Udostępnij
Skomentuj

NVIDIA Studio – najlepsze laptopy dla kreatywnych twórców

NVIDIA Studio to laptopy powstałe z myślą o wsparciu kreatywności. To także cała platforma zapewniająca twórcom zupełnie nowe możliwości. Jak to działa?

Laptop dla kreatywnego twórcy to pojęcie, które wzbudza przeróżne skojarzenia. Swoją drogą, bardzo słusznie, gdyż każdy użytkownik ma swoje indywidualne potrzeby i powinien dobrać taki sprzęt, który będzie najbardziej odpowiadał jego osobistym wymaganiom. Jeden powie, że laptop dla kreatywnego twórcy to laptop gamingowy. Dlaczego tak? Przede wszystkim z uwagi na fakt, że nie brakuje mu wydajności. Gamingowe notebooki wyposażone są w bardzo mocne, dedykowane układy graficzne, wydajne procesory i matryce o sporej wielkości. W sam raz, by sprostać potrzebom zaawansowanych użytkowników.

Inna osoba powie, że idealny laptop dla kreatywnego twórcy to komputer ultramobilny. Te niewielkie konstrukcje może nie dorównują wydajności laptopom dla graczy, jednak oferują coś równie cennego. Dzięki praktycznie bezramkowej konstrukcji i wyjątkowej smukłości można je bardzo łatwo przenosić nawet w mniejszych torbach, a zastosowanie odpowiednich dla tego typu komputerów podzespołów sprawia, że mogą pracować na baterii nawet przez długie kilkanaście godzin.

Istnieją również takie laptopy, które powstały właśnie z myślą o kreatywnych twórcach i oferują unikalny zestaw cech, przydatny w codziennych obowiązkach zawodowych. Są to laptopy NVIDIA Studio, wyróżniające się atrakcyjnym wzornictwem, zupełnie jak w laptopach ultramobilnych i bardzo wysoką wydajnością, typową dla laptopów gamingowych. Posiadają również ekrany z certyfikowanym odwzorowaniem kolorów i wysokim pokryciem palety barw. Co jeszcze oferują laptopy, na których umieszczono logo NVIDIA Studio? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie właśnie w tym materiale.

NVIDIA Studio – platforma dla profesjonalistów

Warto wiedzieć, że NVIDIA Studio to zdecydowanie więcej, niż tylko laptopy kierowane do określonego grona odbiorców i wyposażone w odpowiednie podzespoły, zgodne z kryteriami firmy NVIDIA. To cała platforma składająca się z kilku istotnych aspektów. Pierwszym, co naturalne, jest sprzęt. W przypadku NVIDIA Studio to laptopy wyposażone w wydajne procesory, sporo pamięci operacyjnej i ekrany charakteryzujące się wysokim poziomem reprodukcji kolorów. Najważniejsze jest jednak to, co dostarcza im potężnej mocy do działania, czyli karty graficzne NVIDIA GeForce RTX. To właśnie dzięki nim kreatywni twórcy, tacy jak artyści 3D, montażyści wideo, projektanci i fotograficy mogą rozwinąć skrzydła wyobraźni. To również właściwy wybór do sprawnego wykonywania zadań z zakresu STEM.

Drugim elementem platformy NVIDIA Studio jest oprogramowanie. Firma NVIDIA pracuje z twórcami oprogramowania nad jego jak najlepszą optymalizacją. Obecnie to już przeszło 75 kompatybilnych pozycji, w których można znaleźć daleko idące optymalizacje. Mowa tu, między innymi, o funkcji enhance details w oprogramowaniu Adobe Lightroom. Dodatkowo zakup laptopa wyposażonego w kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX upoważnia do nieodpłatnego korzystania z szeregu rozwiązań software’owych, które znacząco rozszerzają możliwości karty graficznej. Są to, między innymi, narzędzia dla osób prowadzących transmisje internetowe. Platforma NVIDIA Studio często sięga po Sztuczną Inteligencję, czego efekty można znaleźć w aplikacjach wspierających kreatywność.

