Udostępnij
Skomentuj

Microsoft Flight Simulator – wymagania sprzętowe i najważniejsze informacje

Microsoft Flight Simulator to kultowy symulator lotnictwa. Oto, co warto wiedzieć o jego najnowszej wersji.

Seria Microsoft Flight Simulator jest znacznie starsza, niż wielu osobom mogłoby się wydawać. Jego pierwotna wersja światło dziennie ujrzała bowiem w 1980 roku, a od roku 1982 nad serią pracuje Microsoft. W tym czasie gracze i miłośnicy lotnictwa mogli realizować swoją pasję w wielu różnych jego wersjach. Najnowsza z nich wydana została w 2020 roku i od wtedy jest rozwijana. Wszystkie gry należą do popularnego gatunku flightsim. Najprościej można powiedzieć, że flight sim to po prostu symulator lotnictwa. Żaden nie był jednak tak zaawansowany jak Microsoft Flight Simulator 2020.

Nowa era lotnictwa z Microsoft Flight Simulator 2020

Wydanie w 2020 roku gry Microsoft Flight Simulator umożliwiło wejście w nową erę symulatorów lotnictwa. Realizm nie był nigdy na tak wysokim poziomie, jak w tej grze, co reklamowali sami producenci, którzy chętnie posługiwali się hasłem „As real as it get’s”, które można przetłumaczyć jako „tak realny, jak to tylko możliwe”. Sama rozgrywka doskonale potwierdza słowa z hasła reklamowego. Jest to wierne przedstawienie tego, jak wygląda latanie różnymi samolotami.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim realizm oferowany przez rozgrywkę. Jest to symulator lotu z krwi i kości, w którym samoloty, to jak działają i jak się zachowują w locie, procedury z tym związane oraz lotniska zostały odwzorowane wręcz świetnie. Doceniają to nawet znawcy lotnictwa, a miłośnicy awiacji bardzo chętnie spędzają długie godziny przy tej grze.

To, co pozwoliło jednak grze Microsoft Flight Simulator 2020 wejść na wyższy poziom to odwzorowanie świata. Ten jest realistycznie przedstawiony z pomocą zdjęć satelitarnych naszej planety. Dzięki temu w rzeczywistości w grze dostępnych jest znacznie więcej lotnisk, niż wskazują na to opisy zawartości. Na przykład w Microsoft Flight Simulator Polska została naprawdę nieźle odwzorowana, a można to jeszcze poprawić dzięki nieoficjalnym dodatkom. W ten sposób miasta naszego kraju wyglądają jak prawdziwe, a lotniska można zwiedzać nie tylko w największych miejscach takich jak Warszawa, czy Kraków. W wielu miastach dostępne są też mniejsze lotniska wykorzystywane tylko przez lokalne aerokluby.

Microsoft Flight Simulator – wymagania sprzętowe

Wymagania sprzętowe gry Microsoft Flight Simulator 2020 na pierwszy rzut oka mogą wydawać się całkiem wysoko. Dziś jednak podane w nich podzespoły są już raczej standardem i każda osoba posiadająca nawet kilkuletni komputer powinna być w stanie bez problemu uruchomić tę grę. Minimalne wymagania sprzętowe tej gry wyglądają następująco.

 • System operacyjny: Windows 10/11 64-bit
 • Procesor: Intel i5-4460 lub AMD Ryzen 3 1200
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 770 lub AMD Radeon RX 570 (2GB VRAM)
 • RAM: 8 GB
 • DirectX: Wersja 11
 • Przestrzeń dyskowa: 150 GB dostępnej przestrzeni
 • Peryferia: Myszka i klawiatura lub Kontroler Xbox One
 • Przepustowość łącza: 5 Mbps.

W wypadku zalecanych wymagań tak dobrze już nie jest. Trzeba posiadać przynajmniej solidne podzespoły. Mowa tu o przynajmniej 16 GB RAM-u i względnie dobrej karcie graficznej. Oto jak wyglądają zalecane wymagania sprzętowe.

