Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/ozonator-samochodowy-jaki-wybrac-jak-uzywac/16351/ 2020-10-29 13:01:51.000000

Ozonator samochodowy - Jaki wybrać? Jak używać?

Ozonatory samochodowe cieszą się rosnącą popularnością. Jak wybrać ozonator samochodowy? Do czego może przydać się to urządzenie?

Nieświeże powietrze w samochodzie, przykry zapach tytoniu, który wnika w tapicerkę, a także dawno nieodświeżana klimatyzacja to elementy, które mogą uprzykrzyć korzystanie z samochodu. W takiej sytuacji można wybrać się do serwisu, który oferuje usługę odgrzybiania lub ozonowania klimatyzacji i wnętrza pojazdu albo sięgnąć po ozonator do samochodu.  

Ozonowanie samochodu - po co?

Ozonator to urządzenie generujące ozon, który jest gazem o silnych właściwościach dezynfekujących. Z tego właśnie względu ozonowanie jest powszechnie stosowane do uzdatniania wody, ale też w przemyśle spożywczym i w wielu innych dziedzinach. Ozonator może przydać się także posiadaczom samochodów. Samochodowa maszyna do ozonowania ma wiele funkcji:

 • Dezynfekowanie powietrza – ozonator do auta może posłużyć do regularnego odświeżania i dezynfekowania powietrza w samochodzie.
 • Usuwanie zapachów – ozonowanie samochodu umożliwia usunięcie z jego wnętrza przykrych zapachów. W ten sposób można usunąć woń tytoniu z tapicerki, ale też aromaty typowo motoryzacyjne.
 • Dezynfekcja klimatyzacji – ozonowanie klimatyzacji w samochodzie może zastąpić usługę oczyszczania i dezynfekcji, jaką zwykle wykonuje się w serwisie. Regularne ozonowanie klimatyzacji ograniczy rozwijanie się w przewodach bakterii, pleśni i grzybów. 

Generator ozonu do samochodu nie kosztuje wiele, a może ograniczyć wydatki na pranie tapicerki lub odgrzybianie klimatyzacji. Ozon skutecznie eliminuje bakterie, grzyby i pleśnie, a także redukuje nieprzyjemne zapachy. 

Ozonator do auta - jak wybrać?

Rosnąca popularność generatorów ozonu wpłynęła na poszerzenie oferty urządzeń tego rodzaju. Obecnie znaleźć można je w asortymencie wielu marek. Jaki ozonator do samochodu wybrać? By odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii technicznych:

 • Wydajność – to kluczowy parametr. Ozonator powietrza do samochodu nie musi być aż tak wydajny, jak urządzenie do stosowania w domu lub w przemyśle. Wydajność ozonatora jest podawana w mg/h. Przyjmuje się, że wydajność ok. 400 mg/h jest wystarczająca do ozonowania wnętrz od 10 do 20 m2. Jeśli chodzi o ozonator do samochodu jaka wydajność byłaby odpowiednia? Najlepiej nie niższa niż ok. 300-400 mg/h, ale im wyższa, tym krócej będzie musiało pracować urządzenie. 
 • Sterowanie - generator ozonu do auta może być wyposażony w przyciski i pokrętła, ale też w wyświetlacz i bardziej zaawansowane opcje sterowania. Warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie można zaprogramować na określony czas działania. Droższe ozonatory mogą oferować nawet opcję programowania cyklicznej pracy albo być wyposażone w funkcję opóźnionego startu. 
 • Funkcjonalność – wybierając ozonator powietrza do samochodu, warto zastanowić się, czy urządzenie aby na pewno nie przyda się też do innych zastosowań. Jeśli sprzęt miałby posłużyć także do ozonowania żywności i wody, powinien być wyposażony w pompę oraz posiadać odpowiednie akcesoria. 
 • Zasilanie – zdecydowana większość urządzeń jest zasilana sieciowo i wyposażona w standardową wtyczkę, ale mniejsze modele ozonatorów mogą być wyposażone we wtyczkę do gniazda zapalniczki albo w przewód zasilający USB. 
 • Cena – ozonatory mają mocno zróżnicowane ceny. Za urządzenie o wydajności około 500-600 mg/h trzeba zapłacić około 150-200 zł lub więcej. Wszystko zależy od funkcjonalności urządzenia, parametrów, ale też marki i opinii użytkowników. Warto sięgnąć po model ze średniej półki, który ma do zaoferowania dobrą wydajność, ale też wygodne sterowanie 
 • Marka – chcąc znaleźć ozonator jaki wybrać warto, dobrze jest kierować się też renomą producenta. Lepiej unikać firm, które nie są znane w branży, a o ich produktach trudno znaleźć jakieś rzeczowe informacje i recenzje. 
 • Opinie użytkowników – wybierając ozonator samochodowy opinie, recenzje i oceny także należy wziąć pod uwagę. Można je znaleźć nie tylko na grupach dyskusyjnych, ale też w samych sklepach internetowych – przy konkretnych urządzeniach. Dobrym pomysłem jest też weryfikowanie zestawień typu: ozonator do samochodu ranking. Zestawienia topowych urządzeń pozwalają szybko zorientować się, po jakie urządzenia kupujący sięgają najczęściej. 

