Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Oznaczenia procesorów Intel. Co wybrać? Który kupić?

Procesor Intel to świetna opcja dla komputera stacjonarnego i laptopa. Który wybrać?

Oznaczenia procesorów Intel i3, i5, i7 i i9

Procesor Intel dostępny jest w wielu zróżnicowanych wariantach, które dopasujesz indywidualnie do swoich potrzeb. Aby jednak to zrobić poprawnie, należy orientować się w specyfikacji, oznaczeniach oraz parametrach swojego sprzętu. Co innego liczy się w przypadku wymagających procesorów do gier PC, a co innego procesorów Intel do prac biurowych o mniejszym zapotrzebowaniu na moc obliczeniową. Kluczowym aspektem jest opłacalność konkretnego modelu w stosunku do oczekiwań.

Charakterystyka procesorów ze względu na serię

Podstawową serią procesorów marki Intel jest Intel Core. W jej ramach można wyróżnić cztery linie, różniące się od siebie wydajnością i docelowym gronem odbiorców, a co za tym idzie, również ceną. Zgodnie z deklaracją producenta, takie rozgraniczenie ma pomóc w określeniu spodziewanej wydajności procesora, bez konieczności zagłębiania się w aspekty techniczne. Wyróżniamy cztery zasadnicze procesorów Intel Core: i3, i5, i7 i i9.

 • Intel Core i3 — uniwersalne procesory Intel i3 do codziennej pracy biurowej na przyzwoitym poziomie, z dosyć długim czasem działania baterii. Jeszcze kilka lat temu były to głównie konstrukcje dwurdzeniowe. Obecnie coraz częściej zdarza się, że do serii Core i3 trafiają układy czterordzeniowe. Podczas wykonywania kilku zadań jednocześnie mogą mieć ograniczoną wydajność, a ich kluczowym aspektem jest niska cena w stosunku do oferowanych możliwości.
 • Intel Core i5 — to zdecydowanie  najczęściej wykorzystywane procesory w laptopach i komputerach dedykowanych dla użytkowników domowych. Procesory Intel Core i5 oferują wystarczającą wydajność nawet w bardzo wymagających grach, pozostając przy tym świetnym wyborem w kwestii opłacalności. To bardzo cenione rozwiązania uniwersalne, które przez lata obecności na rynku zyskały sobie szereg zwolenników.
 • Intel Core i7 — pozycja dla wymagających użytkowników. Można ją znaleźć w najbardziej zaawansowanych komputerach dla graczy, a także w jednostkach budowanych z myślą o pracy wymagającej wysokiej mocy obliczeniowej. Procesor w grach gwarantuje płynność rozgrywki, a podczas pracy stabilność i szybkie wykonywania obliczeń. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się procesory Intel Core i7, w których oznaczeniu modelu znalazła się litera K. To procesory pozwalające na podniesienie osiągów w procesie overclockingu, chętnie wybierane przez zaawansowanych użytkowników.
 • Intel Core i9 — to najbardziej wydajne, ale też najdroższe procesory w konsumenckiej ofercie marki Intel. Przeznaczone są do pracy w najwydajniejszych stacjach roboczych, a wśród użytkowników domowych wykorzystywane przede wszystkim przez osoby, które jednocześnie grają w najbardziej wymagające gry i strumieniują rozgrywkę. Najwyższa wydajność oznacza jednak najwyższy wydatek, dlatego sięgają po nie wyłącznie ci, którzy potrzebują absolutnie najwyższych dostępnych osiągów.

Polecane procesory Intel

Zauważ, że każda jednostka ma swoje specyficzne parametry: liczba rdzeni, wątków, szybkość taktowania czy też pamięć robocza. Dodatkowo przed zakupem procesora Intel Core zapoznaj się z tym, jakie technologie wspiera dany produkt i czy będzie on kompatybilny z wyposażeniem Twojego komputera. Każdy procesor wymaga odpowiedniej podstawki na płycie głównej, by móc go zainstalować.