 • System operacyjny: Windows 10/11 64-bit
 • Procesor: Intel i5-8400 lub AMD Ryzen 5 1500X
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 970 lub AMD Radeon RX 590 (4GB VRAM)
 • RAM: 16 GB
 • DirectX: Wersja 11
 • Przestrzeń dyskowa: 150 GB dostępnej przestrzeni
 • Przepustowość łącza: 20 Mbps.

Producent doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wielu graczy oczekuje nie tylko wiernie odwzorowanych zachowań samolotów, ale też tego by grafika prezentowała się ultra realistycznie. Dlatego Microsoft podaje również wymagania sprzętowe dla ustawień ultra lub wysokich w rozdzielczości 4K, która jest obsługiwana przez grę. Prezentują się nastepująco.

 • System operacyjny: Windows 10/11 64-bit
 • Procesor: Intel Core i7-9800X lub AMD Ryzen 7 Pro 2700X
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 2080 lub AMD Radeon VII (8 GB pamięci RAM)
 • RAM: 32 GB
 • DirectX: Wersja 11
 • Przestrzeń dyskowa: 150 GB dostępnej przestrzeni (SSD)
 • Przepustowość łącza: 50 Mbps.

Ile waży Microsoft Flight Simulator na konsoli

Jak wiadomo, konsole oferują znacznie mniej przestrzeni dyskowej niż komputery osobiste. Gra na konsolach zajmuje jednak dokładnie tyle samo miejsca, co na PC. Minimalnie potrzeba więc 127 GB, lecz warto zagospodarować nawet do 150 GB, by mieć pewność, że zmieści się nam cała zawartość.

Microsoft Flight Simulator – data premiery i platformy

Obecna wersja gry Microsoft Flight Simulator swoją premierę miała 17 sierpnia 2020 roku. Trzeba więc przyznać, że technologiczny gigant ze Stanów Zjednoczonych naprawdę dobrze wybrał moment. W pandemicznych czasach ta gra była prawdziwym hitem i błyskawicznie zebrała spore grono graczy. Pierwotnie MFS 2020 dostępny był tylko na PC. Wiadomo jednak, że Microsoft to nie tylko twórca oprogramowania na komputery osobiste, ale też firma, która stworzyła konsole do gier XBOX. Z tego powodu logiczne było to, że Microsoft Flight Simulator na te konsole również trafi.

Doszło do tego jednak z niezłym opóźnieniem. Co ważne Microsoft sprawił też zawód sporej grupie graczy. Wszystko przez to, że Microsoft Flight Simulator Xbox One nigdy się nie ukazał. Z powodu ogromnych wymagań sprzętowych tej gry, Microsoft zdecydował się odpuścić premierę na Xbox One, która mogłaby się wiązać z ogromnymi problemami z optymalizacją.

Od 27 lipca 2021 roku z najlepszej gry typu flightsim na rynku cieszyć się mogą posiadacze konsol Xbox Series X oraz Xbox Series S. Wraz z premierą gra jednocześnie trafiła do usługi subskrypcyjnej Xbox Game Pass.

Czy Microsoft Flight Simulator wyjdzie na PS4 i PS5?

Wielu graczy zastanawia się, czy gra Microsoft Flight Simulator trafi kiedyś na konsole PS4 oraz PS5. Jest to mało prawdopodobne. Ten flightsim to bowiem dzieło Microsoftu, który nie ma w planach oferowania swoich ekskluzywnych gier na konsoli będącej największym rywalem własnego dzieła Microsoftu, czyli Xboxa. Gracze posiadający PS4 lub PS5 muszą więc albo zainwestować w dobry komputer osobisty albo postawić na jedną z konsol Xbox.

Microsoft Flight Simulator – cena

Microsoft Flight Simulator to gra, która wyszła w wielu wersjach, stąd można zaobserwować spore różnice w cenach. Ustalona dla podstawowej wersji gry Microsoft Flight Simulator cena wynosi dokładnie na 259,99 złotych zarówno na platformę PC, jak i na konsole Xbox Series X oraz Xbox Series S. W tej cenie gracz otrzymuje specjalne wydanie na 40-lecie symulatora. Zawiera ono 37 samolotów, 35 lotnisk wykonanych ręcznie, 4 lotniska komercyjne, 15 lotnisk dla szybowców oraz 14 dla helikopterów.

