Udostępnij
Skomentuj

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny – czy warto? Jaki wybrać?

Ewaporacyjne nawilżacze powietrza wytwarzają zimną mgiełkę, wyróżniają się też niskim zużyciem energii elektrycznej.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż przyczyną złego stanu cery oraz włosów nierzadko jest zbyt suche powietrze w mieszkaniu. Niski stopień nawilżenia powietrza może być przykry w skutkach i prowadzić do znacznie poważniejszych dolegliwości jak np. infekcje oraz choroby układu oddechowego. Skutecznym sposobem walki ze zbyt suchym powietrzem jest używanie nawilżaczy powietrza. Tych na rynku nie brakuje, a poszczególne modele różnią się między sobą nie tylko budową, wyglądem i wielkością, ale przede wszystkim sposobem działania. Do jednych z najwydajniejszych i zarazem energooszczędnych rozwiązań zaliczają się nawilżacze powietrza ewaporacyjne.

Polecane nawilżacze ewaporacyjne

Jak działa nawilżacz ewaporacyjny?

W przeciwieństwie do nawilżacza parowego urządzenie ewaporacyjne nie jest wyposażone w grzałkę, ale w bęben lub wkład z filtrem. Jego zasada działania jest prosta i polega na zassaniu powietrza z pomieszczenia, nawilżeniu go i wyrzuceniu na zewnątrz w postaci chłodnej mgiełki. Tego rodzaju urządzenia są nie tylko wydajne, ale charakteryzują bezawaryjnością oraz niskim zużyciem energii elektrycznej.

Ewaporacja jest naturalnym zjawiskiem odparowywania wody, a urządzenia wykorzystujące ją do nawilżania powietrza cechuje duża efektywność. Wydajność nawilżacza spada wraz z ilością odparowanej wody, a więc wraz ze zwiększeniem stopnia wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Działanie urządzeń ewaporacyjnych nie pozostawia nieestetycznych śladów na meblach oraz ścianach, jak ma to miejsce w przypadku użytkowania nawilżaczy parowych oraz ultradźwiękowych.

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny – jaki wybrać?

Zasada działania, efektywność oraz energooszczędność nawilżaczy ewaporacyjnych sprawia, że to jedne z najchętniej wybieranych rozwiązań, pomimo iż cena ich zakupu nie należy do najniższych. Jakość, jaką oferują urządzenia ewaporacyjne stoi na wysokim poziomie, a dzięki zastosowaniu dodatkowych funkcjonalności, może być jeszcze wyższa.

 • Nawilżacz powietrza ewaporacyjny z jonizatorem – to urządzenie, które oprócz nawilżania powietrza umożliwia również jego jonizację, a więc wytwarzanie i emitowanie jonów ujemnych. Aniony neutralizują kationy, które są powodem niedotlenienia organizmu i wynikającego z niego złego samopoczucia. Nawilżacze powietrza ewaporacyjne z jonizatorami polecane są przede wszystkim osobom borykającymi się z takimi dolegliwościami jak: astma, migrena, reumatyzm, a także choroba zatok.
 • Nawilżacz powietrza ewaporacyjny z higrostatem – wyposażony jest w higrometr, a więc przyrząd służący do kontrolowania poziomu wilgotności powietrza. Nawilżacz przez cały czas mierzy stopień nawilżenia powietrza w pomieszczeniu i w momencie, gdy osiągnie on odpowiednią wartość, urządzenie wyłącza się. Włączenie nawilżacza następuje dopiero wtedy, kiedy wilgotność spadnie.

Na co zwrócić uwagę kupując nawilżacz powietrza ewaporacyjny?

Aby nawilżacz powietrza spełniał swoje zadanie w 100%, musi zostać dobrze dobrany do potrzeb domowników. Poszczególne modele różnią się choćby mocą, wydajnością, powierzchnią, jaką są w stanie nawilżyć, a także dodatkowymi funkcjami.

 • Wydajność mgiełki – to parametr informujący, jaką ilość mgiełki jest w stanie wytworzyć nawilżacz w określonym czasie. Wartość ta podawana jest w litrach na dobę, mililitrach na godzinę lub gramach na godzinę. Najmniejsze nawilżacze powietrza ewaporacyjne są w stanie wygenerować 2-5 litrów mgiełki na dobę, największe nawet 60.
 • Powierzchnia nawilżania – określa, jak dużą powierzchnię jest w stanie nawilżyć urządzenie. Powierzchnia nawilżania podawana jest w m2 i zazwyczaj zawiera się w przedziale 25-70 m2.
 • Moc – nawilżacze ewaporacyjne charakteryzują się najmniejszą mocą pośród wszystkich urządzeń dostępnych na rynku Wytwarzają one zimną mgiełkę, która nie wymaga dużej mocy urządzenia, przez co są to jedne z najbardziej energooszczędnych nawilżaczy. Moc tego typu urządzeń zawiera się w przedziale 15-50 W.
 • Wielkość zbiornika na wodę – im pojemniejszy zbiornik, tym rzadziej trzeba go uzupełniać, co z kolei przekłada się na większy komfort użytkowania.
 • Dodatkowe udogodnienia – w postaci możliwości ustawiania intensywności mgiełki, programów nawilżania, lampki kontrolnej informującej o braku wody w zbiorniku, automatycznego wyłącznika, pilota sterującego. Występuja także nawilżacze powietrza z oczyszczaczem, funkcji osuszania, a także nawilżacze z jonizacją.
 • Producent – wybierając nawilżacz powietrza ewaporacyjny, warto sięgnąć po jeden z produktów pochodzących z oferty któregoś ze znanych i cenionych producentów. Nawilżacz musi być nie tylko wydajny, ale także trwały i niezawodny. Jakie więc urządzenia wziąć pod uwagę? Dobrymi opiniami zarówno wśród użytkowników, jak i ekspertów cieszą się choćby nawilżacze powietrza Stadler Form czy nawilżacze powietrza Ideal.

