Udostępnij
Skomentuj

Najlepszy czytnik ebook. Jaki czytnik ebook 10 cali wybrać?

Czytnik ebooków pozwala wygodnie czytać duże ilości tekstu. Jakie zalety mają duże, 10-calowe urządzenia?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze czytnika do 10 cali?

Czytnik ebooków to świetne uzupełnienie smartfona czy tabletu, doskonale sprawdzające się w rękach osób lubiących pochłaniać duże ilości tekstu lub zmuszonych do tego przez pracę czy studia. Największym wyróżnikiem tego typu urządzeń, z którego wynika zarówno szereg zalet, jak i wad, determinujących sposób użytkowania, jest ekran. W zdecydowanej większości dostępnych modeli producenci wykorzystują technologię elektronicznego papier e-ink.

Polecane czytniki ebook

Najistotniejsza zaleta, jaka z tego rozwiązania wynika, to niezwykle niski pobór prądu. O ile wykorzystywane w innych urządzeniach matryce LCD czy AMOLED potrzebują stałego zasilania i pochłaniają baterię w błyskawicznym tempie, e-ink wyróżnia się energooszczędnością – nie potrzebuje bowiem zasilania do podtrzymania swojego stanu, a jedynie do jego zmiany. W momencie np. przerzucenia strony w książce bardzo niewielka ilość energii zostaje wykorzystana do zmiany stanu pikseli. Wyświetlony obraz zaś może się potem utrzymać bez zasilania nawet przez wiele lat.

Technologia elektronicznego papieru ma jednak też swoje wady. Dwie najistotniejsze to niezwykle długi czas reakcji, w starszych urządzeniach sięgający nawet jednej sekundy, oraz bardzo duża trudność w stworzeniu kolorowej matrycy e-ink. Sprawia to, że czytnik ebook nie zastąpi smartfonu ani tabletu w zastosowaniach multimedialnych. Nie do tego zresztą został stworzony, a w wyświetlaniu statycznych treści sprawdza się znakomicie.

Z tego względu czytniki książek szczególnie doceniły osoby, które wręcz nałogowo pochłaniają kolejne tytuły podczas krótkich przerw w pracy czy szkole bądź podczas podróży. To im dedykowane są najpopularniejsze urządzenia, zazwyczaj o przekątnej ekranu oscylującej wokół 6 cali. Najpopularniejszym z nich jest oczywiście czytnik ebook Kindle występujący w różnych wersjach. Dla wielu osób stanowi on złoty standard w segmencie, swego rodzaju odpowiednik iPhone’a dla smartfonów, determinując potrzebne wyposażenie i funkcje.

Niezależnie od rozmiaru zastosowanego ekranu, każdy elektroniczny czytnik książek powinien posiadać opcję podłączenia do Internetu przez WiFi, dzięki czemu zakupione książki mogą od razu trafiać do pamięci urządzenia. Choć dawniej nie było to oczywiste, upowszechnienie urządzeń opartych na systemie Android spowodowało, że każdy, nawet tani model posiada dziś dotykowy ekran. Niestety, nie generuje on własnego światła, toteż o ile jest czytelny w ciągu dnia, warto zdecydować się na czytnik z podświetleniem.

Urządzenia o przekątnej ekranu 10 cali częściej są dedykowane profesjonalistom. Większa masa i rozmiar obudowy sprawiają, że korzystanie z takiego sprzętu jedną ręką, np. podczas jazdy autobusem, jest mniej wygodne. Wyższa jest także cena gadżetu. Jednak dla wielu osób duży czytnik ebook to urządzenie niezbędne w codziennej pracy i doskonała inwestycja na przyszłość. Wynika to z możliwości, jakie daje wyraźnie większy niż w najpopularniejszych modelach ekran.

Czytnik ebook 10 cali – duży ekran, duże możliwości

Każdy czytnik ebooków jest w stanie odtwarzać treści zapisane w przynajmniej jednym z dwóch dominujących formatów – epub i mobi. Są one znakomitym rozwiązaniem pozwalającym na dostosowanie rozmiaru czcionki, a co za tym idzie, również ilości treści widocznej w danym momencie na ekranie. Problemem jest jednak często dostępność tekstów. Starsze książki, dokumenty, artykuły naukowe czy partytury można nieraz znaleźć wyłącznie zeskanowane do dyskusyjnej jakości plików pdf.

