Udostępnij
Skomentuj

Ozonator - co to jest? Do czego służy?

Generatory ozonu cieszą się rosnącą popularnością i znajdują coraz szersze zastosowanie przemysłowe, ale też domowe. Czym jest ozonator? Do czego może się przydać?

Ozonatory cieszą się coraz większą popularnością. Bywają wykorzystywane w przemyśle, ale też w biurach, samochodach i domach. Mogą posłużyć do ozonowania powietrza oraz wody. Zanim zdecydujemy się na zakup sprzętu tego rodzaju, warto dowiedzieć się więcej o tym, jak działa urządzenie do ozonowania. 

Ozonator - czym jest?

Ozonator to nic innego, jak urządzenie generujące ozon. W sprzedaży można znaleźć poręczne ozonatory do samochodu lub do użytku domowego, ale też o wiele bardziej wydajne i masywne generatory ozonu przemysłowe.

Warto wiedzieć!

Ozonator powietrza to urządzenie służące do generowania ozonu. Ozon jest gazem o silnych właściwościach bakteriobójczych i antyseptycznych. Z tego właśnie względu jest on chętnie wykorzystywany do uzdatniania wody, ale też do różnych innych procesów podczas produkcji żywności, a także do oczyszczania powietrza.

Funkcjonalność ozonatora zależy, w dużej mierze, od modelu urządzenia, jaki zakupiono. W sprzedaży można znaleźć:

 • Ozonatory samochodowe – z ich pomocą można przeprowadzić ozonowanie klimatyzacji i to we własnym zakresie, ale też oczyścić powietrze w samochodzie i usunąć zapachy spalin, jak również dymu tytoniowego. Ozonator samochodowy może być zasilany z gniazda zapalniczki albo nawet z USB. 
 • Ozonatory domowe/biurowe – urządzenia zasilane standardowo i o nieco wyższej wydajności niż ozonatory miniaturowe i samochodowe. Ozonator do domu może posłużyć do ozonowania powietrza w domu, biurze lub innej małej firmie. Ozonator domowy może być wyposażony także w elementy umożliwiające ozonowanie wody.
 • Ozonatory przemysłowe – zdecydowanie większe i bardziej wydajne urządzenia, które obsłużą całe hale i duże pomieszczenia. Ozonator przemysłowy może być stosowany zarówno do ozonowania powietrza, jak i wody. 
 • Ozonatory z funkcją jonizacji – czyli urządzenia dwa w jednym. Ozonator-jonizator ma jeszcze szersze zastosowanie, gdyż może być użytkowany do oczyszczania powietrza i do jego jonizacji. Jonizacja powietrza poprawia jego jakość, wzbogaca powietrze w jony ujemne.

Oczywiście w sprzedaży można znaleźć wiele różnych generatorów ozonu, a także urządzeń takich, jak jonizator powietrza lub oczyszczacz, które także mają możliwość poprawiania jakości powietrza. 

Ozonator – zastosowanie

Generator ozonu może mieć szerokie zastosowanie i to zarówno w przemyśle, jak również w małych firmach, biurach i w domowych warunkach. Jakie działania można wykonać przy pomocy ozonatora?

 • Oczyszczanie i odświeżanie powietrza w pomieszczeniach – ozon ma właściwości dezynfekujące, usuwa bakterie, zarodniki pleśni, wirusy i grzyby, ale też przykre zapachy. Z pomocą ozonatora można oczyścić i odświeżyć powietrze w pomieszczeniach domowych i biurowych. 
 • Ozonowanie klimatyzacji i wnętrza samochodu – jednym z najczęstszych zastosowań ozonatora jest odgrzybianie klimatyzacji ozonem. Usługę tę świadczą różne firmy, ale posiadając własny ozonator do samochodu można oczyszczać klimatyzację samodzielnie. Ozonator usunie także przykre aromaty z wnętrza samochodu, a szczególnie zapach dymu z papierosów. Zastanawiając się nad tym, jaki ozonator do samochodu wybrać, warto zwrócić uwagę na jego zasilanie – najwygodniejszy będzie ozonator do auta, który można zasilić z gniazda zapalniczki albo z USB.
 • Ozonowanie butów – ozonator do butów to także świetny przykład na to, jak wszechstronne jest to urządzenie. Generator ozonu pomoże usunąć przykre zapachy z obuwia, ale też z odzieży. Może przydać się także do usuwania przykrej woni ze sprzętów treningowych i pomieszczeń, w których się ćwiczy. 
 • Ozonowanie jedzenia – bardzo wiele firm z branży spożywczej stosuje ozonator do warzyw i owoców. Ozonowanie warzyw, owoców i innych produktów spożywczych sterylizuje je, a także przedłuża ich przydatność do spożycia. Ozonator do żywności może być wykorzystywany nie tylko do warzyw – popularne stało się także ozonowanie mięsa i jaj. 
 • Uzdatnianie wody pitnej – ozonator wody jest często wykorzystywany na basenach, ale może też posłużyć do uzdatniania wody pitnej.
 • Sterylizacja urządzeń AGD, a szczególnie wnętrza lodówki – działanie generatora ozonu można wykorzystać także do oczyszczenia wnętrz różnorodnych urządzeń AGD, a w szczególności lodówek, pralek i zmywarek. Ozonowanie tych urządzeń pomoże utrzymać ich czystość, usunie bakterie, zarodniki pleśni i grzybów, a także wyeliminuje przykre zapachy. 

