W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają także smartwatche. Jeśli rodzice nie chcą kupować dziecku zegarka na rękę, to przygodę z cyferblatem można zacząć od budzika z ulubioną bajkową lub filmową postacią. Zegarek dla dziecka - Auta, Angry Birds czy Gwiezdne Wojny - ze względu na nawiązanie do modnych bajek i filmów, może stać się jednym z ulubionych gadżetów i tym samym zachęcić do nauki rozpoznawania godzin i poprawnego korzystania z urządzenia. Jeśli chodzi o marki zegarków, to jest ich wiele. Dużą popularnością już od wielu lat cieszą się przede wszystkim zegarki dziecięce Casio. Jakie są rodzaje zegarków:

  • Zegarek z tarczą analogową. Dla najmłodszych zaleca się kupno zegarka z dużymi, rozpoznawalnymi cyframi arabskimi oraz wyraźnymi wskazówkami. Starsze dzieci, które nie mają żadnych problemów z rozpoznawaniem godziny mogą mieć zegarek, w którym zamiast liczb są kreski, kropki lub inne symbole. 
  • Zegarek elektroniczny. Ma cyfrowy wyświetlacz i oprócz pokazywania godziny, ma wiele dodatkowych funkcji takich jak: pokazywanie daty, stoper, możliwość ustawienia kilku alarmów. Zegarki z alarmem są przydatne i mogą zastępować budzik.

Omawiając zegarki dla dzieci warto jeszcze zwrócić uwagę na zegarek Ben10. Jest to model, który współgra z płytą DVD, smartfonem lub grami on-line. Zegarek wibruje, wydaje różne dźwięki, świeci i pełni funkcje mini projektora, za pomocą którego dzieci mogą na ścianie wyświetlać różne postacie - w zależności od modelu zegarka Ben10.

Jaki zegarek najlepszy dla dziecka?

Wybierając zegarek dla dziecka należy zwrócić uwagę na cyferblat. Dla najmłodszych, w zegarkach z tarczą analogową, ważne jest, aby cyfry były czytelne, najlepiej arabskie. Aby poprawnie korzystać z takiego zegarka dzieci muszą znać zasady rozpoznawania godzin. Łatwiejszy w korzystaniu może okazać się zegarek elektroniczny, na którym godziny wyświetlane są na cyfrowym wyświetlaczu.

Wybierając zegarek dla chłopczyka można zdecydować się na modele z postaciami z Gwiezdnych Wojen, Zegarki Auta lub Zegarki Lego. Dla dziewczynki z kolei można kupić zegarek z Barbie.

Smartwatch dla dziecka, czy warto?

Wspomniane już wcześniej smartwatche to odrębna kategoria zegarków, zdobywająca coraz większą popularność w ostatnich latach. Czym tak naprawdę jest smartwatch? Jest to "inteligentny" zegarek, który łączy w sobie funkcje zegarka i telefonu (smartfonu). Za pomocą smartwatcha można odbierać połączenia. Takie zegarki wyposażone są w Wi-Fi, Bluetooth i inne rodzaje bezprzewodowej komunikacji. Zegarkiem można robić zdjęcia. Urządzenie służy także jako odtwarzacz muzyki, można z jego pomocą mierzyć tętno lub liczbę kroków, ustawić alarm czy sprawdzić puls. Czy warto kupować dziecku smartwatch? Zdania są podzielone. Niektórzy rodzice uważają, że jest to drogi i zbędny gadżet, który nie daje żadnych korzyści. Inni z kolei uważają smartwatch za bardzo przydatne urządzenie, chociażby ze względu na możliwość ustalenia lokalizacji dziecka z poziomu smartfona (taka opcja jest w droższych modelach). Kupując smartwatch należy sprawdzić z jakim systemem jest on kompatybilny (np. Android czy iOS).

Jaki smartwatch dla dziecka?

Smartwache dla dzieci, oprócz podstawowych funkcji takich jak krokomierz, możliwość odebrania rozmowy czy przeczytania smsa, mają wbudowany aparat i kamerę, dzięki którym dzieci mogą robić zdjęcia oraz nagrywać filmy, które potem można zgrać na dysk komputera. Smartwatche mają również opcję dodawania różnych filtrów i efektów do zdjęć, dzięki czemu dzieci mogą samodzielnie przerabiać swoje fotografie. W tego typu zegarkach wgrane są także gry dla dzieci. Zegarki mają też możliwość zmiany sposobu wyświetlania godziny z cyfrowego na analogowy i odwrotnie, dzięki czemu możliwa jest nauka prawidłowego rozpoznawania godzin. Wbudowany dyktafon, stoper, minutnik i budzik to funkcje, które sprawiają, że smartwatch jest urządzeniem bardzo funkcjonalnym.

Jaki smartwatch dla dziecka do 300 zł?

Do 300 złotych można kupić smartwatch, który będzie miał wszystkie wymienione wyżej funkcje. Oprócz tego w urządzeniach w tej grupie cenowej dostępne są funkcje takie jak: kompas, monitor snu czy ostrzeganie przed zgubieniem smartfona (gdy odległość między smartfonem a smartwatchem przekroczy określoną wartość - np. 10m, to zegarek powiadomi o tym fakcie użytkownika). Producenci oferują  smartwatche dla chłopca i dziewczynki. Różnice widoczne są przede wszystkim w kolorystyce, motywach dostępnych w zegarku (zmiana wyglądu wyświetlacza) oraz w grach, które są zainstalowane w urządzeniu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.