Udostępnij
Skomentuj

Orbitrek magnetyczny czy elektromagnetyczny?

Wśród domowych urządzeń treningowych dużą popularnością cieszą się orbitreki magnetyczne i elektromagnetyczne.

I choć oba sprzęty gwarantują zdrową dawkę ruchu, dzielące ich różnice mogą być znaczące. Zwłaszcza w kontekście zastosowanej elektroniki. Wszystko to sprawia, że przed wyborem konkretnego modelu, warto przyjrzeć się im bliżej.

Polecane orbitreki

Wybieramy między orbitrekiem magnetycznym a elektromagnetycznym – do czego się przydadzą?

Zanim jednak przejdziemy do wskazywania najważniejszych mechanizmów oraz systemów zaimplementowanych we wspomnianych orbitrekach do ćwiczeń, należy zastanowić się, po co i dla kogo takie sprzęty są tworzone.

Orbitreki domowe nie są co prawda tak rozbudowane, jak te, z których możemy korzystać w siłowniach i klubach fitness, jednak spełniają swoje podstawowe zadania. Też zaś związane są z aktywowaniem niemal wszystkich partii mięśniowych. Jest to możliwe za sprawą dwóch ruchomych elementów – platform, na których stoimy, oraz trzymanych drążków. Podczas ćwiczeń „uruchamiane” są więc górne partie ciała i dolne. W przeciwieństwie do bieżni bądź rowerka treningowego, możemy liczyć na trening uniwersalny, ogólnorozwojowy.

Oznacza to, że orbitrek do ćwiczeń kierowany jest do bardzo szerokiej grupy potencjalnych odbiorców. Skorzystają z niego nie tylko osoby aktywne fizycznie, obeznane w regularnych treningach, ale też prowadzące siedzący tryb życia, osoby starsze i z nadwagą.

Obsługa orbitreków magnetycznych i elektromagnetycznych zapewnia mnóstwo korzyści. Oczywiście pod warunkiem, że nie zapomnimy o regularności. 2-3 treningi w tygodniu przez około 60 minut na początek okażą się dobrym wyborem. Dzięki nim, możemy liczyć na następujące efekty.

 • Spalanie kalorii – w zależności od wagi użytkownika, godzinny trening na orbitreku pozwala spalić od 300 do nawet 500 kcal.
 • Poprawa kondycji – dzięki regularnej aktywności fizycznej, organizm przyzwyczaja się do wysiłku. To zaś oznacza, że jest w stanie trenować więcej i dłużej.
 • Lepsza wydolność – ćwiczenia na orbitreku mogą przyłożyć się do sprawniejszej pracy układu krążenia i wzmocnienia serca. Dzięki temu, organizm staje się bardziej odporny na różnego rodzaju schorzenia (np. miażdżycę).
 • Mocniejsze mięśnie – wbrew obawom niektórych, trening z użyciem orbitreku nie powoduje znacznego zwiększenia masy mięśniowej. Prowadzi „jedynie” do wzmocnienie mięśni, które zyskują więcej energii do działania.
 • Lepsze samopoczucie – nawet kilkadziesiąt minut ćwiczeń pozwala znacząco zredukować stres, którego w dzisiejszym świecie nie brakuje. Lepsza kondycja fizyczna przekłada się na kondycję psychiczną – potwierdzają to liczne badania.

Niekiedy ciężko zmotywować się do regularnej aktywności treningu. Zawsze w grę wchodzą bowiem wymówki. A to brak czasu, pieniędzy na karnet czy po prostu chęci. Własna maszyna treningowa w domu załatwia wiele problemów. Musi jednak zostać odpowiednio dobrana, tak aby z jednej strony zapewniła powyższe efekty, a z drugiej umożliwiała wygodny, bezpieczny trening.

Czy warto kupić orbitrek magnetyczny? Komu się przyda?

Zaczynamy od sprzętu nieco mniej zaawansowanego, co jednak nie znaczy, że gorszego. Już na wstępie trzeba zaznaczyć, że w kategorii orbitreków domowych to właśnie modele magnetyczne pojawiają się najczęściej.

Jak można się domyślić, magnetyczny system oporu związany jest z wykorzystaniem magnesów, które odpowiadają za generowane obciążenie koła zamachowego. Magnesy montuje się na specjalnym ramieniu, z którego są oddalane lub przybliżane do koła – im są bliżej, tym obciążenie rośnie. Trudniej jest bowiem rozpędzić maszynę. Oddalenie magnesów spowoduje natomiast, że trening okaże się lżejszy.

Zmiana pozycji magnesów może odbywać się na dwa sposoby, w zależności od modelu orbitreka:

 • mechaniczna regulacja oporu - w tym przypadku wykorzystywane jest pokrętło. Taki system najczęściej wymaga od użytkownika zejścia z maszyny,
 • elektroniczna regulacja oporu – dostępna w droższych orbitrekach domowych. Magnesy regulowane są przy użyciu komputera. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, umożliwiające zmianę obciążenia w kilka sekund.

Po stronie zalet takiego systemu należy zapisać przede wszystkim możliwość precyzyjnej zmiany obciążenia. Magnesy działają dokładniej niż chociażby elementy mechaniczne dostępne w najtańszych orbitrekach. Sam sprzęt pracuje dość cicho, pozwala również na realizację różnych planów treningowych. Zarówno tych standardowych, jak i nieco intensywniejszych.