To w kontakcie z takimi dokumentami można się przekonać o zaletach, jakie ma czytnik ebook 10 cali. Ekran tego rozmiaru jest zbliżony rozmiarami do arkusza papieru A5. Oznacza to możliwość wyświetlenia naraz całej strony tekstu w naturalnym rozmiarze. Nawet drobne elementy, takie jak wzory matematyczne czy nuty pozostają wciąż doskonale widoczne dzięki dużej rozdzielczości ekranu, często przekraczającej nawet standardowe dla smartfonów Full HD.

Rzadkością nie jest też możliwość obracania ekranu, czy to automatycznie, czy poprzez przycisk w menu oraz opcja widoku kolumnowego, dzięki czemu ebook 10 cali jest w stanie w wygodny sposób wyświetlać nawet skany mające po dwie strony obok siebie. Ciekawostką, którą na pewno docenią muzycy orkiestrowi, jest możliwość podłączenia przez bluetooth kontrolera nożnego z przyciskami do zmiany stron. Niestety, nie współpracują one ze wszystkimi urządzeniami, choć czytnik ebook z Androidem powinien sobie z tym poradzić.

Coraz popularniejszym dodatkiem staje się elektroniczny rysik. Pozwala on przekształcić czytnik w szkicownik czy notatnik, który docenią zarówno artyści chcący złapać każdy moment natchnienia, jak i studenci. Ze względu na spore opóźnienie w odświeżaniu ekranu, narysowana kreska czy napisana litera nie wyświetlają się od razu. Pod tym względem większy komfort oferują tablety czy smartfony z serii Galaxy Note, ale po chwili przestaje to przeszkadzać. Czytnik wytrzymuje za to dłużej na baterii, a ekran w dotyku bardziej przypomina papier.

Na tym jednak nie kończą się dostępne funkcje. Praktycznie każdy czytnik książek elektronicznych posiada wbudowane funkcje multimedialne, dzięki czemu lekturę można uprzyjemnić sobie muzyką z serwisów streamingowych. Standardem jest ponadto wbudowana przeglądarka internetowa. Jeżeli częścią Twojej codziennej rutyny jest przejrzenie w drodze newsów czy nowych artykułów czytnik może się w tym zastosowaniu sprawdzić nawet lepiej niż smartfon.

Najlepszy czytnik ebook 10 cali – ranking

Jak w większości innych kategorii urządzeń, nie istnieje jednoznacznie najlepszy czytnik ebook. Poszczególne modele różnią się funkcjami, wykończeniem, a przede wszystkim ceną. Przykładowo, czytnik ebook z funkcją czytania na głos to doskonałe rozwiązanie dla osób uczących się nowego języka obcego, ale nie każdy będzie chciał do takiej funkcji dopłacać, jeżeli wybrany model jest jej pozbawiony. Podobnie jest z obsługą rysika – choć jest on bardzo pomocny przy notowaniu bądź zaznaczaniu tekstu, często wymaga wyłożenia sporej kwoty.

Warto też mieć na uwadze, że niełatwo jest znaleźć dziesięciocalowe czytniki ebook. Ranking pozwoli Ci sprawdzić, które urządzenia są obecnie najchętniej wybierane przez klientów oraz jakimi funkcjami się wyróżniają. Obejmuje on jednak tylko aktualnie produkowane modele, które oficjalnie trafiły do Polski. Zwolennicy zagranicznych zakupów mogą zwrócić uwagę na czytnik ebook Xiaomi Moaan. Nie każdy z nich ma jednak polskie menu. Dawniej produkowano też dziesięciocalowy czytnik ebook Amazon Kindle DX, dziś tylko (rzadko) dostępny jako używany.

Jak pobrać ebooka na czytnik?

