Udostępnij
Skomentuj

Nvidia GeForce RTX 2080 - wydajność oraz specyfikacja

Firma Nvidia przygotowała jednostkę graficzną RTX 280, która obsługuje technologię Ray Tracingu.

Kierowana jest ona do graczy, którzy poszukują najnowszych podzespołów, gwarantujących doskonałą wydajność w grach. Karta została przygotowana w technologii 12 nm, po której możemy spodziewać się wysokiej efektywności energetycznej. Do tego wszystkiego należy dodać zupełnie nową konstrukcję, zapewniająca ciche działanie sprzętu.

Polecane karty graficzne

Nvidia GeForce RTX 2080 – specyfikacja

 • Seria – Turing
 • Technologia – 12 nm
 • Zegar rdzenia – 1515–1710 MHz
 • Typ pamięci – GDDR6
 • Maksymalna ilość pamięci – 8 GB (taktowanie 14 000 MHz)
 • Jednostki cieniujące – 2944
 • Jednostki teksturujące – 184
 • Jednostki rasteryzujące – 64
 • Rdzenie Tensor - 368
 • Wykorzystane technologie – Ray Tracing
 • Cena – 3549 – 3999 zł

Nvidia GeForce RTX 2080 – zastosowanie

Już na pierwszy rzut możemy stwierdzić, że mamy do czynienia z jednostką z absolutnego topu. Nowa technologia produkcji sprawia, że karta jest nie tylko wydajna, ale również niezwykle efektywna pod względem energetycznym.

Oczywiście uwagę przykuwa przede wszystkim wspomniana już technologia Ray Tracingu, dzięki której wyświetlana grafika jest jeszcze bardziej realistyczna. Do tego należy dodać wspaniałą specyfikację techniczną, na którą składa się 8 GB pamięci GDDR6 o taktowaniu wynoszącym aż 14 000 MHz. Takich wartości nie znajdziemy w żadnej innej karcie.

Odpowiedź na pytanie, do czego może zostać wykorzystana jednostka RTX 2080 wydaje się być bardzo prosta. Sprawdzi się przede wszystkim w urządzeniach gamingowych, ale również w specjalistycznych komputerach do użytku profesjonalnego.

Warto podkreślić, że omawiana karta graficzna zapewnia płynną rozgrywkę w rozdzielczości 4K Surround, dzięki czemu możemy liczyć na zupełnie nowe doznania gamingowe. Do tego dochodzi także wykorzystanie portu USB typu C ze wsparciem dla technologii VR.

Nvidia GeForce RTX 2080 – wydajność

Już sama analiza specyfikacji technicznej nowej karty każe przypuszczać, że mamy do czynienia z urządzeniem z najwyższej możliwej półki jakościowej. Przypuszczenia te potwierdzają wyniki testów wydajnościowych, przeprowadzonych w popularnych programach diagnostycznych.

Na uwagę zasługują chociażby testy 3DMark. W programie Fire Strike Extreme Combined jednostka ta uzyskała 6495 punktów (o prawie 2 tysiące więcej niż model GTX 1080). W oprogramowaniu 3Mark Fire Streme Extreme Performance wynik wyniósł 12664 punktów. Dla porównania, karta GTX 1080 uzyskała 9850 punktów.

Jeżeli chodzi o obsługę gier, jest lepiej niż dobrze. Uruchomionych zostało kilka gier komputerowych na najwyższych detalach graficznych. Otrzymane wyniki wskazują na bardzo wysoką wydajność karty: Shadow of the Tomb Raider (58 fps), Wiedźmin 3: Dziki Gon (90 fps), Assassin’s Creed Origins (108 fps).

Nvidia GeForce RTX 2080 – porównanie z innymi modelami

Na rynku, obok omawianej karty, pojawiła się również jej ulepszona wersja RTX 2080 Ti. Na połowę października zapowiedziana została natomiast premiera nieco tańszej karty, a mianowicie GeForce RTX 2070. Warto więc wszystkie karty ze sobą porównać.

Porównanie kart graficznych

Wszystkie wymienione jednostki wyróżniają się doskonałymi parametrami, dzięki którym obsługa nowych gier okażę się całkowicie bez problemowa. Co ważne, za zwiększona wydajnością idzie również doskonałe zbalansowanie pobieranej energii z generowanymi temperaturami. Zastosowany układ chłodzenia bardzo dobrze spełnia swoją funkcję, co oczywiście także ma wpływ na ogólną ocenę karty.

Największą przeszkodzą stojąca przed jej zakupem jest oczywiście wysoka cena. Karta Nvidia GeForce RTX 2080 kosztuje bowiem tyle, co solidny komputer. Można mieć jednak nadzieję, że niebawem się to zmieni.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.