Kolejnym z istotnych elementów platformy NVIDIA są sterowniki Studio, optymalizujące pracę układu graficznego pod kątem stabilności. Platforma dla twórców to również wsparcie społeczności. W poszukiwaniu inspiracji można sięgnąć po treści dostępne na kanale NVIDIA Studio w serwisie YouTube. Znaleźć tam można, między innymi, porady autorstwa artystów światowej klasy.

Większa wydajność to więcej czasu dla siebie. Wie o tym każdy profesjonalista

Jak w praktyce sprawdzają się laptopy NVIDIA Studio? Rzućmy okiem na przykład ilustrujący ich wydajność w najpopularniejszych programach dla twórców kreatywnych. W porównaniu wzięły udział laptop NVIDIA Studio z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 3060, laptop z procesorem Intel Core i7-12700H ze zintegrowanym układem graficznym oraz 16-calowy Apple MacBook Pro z układem SoC Apple M1 Pro. Test obejmował projektowanie 3D w programie Blender 3.1, edycję zdjęć w programie Adobe Photoshop 23.1.1 i edycję wideo w Adobe Premiere Pro.

Z wszystkimi trzema zadaniami laptop NVIDIA Studio poradził sobie zdecydowanie najszybciej, miejscami wręcz deklasując rywali. Jaki z tego wniosek? Jeżeli w swojej pracy wykorzystujesz jeden z wymienionych wyżej programów, to właśnie laptop z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX będzie optymalnym rozwiązaniem pod względem wydajności. Każda zaoszczędzona chwila to więcej czasu dla rodziny, znajomych czy samego siebie – wie o tym każdy profesjonalista. A skoro pewne czynności można wykonać szybciej, warto zapewnić sobie taką możliwość.

Przyspieszenie sprzętowe – praca może być przyjemniejsza!

Jak wygląda praca kreatywnego profesjonalisty? Bardzo często sprowadza się do wielogodzinnych sesji przed komputerem, na którym uruchomiono oprogramowanie pomocne w wykonywaniu określonych zadań. Może to być, dla przykładu, program do projektowania grafiki 3D, program do edycji zdjęć czy montowania filmów wideo. Wszystkie one mają cechę wspólną – do szybkiego i stabilnego działania wymagają dostępności bardzo wysokiej mocy obliczeniowej.

Karty graficzne NVIDIA GeForce RTX, dostępne w laptopach NVIDIA Studio, to kolejny krok w kierunku jeszcze większej optymalizacji i integracji oprogramowania ze sprzętem. Oprócz zapewnienia satysfakcjonujących osiągów oferują akcelerację z wykorzystaniem Sztucznej Inteligencji. Dzięki niej popularne oprogramowanie dla twórców może działać jeszcze szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.

Unikalne oprogramowanie NVIDIA – jeszcze więcej kreatywności

Jak wspomnieliśmy we wstępie, NVIDIA Studio to znacznie więcej niż tylko wydajne laptopy. To cała platforma, na której znaleźć można również przydatne narzędzia. Co producent układów graficznych przygotował z myślą o kreatywnych twórcach? Chociażby oprogramowanie NVIDIA Broadcast, które znacząco ułatwia prowadzenie transmisji internetowych. Dzięki mocy Sztucznej Inteligencji NVIDIA Broadcast pozwala na stosowanie spektakularnych i realistycznych efektów dźwiękowych i wizualnych. Wirtualne tło? Żaden problem. Usuwanie niepożądanych odgłosów otoczenia? Wystarczy tylko wybrać odpowiednią opcję. Jeśli nawet praca nie wymaga streamowania, efekty oferowane przez ten program można wykorzystać do uatrakcyjnienia wideokonferencji, które w ostatnim czasie stały się powszechne.