339,99 złotych trzeba zapłacić za grę Microsoft Flight Simulator Deluxe. Zawiera ona dokładnie to samo, co edycja standardowa i dodatkowe pięć lotnisk, a także pięć samolotów. Na tę wersję można uzyskać zniżkę, gdy posiadamy subskrypcję Xbox Game Pass. Wtedy jej cena spada do 271,99 zł.

Topowa wersja to Microsoft Flight Simulator Premium Deluxe. Otrzymujemy tu łącznie 10 samolotów i lotnisk więcej niż w edycji standardowej. Jej cena to 519,99 złotych. Ponownie posiadacze usługi Xbox Game Pass mogą liczyć na zniżkę. Po jej uwzględnieniu tę edycję gry można zakupić za 415,99 zł.

Nie można jednak zapominać o starszych wersjach gry. Jedna z najpopularniejszych to Microsoft Flight Simulator X Edition, która miała premierę 16 października 2006 roku. Jej cena na platformie Steam to zaledwie 89,99 złotych. Oczywiście grafika będzie gorsza, świat mniejszy, a lotniska i krajobrazy nie będą tak dobrze odwzorowane. Jest to jednak dobra propozycja dla osób ze słabszym sprzętem. Szczególnie że biorąc pod uwagę to, iż Microsoft Flight Simulator ma aż 17 lat, trzeba przyznać, że prezentuje się naprawdę dobrze.

Microsoft Flight Simulator w Xbox Game Pass — najlepsza opcja?

Chcąc pograć w MFS 2020, nie trzeba jednak tej gry kupować. Dostępna jest wersja Microsoft Flight Simulator Game Pass dla posiadaczy tej subskrypcji. Wtedy otrzymuje się dostęp do odmiany standardowej. Dzięki temu można zaoszczędzić 259,99 złotych, więc trzeba przyznać, że nie jest to mała suma. Dlatego każdy posiadacz subskrypcji Game Pass powinien zastanowić się przed zakupem gry Microsoft Flight Simulator.

Jak grać w Microsoft Flight Simulator — poradnik dla początkujących

Początkujący mogą mieć naprawdę spore problemy na początku gry w Microsoft Flight Simulator. Oczywiście najlepszą nauką będzie granie i powolne opanowywanie mechanik. Warto jednak zapoznać się z podstawami. Te mogą być dostarczone na przykład przez różne poradniki dostępne na platformie YouTube.

Najlepsze dodatki do Microsoft Flight Simulator

To, co sprawia, że Microsoft Flight Simulator będzie żyć naprawdę długo to wiele dodatków. Mowa tu zarówno o tych przygotowywanych przez twórców gry, jak i przez społeczność, która bardzo chętnie tworzy nową zawartość taką jak lotniska, czy też nowe samoloty. Przykładem takiego dodatku może być ten, który Microsoft przygotował wraz z twórcami filmu Top Gun: Maverick. Dodał on do gry samolot F/A - 18E Super Hornet znany właśnie z filmu studia Paramount Pictures. Z jego pomocą można na przykład ruszać i lądować z lotniskowców. Umożliwia on jednak także lot przez stratosferę z pomocą eksperymentalnego lotu hipersonicznego.

Niezliczona ilość modów dostępna jest też na zewnętrznych stronach. Można odszukać tam popularne samoloty, czy to bardzo często spotykane maszyny Airbusa i Boeinga, które regularnie są wykorzystywane przez linie komercyjne, ale też i mniejsze konstrukcje. To samo dotyczy lotnisk.

Ciekawym dodatkiem był też ten, który wprowadził nowe samoloty, czy lotniska. Była to darmowa aktualizacja o nazwie Microsoft Flight Simulator Game of The Year Edition wynikająca z tego, że gra ta została doceniona przez krytyków. W jej ramach wprowadzono między innymi wcześniej wspomniany myśliwiec z filmu Top Gun:Maverick, ale też nowe odwzorowania miast, lotnisk, czy nowe loty krajoznawcze.