Elektroniczny czytnik ebook z WiFi to już na szczęście standard. Dzięki podłączeniu urządzenia do domowej czy firmowej sieci bezprzewodowej większość świeżo zakupionych ebooków może automatycznie trafić do jego pamięci. Tę opcję oferują największe księgarnie i niektórzy producenci czytników. Konfiguracja sprowadza się zazwyczaj do podpięcia urządzenia do konta w sklepie. Co więcej, zakupione tytuły nie przepadają nawet w przypadku uszkodzenia czy zgubienia czytnika. Po wymianie gadżetu na nowy można przesłać na niego całą swoją bibliotekę.

Inną opcją jest bezpośrednie pobranie plików do pamięci urządzenia z poziomu wbudowanej przeglądarki internetowej. Jest to świetna opcja w przypadku mniejszych sklepów, które często nie dysponują takimi możliwościami technicznymi jak giganci. Wówczas kliknięcie odpowiedniego przycisku na stronie powoduje rozpoczęcie pobierania dokładnie w taki sam sposób, jak ma to miejsce na smartfonie czy tablecie. Zresztą czytnik do ebooków jest często oparty na znanym z innych urządzeń przenośnych Androidzie, toteż jego obsługa nie przysporzy trudności.

Oczywiście wciąż istnieje możliwość przesłania książek z komputera czy innego sprzętu. W niektórych przypadkach możemy to zrobić za pośrednictwem interfejsu Bluetooth, ale w przypadku większych zbiorów wygodniejsza może się okazać łączność kablowa. Większość nowych urządzeń wykorzystuje już standard USB-C, wobec czego nie będziesz długo szukać kompatybilnego przewodu. Skopiowanie plików w ten sposób na czytnik do książek nie różni się niczym od przenoszenia danych na pendrive’a czy dysk przenośny.

Warto mieć też na uwadze serwisy, które w ramach abonamentu oferują dostęp do sporego księgozbioru, podobnie jak z muzyką robią to Spotify czy Tidal. Dla wielu klientów jest to zdecydowanie najdogodniejszy sposób, który można wykorzystać do poznania wielu tytułów swój czytnik ebooków. Legimi to obecnie jeden z najważniejszych tego typu serwisów. Książki są w tym przypadku dostępne nawet na czterech urządzeniach w ramach jednego konta. Aby z nich skorzystać, wystarczy zainstalować ze sklepu odpowiednią aplikację i się w niej zalogować.

Który czytnik ebooków wybrać?

Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki czytnik ebook najlepiej wybrać. Poszczególni producenci często stawiają w swoich urządzeniach na nieco inne aspekty, co sprawia, że wyboru trzeba dokonać, mając na uwadze zarówno swoje wymagania, jak i budżet. Przykładowo czytnik Onyx Boox Note obejmuje dwa modele – 3 i Air. Oba obsługują rysiki Wacoma, a między sobą różnią się ilością pamięci, procesorem, baterią oraz obudową. O ile Air jest nastawiony bardziej na styl, model 3 wyróżnia się sprawniejszym działaniem.

Zauważalnie tańszą opcję stanowi czytnik Pocketbook InkPad X, który od opisanych wyżej modeli odstaje jednak nieco pod względem podzespołów, zwłaszcza pamięci RAM. O ile więc w typowych zastosowaniach różnica jest trudna do zauważenia, to już osoby często korzystające z przeglądarki internetowej mogą chcieć dopłacić do droższych urządzeń. Elektroniczny czytnik książek Pocketbook nie obsługuje też rysika, ale użytkowo nie można mu nic zarzucić. W swojej cenie to doskonały wybór, który doceni zarówno mól książkowy, jak i student czy profesor.

A może czytnik ebook 8 cali?

Czytnik ebook 8 cali to niezły kompromis między poręcznością mniejszych urządzeń a czytelnością i funkcjonalnością większych. Również pod względem cen plasuje się idealnie pomiędzy nimi. Warto mieć jednak na uwadze, że w tym segmencie rzadziej oferowana jest obsługa rysika. Jeżeli często szkicujesz albo robisz odręczne notatki, to takie modele oczywiście znajdziesz, ale cenowo zbliżają się one do modeli z dziesięciocalową matrycą.

