Jak jonizować powietrze? Jaki jonizator wybrać?

| 0 Komentarzy
Jonizatory powietrza są coraz chętniej użytkowane w domach oraz biurach. Jak jonizować powietrze? Czy warto?

Zanieczyszczenia powietrza kojarzą się głównie z pyłem i spalinami, a tymczasem na jakość powietrza ogromny wpływ mają również urządzenia elektroniczne, które emitują niekorzystne jony dodatnie. Ich nadmiar może powodować dekoncentrację i dyskomfort. Warto więc wziąć pod uwagę użytkowanie jonizatora, który emituje jony ujemne, a przez to poprawia jakość powietrza w domu lub biurze. Jak go wybrać? Czy warto?

Jonizator powietrza – co to takiego?

Jonizator powietrza to nic innego, jak urządzenie, które emituje jony o ładunku ujemnym. Ich zadaniem jest poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach. W pobliżu urządzeń elektronicznych, a szczególnie przy komputerze lub telewizorze, może występować w powietrzu nadmiar jonów dodatnich, które są emitowane przez te urządzenia. Wysoka zawartość jonów dodatnich w powietrzu sprzyja gorszemu samopoczuciu osób, które przebywają w pobliżu, a zadaniem jonizatora jest właśnie przeciwdziałanie takim sytuacjom. 

Jonizacja powietrza – na czym polega?

Zanim sięgnie się po jonizator, warto dowiedzieć się, na czym polega jonizacja. Jest to proces uzupełnienia powietrza o jony ujemne i redukcji jonów dodatnich. W najbardziej korzystnych warunkach naturalnych, w powietrzu dominują jony ujemne, co daje wrażenie rześkości i świeżości powietrza. W pobliżu elektroniki zazwyczaj proporcje są odwrotne i dominują jony dodatnie. 

Jakie są skutki nadmiaru jonów dodatnich?

  • Dyskomfort osób przebywających w pomieszczeniu.
  • Dolegliwości ze strony dróg oddechowych: kaszel, uczucie suchości w gardle, katar.
  • Osłabienie i zmęczenie, bóle głowy, kłopoty z koncentracją.
  • Problemy ze snem.
  • Nasilenie objawów alergii.

By wyeliminować nadmiar jonów dodatnich i wzbogacić powietrze o jony ujemne, warto sięgnąć właśnie po jonizator. 

Jonizator powietrza – jak działa?

Jak wiadomo, jonizacja powietrza polega na uwalnianiu jonów ujemnych i na redukcji jonów dodatnich, a proces ten wymaga użycia jonizatora, ale jak działa to urządzenie i jakie są jego rodzaje?

Jonizator powietrza – działanie

Jonizator to nic innego, jak generator jonów ujemnych. W zależności od tego, z jakim rodzajem urządzenia mamy do czynienia, jonizator powietrza działanie może mieć nieco odmienne. Do wyboru są:

  • Jonizatory klasyczne – do emisji jonów ujemnych wykorzystują wysokie napięcie elektryczne. Skutkiem ubocznym emisji jonów w ten sposób jest emisja niewielkich ilości ozonu oraz tlenku azotu, co przy dużym stężeniu nie jest korzystne.
  • Jonizatory termoemisyjne – do emisji jonów ujemnych wykorzystywane są wolne elektrony z rozgrzanego metalu. Jonizator powietrza termoemisyjny nie emituje równolegle ozonu i tlenków azotu, a przez to jest uznawany za lepszy i bardziej korzystny. 

Jonizacja powietrza w domu lub biurze pomoże uzyskać efekt zbliżony do jakości powietrza, jaka występuje tuż po burzy lub w pobliżu wodospadu. W tego rodzaju sytuacjach w powietrzu dominują jony ujemne, ale w domowych lub biurowych warunkach można uzyskać ten efekt właśnie przy pomocy jonizatora.

Jonizator powietrza – czy warto go kupić?