Procesory Intel Core i ich oznaczenia

Charakterystyczne dla procesorów Intel jest ich specyficzne oznaczenie. Numer generacji rozpoznasz po cyfrze znajdującej się po myślniku, a dodatkowa litera na końcu nazwy modelu informuje o zastosowanych cechach lub technologiach:

 • F — wymagana oddzielna karta graficzna,
 • G — zintegrowana karta graficzna,
 • H — zintegrowana karta graficzna wysokiej jakości,
 • HK — zintegrowana karta graficzna wysokiej jakości, odblokowany mnożnik,
 • HQ — zintegrowana karta graficzna, wyposażona w 4 rdzenie o doskonałej wydajności,
 • K — odblokowany mnożnik do podkręcania wydajności,
 • M — procesory mobilne,
 • Q — wielowątkowość/wielordzeniowość,
 • S — niski pobór mocy,
 • T — bardzo niski pobór mocy (dotyczy głównie procesorów do komputerów stacjonarnych),
 • U — ultraniski pobór mocy,
 • XM — najwyższa wydajność,
 • Y — bardzo niski pobór mocy (procesory do laptopów).

Aby jednak nie polegać tylko na suchych informacjach, dla przykładu analizujemy, jak wygląda szczegółowo procesor Intel Core i5. Intel Core i5-11400F — od razu widzimy, że procesor i5 należy do jedenastej generacji, a litera F informuję o tym, że wymaga oddzielnej karty graficznej. Intel Core i9-9900K — to procesor dziewiątej generacji oraz posiada odblokowany mnożnik. Intuicyjne i klarowne, choć wymaga chwili czasu na zapoznanie.

Naturalnie, to tylko ciekawostka dla zainteresowanych. Wszystkie, niezbędne informacje o procesorze uzyskamy czytając czy to jego specyfikację techniczną, czy laptopa, w którym został zaimplementowany.

Zalety procesorów Intel i3, i5, i7 i i9

Intel czy AMD? To pytanie stawia sobie niemal każdy, kto planuje zakup procesora. Kiedy już zapadła decyzja o podążaniu niebieską ścieżką, pora przyjrzeć się oferowanym modelom.

Obecnie w sprzedaży znaleźć można procesory Intel Core 9, 10, 11 i 12 generacji, z czego te pierwsze są coraz trudniej dostępne. Po który model sięgnąć? To zależy. Starsze generacje, takie jak 9 i 10 będą właściwym wyborem tylko wtedy, gdy decydujemy się na modernizację obecnie posiadanego komputera i nie chcemy zmieniać płyty głównej. Dla przykładu, przesiadka np. z Intel Core i3 9. generacji na Intel Core i7 tej samej będzie oznaczała znaczący wzrost mocy obliczeniowej bez konieczności wymiany pozostałych podzespołów komputera.

Kiedy jednak budujemy nowy zestaw, warto zwrócić się ku nowszym propozycjom. Intel Core i3, i5, i7 i i9 11 i 12 gwarancji stanowią gwarancję wydajności przez wiele lat użytkowania. Procesor 11. generacji warto wybrać wtedy, gdy szukamy optymalnego rozwiązania pod względem ceny do oferowanych możliwości w obecnej chwili. Z uwagi na zauważalny przeskok wydajnościowy i zmianę procesu technologicznego, 12. generacja będzie szybsza i bardziej perspektywiczna. Niestety, jej zakup obecnie wiąże się z koniecznością odczuwalnej dopłaty.

Najważniejsze parametry procesorów do gier

Każdy zakup należy dogłębnie przemyśleć i określić, na co możesz sobie pozwolić jako potencjalny Klient, aby cieszyć się jak najwydajniejszym sprzętem. Pamiętaj zatem o kilku obowiązkowych parametrach:

