Jak działa procesor? Co to jest i z jakich elementów się składa?

| 0 Komentarzy
Jak działa procesor? Co to jest CPU i z jakich elementów składa się procesor w komputerze?

Procesor to prawdziwe serce komputera. To właśnie on zajmuje się przetwarzaniem prawie wszystkich danych, które znajdują się w pamięci operacyjnej i przetwarza je na odpowiednie rozkazy. Jak działa procesor i z jakich elementów się składa?

Jak działa procesor?

Zasada działania procesora jest całkiem prosta. Pobiera on dane ze źródeł, takich jak pamięć operacyjna oraz strumień danych, a następnie przetwarza je w możliwy dla siebie sposób. To, jak szybko może pracować procesor, zależy od jego parametrów. Mowa tu na przykład o długości słowa wyrażanej w ilości bitów, na którym procesor wykonuje wszystkie swoje obliczenia, a także od taktowania, a dokładniej częstotliwości taktowania, która jest jednym z najważniejszych parametrów, na które gracze zwracają uwagę w trakcie dobierania procesora.

Niektórzy porównują działanie procesora w komputerach osobistych i laptopach do działania mózgu w naszym ciele. Trzeba przyznać, że jest to porównanie dość trafne, gdyż procesor faktycznie pełni funkcję „mózgu” komputera. Kontroluje on bowiem każdą operację w komputerze i bez niego nie mogłaby działać na przykład karta graficzna.

Procesor – co to jest?

Z definicji procesor, czy też CPU, co jest skrótem od angielskich słów Central Processing Unit (w dosłownym tłumaczeniu: centralna jednostka procesująca) to główny komponent komputera, który odpowiada za każdy fragment jego działanie i wykonuje wszystkie potrzebne obliczenia, dzięki którym mogą działać wszystkie programy, czy też sam system operacyjny.

Warto spojrzeć również na budowę procesora. Jego podstawą jest jednolity fragment wafla krzemowego. Jest on następnie wzbogacany o dodatkowe substancje, dzięki czemu na waflu powstaje warstwa półprzewodnikowa. Na sam koniec z kolei na procesor muszą być jeszcze nałożone tranzystory, a dokładniej cała sieć tranzystorów, którą montuje się z pomocą techniki litografii.

Oczywiście żaden procesor nie jest samodzielny i sam w sobie stanowi bezużyteczną część. Potrzebuje bowiem płyty głównej, którą można z kolei porównać do układu nerwowego w naszym ciele. Procesor łączy się z płytą główną, za pomocą nałożonych na nim złącz. Te różnią się w zależności od producenta płyty, przez co płyta główna musi być dobrana pod procesor i posiadać odpowiedni socket, czyli miejsce na niego, w którym występują właściwe pola stykowe.

Oznaczenia procesorów intel – co oznaczają?

Intel to jeden z największych producentów procesorów na świecie. Wraz z marką AMD, która jednak ma zupełnie inną ofertę, gdyż korzysta z innych złącz na procesorach. W większości urządzeń, takich jak na przykład laptopy spotkamy z reguły procesory marki Intel. Wiele osób nie ma jednak pojęcia, jak odczytywać oznaczenia procesorów Intel. Reguła ta jest prostsza, niż się wydaje.

Zajmijmy się tylko procesorami z serii Intel Core. Jest ona najpopularniejsza i najmocniejsza w gamie Intel, a procesory Intel Pentium oraz Intel Celeron to znacznie niższa półka. W gamie Intel Core wyróżniamy cztery serie procesora. Są to kolejno procesory i3, i5, i7 oraz i9. Im wyższa cyfra, tym mocniejszy procesor, z którym mamy do czynienia. Z reguły wraz ze wzrostem serii, rośnie też liczba rdzeni oraz wątków.

W nazwach procesorów Intel przykładowo Intel Core i5-12400F spotkamy jednak jeszcze pięć cyfr i jedną literę. Pierwsze dwie cyfry oznaczają, która jest to generacja. W wypadku Intel Core i5-12400F mówimy więc o przedstawicielu dwunastej generacji procesorów Intel. Ostatnie trzy cyfry to z kolei oznaczenie samego produktu. W tym wypadku im wyższa cyfra tym lepszy i nowszy jest procesor, na który patrzymy.

Na sam koniec warto spojrzeć na oznaczenie dodatkowe, do czego używa się liter. Przede wszystkim nie każdy procesor ma takie oznaczenie. Wtedy mamy do czynienia ze standardową wersją. Litera K oznacza, że procesor posiada odblokowany mnożnik, dzięki czemu można poprawić jego parametry. Litera F jest z kolei zarezerwowana dla procesorów bez zintegrowanej karty graficznej. Litera X znajduje się za to przy najmocniejszych procesorach w gamie Intela. Co ciekawe, są też procesory z literą G. Są to komponenty od Intela, które posiadają jednak zintegrowany układ graficzny od największego rywala, czyli AMD, a dokładniej układ AMD Radeon.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.