Udostępnij
Skomentuj

Ozonowanie żywności - po co i jak się go używa?

Zarówno producenci żywności, jak i konsumenci coraz częściej sięgają po ozonatory do żywności. Co to urządzenia i po co z nich korzystać?

Generatory ozonu znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle, ale też w produkcji żywności, a także w zastosowaniach domowych. Urządzenie tego rodzaju może być wykorzystywane do ozonowania żywności. Czy warto ozonować produkty spożywcze? Jak się to robi? Czy to bezpieczne i potrzebne?

Po co używa się ozonatora do żywności?

Ozonowanie jedzenia jest coraz powszechniejszą praktyką już etapie jego produkcji i dystrybucji. Po ozonatory sięgają producenci, hurtownicy i sprzedawcy, gdyż proces ten znacząco poprawia trwałość żywności. W jaki sposób działa ozonator do żywności? Po co go używać?

 • Ozonowanie żywności prowadzi do eliminacji mikrobów, zalążków grzybów i pleśni. 
 • Ozonowanie mięsa przedłuża jego świeżość i ogranicza ryzyko namnażania się bakterii. 
 • Ozonowanie warzyw i owoców nie tylko pomaga w ich dłuższym przechowywaniu, ale też skutecznie usuwa bakterie, wirusy i grzyby, a także pozostałości pestycydów. 

Warto wiedzieć!

Ozonator to urządzenie generujące ozon. Jest to w pełni naturalny gaz, który występuje w atmosferze. Jest nieszkodliwy dla żywności, szybko odparowuje, a przy tym działa dezynfekująco, dlatego jest tak popularny w użyciu domowym i profesjonalnym.

Urządzenie do ozonowania warzyw i owoców może posłużyć do ozonowania wszelkich produktów spożywczych – mięsa, jaj, kaszy i wielu innych. Ozonatory domowe posłużą także do ozonowania pomieszczeń, a także wnętrza lodówki, zmywarki i innego rodzaju urządzeń. 

Popularne pojemniki kuchenne

Jak ozonować żywność?

Urządzenie do ozonowania żywności może przydać się w każdym domu. Przyczyni się do skuteczniejszego oczyszczania jedzenia z bakterii, zarodników pleśni i grzybów, a także z pozostałości pestycydów i azotanów. Sam proces ozonowania żywności jest bardzo prosty i można przeprowadzić go na 2 sposoby:

Ozonowanie żywności w wodzie to najbardziej powszechny i popularny sposób ozonowania produktów spożywczych, a szczególnie mięsa, warzyw i owoców. Jak to zrobić?

 • Porcję warzyw, owoców lub mięsa należy umieścić w szklanym lub plastikowym naczyniu i zalać wodą do całkowitego zanurzenia. W zależności od wydajności urządzenia, można ozonować na raz od 5 do 10 kg produktów spożywczych. 
 • Do ozonatora należy podpiąć rurkę z dyfuzorem i umieścić ją w wodzie.
 • Ozonator można podłączyć i uruchomić na 10-15 minut. Po tym czasie można wylać wodę. Produkty spożywcze nadają się do użycia lub do dalszego przechowywania.

Ozonowanie żywności bez użycia wody polega na umieszczeniu warzyw, owoców lub innych produktów spożywczych w woreczku strunowym. Jak to zrobić?

 • Porcję owoców, warzyw lub innej żywności należy umieścić w woreczku strunowym i zamknąć go, pozostawiając jedynie wąską szczelinę na rurkę od ozonatora.
 • Do ozonatora należy podpiąć rurkę z dyfuzorem i umieścić ją w woreczku z produktami spożywczymi. Całość warto uszczelnić.
 • Ozonator można podłączyć i uruchomić na 10-15 minut. Po tym czasie należy wyjąć produkty z woreczka i odczekać około 20 minut przed ich spożyciem. 

Ozonowanie wody, żywności i pomieszczeń umożliwia pozbycie się mikrobów, zarodników grzybów i pleśni. Korzystanie z ozonatora jest proste i szybkie. Powyższe wskazówki są ogólne, a każde urządzenie może oferować dodatkowe funkcje i dlatego warto zawsze przejrzeć instrukcję użytkowania. 

Ozonator do żywności - wady i zalety

Przed decyzją o zakupie ozonatora do żywności, warto jeszcze przyjrzeć się bliżej jego atutom oraz mankamentom. 

ZALETY

 • Wielofunkcyjność – ozonator do domu może posłużyć do ozonowania żywności, ale też pomieszczeń i urządzeń.
 • Prosta obsługa – niemal każda maszyna do ozonowania działa w podobny sposób, jest wyposażona w programator czasowy i akcesoria umożliwiające ozonowanie wody.
 • Relatywnie niska cena – w dodatku jest to inwestycja na dłuższy czas.

WADY

 • Wiele tańszych ozonatorów ma niską wydajność, przez co też niższą skuteczność lub trzeba używać ich dłużej dla uzyskania pożądanego efektu.
 • Specyficzny zapach ozonu w okolicach użytkowania ozonatora – trzeba pamiętać o wentylacji pomieszczeń.

Jeśli chodzi o ozonator do żywności, wady są nieliczne, a jeśli już pojawiają się jakieś mankamenty (na przykład niska wydajność), to dotyczą najczęściej urządzeń tanich od mało znanych marek. 

Czy ozonowanie żywności jest bezpieczne?

Przed zakupem ozonatora, warto jeszcze poświęcić chwilę na rozwianie wątpliwości, co do samego procesu ozonowania. Jest to bardzo skuteczna metoda dezynfekcji, ale też uzdatniania wody i żywności. Czy ozon może zaszkodzić użytkownikom, a może jest w pełni bezpieczny?

Ozonowanie – czy jest szkodliwe?

Ozon to naturalny gaz, który występuje w atmosferze. Ozonator generuje ozon, który usuwa przykre zapachy, mikroby i pestycydy, a także uzdatnia wodę. Żywność i woda ozonowana są bezpieczne do spożycia lub dalszej obróbki i przechowywania.

Jedyne, co mogłoby w jakikolwiek sposób zaszkodzić użytkownikom generatorów ozonu, jest nadmierna ekspozycja na ten gaz przez osoby chore na astmę lub inne schorzenia płuc. W pozostałych przypadkach, przy prawidłowej eksploatacji urządzenia, ozonowanie jest bezpieczną techniką odkażania, dezynfekowania, usuwania zapachów, pestycydów, bakterii, grzybów i pleśni. 

Jak bezpiecznie ozonować żywność i pomieszczenia? 

 • Przede wszystkim należy zapoznać się z instrukcją użytkowania generatora ozonu jeszcze przed jego uruchomieniem – każde urządzenie ma swoją specyfikę.
 • Należy unikać dłuższego przebywania w pomieszczeniach, które są ozonowane.
 • Po zakończeniu ozonowania pomieszczenia, należy je przewietrzyć.
 • Podczas ozonowania produktów spożywczych, a szczególnie przy użyciu wody, można przebywać w pomieszczeniu, ale także warto zadbać o jego przewietrzenie. 

Ozonator do żywności opinie ma bardzo korzystne, a szczególnie wśród osób dbających o zdrowe żywienie. Urządzenie tego rodzaju z pewnością przyda się w każdej kuchni, ale może też posłużyć do wielu innych zastosowań, dlatego warto sięgnąć po sprzęt o wydajności nie mniejszej niż 400-500 mg/h, gdyż będzie to ozonator jaki wybrać można nie tylko do ozonowania wody i warzyw, ale też do ozonowania całych pomieszczeń i samochodów.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.