Udostępnij
Skomentuj

Nvidia GeForce MX130 - wydajność oraz specyfikacja

Analizujemy możliwości jednostki graficznej GeForce MX130 i wskazujemy laptopy, w których jest montowana.

Jest to oczywiście karta dedykowana. Cieszy się sporą popularnością przede wszystkim wśród producentów przygotowujących urządzenia multimedialne i biznesowe, choć znaleźć możemy ją również w laptopach ultramobilnych.

Nvidia GeForce MX130 – specyfikacja

 • Seria – Maxwell
 • Technologia – 28 nm
 • Zegar rdzenia – 1122–1242 MHz
 • Typ pamięci – GDDR5/DDR3
 • Maksymalna ilość pamięci – 4 GB
 • DirectX – 12
 • Shader –0
 • Wykorzystane technologie - GPU Boost 2.0, Optimus, PhysX, CUDA, GeForce Experience, GameWorks

Polecane karty graficzne

Nvidia GeForce MX130 – zastosowanie

Na wstępie warto podkreślić, że karta MX130 występuje na rynku w dwóch wersjach, różniących się ilością wykorzystywanej pamięci. W laptopach tańszych znajdziemy model z 2 GB, natomiast w tych droższych z 4 GB. Jest to znacząca różnica, która decyduje o rzeczywistych możliwościach omawianej jednostki.

Nvidia GeForce MX130 jest przez użytkowników określana jako karta ze średniej półki jakościowej – wynika to ze wspomnianej ilości pamięci, a także częstotliwości taktowania rdzenia, która w trybie bazowym wynosi 1122 MHz, jednak w trybie turbo może zostać podbita do poziomu 1242 MHz.

Oczywiście nie należy zapominać również o obsługiwanych przez kartę technologiach. Poza bibliotekami DirectX 12 i Shader 5.0, liczyć możemy także na oprogramowanie GeForce Experience i GameWorks, a także systemy CUDA, Opyimus, PhysX i GPU Boost 2.0, które usprawniają działanie karty.

Wszystko to sprawia, że najczęściej znajdziemy ją w laptopach przystosowanych do obsługi programów biznesowych i graficznych, a także niektórych gier.

Nvidia GeForce MX130 – wydajność

Osiągi jednostki najlepiej sprawdzić poprzez analizę różnego rodzaju videorecenzji, a także wyników uzyskiwanych przez nią w programach diagnostycznych. Na platformie 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics karta ta uzyskała średnią na poziomie 170596 punktów, natomiast w programie 3DMark 11 Performance GPU wyniosła ona 2835 punktów.

Rezultaty te są bardzo przyzwoite, w sam raz dla jednostki, która ma posłużyć przede wszystkim do obsługi programów graficznych. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, Nvidia GeForce MX130 jest również w stanie zapewnić stabilne działanie w wielu grach, także tych nowych.

Oczywiście nie będą to topowe produkcje typu AAA, jednak na liście znalazło się kilka naprawdę ciekawych produkcji. Wymienić możemy chociażby takie gry jak FIFA 18, Rocket League czy też Dragon Age: Inquisition.

Nvidia GeForce MX130 – porównanie z innymi modelami

Chcąc sprawdzić, czy na rynku nie ma czegoś lepszego w podobnej cenie, warto porównać omawianą jednostkę z dwoma innymi modelami znajdującymi się w tej samej kategorii sprzętowej.

Porównanie kart graficznych

Nvidia GeForce MX130 bardzo dobrze wypada na tle konkurencji – wygrywa nawet z niezwykle popularną jednostką GeForce 940MX, która również często montowana jest w laptopach biznesowych i multimedialnych.

Nvidia GeForce MX130 – w jakich laptopach

Podsumowaniem powyższego tekstu będzie wykaz kilku urządzeń wykorzystujących możliwości dedykowanej karty graficznej. Są to głównie komputery ze średniej półki cenowej, choć znajdą się także takie, których cena wynosi 5-6 tysięcy złotych.

 • Dell Latitude 5590 (53117522/2)zaczniemy właśnie od takiego laptopa. Model Latitude 5590 należy do kategorii biznesowej, wyposażony został w procesor Intel Core i5-8350U, pamięć RAM typu DDR4 oraz dysk twardy HDD o pojemności 1 TB. Dysponuje ponadto 15-calową matrycą Full HD, która jednak została wykonana w technologii TN, zapewniającej przeciętną jakość obrazu. Laptop kosztuje 5340,29 zł.
 • Lenovo IdeaPad 320s-15IKBR (81BQ0077PB)bardzo uniwersalny laptop, który posłuży zarówno w pracy, jak i w domu, na przykład do oglądania filmów czy surfowania po sieci. Za wydajną pracę odpowiada nie tylko karta graficzna Nvidia GeForce MX130, ale również procesor i5-8250U (cztery rdzenie, osiem wątków), pamięć RAM DDR4 o taktowaniu 2133, a także dysk twardy HDD. Wersja z systemem operacyjnym Windows 10 Pro PL kosztuje 3015,50 zł. Istnieje jeszcze możliwości doboru dysku twardego SSD – cena oczywiście wtedy wzrośnie.
 • Acer Aspire 5 (NX.GVREP.014) – kolejny uniwersalny laptop dla każdego. Jego specyfikacja bardzo przypomina model IdeaPad 320s. Co ważne, został wyposażony w matrycę IPS Full HD. Cena modelu z 4 GB pamięci RAM wynosi 2699 zł.

Karta graficzna Nvidia GeForce MX130 to niezwykle uniwersalne urządzenie, które doskonale sprawdzi się w ramach różnych zastosowań – zarówno w pracy, jak i w domu. Wszystko to sprawia, że laptopy korzystające z jej możliwości są naprawdę warte polecenia.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Zasilacze - Płyty główne - Procesory - RTX 4090 - RTX 4080

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:24
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.