Udostępnij
Skomentuj

NVIDIA GeForce GTX1650 - wydajność oraz specyfikacja

Jakie są parametry najnowszego układu graficznego od NVIDIA – GTX 1650? Czy to wydajna jednostka?

Nowości na rynku kart graficznych wzbudzają ogromne zainteresowanie. Nie inaczej jest w przypadku karty NVIDIA GeForce GTX 1650, której debiut wyznaczono na 23 kwietnia 2019 roku. Co to za jednostka? Czy warto po nią sięgnąć? Jaka jest jej wydajność i specyfikacja?

Polecane karty graficzne

NVIDIA GeForce GTX1650 – specyfikacja techniczna

Data wydania NVIDIA GeForce GTX1650 to 23.04.2019 – jest to więc najnowszy układ tej marki, a oto jego parametry:

 • Architektura – Turing.
 • Technologia – 12 nm.
 • Zegar rdzenia – do 1665 MHz.
 • Typ pamięci – GDDR5.
 • Maksymalna pojemność pamięci – 4 GB.
 • Przepustowość pamięci – 128 GB/s.
 • Jednostki cieniujące – 896.
 • Jednostki teksturujące – 56.
 • Jednostki rasteryzujące – 32.
 • Moc obliczeniowa – 3.0 TFLOPS.
 • TDP – 75 W.
 • Cena – około 750zł.

NVIDIA GeForce GTX1650 – zastosowanie

Informacje na temat postępujących prac nad jednostką GTX 1650 pojawiały się w sieci już od dłuższego czasu i tylko podgrzewały atmosferę wśród oczekujących na nowinki z przystępnej półki cenowej. Cena NVIDIA GeForce GTX 1650 nie jest bowiem wcale wygórowana – ma wynosić okolo 750 zł.

NVIDIA GeForce GTX1650 to najtańsza i najsłabsza z nowej generacji Turing. Jednostka bazuje na układzie graficznym TU117, została wyposażona w 896 rdzeni CUDA oraz w 4 GB pamięci RAM GDDR5. Warto podkreślić, że jednostka ta ma raczej niski współczynnik TDP, co pozwoliło na rezygnację z dodatkowego źródła zasilania w modelu referencyjnym. Już dziś wiadomo jednak, że układ ten budzi ogromne zainteresowanie nie tylko wśród kupujących, ale też wśród producentów, którzy planują wprowadzenie na rynek swoich wersji niereferencyjnych, które mogą zostać wzbogacone o dodatkowe chłodzenie, fabryczne podkręcenie zegara oraz innego typu udoskonalenia. Wspomniane parametry oraz niezbyt wygórowane zapotrzebowanie na energię to czynniki, które powodują, że jednostka NVIDIA GeForce GTX1650 świetnie sprawdzi się w:

 • Komputerach domowych i multimedialnych – parametry jednostki NVIDIA GeForce GTX1650 będą w pełni wykorzystywane w komputerach użytkowanych przez wszystkich domowników, do wielu różnych zadań.
 • Komputerach gamingowych – jednostka NVIDIA GeForce GTX1650 nie jest oczywiście topową grafiką dla graczy, ale nowoczesna architektura, wysoki poziom taktowania oraz niska cena regularna to czynniki, które powodują, że warto się nią zainteresować właśnie w zastosowaniu gamingowym.
 • Komputerach do pracy – karta graficzna NVIDIA GeForce GTX1650 sprawdzi się także w pracy, przy projektowaniu grafiki (szczególnie na potrzeby internetu), a także w pracach biurowych, w obsłudze programów i aplikacji.

NVIDIA GeForce GTX1650 – wydajność

Jednostka NVIDIA GeForce GTX1650 to najtańsza, ale też najsłabsza karta graficzna z serii Turing 12 nm. Pomimo to jej parametry budzą zainteresowanie, a wydajność prawdopodobnie będzie wystarczająca nie tylko do standardowych zastosowań, ale również do gier.

Z uwagi na brak rdzeni Tensor oraz rdzeni RT, grafika NVIDIA GeForce GTX 1650 nie jest dedykowana do gier w rozdzielczości 4K i w najwyższych ustawieniach grafiki, ale podoła większości tytułów przy rozdzielczości Full HD lub po zmianie ustawień grafiki. Jednostka NVIDIA GeForce GTX 1650 będzie również w pełni wystarczająca do gier sieciowych, jak choćby Counter Strike lub League of Legends.

Choć na dokładniejsze testy tej jednostki trzeba jeszcze chwilę poczekać, to już teraz można zweryfikować benchmark NVIDIA GeForce GTX 1650 Final Fantasy XV – w rozdzielczości Full HD i przy wysokich ustawieniach grafiki, jednostka ta uzyskała w teście 3803 punkty, a to pozwala porównywać ją do grafiki NVIDIA GeForce GTX 1060 3 GB oraz AMD Radeon RX 570.

NVIDIA GeForce GTX1650 – porównanie z innymi modelami

Karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 1650 to wyczekiwana nowość od marki NVIDIA. Zanim zdecydujemy się na jej zakup, warto porównać ją z kilkoma innymi jednostkami. Na pierwszy ogień warto wziąć porównanie NVIDIA GeForce GTX 1650 vs GTX 1060 3GB, gdyż karty te są porównywane pod względem wydajności. W zestawieniu nie może zabraknąć również karty AMD Radeon RX 570, a także wydajniejszej jednostki z serii Turing 12 nm – GTX 1660.

NVIDIA GeForce GTX 1650 vs GTX 1660 vs GTX 1060 3 GB vs AMD Radeon RX 570

Karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 1650 to wyczekiwana nowość, która ma szansę zastąpić tańsze jednostki poprzednich generacji. Jej wydajność będzie porównywalna do kart w cenie do tysiąca złotych, ale nowsze rozwiązania, technologie i sterowniki NVIDIA GeForce GTX 1650 zapewnią komfort w rozgrywkach i codziennym użytkowaniu tej jednostki.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Procesory - Dyski SSD - Płyty główne - RTX 4090 - RTX 4080

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.