Co jeszcze potrafi Sztuczna Inteligencja zaprzęgnięta do działania przez inżynierów NVIDIA? Chociażby przekształcać proste szkice w widowiskowe, realistyczne pejzaże. Służy do tego oprogramowanie NVIDIA Canvas. Gdzie można je wykorzystać? Przy jego pomocy można bardzo szybko wygenerować obraz tła czy przyspieszyć prace koncepcyjne.

NVIDIA Studio to również sterowniki

W jaki sposób wycisnąć z karty graficznej maksimum możliwości, kiedy jej podstawowym zastosowaniem nie są gry, a oprogramowanie wspomagające pracę kreatywną? Warto w tym celu zainstalować odpowiednie sterowniki, które optymalizują wykorzystanie mocy obliczeniowej karty w najpopularniejszych programach dla twórców. Podobnie jak cała platforma nazywają się NVIDIA Studio i można je pobrać z tej samej strony internetowej, z której zazwyczaj pobieramy sterowniki z optymalizacją do wykorzystania w grach komputerowych.

Opcja pobrania sterowników Studio jest również dostępna w jednej z najważniejszych aplikacji dla posiadaczy komputerów z kartami graficznymi NVIDIA – GeForce Experience.

Potrzebujesz wsparcia? Sprawdź te materiały

Choć producenci oprogramowania dla kreatywnych twórców dbają o to, by dołączane instrukcje obsługi były precyzyjne i stanowiły cenną pomoc w codziennych zadaniach, nic nie zastąpi rad ze strony praktyków. Gdzie ich szukać? O tym sami twórcy wiedzą najlepiej. Poza tym zawsze warto czerpać inspirację od najlepszych. Być może uzyskana w ten sposób wiedza sprawi, że wykonywanie obowiązków zawodowych stanie się nieco prostsze, a nowe umiejętności znajdą uznanie wśród klientów.

Jednym ze źródeł inspiracji dla posiadaczy laptopów NVIDIA Studio mogą być media społecznościowe. W szczególności warto zainteresować się tym, jakie treści publikowane są na dedykowanym kanale na platformie YouTube. To właśnie na kanale NVIDIA Studio publikowane są wskazówki dla twórców, jak również przykłady praktycznego zastosowania technologii NVIDIA w warsztacie specjalistów.

Czy na NVIDIA Studio można grać? Czasem wręcz trzeba!

Laptopy NVIDIA Studio zostały zaprojektowane z myślą o tym, by sprostać potrzebom kreatywnych twórców. Czy to oznacza, że nie nadają się do grania? Czy wybór takiego laptopa oznacza konieczność zakupu drugiego, typowo gamingowego, by móc cieszyć się grami? W żadnym wypadku! Wewnątrz laptopów NVIDIA Studio znajdują się dokładnie te same układy graficzne NVIDIA GeForce RTX, co w konstrukcjach dedykowanych graczom. Nie ma zatem absolutnie żadnych przeszkód, by komputery z tej serii służyły również do rozrywki. W razie potrzeby można również zastąpić sterownik Studio sterownikiem Game Ready, by móc cieszyć się optymalizacją pracy układu graficznego w najnowszych tytułach już od dnia premiery.

Wszystkie typowo gamingowe techniki przetwarzania obrazu, na czele z ray tracingiem i DLSS, dostępne są również dla posiadaczy notebooków NVIDIA Studio. Jeśli zatem zastanawiasz się nad zakupem jednego z nich, a chciałbyś wykorzystywać go również do grania, nie musisz zaprzątać sobie głowy wątpliwościami. To świetny wybór!

Laptop NVIDIA Studio to komputer, który świetnie sprawdzi się w pracy kreatywnej, ale nie tylko. Poszczególne składniki platformy dla twórców bez trudu znajdą również zastosowanie w innych zadaniach. Jakich? Tu granicą jest wyłącznie wyobraźnia.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.