Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Objawy uszkodzonej płyty głównej

BIOS wydaje dziwne piski lub czujesz zapach przepalonej elektroniki? Być może jest to awaria płyty głównej.

Kiedy wiadomo, że płyta główna jest uszkodzona?

Płyta główna komputera to jeden z najważniejszych elementów w PC. Stanowi rusztowanie dla wszystkich elementów komputera i zapewnia komunikację pomiędzy nimi. To na niej zlokalizowane są: procesor, pamięć operacyjna, a także gniazda do urządzeń składujących i kart rozszerzających. Zepsuta płyta główna może powodować, że sprzęt będzie się często zawieszać/restartować lub nie uruchomi się w ogóle. Jego działanie będzie niestabilne. Co jeszcze świadczy o usterce?

Awaria płyty głównej – objawy, które mogą wskazywać na uszkodzenie płyty głównej to:

 • komputer się nie uruchamia;
 • komputer się uruchamia, ale nie działa poprawnie – zacina się lub samoistnie restartuje;
 • kondensatory płyty głównej są spuchnięte i wybrzuszone;
 • pojawia się błąd BSOD (niebieski ekran);
 • zapach spalenizny oraz widoczne przepalenia na płycie głównej;
 • złącza USB lub HDMI nie działają.

Niestety niełatwo ocenić, czy to płyta główna Asus z procesorem powoduje dany problem, czy wynika on z wadliwego działania innego elementu komputera. Mimo że nowoczesne podzespoły ułatwiają diagnozowanie awarii (np. są wyposażone w diagnostyczne diody LED lub wydają charakterystyczne dźwięki za pośrednictwem BIOSu), rzadko kiedy posiadacz komputera jest w stanie poprawnie zdiagnozować usterkę. Gdy komputer lub laptop nie funkcjonuje prawidłowo, najczęściej konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Polecane płyty główne

Typowe awarie płyty głównej

Awaria płyty głównej może wynikać z wielu różnych przyczyn. Najczęściej dochodzi do niej wskutek:

 • niskiej jakości podzespołu i co za tym idzie, różnych mankamentów;
 • nadmiernego przegrzewania się sprzętu;
 • nieprawidłowego zamontowania elementów na płycie;
 • przepięcia elektrycznego w sieci;
 • wad fabrycznych podzespołu;
 • uszkodzeń fizycznych – np. zalania lub upuszczenia komputera.

Na niektóre czynniki użytkownik nie ma wpływu, inne są podyktowane niewłaściwą eksploatacją urządzenia.

Naprawa płyty głównej

Kiedy płyta główna do gier wymaga naprawy? To zależy od obszaru i zakresu uszkodzeń. Serwisy komputerowe wyspecjalizowane w odnawianiu elektroniki dysponują odpowiednimi narzędziami diagnostycznymi, które pomagają zidentyfikować usterkę w komputerze. Jeśli konieczna jest reperacja, podejmują się tego zadania. Naprawa może obejmować, np. lutowanie układów w technologii BGA. W zależności od rodzaju zniszczeń cena za taką usługę może wynieść od 100 do nawet 600 złotych. W niektórych sytuacjach korzystniejsza będzie więc wymiana płyty głównej.

Wymiana płyty głównej

W sytuacji, gdy uszkodzenia okazały się zbyt wielkie i podzespołu nie opłaca się naprawiać, płyta główna może wymagać wymiany na nową. Proces ten jest skomplikowany i wymaga dużej wiedzy oraz doświadczenia. Po wymontowaniu starej części i zamontowaniu nowej konieczne są odpowiednie testy diagnostyczne. Sprawdzają one między innymi takie parametry jak reakcja na przeciążenia, czy też stopień poprawności wyświetlania obrazu.

Zepsuta płyta główna – co robić?

W sytuacji, gdy objawy wskazują na to, że płyta główna się zepsuła, bardzo istotny jest czas reakcji. Jeśli doszło do zalania komputera, należy odłączyć sprzęt od źródła zasilania i jak najszybciej podjechać z nim do serwisu naprawczego. Natomiast w momencie kiedy zaobserwujesz problemy z zasilaczem (np. uszkodzony kabel), musisz go niezwłocznie wymienić na nowy, sprawny model. Po zaniesieniu urządzenia do serwisu zostanie przeprowadzona diagnostyka i następnie, w zależności od rodzaju uszkodzeń, specjalista zaproponuje Ci naprawę lub wymianę podzespołu na nowy.

Najmniej awaryjna płyta główna

Na rynku jest dostępnych wiele różnych rodzajów płyt głównych. Którą z nich wybrać, by komputer był jak najmniej awaryjny? Przede wszystkim warto stawiać na sprawdzone i wiarygodne marki. Wśród producentów płyt głównych przodują marki Intel oraz AMD. Bardzo polecane są jednak także inne komponenty, np. płyta główna Gigabyte, MSI lub ASRock. Przy wyborze warto się kierować przede wszystkim parametrami technicznymi.

Bardzo rozpoznawalna jest np. płyta główna Gigabyte. Podzespół cechuje kompatybilność z procesorami AMD Ryzen 2. generacji oraz układami graficznymi AMD Vega. Płyta główna AM4 umożliwia podłączanie szybkich dysków SSD. Gracze z pewnością docenią funkcję sterowania wentylatorami poprzez inteligentne oprogramowanie Smart Fan 5. Duży plus to także wydajny, bo gamingowy układ sieciowy Realtek LAN.

Jeśli grasz w gry komputerowe, z pewnością zainteresuje Cię płyta główna ASUS, a w szczególności produkty z linii ASUS TFU Gaming. Podzespoły te zostały stworzone specjalnie dla graczy, a wyróżnia je wysoka wytrzymałość i stabilność, dzięki wysokiej jakości komponentom. Godna uwagi jest także płyta główna ASRock. Modele przeznaczone do komputerów gamingowych są kompatybilne z pamięcią DDR4, co pozwala na uzyskanie wysokiej przepustowości pamięci RAM.

Bardzo dobrą jakość prezentuje również płyta główna B450, np. marki MSI. Podzespół obsługuje procesory AMD Ryzen oraz współpracuje z pamięcią DDR4. Taka konfiguracja, nie dość, że jest wydajna na start, to jeszcze pozwala po czasie ulepszyć komputer, dzięki możliwości „podkręcania” procesora. Slot M.2 służy do podłączenia dysku SSD, natomiast technologia RAID zabezpiecza przed utratą danych w przypadku nieplanowanej awarii.

Płyty główne MSI są często wybierane przez osoby lubiące składać komputery, wynika to z ich dużych możliwości konfiguracyjnych. Nieco droższe od powyższych rozwiązanie, idealne dla graczy to płyta główna 1151. Gamingowy podzespół może obsługiwać procesory 8. oraz 9. generacji, co zapewnia jeszcze lepszą wydajność. Dodatkowe atuty to obsługa pamięci DDR4 o taktowaniu wynoszącym do 4400 MHz oraz dwie karty sieciowe Intel LAN.

Jeśli poszukujesz podzespołu do mniejszego komputera, np. do obudowy typu Mini Tower, wtedy także zainteresują Cię produkty MSI. Płyta główna 1155 została stworzona specjalnie dla kompaktowych laptopów. Sprawdza się ona dobrze zarówno w urządzeniach przeznaczonych do pracy biurowej, jak i w kontekście sprzętu do rozrywki. Jest ekonomiczna, a przy tym mało podatna na awarie – funkcja M-Flash pozwala zabezpieczyć dane BIOSu na nośniku USB.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.