Udostępnij
Skomentuj

Najczęstsze awarie niszczarek. Jak im zapobiec? Jakie akcesoria stosować?

Twoja niszczarka znów się zacięła? Nie panikuj. Sprawdź, co możesz zrobić, by w przyszłości uniknąć kolejnej awarii.

Rodzaje awarii niszczarek

Tak jak każde urządzenie wykorzystywane w domu lub w pracy, nawet najlepsze niszczarki czasem ulegają awarii. Jedną z nich jest zakleszczenie się papieru w niszczarce. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy włożysz do podajnika więcej kartek do zniszczenia, niż sprzęt może pomieścić. By tego uniknąć, pamiętaj o regularnym opróżnianiu wnętrza urządzenia. Gdy kosz na papier jest wypełniony po brzegi, a Ty nadal niszczysz kolejne arkusze, nowe ścinki także zatrzymają ostrza. To z kolei może spowodować stępienie się nożyków tnących, przez co niszczarka może zacinać się jeszcze częściej.

Kolejnym problemem może być zablokowanie materiałów nieobsługiwanych przez niszczarkę do papieru. Jeśli w Twojej pracy lub w domu znajduje się profesjonalna niszczarka do dokumentów, taki model zapewne upora się z innymi materiałami, jak np. koperty czy karty kredytowe. Prostsze sprzęty mogą mieć trudności z folią, spinaczem czy zszywką przytwierdzoną do kartki. Warto sprawdzić, czy urządzenie posiada osobne wejście na inne przedmioty, jak niszczarka do płyt CD. Pamiętaj też, że niszczarka do wszystkiego nie istnieje i musisz używać swojego modelu zgodnie z zaleceniami producenta.

Polecane akcesoria do niszczarek

Zauważyłeś, że niszczarka do papieru pracuje w zwolnionym tempie? Zmniejszona efektywność działania świadczy o tym, że używałeś urządzenia zbyt intensywnie i za długo. Jest na to rada – spróbuj przeczyścić mechaniczne elementy niszczarki, nawet jeśli ani papier, ani inne materiały nie zacięły się pomiędzy ostrzami. Do czyszczenia nie wybieraj akcesoriów pierwszych z brzegu kuszących niską ceną. Paradoksalnie, ryzykujesz wtedy utratę pieniędzy. Lepiej dopłać większą kwotę i wybierz elementy od tego samego producenta, który wyprodukował Twoją niszczarkę.

Oszczędzając na przyborach do konserwacji, prawdopodobnie i tak będziesz zmuszony dokupić odpowiednie akcesoria w wyższej cenie, w dodatku po krótszym czasie niż zazwyczaj. Zwróć też uwagę, czy narzędzia pasują do danego modelu. Zwykły olej do niszczarek również może przyspieszyć Twoją wizytę w serwisie.

Jak każde urządzenie elektroniczne, niszczarki do dokumentów mogą się przegrzać. Wiele modeli posiada kontrolki sygnalizujące zbyt wysoką temperaturę urządzenia lub systemy zabezpieczające przed kontynuowaniem pracy w tej sytuacji, jak np. niszczarka Kobra czy niszczarka Wallner. Nawet jeżeli przepustowość Twojego sprzętu pozwala na błyskawiczne niszczenie wielu kartek jednocześnie, rób co jakiś czas przerwy w pracy, aby sprzęt mógł się ochłodzić.

Jak usunąć papier z niszczarki?

Nie trać głowy, jeśli Twoja niszczarka znów się zacięła. Każdy model posiada tryb cofania, który uratuje Cię z opresji. Po jego włączeniu, ostrza sprzętu uruchamiają się w przeciwnym kierunku, wysuwając zacięty dokument. Ten tryb często wystarczy, gdy włożyliśmy za dużo kartek do podajnika, jeśli nożyki tnące przyblokowały jedynie ścinki papieru lub gdy kosz niszczarki jest przepełniony. Jeśli chcesz spać spokojnie, po wyciągnięciu zaciętego papieru wyłącz i ponownie włącz urządzenie, a następnie wyczyść ostrza i naoliw niszczarkę.

