Udostępnij
Skomentuj

MSI GL73 – recenzja, dane techniczne, czy warto?

Na rynku pojawiły się nowe modele znanego laptopa gamingowego MSI GL73. Co się zmieniło?

Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na wydajniejsze podzespoły, które mają zapewnić jeszcze wyższą wydajność w nowych grach. Jest to dobra informacja zwłaszcza dla osób, które planowały wymianę swojego dotychczasowego sprzętu do gier.

MSI GL73 – dane techniczne oraz cena

Do zakupu mają nas zachęcić nie tylko wydajne podzespoły, ale również wysokiej jakości obudowa, a także solidna matryca. Wszystko to warto oczywiście sprawdzić. Pozwoli nam to dokonać odpowiedniego wyboru.

MSI GL73 – dostępne konfiguracje

Jak już zostało wspomniane, producent postanowił przede wszystkim poprawić osiągi swojego sprzętu. Skupić się więc na zamontowaniu nowych, lepszych podzespołów, których parametry techniczne pozwolą na obsługę najnowszych produkcji z segmentu AAA. Warto w tym miejscu podkreślić, że na rynku dostępnych jest co najmniej kilka konfiguracji tego laptopa – różnią się one między sobą najważniejszymi podzespołami, a także pozostałym elementami wyposażenia.

Co ważne, na rynku modele korzystające z możliwości trzech różnych procesorów. Tym wydajniejszym okaże się model Intel Core i7-9750H, dysponujący sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami. Jego częstotliwość taktowania wynosi od 2600 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4500 MHz w trybie turbo. Uzupełnieniem specyfikacji układu jest 12 MB pamięci podręcznej. Współczynnik TDP wynosi 45 W.

Zobacz MSI GL73

Do czynienia mamy z super wydajnym procesorem, gwarantującym utrzymanie wysokiej ilości klatek na sekundę w każdej nowej grze. Potwierdzeniem tego są oczywiście uzyskiwane przez niego wyniki testów diagnostycznych. W programie Cinebench R15 uzyskał on średnią na poziomie 182 punktów w trybie jednowątkowym i 1177 punktów w trybie wielowątkowym.

Drugim z procesorów montowanych w laptopie MSI GL73 jest Intel Core i7-8750H. Ten sześciordzeniowy i dwunastowątkowym układ CPU w laptopach gamingowych jest wykorzystywany bardzo często. Zwłaszcza w modelach ze średniej półki cenowej. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2200 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi do poziomu maksymalnie 4100 MHz. Uzupełnieniem jego specyfikacji jest pamięć podręczna o pojemności 9 MB, a także współczynnik TDP wynoszący 45 W.

Powyższe parametry wskazują, że mamy do czynienia z bardzo wydajnym urządzeniem, które pozwoli nam na uruchomienie nie tylko nowych gier z segmentu AAA, ale również rozmaitych programów profesjonalnych i specjalistycznych. Układ doskonale sprawdza się zwłaszcza w trybie wielowątkowym – w testach Cinebench R15 uzyskał w nim średnią na poziomie 1116 punktów, co doskonale pokazuje jego olbrzymie możliwości. Dzięki temu, możemy mieć pewność, że i7-8750H bez większych problemów poradzi sobie z obsługą wszystkich gier, także tych najbardziej wymagających pod względem sprzętowym.

W najtańszych konfiguracjach (na przykład w MSI GL73 8RC) znajdziemy układ Intel Core i5-8300H, który korzysta z czterech rdzeni i ośmiu wątków. Jego taktowanie wynosi od 2300 MHz do 4000 MHz. W testach Cinebench R15 uzyskał średnią na poziomie 170 punktów w trybie jednowątkowym i 805 punktów w trybie wielowątkowym.

Pracę procesorów wspiera szybka pamięć RAM typu DDR4, której taktowanie wynosi aż 2666 MHz. Co ważne, w udostępnionych slotach znaleźć mogą się kości o łącznej pojemności od 4 GB do nawet 32 GB – pozwala nam to doskonałą maszynę gamingową, która nie będzie miała problemów z obsługą żadnej nowej gry. Na swobodę wyboru możemy liczyć także w przypadku dysku lub dysków twardych. Pod obudową znalazły się jedno wejście SATA i dwa M.2 PCIe – wszystko to pozwala na zamontowanie dysków talerzowych (HDD) i półprzewodnikowych (SSD).

