Udostępnij
Skomentuj

Nowy monitor Dell z technologią Mini-LED

Monitory Dell zdobywają popularność, podobnie jak inne produkty amerykańskiego producenta znanego w świecie IT.

Spis treści:

  1. monitor Dell z Mini-LED" href="#najnowszy_monitor_dell_z_mini_led">Najnowszy monitor Dell z Mini-LED
  2. Technologia Mini-LED tylko dla twórców?
  3. Ile kosztuje nowy monitor Dell?

Najnowszy monitor Dell z Mini-LED

Dell to firma, której nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Na rynku działa już od 1984 roku i wciąż cieszy się zaufaniem i dobrymi opiniami klientów. Sprzedaje komputery osobiste, monitory LED, przełączniki sieciowe, serwery, urządzenia peryferyjne, oprogramowanie, sprzęty o przechowywania danych, drukarki, telewizory, aparaty fotograficzne i wiele innych.

Polecane monitory Dell

Produkty Della już od dawna mają bardzo dobrą opinię na rynku. Uchodzą przede wszystkim za trwały, wytrzymały i jakościowy sprzęt. Dodatkowo wielu specjalistów zachwyca się ich wydajnością. Najnowszy monitor Dell z Mini-LED nie pozostaje dłużny innym propozycjom, które znajdziesz w ofercie dystrybutorów. Przede wszystkim został wykonany z jakościowych materiałów. Dzięki nim inwestycja będzie służyła przez lata.

Producent z pewnością zaskoczył wszystkich, kiedy na targach CES 2020 wystawił nowy monitor VA z wysoką rozdzielczością wykorzystujący technologię Mini-LED. Wyświetlacz nie był oficjalnie zapowiedziany przez firmę, nic więc dziwnego, że trudno jest znaleźć o nim jakieś rzetelne informacje. Zgodnie z zapewnieniami Dell urządzenie zapewnia szeroką paletę barw, jest wyposażone w gniazdo Thunderbolt 3 oraz narzędzie do kalibracji.

Technologia Mini-LED tylko dla twórców?

Mini-LED to stosunkowo nowa technologia, która budzi spore zainteresowanie. Jest to pośrednie rozwiązanie między tradycyjnym LCD a nowoczesnym Micro-LED. Opisuje się ją jako zmodyfikowaną technologię LCD, w której wykorzystano znacznie mniejsze (nawet 1000 razy) diody LED z tyłu wyświetlacza. W ten sposób możliwe jest uzyskanie wielu stref wygaszania ekranu, nawet liczonych w tysiącach. Przekłada się to na uzyskanie lepszej czerni, kontrastu oraz punktowej jasności, która pozwala na otrzymanie efektów HDR.

Większa liczba diod powoduje, że możemy pogrupować na mniejsze obszary ekran monitora bądź telewizora. W ten sposób uzyskuje się większą kontrolę nad lokalnym wygaszaniem bez wpływu na pobliskie strefy, ponieważ dany obszar można swobodnie włączać i wyłączać w zależności od potrzeb. Dzięki temu, podczas podświetlania białych liter na czarnym tle nie będzie występować wokół nich poświata, gdyż wyłączone będą sąsiadujące diody. Jeśli zajdzie taka potrzeba niektóre fragmenty wyświetlacza będą w pełni czarne.

Najnowszym trendem w tej technologii są aktywne matryce z Mini LED. Dzięki nim uzyskuje się obraz o lepszej jakości, który pod niektórymi względami może konkurować nawet z OLED-ami. Dla konsumenta przekłada się to nie tylko atrakcyjny obraz, ale także szersze kąty widzenia oraz mniejszy input lag, czyli opóźnienie wyświetlanego obrazu względem czasu sygnału, który nim steruje. Dla producentów przekłada się to natomiast na niższe koszty produkcji ekranów.

Mini-LED nie jest jednak niczym przełomowym. Należy ją rozpatrywać raczej w kategoriach dalszego ulepszania, ewolucji LCD, czyli najpopularniejszej obecnie technologii wyświetlaczy na rynku po wprowadzeniu diod LED oraz kropek kwantowych. Zyskuje ona coraz więcej zwolenników, nic więc dziwnego, że znajdzie się w kolejnych monitorach czy telewizorach. Nie należy jednak mylić jej z microLED.

MicroLED również wykorzystuje mikroskopijnych rozmiarów diody, jednak są one samoemisyjne i mogą być włączane oraz wyłączane niezależnie od innych emiterów, które składają się na pojedynczy piksel. Jest to więc technologia, która oferuje jeszcze lepszą jakość obrazu i jasność, jednak przekłada się to również na cenę urządzeń microLED, które znacznie przewyższają sprzęty z Mini-LED.

Ze względu na swoje zalety Mini-LED jest rekomendowany głównie dla profesjonalistów, szczególnie zajmujących się obróbką materiałów wideo, zdjęć czy renderingiem grafiki. Nie oznacza to jednak, że zwykły użytkownik nie doceni jakości obrazu. Nowy monitor Dell sprawdzi się zarówno w trakcie seansów ulubionych filmów i seriali, jak i podczas rozgrywek ze znajomymi.

Ile kosztuje nowy monitor Dell?

Monitor 8k potrafi kosztować niemało. Nic dziwnego, skoro jest to rozwiązanie, które dopiero pojawia się na rynku. Monitor Dell swoją premierę ma mieć 5 listopada. Producent ustalił już jego cenę i podał do powszechnej wiadomości. Chętni na zakup muszą liczyć się z wydatkiem na poziomie 5000 $. Wielu osobom może wydawać się, że jest to cena zaporowa, jednak ze względu na to, co urządzenie ma do zaoferowania oraz w porównaniu do innych firm, wyświetlacz jest całkiem tani.

Technologia wykorzystana w nowym monitorze Dell z założenia jest trochę gorszym odpowiednikiem microLED, co pozwala znacznie obniżyć koszty produkcji w przypadku skali masowej. W związku z tym Micro-LED ma być również wykorzystywane w nieco tańszych urządzeniach, na które stać będzie szersze grono. Wraz z upowszechnianiem się tego rozwiązania ceny staną się coraz bardziej atrakcyjne dla przeciętnego konsumenta.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.