W naturalnych warunkach dominacja jonów ujemnych w powietrzu ma miejsce po burzy, w pobliżu morza lub wodospadu. W sytuacjach i miejscach tego rodzaju można odczuć realną rześkość powietrza i świetny mikroklimat. Oczywiście trudno byłoby odtworzyć te same warunki w domowych lub biurowych okolicznościach i właśnie po to zaprojektowano jonizatory.

Dlaczego warto sięgnąć po jonizator powietrza?

  • Jonizatory, a szczególnie jonizatory termoemisyjne, emitują aerojony, które są niemal identyczne, jak te, które występują w naturze. Dzięki nim jakość powietrza się poprawia.
  • Jonizatory są niezwykle proste w obsłudze i konserwacji. Ich czyszczenie polega wyłącznie na czyszczeniu kolektora pyłu oraz generatora jonów. 
  • Jonizowanie powietrza w domu poprawia mikroklimat i samopoczucie przebywających w nim osób. 

Alternatywą dla typowego jonizatora może być również oczyszczacz powietrza z funkcją jonizacji lub urządzenie 3w1: oczyszczacz, nawilżacz i jonizator w jednym. Są one jednak nieco droższe i mają bardziej skomplikowaną konstrukcję. 

Jaki jonizator powietrza wybrać?

Oferta jonizatorów powietrza, jakie można kupić do domu lub biura, jest dość szeroka, a poszczególne modele tych urządzeń różnią się pod wieloma względami. By wybrać dobry jonizator, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów:

  • Rodzaj urządzenia – można zdecydować się na jonizator albo na urządzenie 2w1 lub nawet 3w1. Wielu użytkowników wybiera właśnie oczyszczacze powietrza z funkcją jonizacji, które nie tylko wzbogacą powietrze o jony ujemne, ale też usuną z niego zanieczyszczenia i alergeny. Popularnością cieszą się także nawilżacze z funkcją oczyszczania i jonizacji, które poprawiają także wilgotność powietrza. 

Oczyszczacze powietrza z jonizacją

  • Typ jonizatora – decydując się na zakup jonizatora, należy wybrać pomiędzy jonizatorem ulotowym (ostrzowym), który emituje jony ujemne, ale też niewielkie ilości ozonu oraz tlenków azotu albo na jonizator termoemisyjny, który emituje wyłącznie jony ujemne. Najlepszym rozwiązaniem jest jonizator termoemisyjny, gdyż pozbawiony jest wad tańszego jonizatora ulotowego. 
  • Cena – koszt zakupu jonizatora zależy od jego funkcjonalności, rodzaju oraz wydajności. Najtańsze są jonizatory ostrzowe, które jednak mają niższą wydajność, a ich użytkowanie ma także określone skutki uboczne. Lepszą opcją są nieco droższe jonizatory termoemisyjne. 
  • Marka – wybierając jonizator powietrza, warto zwrócić uwagę na renomę producenta. Zazwyczaj urządzenia znanych marek oferują lepsze parametry i są chętniej wybierane przez użytkowników. 
  • Wydajność – każdy jonizator ma określoną wydajność i może być przystosowany do użytkowania na określonym metrażu. Warto to zweryfikować, bo małe i mało wydajne urządzenie nie sprawdzi się w dużym biurze, a topowy jonizator o wysokiej wydajności jest zbędnym wydatkiem, jak na małe domowe biuro. 
  • Posiadane atesty – warto sprawdzić, czy wybrane urządzenie zostało przeznaczone na rynek europejski. Jeśli tak, będzie spełniało wyśrubowane normy i nie będzie emitowało szkodliwych substancji. Należy uważać na sprzęty dedykowane na inne rynki, gdyż tam przepisy mogą nie być tak restrykcyjne. 
  • Opinie użytkowników – zawsze warto zasięgnąć opinii innych użytkowników, którzy już mieli okazję przekonać się, jak działa jonizator powietrza, który wybraliśmy. W tym celu można zerknąć na oceny i recenzje, ale też na ranking jonizatorów i na różnego rodzaju zestawienia tych urządzeń. 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.