Lotniska w Microsoft Flight Simulator — pełna lista

Podanie pełnej listy lotnisk w grze Microsoft Flight Simulator 2020 wymagałoby ogromnej przestrzeni. Łącznie jest ich nawet 40 tysięcy. Wszystkie z nich znajdują się na całym świecie. Można jednak wymienić te, które zostały przygotowane przez twórców z większą dbałością o szczegóły. W wersji standard są to:

 • Aspen/Pitkin County Airport (USA)
 • Bugalaga Airstrip (CAMA) (Indonezja)
 • Chagual Airport (Peru)
 • Courchevel Altiport (Francja)
 • Donegal Airport (Irlandia)
 • Entebbe International Airport (Uganda)
 • Cristiano Ronaldo Madeira International Airport (Portugalia)
 • Gibraltar International Airport (Gibraltar /UK)
 • Innsbruck Airport (Austria)
 • Los Angeles International Airport (USA)
 • Tenzing-Hillary Airport (Nepal)
 • Nanwalek Airport (USA)
 • John F. Kennedy International Airport (USA)
 • Orlando International Airport (USA)
 • Paris Charles de Gaulle Airport (Francja)
 • Paro International Airport (Bhutan)
 • Queenstown Airport (Nowa Zelandia)
 • Mariscal Sucre International Airport (Ekwador)
 • Rio de Janeiro-Antonio Carlos Jobim/Gaelao Int'l Aiport (Brazylia)
 • Juancho E. Yrausquin Airport (Saba, terytorium zależne Holandii)
 • Gustaf III Airport (Francja, Saint Barthelemy)
 • Seattle-Tacoma International Airport (Waszyngton, USA)
 • Sedona Airport (Arizona, USA)
 • Sirena Aerodrome (Kostaryka)
 • Stewart Airport (British Columbia, Kanada)
 • Sydney Airport (Australia)
 • Telluride Regional Airport (Colorado, USA)
 • Haneda Airport (Japonia)
 • Toncontin International Airport (Honduras)
 • Billy Bishop Toronto City Airport (Ontario, Kanada)

Dodatkowo w wersji Deluxe otrzymujemy pięć lotnisk:

 • Amsterdam Aiport Schipol (Niderlandy)
 • Cairo International Airport (Egipt)
 • Cape Town International Airport (RPA)
 • O'Hare International Airport (Chicago, USA)
 • Adolfo Suarez Madrid-Barajas (Hiszpania)

Kolejne pięć dorzuca nam wersja Deluxe Premium:

 • Denver International Airport (Colorado, USA)
 • Dubai International Airport (ZEA)
 • Frankfurt Airport (Niemiec)
 • Heathrow Airport (Wielka Brytania)
 • San Francisco International Airport (California, USA)

Microsoft Flight Simulator — prawdziwe doświadczenie lotnicze

Prawdziwi zapaleńcy, którzy oczekują realistycznego doświadczenia lotniczego, mogą ponadto wejść na jeszcze wyższy poziom immersji. Gra jest bowiem kompatybilna z goglami VR, czyli specjalnym sprzętem pozwalającym na wejście do wirtualnej rzeczywistości, w której wszystko wydaje się absolutnie realne i ruchy naszego ciała mają wpływ na to, co dzieje się w grze.

Tryb VR wprowadzono naprawdę szybko, gdyż miało to miejsce jeszcze w 2020 roku, a dokładniej w grudniowej aktualizacji oznaczonej numerem 1.12.13.0, która nie tylko dodała tryb VR współpracujący z okularami z rodziny Windows Mixed Reality. Oczywiście chcąc wejść do wirtualnej rzeczywistości, trzeba mieć naprawdę potężny komputer lub obniżyć ustawienia graficzne, gdyż tryb VR bardzo mocno obciąża poszczególne podzespoły komputera osobistego.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

PlayStation - Xbox - Nintendo Switch

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.