Udostępnij
Skomentuj

MSI GL65 – recenzja, dane techniczne, czy warto?

Sprawdzamy, czym wyróżniają się nowe modele 15-calowych laptopów gamingowych z serii MSI GL65.

Producent przygotował wiele ciekawych konfiguracji sprzętowych, które powinny zadowolić wielu graczy. Warto jedna w tym miejscu podkreślić, że na rynku znajdziemy modele korzystające z kart graficznych z serii Nvidia GeForce RTX 20, a także z GTX 16. Wybór konkretnego rozwiązania zależny jest więc od naszych potrzeb i możliwości finansowych.

MSI GL65 – dane techniczne oraz cena

W założeniu, ma być to laptop ze średniej półki cenowej, pozwalający na ogrywanie wszystkich nowych tytułów – zarówno niezależnych, jak i należących do segmentu AAA. Warto jednak pamiętać o tym, że wpływ na komfort gry mają nie tylko podzespoły i ich wydajność, ale również jakość wykonania pozostałych elementów wyposażenia.

MSI GL65 – dostępne konfiguracje

Analizując specyfikacje laptopa na oficjalnej stronie producenta, znaleźć można aż 6 różnych modeli (MSI GL65 SEK, SE, SDK, SD, SCK, SC), które z kolei występują w co najmniej kilku konfiguracjach sprzętowych. Wszystko to tworzy rozbudowaną bazę sprzętową, z której możemy wybrać laptop najbardziej pasujący co wymagań stawianych przez interesujące nas gry.

Co istotne, w najmocniejszych modelach znajdziemy sześciordzeniowy i dwunastowątkowy układ Intel Core i7-9750H. Jego premiera miała miejsce pod koniec kwietnia tego roku, dlatego jest to wciąż sprzęt nowy, który chętnie jest wybierany przez producentów podczas opracowywania przez nich nowych konfiguracji gamingowych. Trudno się temu dziwić, gdyż jego specyfikacja techniczna naprawdę robi wrażenie.

Zobacz MSI GL65

Bazowa częstotliwość taktowania procesora wynosi 2600 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi ona do poziomu aż 4500 MHz dla jednego rdzenia. Do tego należy dodać także 9 MB pamięci podręcznej, a także współczynnik TDP wynoszący 45 W.

Całość przekłada się na bardzo wydajny sprzęt, który poradzi sobie z obsługą każdej nowej gry. Mowa tu zwłaszcza o produkcjach wykorzystujących wiele wątków. Nie musimy martwić się więc wahaniami płynności działania gier podczas wyświetlania szczególnie dynamicznych scen. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku tytułów sieciowych, w których każde spowolnienie może skutkować porażką.

To jednak nie wszystko, ponieważ układ i7-9750H jest wykorzystywany także podczas obsługi rozmaitych programów specjalistycznych. Jego wydajność powinna zadowolić grafików, projektantów, architektów czy też montażystów wideo. Skąd taka pewność? Pokazują nam to testy diagnostyczne. Pod uwagę warto wziąć zwłaszcza te przeprowadzone w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym procesor uzyskał średnią wynoszącą 183 punkty, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona 1177 punktów. Są to naprawdę bardzo dobre rezultaty.

Niektóre modele występują na rynku także w nieco tańszych konfiguracjach. Montowany w nich jest układ CPU Intel Core i5-9300H (znaleźć można go na przykład w modelu MSI GL65 9SD-031AU, a także MSI GL65 9SD-027). Dysonuje on czteroma fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. Częstotliwość taktowania wynosi od 2400 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4100 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi 8 MB pamięci podręcznej i współczynnik TDP na poziomie 45 W. Procesor jest słabszy od modelu i7, jednak nadal powinien zapewnić stabilną obsługę nowych gier. W programie Cinebench R15 uzyskał kolejno 171 oraz 757 punktów.

Do wspomnianych układów CPU dobrać możemy jedną z dwóch kart graficznych, w zależności od naszych możliwości finansowych. W modelach droższych znajdziemy jednostkę Nvidia GeForce RTX 2060, która jest ciekawa ze względu na obsługę technologii Ray Tracingu, która zwiększa realizm efektów świetlnych, co sprawia, że gry wyglądają jeszcze lepiej. Ogromne znacznie ma również jej wydajność – 6 GB pamięci GDDR6 i wysokie taktowanie zapewnia bezproblemową obsługę nowych gier na wysokich detalach graficznych. Mowa tu oczywiście także o tytułach najbardziej wymagających pod względem technicznym. Zakup takiej konfiguracji to więc doskonała okazja do tego, aby ograć najnowsze produkcje, bez żadnych zacięć czy też spowolnień animacji.