Co zrobić, jeśli cofanie papieru nie daje rezultatu? Zdecydowanie nie szarp arkuszy, by ich jeszcze bardziej nie podrzeć oraz żeby nie uszkodzić ostrzy. Nie próbuj też usuwać zablokowanego materiału ostrymi narzędziami, a już zwłaszcza gołymi rękoma, szczególnie gdy urządzenie jest nadal włączone. W tej sytuacji odłącz sprzęt od prądu, zdejmij głowicę niszczarki i wyciągnij papier pęsetą lub szczypcami. Możesz też spróbować rozkręcić element własnoręcznie i wtedy usunąć ścinki spomiędzy ostrzy.

Gdzie wyrzucać papier z niszczarki?

Ścinki papieru z niszczarki wyrzucasz do niebieskiego pojemnika na papier. Musisz pamiętać o tym, że nie może być to papier błyszczący ani że nie możesz wyrzucić do niego dodatkowych materiałów, nawet jeżeli Twoja niszczarka sobie z nimi radzi. Utrudni to segregację odpadów. Warto pamiętać o tym, że papier jest biodegradowalny. Jeśli posiadasz kompostownik, tam też możesz pozbyć się ścinków z niszczarki.

Jeśli bezpieczeństwo niszczonych dokumentów jest dla Ciebie istotne i dlatego decydujesz się na mieszanie większej ilości ścinków papieru, przydadzą Ci się worki do niszczarki. Możesz gromadzić w nich ścięty papier, zanim wyrzucisz go do odpowiedniego pojemnika. Worki te są bardzo wytrzymałe, a przede wszystkim pomogą Ci utrzymać czystość w pomieszczeniu, w którym niszczysz dokumenty. W zależności od Twoich potrzeb, producenci niszczarek oferują spory wybór worków o różnych pojemnościach.

Polecane niszczarki dopapieru

Dobrym rozwiązaniem jest także niszczarka do papieru bez kosza. Takie urządzenie posiada jedynie głowicę niszczącą materiały. Niszczarka na kosz może być umieszczona na każdym pojemniku. Musisz tylko zwrócić uwagę, aby rozmiar głowicy pasował do wielkości kosza, na który chcesz ją nałożyć.

Rodzaje akcesoriów do niszczarek

Jak do wszystkich urządzeń elektronicznych, także do niszczarek znajdziesz wiele dodatkowych narzędzi usprawniających ich działanie. Użycie odpowiednich elementów zagwarantuje, że sprzęt będzie pracować bez zarzutu przez długi czas, a Ty unikniesz kosztownych wizyt w serwisie.

W utrzymaniu doskonałego stanu Twojego urządzenia pomoże Ci kilka akcesoriów. Najważniejszym z nich jest olej do niszczarek. Firmy produkujące sprzęt do niszczenia papieru oferują preparaty dostosowane specjalnie do swoich modeli. Jednym z czołowych produktów jest olej do niszczarek Fellowes. Możesz używać go z każdym modelem tej firmy. Dostępne są 2 pojemności oleju do wyboru zależnie od tego, jak często używasz niszczarki.

Arkusze do oliwienia niszczarek działają podobnie do oleju, a dzięki nim nie tracisz własnego papieru. Jak ich używać? Musisz umieścić arkusz w podajniku zgodnie z zaznaczonym kierunkiem i zniszczyć go tak, jakbyś pozbywał się kolejnej kartki. Następnie włącz opcję cofania, by olej równomiernie pokrył ostrza niszczarki. W taki sam sposób działają także koperty do oliwienia niszczarek.

Jak stosować olej do niszczarki?

Olej do niszczarki możesz zastosować na 2 sposoby. Pierwszy z nich to ręczne naoliwienie nożyków tnących. Upewnij się, że urządzenie jest odłączone od prądu dla Twojego bezpieczeństwa. Sprawdź też, czy pomiędzy ostrzami nie ma żadnych ścinków po zniszczonych dokumentach lub innych resztek materiałów.

Drugi sposób jest najczęściej polecany przez producentów. Dodatkowo jest bezpieczniejszy dla dłoni. Na całą powierzchnię kartki papieru nanosisz kilka kropli oleju (zalecana ilość może się różnić w zależności od używanego produktu), po czym niszczysz kartkę w niszczarce. Czynność możesz powtórzyć kilka razy, by dokładnie naoliwić ostrza. Jedynym minusem tego rozwiązania jest konieczność zużycia dodatkowych kartek papieru.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.