Ozonator samochodowy - jak używać?

Samochodowy generator ozonu może być użytkowany do ozonowania wnętrza pojazdu, do ozonowania bagażnika albo klimatyzacji. Jak przeprowadzić taki zabieg? 

Ozonowanie wnętrza samochodu:

 • Należy usunąć możliwe źródła nieprzyjemnego zapachu mechanicznie – np. ścierając zaschnięte plamy, usuwając brudne i stare filtry powietrza. 
 • Urządzenie należy ustawić na przednim siedzeniu lub na podłodze. Przewód zasilający można wyprowadzić na zewnątrz przez minimalne uchylenie okna. 
 • Standardowy czas ozonowania samochodu to 30 minut. Przy bardzo silnych zapachach, zarodnikach pleśni i grzybów albo przy niskiej wydajności urządzenia, czas ten można wydłużyć. 
 • Chcąc, przy okazji ozonowania samochodu, oczyścić także kanały wentylacyjne lub klimatyzację, należy na około 15 minut uruchomić silnik samochodu i ustawić system nadmuchu na obieg wewnętrzny. Jeśli urządzenie dysponuje odpowiednią końcówką, można umieścić ją w jednej z kratek wentylacyjnych. Warto jednak przeprowadzić ozonowanie samej klimatyzacji raz na jakiś czas.

Ozonowanie klimatyzacji samochodowej:

 • Przed przystąpieniem do ozonowania, warto zmienić filtry powietrza.
 • Podczas ozonowania klimatyzacji, silnik samochodu powinien być włączony. Należy ustawić obieg zamknięty powietrza oraz jego minimalną temperaturę.
 • Urządzenie warto ustawić z przodu, a końcówkę z rurką umieścić w kratce wentylacyjnej. 
 • Ozonowanie klimatyzacji powinno trwać minimum 30 minut, a jeśli dawno już nie wykonywano czyszczenia klimatyzacji, to warto zastosować dwa takie cykle. 

Zarówno podczas ozonowania wnętrza samochodu, jak i podczas ozonowania klimatyzacji, nie należy przebywać w samochodzie, a po zakończeniu użytkowania urządzenia, wnętrze auta powinno zostać dokładnie wywietrzone. 

Ozonator samochodu - czy warto?

Generator ozonu pomoże oczyścić powietrze w samochodzie, usunąć przykre zapachy z tapicerki, jak również oczyścić wentylację lub klimatyzację. Jest to urządzenie, które cieszy się rosnącą popularnością i może być alternatywą dla chemicznych środków czyszczących, jak również dla odgrzybiania klimatyzacji w serwisach. Czy faktycznie warto sięgnąć po ozonator do samochodu? Wydaje się, że zakup tego urządzenia będzie dobrym pomysłem i to w wielu przypadkach. Komu można polecić zakup ozonatora? Niemal każdemu, a szczególnie:

 • Osobom palącym papierosy w aucie – ozonowanie samochodu pomoże usunąć woń tytoniu, która rzadko przeszkadza palaczom, ale bywa nieznośna dla innych pasażerów.
 • Osobom szukającym tańszego sposobu na utrzymanie klimatyzacji w dobrym stanie – ozonator do samochodu jaki można kupić już za 200 lub 300 zł z powodzeniem zastąpi chemiczne środki czystości lub usługę ozonowania w salonie, a przecież ozonator może posłużyć do kilku samochodów, a także do innych zastosowań.
 • Taksówkarzom i innym przewoźnikom, którym zależy na utrzymaniu wnętrza pojazdu, jak również klimatyzacji w nienagannym stanie. 

Ozonator ma wiele zastosowań, ale bardzo często jest kupowany właśnie z myślą o ozonowaniu wnętrza samochodu i klimatyzacji. Warto wziąć pod uwagę zakup tego urządzenia, gdyż może ono okazać się świetnym sposobem na utrzymanie klimatyzacji samochodowej w dobrym stanie, a przy okazji może przydać się też do innych zastosowań.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 199 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
Od 199 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni