Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Palnik gazowy – jaki wybrać? Który najlepszy?

Na szlaku nie może nam zabraknąć między innymi palnika gazowego. Który wybrać?

Chociaż palnik gazowy nie jest niezbędnym wyposażeniem turysty, okaże się niezbędny, jeżeli chcemy przygotować na szlaku świeżą herbatę lub ciepły posiłek. Pozwoli nam również ogrzać się w namiocie. Jest zatem szczególnie przydatny, jeżeli w trasie chcemy spędzić kilka lub więcej dni. Na szczęście, na rynku znajdziemy szereg różnorodnych modeli, które z łatwością dostosujemy do naszych potrzeb.

Wśród zalet palników na gaz wymienia się:

  • wygodną, intuicyjną obsługę,
  • niezawodność,
  • niska waga,
  • łatwość pielęgnacji.

Co więcej, palniki gazowe dają czysty i gorący płomień, który można regulować za pomocą jednego ruchu ręki. To niezwykle komfortowe rozwiązania. Nie wymagają bowiem specjalistycznej wiedzy z zakresu rozpalania czy też czyszczenia. Nic więc dziwnego, że są chętnie wybierane i obecnie królują na szlakach.

To, jaki palnik gazowy wybierzemy, zależy przede wszystkim od tego, w jakich okolicznościach będzie używany. Wszystkie modele dobrze sprawdzają się na dużych wysokościach. Jednak na uwadze musimy mieć to, że ich wydajność spada w ujemnych temperaturach.

Jaki palnik na kartusze?

Palniki gazowe zasilane są lekkimi pojemnikami na gaz zwanymi kartuszami. Dzięki temu są wygodne. Wybierając się w podróż, musimy mieć na uwadze jednak ograniczoną dostępność kartuszy w miejscach, w których będziemy przebywać. Co więcej, nie można ich przewozić drogą lotniczą.

Na rodzimych i europejskich szlakach sprawdzą się jednak doskonale, tym bardziej że ich minimalistyczne wersje mieszczą się w dłoni, przez co nie będziemy mieć żadnych problemów z ich przechowywaniem.

Wybierając palnik gazowy, w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na rodzaj kartuszy, jakie mogą być w konkretnym modelu montowane. Wśród dostępnych opcji mamy:

Kartusze nakręcane

Są one zgodne z normą EN 417 (standard angielski). To modele, które produkowane są przez większość firm. Można je dostać w wielu częściach świata. Szeroka dostępność to jednak nie jedyna zaleta palników na kartusze nakręcane. Zapewniają one także wysoką efektywność gotowania, są lekkie – ważną nawet 25 gramów.

Co więcej, są proste w użytkowaniu, a po złożeniu zajmują niewiele miejsca, gdyż kartusz można rozłączyć. Sprawdzą się zatem doskonale na turystycznym szlaku. Na wyróżnienie zasługuje również niska cena sprzętu.

Kartusze z połączeniem rozporowym

Cieszą się dużą popularnością zwłaszcza w Europie Zachodniej, gdzie w niektórych miejscach mogą okazać się jedynymi dostępnymi. W porównaniu z palnikiem na kartusze nabijane model ten charakteryzuje się większą stabilnością. Zwykle jednak ma wyższą cenę, a większe gabaryty sprawiają, że jest cięższy i trudniej go transportować,

Kartusze nabijane

To opcja najrzadziej wybierana, gdyż po połączeniu z palnikiem ich demontaż jest możliwy, tylko jeśli zostaną całkowicie opróżnione. To tak zwany standard francuski (C 206).

Warto wiedzieć, że na rynku tylko nieliczne modele umożliwiają obsługę dwóch różnych systemów mocowania. Ich cena jednak jest dosyć wysoka. Będą zatem odpowiednie dla osób, które często organizują piesze wycieczki.

Co więcej, przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić, czy palnik turystyczny umożliwia podłączenie kartusza przy pomocy wężyka. Jest to pomocne, gdy podróżujemy podczas mrozów. Jak zostało wspomniane, wydajność kartuszy gazowych spada przy ujemnej temperaturze. Konstrukcja z wężykiem pozwala nam na ogrzanie pojemnika w dłoniach w celu przywrócenia jego pełnej sprawności. To niezwykle użyteczne rozwiązanie.

Jaki palnik gazowy turystyczny?

Decydując się na palnik gazowy, pod uwagę należy wziąć także inne kwestie, w tym między innymi:

Materiał palnika gazowego

Przesądza on nie tylko o wytrzymałości sprzętu, ale również o jego wadze i cenie. Najtańsze są palniki stalowe. Z uwagi na ten fakt cieszą się one sporą popularnością, jednak są stosunkowo ciężkie. Nie sprawdzą się zatem, jeśli decydujemy się na długą pieszą wędrówkę.

Nieco droższe są palniki aluminiowe. Są wytrzymałe, a zarazem lżejsze niż warianty stalowe. Wysoką trwałość i niewielką wagę zapewnia tytan. Palniki wykonane z tego materiału charakteryzują się jednak wysoką ceną, stąd też są rzadziej wybierane. Na rynku dostępne są także palniki gazowe, do produkcji których użyto różnych materiałów, dlatego ciężko je zakwalifikować do którejś z grup,

Rozmiar palnika

Przeciętne wymiary palnika gazowego to 75x55x90 cm, co jednak może okazać się kłopotliwe w transporcie. Na szczęście, na rynku dostępne są również rozwiązanie o połowę mniejsze, które bez żadnych problemów zmieścimy w turystycznym plecaku.

To, jakie wymiary ma palnik, uzależnione jest od wielu czynników, w tym między innymi systemu montażu butli czy też indywidualnych rozwiązań, jakie zastosował producent. Ważne jest również to, aby palnik miał składane podpórki stabilizujące garnek. Wówczas jego transport nie będzie kłopotliwy,

Jaki gaz do butli?

Na rynku dostępne są kartusze zawierające różne gazy. Najpopularniejsze, najtańsze i najbardziej dostępne są pojemniki na propan-butan. W chłodniejsze dni lepiej sprawdza się mieszanka propan-izopropan-butan. Jest bowiem wydajniejsza i daje lepszy płomień, co wiąże się z jednak z wyższą ceną kartusza.

Kiedy temperatura spada poniżej zera, lepiej zaopatrzyć się w pojemnik izopropan-izobutan. Dzięki temu nie będziemy mieć żadnych problemów z uzyskaniem pożądanego płomienia. Niestety mieszanka ta jest droższa niż dwie wcześniej wymienione propozycje. W warunkach intensywnego mrozu sprawdza się jednak najlepiej.

Większość producentów ma w swej ofercie palniki gazowe, które współpracują ze wszystkimi mieszankami. Przed dokonaniem zakupu, warto to jednak sprawdzić, dzięki czemu unikniemy ewentualnego rozczarowania,

Waga palnika

Im lżejszy palnik gazowy, tym lepiej. To, jak ciężki będzie sprzęt, zależy od wielu czynników, nie tylko od wielkości kartusza. Liczą się bowiem także indywidualne rozwiązania konstrukcyjne zastosowane przez danego producenta. Jeżeli zależy nam na lekkości, zdecydujmy się na minimalistyczny palnik, pozbawiony wymyślnych akcesoriów,

Wydajność

Zależy od wielu czynników, w tym między innymi od temperatury panującej na zewnątrz, siły wiatru czy też typu palnika. Niemniej dobrej jakości urządzenie powinno osiągać moc 3000 W,

Szybkość gotowania wody

Dobrej jakości palnik gazowy powinien być w stanie zagotować 1 litr wody w 3-4 minuty w warunkach idealnych. Urządzenie o mocy 3000 W z łatwością sobie poradzi z tym zadaniem. Niemniej i w tym przypadku wiele zależy od warunków pogodowych, w tym przede wszystkim od temperatury powietrza i siły wiatru,

Budowa menażki

Wpływa nie tylko na funkcjonalność sprzętu, ale również jego wydajność. Warto zatem zadbać o to, aby miała żebrowanie na spodzie oraz przewodziła ciepło. Przyspieszy to przygotowywanie posiłków. Uchwyty zaś powinny być składane i pokryte antypoślizgowym materiałem, na przykład gumą. Dzięki temu będą pewnie leżeć w dłoni,

Obecność zapalnika piezoelektrycznego

Pozwala zapalić płomień (włączyć palnik) bez użycia dodatkowego źródła ognia, na przykład zapalniczki, co na szlaku może okazać się niezwykle pomocne. Jest niezwykle prosty w obsłudze. Wystarczy przycisnąć przycisk, a gadżet sam wygeneruje iskrę, która zapali gaz.

Na uwadze musimy mieć jednak to, że palnik gazowy wyposażony w zapalnik piezoelektryczny będzie cięższy niż standardowy model. Również i jego cena jest wyższa – średnio o 10-15 złotych,

Obecność radiatora

Instalowany jest po to, aby naczynie lepiej pochłaniało ciepło z palnika, co pozwala efektywniej wykorzystać paliwo. Niestety podobnie jak zapalnik piezoelektryczny element ten zwiększa wagę i cenę palnika,

Dodatkowe akcesoria

Choć nie są niezbędne, zwiększają funkcjonalność palnika i sprawiają, że jest lepiej przystosowany do trudnych warunków, jakie mogą panować na szlaku. Jeżeli chcemy zabezpieczyć sprzęt przed wodą, wilgocią, piaskiem, kurzem i zanieczyszczeniami, warto wybrać model wyposażony w specjalny pokrowiec. Zapewnia on zdecydowanie lepszą ochronę niż na przykład plastikowa siatka. Dzięki niemu zyskamy pewność, że nic nie zakłóci pracy dysz.

Przydatna może się okazać również osłonka przeciwwiatrowa. Ułatwi ona przygotowywanie posiłków w warunkach silnego wiatru. Wpływa zatem pozytywnie na wydajność sprzętu. Niektórzy producenci dołączają do palnika gazowego prosty zestaw naprawczy. Może się on okazać na wagę złota, gdy na szlaku dojdzie do awarii sprzętu.

Jak dbać o palnik gazowy?

Z reguły palniki gazowe to urządzenia, które odznaczają się wysoką trwałością i dosyć długą żywotnością. Wiele jednak zależy od tego, w jaki sposób są eksploatowane. Jeżeli zależy nam na tym, aby zakupiony sprzęt działał jak najdłużej, musimy o niego odpowiednio dbać. Oto najważniejsze zasady eksploatacji i konserwacji urządzenia:

  1. Nie pozostawiaj palnika gazowego w wilgotnym lub mokrym pokrowcu.
  2. Do pokrowca chowaj zimny sprzęt. W przeciwnym razie gorący palnik może stopić pewne elementy, które oblepią dysze.
  3. Unikaj zanieczyszczenia dysz palnika piaskiem, kurzem lub pyłem. Obniży to wydajność sprzętu.
  4. Wystrzegaj się zalania sprzętu wodą.
  5. Co pewien czas dokręcaj elementy, które się poluzowały.

Podsumowują, szeroka oferta rynkowa palników gazowych sprawia, że wybór właściwego modelu może okazać się nie lada wyzwaniem. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, które przesądzają o funkcjonalności sprzętu. Liczy się nie tylko moc, ale także rodzaj systemu mocowania kartuszy, waga urządzenia czy też trwałość zastosowanych rozwiązań.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.