O szerokich możliwościach wykorzystania sprzętu decyduje jednak przede wszystkim karta graficzna. W nowych modelach MSI GL73 montowana jest jednostka Nvidia GeForce RTX 2060, która korzysta z aż 6 GB pamięci typu GDDR6. Dzięki jej wysokim parametrom, przez kilka najbliższych lat nie będziecie musieli przejmować się wymaganiami sprzętowymi nowych produkcji. Każda gra będzie mogła zostać uruchomiona na wysokich detalach graficznych. Warto nadmienić, że karta obsługuje technologię Ray Tracingu, która zwiększa realizm efektów świetlnych. Dzięki temu, wiele gier wygląda jeszcze lepiej.

Na rynku znaleźć można również wersje laptopa wyposażone w kartę Nvidia GeForce GTX 1660 Ti (montowana jest między innymi w modelach MSI GL73 8SD), która także korzysta z 6 GB pamięci własnej, jednak wyróżnia się nieco słabszym taktowaniem. Montowana jest w nieco tańszych konfiguracjach sprzętowych.

MSI GL73 – wygląd

Warto przypomnieć, że mamy do czynienia z laptopem 17-calowym. Nie jest to więc sprzęt kompaktowy i lekki – jak wskazują parametry, sprawdzi się on przede wszystkim w użytku stacjonarny. Z drugiej jednak strony – ekran o przekątnej 17,3 cali zapewnia bardzo wygodną przestrzeń roboczą, która w przypadku gier jest niezwykle istotna. Mowa tu zwłaszcza o produkcjach dynamicznych i sieciowych, w trakcie których na ekranie dzieje się naprawdę dużo, a my, chcąc osiągnąć sukces, musimy zwracać uwagę nie tylko na naszą postać.

Śmiało można stwierdzić, że obecnie panująca moda nakazuje producentom sprzętu komputerowego zmniejszać ramki ekranu, co pozwala nie tylko uzyskać ciekawy efekt wizualny, ale również w pewnym stopniu odchudzić konstrukcję sprzętu. W przypadku modeli MSI GL3, producent nie zdecydował się na taki zabieg. Ramki pozostały niezmienione w stosunku do tego, z czym mieliśmy do czynienia w starszych modelach. Ogólny design także nie uległ zmianom – nadal mamy do czynienia z czarną, dużą bryłą, udekorowaną czerwonymi wstawkami i logiem producenta na klapie ekranu.

Obudowa została wykonana w całości z tworzywa sztucznego, dlatego też w niektórych miejscach konstrukcja wygina się zbyt łatwo. Ogólną sztywność i wytrzymałość mechaniczną trzeba jednak ocenić całkiem przyzwoicie. Dobrze sprawdza się również jedyny zawias, który pokrywa całą szerokość obudowy. Pozwala na odchylenie ekranu o 150 stopni, w skuteczny sposób zabezpiecza go przed chybotaniem. Plusik możemy postawić także przy zestawie portów – powinien zadowolić wszystkich graczy.

MSI GL73 – matryca

Jak już zostało wspomniane, specyfikacja MSI GL73 wskazuje, że mamy do czynienia z laptopem 17-calowym. Dla niektórych może wydać się to zbyt dużo, jednak trzeba uczciwie przyznać, że taki ekran gwarantuje naprawdę wysoki komfort gry. Jak natomiast wygląda sprawa jakości generowanego obrazu?

Oferowane na rynku konfiguracje zostały wyposażone w matrycę Full HD, wykonaną w technologii TN. Musimy więc przygotować się na dość wąskie kąty widzenia. Na plus z pewnością trzeba zapisać maksymalną luminancję, która przekracza próg 300 nitów. Pozostałe parametry prezentują się przeciętnie – ekran zapewni dobrą obsługę gier, jednak nic poza tym. Widać, że producent starał się zaoszczędzić na panelu, dzięki czemu ostateczna cena laptopa nie wzrosła. Matowa powłoka matrycy sprawia, że widoczność wyświetlanych treści jest przyzwoita także w warunkach zwiększonego nasłonecznienia.

MSI GL73 – klawiatura i touchpad

Gamingowe urządzenia od MSI zazwyczaj wyróżniają się bardzo solidnym osprzętem, dzięki któremu gracz może skupić się przede wszystkim na grze, zamiast wciąż irytować się z powodu złej jakości klawiatury. Jak przystało na laptopa 17-calowego, do dyspozycji otrzymaliśmy wszystkie klawisze, łącznie z panelem numerycznym. Klawiatura została przygotowana przez firmę SteelSeries – została wyposażona w regulowane podświetlenie w jednolitym kolorem. Klawisze wyróżniają się wygodnym skokiem i dobrą reakcją, dlatego powinny spełnić podstawowe kryteria stawiane przed sprzętem gamingowym.