Ciekawą nowością wśród ośmiocalowych urządzeń są modele z kolorowymi ekranami e-ink, jakie w swojej ofercie mają Pocketbook oraz Onyx. Jest to stosunkowo drogie rozwiązanie, a jakości odwzorowania kolorów bardzo daleko do typowych ekranów smartfonów bądź tabletów, ale i tak stanowi to ogromny krok naprzód względem monochromatycznych odpowiedników. Takie czytniki ebook świetnie sprawdzają się do czytania dzieciom, nauki czy – w połączeniu z rysikiem – tworzenia kolorowych szkiców oraz notatek.

Segment ośmiocalowych urządzeń to też szerszy wybór. Poza wspomnianymi wcześniej firmami, dobrym wyborem jest też polski czytnik inkBOOK, który cechuje się świetnymi parametrami użytkowymi i jest zintegrowany z większością polskich serwisów ebooków, w tym Legimi czy Empikiem. Jeżeli więc posiadasz już duże zbiory na swoich kontach, warto rozważyć urządzenie, które zapewni do nich komfortowy dostęp z każdego miejsca.

Pod względem podzespołów i czasu pracy na baterii urządzenia o przekątnej 8 i 10 cali nie mają znaczących różnic. Wybór jest więc w dużej mierze kwestią osobistych preferencji i wygody. Jeżeli planujesz często czytać w trasie, dobrym wyborem jest mniejsze i lżejsze urządzenie. Dziesięciocalowy czytnik ebooków świetnie sprawdzi się do przeglądania pdfów i pozwoli wyświetlić strony większości książek w naturalnym rozmiarze. A jeżeli chcesz więcej, niektórzy producenci oferują urządzenia z trzynastocalową matrycą.

Czy warto kupić czytnik ebook 10 cali?

Czytnik książek elektronicznych to znakomite urządzenie zbudowane w konkretnym celu. Jeżeli potrzebujesz jednego sprzętu, który pozwoli Ci czytać w trasie, słuchać muzyki, przeglądać Internet, robić zdjęcia czy komunikować się ze znajomymi, o wiele lepszym wyborem jest smartfon lub tablet. Jeżeli jednak godzisz się z ograniczeniami, jakie wynikają z zastosowania ekranu e-ink, z pewnością docenisz możliwości, które daje dedykowany czytnik książek.

Największy atut technologii elektronicznego papieru to oczywiście zużycie energii. Prąd jest pobierany tylko do zmiany stanu ekranu, który potem sam utrzymuje się przez wiele dni. W dobrych oświetleniu oznacza to, że możesz praktycznie zapomnieć o ładowaniu czytnika. Oczywiście podświetlenie ekranu dostępne już w większości modeli powoduje szybszy drenaż akumulatora, ale też znacząco poprawia komfort użytkowania w kiepskich warunkach oświetleniowych, na przykład w nocy czy w zaciemnionej sali wykładowej.

O ile większość czytników dostępnych jest w prawie kieszonkowym formacie 6 cali, taki rozmiar nie pozwala na wygodne korzystanie z pdfów, zwłaszcza jeżeli zawierają one skany starszych książek. Wówczas powierzchnia takiego ekranu jest niewystarczająca, a reakcja na powiększanie oraz przesuwanie za wolna. Dlatego też osobom często korzystającym z takich plików, ale też lubiącym czytać książki w naturalnym rozmiarze czy na co dzień wykorzystującym zapisy nutowe, producenci dedykują czytniki książek o przekątnej wynoszącej 10 cali.

Duży ekran zbliżony rozmiarem do kartki A5 to zaleta urządzeń takich producentów jak Onyx i Pocketbook. Ich czytniki wyróżniają się płynnym działaniem, długą pracą na baterii i bardzo szeroką funkcjonalnością, obejmującą odtwarzanie muzyki czy tworzenie notatek. Dzięki oparciu o system Android mają ponadto przejrzysty interfejs użytkownika. Duża przekątna i świetna specyfikacja znajduje swoje odbicie w cenie urządzenia, ale dla wielu klientów wybór jest oczywisty. Dziesięciocalowy czytnik oznacza doskonałą wygodę codziennego korzystania.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.