Specyfikacja MSI GL65 zawierać może również kartę Nvidia GeForce GTX 1650, która jest montowana w tańszych wersjach laptopa (na przykład w MSI GL65 9SDK-039). Nie obsługuje technologii Ray Tracingu i jest nieco słabsza, jednak nie można powiedzieć, że nie poradzi sobie ze wspomnianymi grami. Wręcz przeciwnie – 6 GB pamięci zapewni naprawdę wysoką wydajność.

Do wydajnego procesora i kart graficznych dobrana została pamięć RAM typu DDR4, wyróżniająca się wysoką częstotliwością taktowania (2666 MHz). Urządzenia zostały wyposażone w dwa sloty, w których mogą znaleźć się kości o łącznej pojemności wynoszącej aż 64GB. Gwarantuje to olbrzymi potencjał rozbudowy sprzętu w przyszłości, gdy gry będą wymagały więcej pamięci niż obecnie.

Kolejną dobrą informacją jest fakt zróżnicowania oferowanych laptopów pod względem montowanych dysków twardych. Do wyboru mamy kilka opcji – w wersjach najtańszych montowane są wyłącznie dyski HDD, który pojemność wynieść może aż 2 TB. Dla osób, które mogą wydać więcej, przygotowane zostały natomiast konfiguracje z dyskami SSD, występującymi w wersji SATA lub PCIe (opcja druga jest znacznie szybsza). Jak widać, jest z czego wybierać.

MSI GL65 – wygląd

Pod względem designu, laptop prezentuje się bardzo podobnie do wersji 17-calowej, czyli MSI GL75. Do czynienia mamy tu z prostą, ciemną bryłą, która została urozmaicona za sprawą podświetlenia klawiatury i czerwonego emblematu producenta, znajdującego się na klapie ekranu. Całość prezentuje się bardzo dobrze. Warto podkreślić dobre spasowanie kluczowych elementów, dzięki czemu żadne niedociągnięcia nie kują w oczy.

Choć do czynienia mamy z laptopem 15-calowym, należy podkreślić, że najlepiej sprawdza się on podczas pracy stacjonarnej. Wynika to nie tylko z lepszej pracy układu chłodzenia, ale również dość sporej wagi sprzętu, która znacząco przekracza 2 kilogramy. Obudowa została wykonana z materiałów, które gwarantują zadowalającą sztywność i wytrzymałość mechaniczną jednostki centralnej, a także ekranu. Brak tu problemów ze skrzypieniem zawiasów czy też odkształceniami powstającymi podczas intensywnego korzystania z klawiatury. Śmiało można stwierdzić, że laptop pod tym względem spełnia najważniejsze kryteria.

To samo tyczy się zestawu portów i złączy, w którym nie zabrakło żadnych kluczowych elementów. Na pochwałę zasługuje przede wszystkim zamontowanie portu USB typu C, a także złącza Mini DisplayPort. Nie powinniśmy mieć żadnych problemów z podłączaniem urządzeń peryferyjnych.

MSI GL65 – matryca

Wszystkie modele oferowane na rynku są 15-calowe, jednak montowane w nich matryce różnią się pod względem parametrów pracy. Do wybory mamy panele Full HD IPS wyróżniające się częstotliwością odświeżania wynoszącą standardowe 60 Hz lub 120 Hz – druga opcja okaże się szczególnie przydatna w grach, zwłaszcza podczas wyświetlania szczególnie dynamicznych scen. Zapewnia to ich odpowiednią płynność.

Jeśli chodzi o pozostałe parametry obrazu, możemy mówić o wypełnieniu pewnego standardu, stawianego sprzętom gamingowym. Do czynienia mamy z wysokim kontrastem i szerokimi kątami widzenia. Do tego dochodzi także zadowalające pokrycie barw oraz brak migotania. Wszystko to przekłada się na odpowiednie doznania płynące z gier. Na uwagę zasługuje również wykorzystanie sprawnej ochrony antyodblaskowej. Co prawda gra na pełnym słońcu okażę się bardzo utrudniona, jednak w miejscach zacienionych widoczność wyświetlanych treści powinna być utrzymywana na zadowalającym poziomie.