Orbitrek magnetyczny – najważniejsze wady i zalety

 • wygodny w użyciu system sterowania magnesami
 • precyzyjna regulacja obciążenia
 • cicha praca urządzenia
 • szeroka dostępność modeli magnetycznych
 • zróżnicowanie cenowe oferowanych sprzętów
 • modele z elektroniczną regulacją bywają drogie
 • trudna obsługa sprzętów najbardziej rozbudowanych pod względem technicznym

Co to jest orbitrek elektromagnetyczny? Czy warto kupić?

Wiemy już, czym wyróżnia się i jak działa sprzęt korzystający z magnetycznego systemu oporu. W przypadku modeli elektromagnetycznych możemy mówić o nieco wyższym poziomie technicznego zaawansowania.

Takie orbitreki są wyposażane w specjalne elektromagnesy, które odpowiadają za poziom generowanego obciążenia. Co ważne, sterowanie ich pracą zawsze odbywa się z poziomu komputera. W ten sposób możemy zmienić moc działania elektromagnesów. Im jest większa, tym koło bardziej hamuje, a my musimy się wysilić, by je rozpędzić.

Taki system wyróżnia się bardzo dokładnym działaniem, dzięki czemu pozwala na realizację różnych programów treningowych. Z tego właśnie względu orbitreki elektromagnetyczne wybierają zawodowcy i osoby najbardziej wymagające, szukające nowoczesnych maszyn naszpikowanych elektroniką.

System elektromagnetyczny jest nie tylko precyzyjny, ale także bardzo cichy i odporny na awarie. Warto wspomnieć o tym, że orbitreki z tego segmentu niezwykle często gwarantują dostęp do rozmaitych funkcji dodatkowych. Oczywiście to wszystko kosztuje. Sama obsługa sprzętu może również przytłoczyć. Zwłaszcza osoby, które nie miały wcześniej styczności z takimi urządzeniami.

Orbitrek elektromagnetyczny – najważniejsze wady i zalety

 • precyzyjny system sterowany elektronicznie
 • mała awaryjność
 • wiele funkcji dodatkowych
 • doskonale nadaje się do zaawansowanego treningu
 • powinien spełnić wymagania zawodowców
 • wysokie ceny
 • obsługa może przytłoczyć

Co wybrać – orbitreki elektromagnetyczne czy magnetyczne?

Jak już wspomnieliśmy na początku, obie sprzęty doskonale sprawdzają się w warunkach domowych. Dzielące ich różnice sprawiają jednak, że kierowane są do nieco innych grup użytkowników. Jaki model więc warto wybrać?

 • Orbitrek magnetyczny będzie dobry dla osób, które nie chcą wydać dużo na sprzęt dobrej jakości. System magnetyczny umożliwia precyzyjną zmianę obciążenia, a tym samym na realizację różnych planów treningowych. Dodatków nie ma wiele, jednak te dostępne powinny wystarczyć, by zapewnić komfortową obsługę. Najtańsze orbitreki magnetyczne zakupimy za około 700 złotych. Sporą popularnością cieszą się między innymi orbitreki Zipro, vidaXL oraz obitreki Kettler.
 • Orbitrek elektromagnetyczny będzie dobry dla zawodowców i osób z dużymi wymaganiami. Związanymi głównie z oferowaną elektroniką, która pozwala na szybkie i łatwe dostosowanie generowanego obciążenia. Śmiało można stwierdzić, że orbitreki elektromagnetyczne to urządzenia do zadań specjalnych. To właśnie tym model domowym najbliżej do sprzętów wykorzystywanych w siłowniach i klubach fitness. Ceny takich sprzętów zaczynają się od 1200-1300 złotych. Jakie urządzenia korzystają z elektromagnetycznego systemu oporu? Na przykład wybrane orbitreki HMS oraz Zipro.

Jakie funkcje w orbitrekach magnetycznych i elektromagnetycznych?

Bez względu na interesujący nas model sprzętu, przed zakupem warto zwrócić jeszcze uwagę na takie parametry jak waga koła zamachowego, wymiary i ciężar sprzętu, jak również na obsługiwane funkcje. Wbudowany komputer zapewnia między innymi pomiar osiągów. Na bieżąco możemy analizować nie tylko czas treningu, ale też prędkość, pokonany dystans czy ilość spalonych kalorii. Dobrym wyborem okaże się także orbitrek z pulsometrem.

Do tego wszystkiego dochodzą funkcje dodatkowe, do których dostęp można uzyskać po połączeniu urządzenia ze smartfonem (orbitrek Bluetooth). Pozwala to na obsługę dedykowanej aplikacji treningowej, z którą zaplanujemy ćwiczenia, przeanalizujemy dane historyczne, a nawet uruchomimy symulacje trasy z użyciem map Google.

Orbitrek do ćwiczeń może zagwarantować coś więcej niż tylko sprawną, bezawaryjną pracę. Zarówno modele magnetyczne, jak i elektromagnetyczne oferują sporo. Zanim więc wydacie pieniądze, sprawdźcie specyfikacje interesujących Was modeli i dobierzcie ten, który zapewnia najwięcej.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.