 • częstotliwość taktowania — wyrażana w MHz lub GHz, służy do określania wydajności praktycznej procesora i nie tylko. Obowiązuje zasada, że im większa wartość taktowania, tym lepiej. Modele z literą K w nazwie posiadają odblokowany mnożnik, do samodzielnego podkręcenia prędkość taktowania ponad standardowe ustawienia;
 • liczba rdzeni i wątków — liczba rdzeni wraz z wątkami określa, ile zadań będzie jednocześnie wykonywanych przez pojedynczy układ z zachowaniem wysokiej wydajności. Z reguły im większa liczba rdzeni i wątków, tym wydajniejszy procesor, jednak nie jest to ścisłą regułą. Wielowątkowość najbardziej przydaje się w aplikacjach wymagających bardzo dużej mocy obliczeniowej, z których nie wszyscy korzystamy.
 • pamięć podręczna — wykorzystywana do gromadzenia i przechowywania danych używanych przez procesor. Tu obowiązuje prosta reguła - im więcej tym lepiej.

Koniecznie trzeba pamiętać również o tym, by nie kupić procesora pozbawionego karty graficznej do komputera, w którym nie planujemy montażu tego podzespołu. Równie istotna jest kompatybilność z socketem płyty głównej. Zaawansowani użytkownicy zwrócą także uwagę na architekturę procesora, proces technologiczny oraz współczynnik TDP.

Który procesor Intel kupić?

Wybór procesora Intel podyktowany jest kilkoma czynnikami, z których zawsze najważniejszym powinno być rzeczywiste zapotrzebowanie konkretnego użytkownika. Doskonale wiadomo, że im droższy procesor, tym większa wydajność. Sęk jednak w tym, że nie każdy jej potrzebuje, a zakup procesora na wyrost to najzwyklejsze przepłacanie. Budując zestaw komputerowy należy tak rozplanować budżet, by podzespoły były do siebie, pod tym względem, dopasowane.

Szukasz procesora do zadań biurowych i podstawowych zastosowań domowych, łącznie z grami? Intel Core i3 to rozwiązanie w sam raz dla Ciebie. Wydajny procesor do użytku domowego, wymagających gier i programów? Intel Core i5 to optymalna odpowiedź. Pracujesz z programami wymagającymi jak najwyższej mocy obliczeniowej i oczekujesz najwyższej dostępnej wydajności w grach? Wybierz Intel Core i7. Wciąż za mało? Intel Core i9 to odpowiedź producenta na potrzeby najbardziej wybrednych użytkowników.

Wybór procesora wydaje się z początku skomplikowany, jednak wiesz już wystarczająco dużo, by dokonać go samodzielnie. Analizując specyfikację wybranych modeli natkniesz się na kilka technologii, których działanie może początkowo wydawać się niejasne. Oto krótkie wyjaśnienie.

 • Turbo Boost — technologia pozwalająca krótkotrwale zwiększyć wydajność procesora, przydatna zwłaszcza w grach.
 • vPro — analizuje bieżące informacje o podzespołach oraz pozwala na zdalny dostęp do komputera wraz z monitorowaniem jego pracy - rozwiązanie dedykowane użytkownikom biznesowym i komputerom biurowym;
 • Hyper-Threading — technologia pozwalająca na to, by pojedynczy rdzeń wykonywał kilka wątków na raz. Przydaje się w oprogramowaniu wykorzystującym wielozadaniowość procesora, a także w niektórych grach;
 • Enhanced Intel SpeedStep Technology — popularne rozwiązanie w laptopach, ograniczające wydajność, a zatem również temperaturę pracy procesora. Przekłada się na większą kulturę pracy laptopa i dłuższą żywotność podzespołów.

Dysponując tą wiedzą możesz wybrać na łowy. Pamiętaj, by do wybranego procesora dokupić odpowiednią płytę główną, a także pamięć operacyjną. Dla maksymalnego wykorzystania możliwości procesora, pamięć RAM powinna pracować z najwyższą częstotliwością oferowaną przez konkretny procesor.

Kupujesz procesor pozwalający na przetaktowanie? Pamiętaj, że nie każda płyta główna na to pozwoli. Wybierz taką, w której zaimplementowano chipset oznaczony literą Z i odpowiednio rozbudowaną sekcję zasilania.

Procesor Intel to świetny wybór dla Twojego komputera. Który wybierzesz?

