Udostępnij
Skomentuj

Pasta termoprzewodząca do PS3 - jaką wybrać? Która najlepsza?

Intensywnie użytkowana konsola może wymagać raz na jakiś czas najprostszej obsługi serwisowej.

Jeżeli praca konsoli jest głośniejsza niż wcześniej, a wentylator coraz częściej wkręca się na najwyższe obroty, to warto rozważyć wymianę pasty termoprzewodzącej i czyszczenie.

Jaka pasta termoprzewodząca do PS3?

Jaka pasta termoprzewodząca będzie najlepsza do PlayStation? Wydaje się oczywiste, że im wydajniejsza tym lepiej. Niemałe znaczenie ma też czynnik ekonomiczny oraz łatwy i bezpieczny proces aplikacji. Dla użytkowników korzystających ze sprzętu sporadycznie, wystarczą dobrej jakości silikonowe pasty termoprzewodzące, które można łatwo rozpoznać po białym kolorze. Pasty szare zawierają zazwyczaj różnego rodzaju wypełniacze poprawiające wydajność transferu ciepła, np.:

  • wypełniacze ceramiczne,
  • wypełniacze metalowe,
  • syntetyczne diamenty.

W przypadku hard userów, których sprzęt, niemal codziennie, pracuje na najwyższych obrotach, warto rozważyć inwestycje w pasty szare. W przypadku takich produktów, zauważalnie wyższy współczynnik termoprzewodzenia w pełni uzasadnia wydatek większej kwoty.

Przeglądając specyfikację past dobrze zwrócić uwagę na środki o specyfice przewodzenia energii elektrycznej zbliżonej do izolatora. Takie parametry mają pasty silikonowe oraz te z wypełniaczami ceramicznymi i diamentowymi. Oznacza to, że nie przewodzą prądu i w przypadku, gdyby nadmiar pasty zwarł piny procesora lub rezystory czy kondensatory wokół gniazda, nie powinno dojść do awarii.

Polecane pasty termoprzewodzące

Wymiana pasty termoprzewodzącej PS3 fat

Serwis pod kątem poprawy wydajności systemu chłodzenia konsoli PS3, polega na oczyszczeniu urządzenia i wymianie pasty termoprzewodzącej. W tym celu konieczny jest demontaż obudowy i wszystkich komponentów, takich jak moduł zasilania, anteny WiFi, system chłodzenia i płyta gówna. Proces ten jest stosunkowo nietrudny, jednak wymaga sporo precyzji. Zaleca się, aby początkujący użytkownicy robili w trakcie dokumentację, która pozwoli im odtworzyć właściwe kroki, niezbędne do prawidłowego montażu.

Czyszczenie starej pasty termoprzewodzącej w konsoli PS3

Po demontażu komponentów należy przejść do czyszczenia. Jeżeli wewnątrz urządzenia jest sporo kurzu, można usunąć go odkurzaczem lub sprężonym powietrzem. Następnie należy oczyścić z pasty procesor i układ chłodzenia. Do czyszczenia elementów układu, stosuje się typową dla zastosowań w elektronice chemię, np.: alkohol izopropylowy lub rozpuszczalnik. Pozostałości pasty termoprzewodzącej można usuwać ręcznikiem papierowym, a miejsca trudnodostępne doczyścić np. patyczkami do uszu.

Do czyszczenia zaschniętej pasty można kupić także dwukomponentowe środki chemiczne. Środek do czyszczenia wstępnego pozwala na usunięcie twardej, czasem wręcz skamieniałe powłoki ze starej pasty. Drugi komponent jest przeznaczony do dokładnego oczyszczenia powierzchni ze wszelkiego rodzaju pozostałości pasty i zanieczyszczeń. Środki są oznaczone w sposób niebudzący wątpliwości co do kolejności użycia. Nakłada się je również za pomocą ręczników papierowych.

Nakładanie nowej pasty termoprzewodzącej do PS3

Po oczyszczeniu komponentów konsoli PS3, pozostało tylko nałożyć nową warstwę pasty termoprzewodzącej i przystąpić do ponownego montażu urządzenia. Nakładanie pasty powinno przynieść efekt pokrycia procesora cienką równą powłoką z środka termoprzewodzącego. Pasta powinna wypełnić wszelkie nierówności na powierzchni styku procesora z radiatorem. W ten sposób uzyskuje się największą możliwą powierzchnię wymiany ciepła pomiędzy komponentami. Pozwala to na wydajny transfer energii cieplnej i tym samym zapewnia warunki dla optymalnej pracy układu chłodzenia.

Nakładając pastę na procesor należy pamiętać, że chodzi o uzyskanie w cienkiej, równomiernie rozprowadzonej powierzchni. W przypadku zwartej zabudowy konsoli PS3, nie widać nadmiaru pasty wyciśniętej po montażu radiatora. W związku z tym od razu trzeba położyć właściwą ilość. Szczególnie za pierwszym razem, trudno o pewność czy nie przesadziło się pastą termoprzewodzącą. W związku z tym, wykonując serwis układu chłodzenia po raz pierwszy, lepiej użyć past na bazie silikonu, bez dodatków metalicznych.

Polecani producenci past termoprzewodzących do PS3

Wybór past termoprzewodzących do PS3 jest naprawdę duży. Zachęcamy do zapoznania się ze specyfikacjami past renomowanych producentów, środków i akcesoriów do serwisu elektroniki. Szukając odpowiedniego rozwiązania, polecamy zainteresować się produktami jak:

  • pasta termoprzewodząca Arctic – dostępna w dwóch wersjach, biała MX-2 oraz szara MX-4. Pasta o bardzo dobrych parametrach i wysokiej żywotności. Wg producenta prawidłowo położona warstwa powinna bez problemu wytrzymać intensywne warunki pracy, nawet przez osiem lat.
  • pasta termoprzewodząca Natec – z serii Husky, jak mówi slogan firmowy, to „najlepszy przyjaciel procesora”. Pasta ta nie przewodzi prądu i nie koroduje. W związku z tym nadaje się do długotrwałego użytkowania. Zaletą produktu Natec jest także szybki czas wygrzewania.
  • pasta termoprzewodząca be quiet – w wersji DC 1 oferuje współczynnik przewodzenia na poziomie 7,5 W/mK. Produkt oferowany jest w opakowaniu w formie strzykawki, zawierającej 3 g pasty, co powinno zaspokoić potrzeby 9 aplikacji. W zestawie z pastą dołączona jest plastikowa szpatułka do rozprowadzania.
Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.