Jak widać, ozonator zastosowanie ma bardzo szerokie i różnorodne, a to tylko najczęstsze sposoby użytkowania tego urządzenia. 

Jak działa generator ozonu?

Szerokie zastosowanie generatorów ozonu wynika zarówno z łatwej dostępności tych urządzeń i ich stosunkowo niskich cen, jak również z samej skuteczności działania. Jak działa ozonator i co warto o nim wiedzieć?

 • Ozonator generuje ozon, który jest gazem o silnych właściwościach dezynfekujących.
 • Generowanie ozonu następuje na skutek wyładowań niezupełnych. Zachodzi wówczas synteza ozonu. 
 • Urządzenia do użytku domowego, biurowego i samochodowego najczęściej mają wydajność kilkuset mg/h. 
 • Z uwagi na to, że cząsteczki ozonu są cięższe od powietrza, urządzenie warto ustawić na podwyższeniu w trakcie użytkowania (szczególnie podczas ozonowania pomieszczeń).
 • By ozonowanie pomieszczenia było skuteczne, należy odizolować je od pozostałych wnętrz i od powietrza z zewnątrz i dopiero wówczas uruchomić urządzenie.
 • Ozonator zazwyczaj bywa wyposażony w programator czasowy, dzięki któremu można dopasować czas działania urządzenia. 

Generator ozonu to skuteczne urządzenie, które znajdzie szerokie zastosowanie w domu, samochodzie lub firmie. Przed zakupem, warto zweryfikować parametry, jakie ma do zaoferowania ozonator, opinie i recenzje samych użytkowników także mogą być przydatne. Zestawienia pokroju: ozonator ranking pomagają zorientować się w bieżących trendach zakupowych i wytypować ozonator jaki wybrać warto spośród wielu dostępnych modeli. Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę jest cena urządzenia. Jeśli chodzi o ozonator cena zależy od parametrów urządzenia – mniejsze modele o niskiej wydajności można kupić tanio, ale urządzenia te nie będą odpowiednio wydajne w dużych pomieszczeniach. Rozsądnym wyborem wydają się więc generatory ozonu ze średniej półki, które mają wydajność ok. 500 mg/h lub wyższą. 

Czy ozonator jest bezpieczny?

Wielu kupujących zastanawia się zarówno nad tym, czy warto kupić ozonator, jak również nad tym, czy jest to urządzenie bezpieczne. Jak to zwykle bywa, generator ozonu opinie ma podzielone – niektórzy uważają to urządzenie za niezbędne, a inni zwracają uwagę na kwestie bezpieczeństwa podczas nieumiejętnego użytkowania. Co warto wiedzieć o kwestiach bezpiecznego ozonowania?

 • Prawidłowo użytkowany ozonator domowy, samochodowy lub biurowy nie powinien stanowić zagrożenia. Wydajność urządzeń konsumenckich jest o wiele niższa niż przemysłowych, dlatego są bezpieczniejsze dla użytkowników. 
 • Kluczową kwestią jest użytkowanie generatora ozonu tak, jak wskazano w instrukcji – w ozonowanym pomieszczeniu nie należy przebywać, a po zakończeniu ozonowania, wnętrze należy porządnie przewietrzyć. 
 • Ozon jest gazem, który naturalnie występuje w atmosferze. Jego niewielkie stężenie nie jest szkodliwe. Dopiero dłuższe przebywanie w pomieszczeniu, gdzie stężenie ozonu jest bardzo wysokie może powodować dyskomfort albo podrażnić drogi oddechowe, dlatego ważne jest wywietrzenie samochodu lub pomieszczeń, w których stosowano ozonator. 
 • Ostrożność podczas korzystania z ozonatora powinny zachować szczególnie osoby cierpiące na astmę lub inne schorzenia dróg oddechowych. 

Ozonator, jak każde urządzenie, może okazać się niebezpieczny głównie wówczas, gdy będzie użytkowany nieprawidłowo, nieostrożnie i niezgodnie z zaleceniami, dlatego zawsze warto zaglądać do instrukcji użytkowania i dopiero po jej przejrzeniu uruchomić urządzenie. 

Udostępnij
2,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.