Jaki nawilżacz powietrza – parowy czy ultradźwiękowy? A może ewaporacyjny?

Poza nawilżaczami ewaporacyjnymi sporą popularnością cieszą się również nawilżacze powietrza ultradźwiękowe oraz parowe. Każde z tych rozwiązań opiera się na innej zasadzie działania i w związku z tym wyróżnia się różnym stopniem efektowności. Trudno określić, który nawilżacz powietrza jest lepszy, bo dla każdego stwierdzenie „dobry nawilżacz powietrza” oznacza zupełnie co innego.

Aby ułatwić wybór i lepiej zobrazować różnice pomiędzy wymienionymi rodzajami nawilżaczy, w poniższych tabelach prezentujemy ich najważniejsze cechy.

Zalety i wady nawilżaczy powietrza ewaporacyjnych

Zalety

 • do wytwarzania chłodnej mgiełki wykorzystują zjawisko ewaporacji, a więc odparowywania wody,
 • cechuje je niskie zużycie energii elektrycznej,
 • nie zachodzi tutaj ryzyko nadmiernego nawilżenia powietrza – nawilżacze ewaporacyjne są w stanie nawilżyć powietrze do około 60%,
 • oczyszczają zasysane powietrze z kurzu i pyłków i oddają higieniczną mgiełkę.

Wady

 • w ich przypadku konieczna jest regularna wymiana wkładu nawilżającego,są głośne w czasie pracy,
 • są głośne w czasie pracy,
 • należą do rozwiązań droższych od nawilżaczy parowych.

Zalety i wady nawilżaczy powietrza ultradźwiękowych

Zalety

 • ich zasada działania opiera się na emitowaniu fal o wysokich częstotliwościach, które rozbijają wodę na drobne cząsteczki,
 • tego rodzaju nawilżacze cechuje niski pobór prądu,
 • ich zaletą jest również cicha i zarazem wydajna praca,
 • często wyposażone są w higrostat, dzięki któremu można kontrolować stopień nawilżenia powietrza,
 • pomimo swoich funkcjonalności nawilżacze ultradźwiękowe są tanie.

Wady

 • nie powinny być użytkowane w pomieszczeniach, w których przebywają zwierzęta domowe – w szczególności psy, koty oraz gryzonie,
 • są podatne na zanieczyszczenia, w ich przypadku konieczna jest regularna wymiana wkładu odwapniającego,
 • do właściwego działania wymagają wody destylowanej, co generuje większe koszty – użycie wody z kranu nierzadko jest przyczyną osadzania się nieestetycznego białego pyłku na meblach.

Zalety i wady nawilżaczy powietrza parowych

Zalety

 • do wytwarzania mgiełki wykorzystują grzałkę, która podgrzewa wodę,
 • wyróżniają się wysokim poziomem higieny – generowana przez nawilżacz para jest sterylna,
 • nie kosztują wiele,
 • w ich przypadku nie ma potrzeby zakupu dodatkowych akcesoriów,
 • ze względu na swoje właściwości – sterylną mgiełkę, a także możliwość inhalacji, polecane są przede wszystkim do pokojów dziecięcych (np. dedykowany najmłodszym nawilżacz powietrza parowy Chicco).

Wady

 • nie powinny znajdować się w zasięgu dzieci oraz zwierząt ze względu na ryzyko poparzenia, dlatego decydując się na zakup tego typu urządzenia do pokoju dziecięcego, należy wybrać model dostosowany do potrzeb pociech, a także ustawić go w odpowiednim miejscu w pokoju,
 • nawilżacze parowe podnoszą temperaturę powietrza w mieszkaniu, ich użytkowanie może być więc uciążliwe latem,
 • są droższe w eksploatacji niż modele ultradźwiękowe oraz ewaporacyjne,
 • podczas pracy generują hałas w postaci bulgoczącej wody.

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny – cena

Koszt, jaki trzeba ponieść, kupując nawilżacz powietrza ewaporacyjny, nie należy na najniższych, ale warto traktować go jako inwestycję. Ten typ nawilżaczy podczas pracy nie pobiera wiele energii elektrycznej i śmiało można go nazwać energooszczędnym. Najtańsze urządzenia ewaporacyjne kosztują około 300 zł, cena najdroższych (i zarazem najbardziej funkcjonalnych) przekracza często 1000 zł.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.