Na uwagę zasługuje także dość spory touchpad, który dodatkowo został wyposażony w oddzielne przyciski, wyróżniające się wyraźnym skokiem. Właściwości ślizgowe płytki stoją na dobrym poziomie, bez problemu obsługuje również gesty wielopunktowe.

MSI GL73 – wydajność

Bez wątpienia kwestią najważniejszą w przypadku każdego laptopa do gier jest ogólna wydajność, która powinna pozwolić na ogrywanie wszystkich najnowszych tytułów z segmentu AAA. W przypadku laptopa MSI GL73 warunek ten został oczywiście spełniony. Jest to zasługa między innymi nowoczesnych procesorów – zarówno konfiguracje MSI GL73 i7-8750H, jak i i7-9750H gwarantują utrzymanie stałej, wysokiej ilości klatek na sekundę.

Najważniejsza wydaje się jednak karta graficzna. Szczególnie interesująco prezentuje się model Nvidia GeForce RTX 2060, obsługujący technologię Ray Tracingu. 6 GB pamięci GDDR6, a także wysokie taktowanie sprawia, że możemy zapomnieć o wahaniu wydajności czy też spowalnianiu animacji w szczególnie dynamicznych scenach. Co ważne, jednostka ta pozwoli także na obsługę wielu specjalistycznych programów graficznych i projektowych. Potwierdzają to testy diagnostyczne. W programie 3DMark 11 Performance GPU karta uzyskała średnią na poziomie 20593 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 207303 punkty.

Test MS GL73 musiał oczywiście objąć obsługę gier. Powyższa konfiguracja pozwala na uruchomienie wszystkich nowych gier na wysokich detalach graficznych i nic nie wskazuje na to, by w przeciągu kilku najbliższych lat miało się to zmienić.

MSI GL73 – wady i zalety

Przedstawiony sprzęt spełnia najważniejsze kryteria, na których należy skupić się podczas oceniania sprzętu gamingowego. Mowa tu oczywiście o odpowiedniej obsłudze najnowszych gier. Zamontowane podzespoły gwarantują nam utrzymanie wysokiego poziomu klatek na sekundę w każdej grze. Jeśli więc szukacie urządzenia, które pozwoli Wam ograć najważniejsze tytuły, MSI GL73 okaże się dobrym wyborem.

Po stronie zalet laptopa należy zapisać także solidnie wykonany osprzęt i rozbudowany zestaw portów. Nie należy zapominać także o bardzo wygodnej przestrzeni roboczej gwarantowanej przez 17-calowy ekran. Użytkownicy chwalą sprzęt również za utrzymywanie generowany temperatur na względnie niskim poziomie.

Jeśli chodzi natomiast o wady, przyczepić można się przede wszystkim do przeciętnej matrycy TN. Również jakość wykonania obudowy mogła być wyższa – wykorzystanie tylko tworzyw sztucznych sprawiło, że w niektórych miejscach można dość łatwo ją wygiąć. Po stronie wad zapisać możemy również brak zmian w designie urządzenia w porównaniu z jego poprzednimi odsłonami.

ZALETY

  • Wysoka wydajność w grach
  • Kilka konfiguracji sprzętowych do wyboru
  • Możliwość zakupu modelu z szybkim dyskiem SSD M.2 PCIe
  • Wydajna karta graficzna Nvidia GeForce RTX 2060
  • Solidny osprzęt
  • Rozbudowany zestaw portów
  • Laptop nie nagrzewa się ponad miarę

WADY

  • Przeciętna matryca TN
  • Obudowa wykonana wyłącznie z tworzyw sztucznych
  • Brak zmian w designie

MSI GL73 – podsumowanie, czy warto?

Nie jest to sprzęt, który plasowałby się w absolutnej czołówce najnowszych laptopów gamingowych. Spełnia jednak najważniejsze kryteria – dzięki zamontowanym podzespołom, pozwala na obsługę wszystkich nowych gier, niezależnie od szczegółowości oprawy graficznej. Z tego też względu, warto przynajmniej rozważyć jego zakup.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:10
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.