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Procesory - i5-10400F - i5-9400F - i3-10100F - i5-12600K

Udostępnij
4,7
18 ocen
20 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (15)

U=Dual Core

M=Socketed

Q=Quad Core

H=Soldered
Moim zdaniem warto brać górna półkę..... I mieć spokój na 10 lat. Niz w chwilę po zakupie męczyć sie z wydajnością
mowisz? to filmy hd i przegladarki tez zaczna zamulac? bitch please
Zebys wiedzial... Mi firefox potrafi zjesc 8GB bez najmniejszego problemu i zamulic calego kompa :/
no współczuje jeśli FF zjada ci 8 gb ram ... to może przestań ściągać z internetu syf ... mniej wirusów ..itp ścierw to komputer będzie śmigać ... :D to jest konfiguracja którą zrobiłem ładnych parę lat temu... i nic się nie tnie nie zacina ... wszystkie tytuły minimum średnie detale .

Procesor - Intel(R) Core(TM) i7 CPU 930 2.80GHz
Płyta Główna - Asus P6X58D Premium
Pamięć Ram - 16gb ram DDR3 Kingston HyperX KHX1600C10D3/8G
Dysk Twardy - 1tb SAMSUNG HD103UJ
Karta Graficzna - MSI N580GTX Lightning (MS-V256) 1.5GB GDDR5 384bit!!!
Obudowa - Cooler Master HAF 932 Advanced Full Tower
PCWizK
Chłodzenie - Cooler Master Duże spokojnie chłodzi procesor nawet gdy jest kręcony
Zasilacz - Cooler master 800wat (bronze)

i jestem pewny że taka i5 nowej generacji spokojnie pociągnie wszystko bez marudzenia. pozdrawiam
Przejrzysta informacja zwięźle podana. Dzięki.
pg
Dzięki fajny artykuł dla kogoś kto nie dokońca się zna na temacie.
super artykuł bardzo mi pomógł i otworzył oczy jak wybrać komputer specjalnie dla mnie aby zaspokoił moje potrzeby
Jak dla laika bardzo dobry komentarz - więcej niż na 5, bardzo czytelny. Poradnik niewątpliwie pomoże w doborze sprzętu i w zakupie.
Bardzo pomocny opis zwłaszcza dla osób mniej znających się
na obecnej technologii zwłaszcza procesorów.
Super
dobry i konkretny artykuł
Super artykul. Bardzo mi pomogl w zrozumieniu tej czarnej magii :-)
Świetny zarys skomplikowanej materii jaką są procesory !
Jak zawsze perfekcja z Waszej strony. Aż się nie chce stąd wychodzić.
Pozd - Marek
co oznacza litera H przy nazwie procesora?
Hej. Czyli w przypadku np. i7 7700 trzecią cyfrą jest 0. To oznacza że jest najwolniejszy z i7 77xx? Pozdrawiam
Jesetem w domu , juz wiem co kupić, super ściąga, flaszka dla Was
No i wszystko jasne
Mnie bardziej interesuje czy procesor I5 będzie lepszy, gorszy, czy taki sam w porównaniu z I7, gdy oba mają tą samą liczbę rdzeni i wątków, podobne taktowanie, bo po co mam kupować droższe, jeśli wynik będzie porównywalny.
to jest sens dopłacać do np. i7-11700k? bo wydajnościowo i5-11600k i i7-11700k oglądając porównania na YT wypadają podobnie... hmm może ktoś mnie oświecić bo nie jestem w tym temacie obeznany z gówy dziękuje i pozdrawiam
Błędne oznaczenia. Największy błąd to oznaczenie H. Oznacza ono procesor wysokiej wydajności do laptopów -_-
Czytacie to co piszecie?
Czy według Was ma to sens? Procesory Intel Core 9th z oznaczeniami HF.
To jednocześnie mają wysokiej wydajności kartę graficzną i wymagają oddzielnej?
Szkoda gadać.
Poprawcie to, bo wprowadzacie ludzi w błąd.
Jednak najlepiej jest szukać informacji na oficjalnych stronach Intel.
Przed chwilą tam byłem.
Wszystko podane na tacy.
Specjalista Morele | 04:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.