MSI GL65 – klawiatura i touchpad

W ten sposób przechodzimy do osprzętu, który w większości przypadku decyduje o komforcie grania. Każdy model laptopa został wyposażony w podświetlaną, pełnowymiarową klawiaturę z panelem numerycznym. Wielkość klawiszy, a także odstępy między nimi są odpowiednie. To samo tyczy się skoku i reakcji. Dzięki temu, możemy liczyć na wygodną grę i stosunkowo ciche działanie klawiatury. Warto jeszcze podkreślić, że zaimplementowane podświetlenie możemy regulować.

Touchpad w laptopie gamingowym jest wykorzystywany rzadko, jednak i tak jakość jego wykonania jest oceniana przez większość użytkowników. W przypadku laptopa MSI GL63, producent dobrze wypełnił swoje zadanie. Zamontowana płytka wyróżnia się bowiem odpowiednimi właściwościami ślizgowymi, a także sprawną obsługą gestów wielopunktowych. Sama wielkość touchpada także jest wystarczająca.

MSI GL65 – wydajność

Jak wskazują testy przeprowadzone w programie Cinebench R15, laptop korzysta z naprawdę wydajnego procesora, dla którego żadna gra nie powinna stanowić specjalnego wyzwania. Liczyć możemy więc na wysoką płynność działania i dobrą współpracę z kartą graficzną.

Zwłaszcza gdy dobrana zostanie jednostka Nvidia GeForce GTX 2060, która wyróżnia się wysokimi parametrami technicznymi. Zapewni utrzymanie wysokiej ilości klatek na sekundę w każdej nowej grze (potwierdza to poniższa tabela), a także sprawną obsługę rozmaitych programów specjalistycznych, które wymagają dodatkowej mocy obliczeniowej. Jeśli chodzi o testy diagnostyczne, liczyć możemy na naprawdę dobre rezultaty. W programie 3DMark11 Performance GPU, karta uzyskała średnią wynoszącą 20464 punktów. W 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 207303 punkty.

MSI GL65 – wady i zalety

Nie da się ukryć, że mamy do czynienia z laptopem gamingowym z prawdziwego zdarzenia. Wszystkie oferowane na rynku konfiguracje zapewnią bardzo dobrą obsługę nowych gier, dzięki czemu możemy poznać pełny potencjał ich opraw graficznych. Co równie istotne, zróżnicowanie sprzętowe sprzedawanych urządzeń sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć taką konfigurację sprzętową, jaka go interesuje.

Po stronie zalet sprzętu musi znaleźć się także wysoka wydajność wykonania obudowy, a także bardzo przyzwoite matryce Full HD IPS, zwłaszcza te wyróżniające się częstotliwością odświeżania obrazu na poziomie 120 Hz. Nie można zapomnieć także o solidnym osprzęcie i rozbudowanym zestawie portów.

W przypadku wad sprzętu, wspomnieć musimy o kwestiach, które są poruszane w przypadku większych laptopów z serii ML GL75. Mowa tu przede wszystkim o mocnym nagrzewaniu się laptopa podczas pracy na pełnych obrotach, wysokiej podatności obudowy na zabrudzenia, a także krótkim czasie baterii. Standardowo, problemem może okazać się także cena MSI GL65.

ZALETY

 • Szeroki wybór konfiguracji
 • Wydajny procesor Intela
 • Dwie karty graficzne do wyboru
 • Szybka pamięć RAM i dyski twarde SSD M.2 PCIE
 • Wysoka jakości wykonania obudowy
 • Dobry osprzęt
 • Odpowiednia wytrzymałość mechaniczna
 • Rozbudowany zestaw portów

WADY

 • Wysoka podatność obudowy na zabrudzenia
 • Laptop mocno się nagrzewa
 • Krótki czas pracy na baterii
 • Wysokie ceny

MSI GL65 – podsumowanie, czy warto?

Laptop spełnia wszystkie najważniejsze kryteria stawiane przed urządzeniami typowo gamingowymi. Do wyboru mamy wiele zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, które bardzo dobrze sprawdzają się podczas obsługi gier. Wszystko to sprawia, że sprzęt ten jest wart polecenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.