Udostępnij
Skomentuj

Matryca Mini-LED – co należy wiedzieć o tej zaawansowanej technologii?

Czy matryce Mini-LED godnie zastąpią popularne ekrany OLED? Poznaj szczegóły na temat najnowszych rozwiązań.

Matryca mini-LED – co to?

Technologia Mini LED stanowi kolejny etap ewolucji ekranów LCD. Konstrukcja matryc oparta jest o tysiące niewielkich diod, które zostały umieszczone w tylnej części wyświetlacza. Dodatkowo wyodrębniono wiele stref wygaszania, dzięki którym użytkownicy mogą liczyć na znakomitą czerń, wysoki kontrast, a także lepsze efekty działania technologii HDR. Oznacza to, że w starciu Mini LED vs OLED niełatwo będzie jednoznacznie wskazać zwycięzcę, gdyż po każdej ze stron znajdziemy wiele atutów.

Polecane telewizory

Trudno mówić o diametralnych zmianach, jednak Mini LED to zdecydowany krok w stronę miniaturyzacji elementów konstrukcyjnych. Tego typu Telewizory pozwolą pokonać wiele problemów, z jakimi zmagali się właściciele urządzeń wyposażonych w matrycę OLED. Mowa, chociażby o efekcie Halo czy ryzyku wypalenia. Tym razem możemy wreszcie liczyć na długą żywotność telewizorów, co wśród miłośników nowinek technologicznych stanowi bardzo miłe zaskoczenie.

Powyższe zalety z pewnością wykorzystają najwięksi gracze na rynku. Jeżeli technologia odniesie sukces (a wiele na to wskazuje), możemy spodziewać się telewizorów Samsung, Philips, czy Sony Mini LED. Oczywiście ceny tego typu urządzeń będą relatywnie wysokie, lecz za jakiś czas staną się standardem dostępnym dla wielu użytkowników. Dlatego już teraz warto zastanowić się, czy tak zaawansowany sprzęt sprawdzi się w naszym domu.

bulb-learn-more-section-icon

Dowiedz się więcej

O technologii Mini LED na pokładzie telewizorów mówi się już od dawna, jednak dopiero teraz na rynku pojawił się model TCL X10, który został wyposażony w tego typu ekran. Trudno powiedzieć, kiedy technologia na stałe zagości w naszych domach. Należy wziąć pod uwagę, że pomimo rozwoju technologicznego, matryca LED nadal jest bardzo popularna i wspierana przez wielu producentów.

TCL X10 – pierwszy telewizor mini-LED

Ten nowoczesny telewizor już pojawił się na polskim rynku. Zanim omówimy, jak w praktyce prezentuje się technologia Mini-LED, warto rzucić okiem na specyfikację techniczną. Sprawdź, na jakie parametry możemy liczyć i czy warto pomimo relatywnie wysokiej ceny sięgnąć po ten model. Szczegółowe informacje prezentujemy w poniższej tabeli.

Najnowszy telewizor TCL oferuje matrycę Mini LED, która korzysta z kropek kwantowych, celem poprawy kątów widzenia. Mamy do czynienia z bardzo dużym ekranem o długości przekątnej 65 cali. Natomiast jego rozdzielczość wynosi 3840 x 2160 pikseli. Oznacza to popularny dziś standard 4K Ultra HD. Dzięki temu zobaczymy obraz w bardzo wysokiej jakości pełen najdrobniejszych szczegółów. Użytkownicy mogą również liczyć na wsparcie technologii HDR, która ukaże jasność zbliżoną do tej, jaką naturalnie widzi ludzkie oko. Parametr ten wraz z częstotliwością odświeżania obrazu na poziomie 100 Hz czyni z Mini LED TCL X10 znakomity sprzęt dla miłośników gier.

Konstrukcja telewizora obejmuje cztery głośniki o łącznej mocy 50 W. Dzięki temu możemy spodziewać się czystego dźwięku bez szumów czy opóźnień. Na pokładzie znajdziemy również 3 złącza HDMI, a także 2 gniazda USB. Bez trudu podłączymy wiele dodatkowych urządzeń (konsolę do gier, pendrive, pamięć wewnętrzną). Telewizor umieścimy na półce RTV, a także zawiesimy na ścianie za pomocą uchwytu VESA, co nie zawsze możliwe jest w przypadku większych modeli.

Uwaga!

Urządzenie oferuje wiele technologii, które znacznie poprawią komfort rozrywki. Warto wspomnieć o funkcji All Share – za pomocą transmisji DLNA pozwala przesyłać pliki multimedialne pomiędzy urządzeniami. Z kolei PVR USB zapewnia możliwość nagrywania programów na nośniki zewnętrzne. Należy również zwrócić uwagę na opcję Mega Contrast, dzięki której uzyskamy bardzo wyraźne kolory.

Technologia Mini-LED w smartfonach?

Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w bardzo szybkim tempie. Każdego roku pojawiają się wysokiej klasy modele, które przynoszą rewolucyjne zmiany. Dziś flagowce najpopularniejszych marek cieszą się ogromnym uznaniem wśród fanów technologii. Dlatego już w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się, że matryce Mini-LED zagoszczą również na pokładzie smartfonów.

Warto zauważyć, że producenci niegdyś korzystali z matryc TN, następnie IPS, a dziś bardzo chętnie instalują na pokładach smartfonów popularne OLED-y. Technologia związana z ekranami rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wiele mówi się na temat wyświetlaczy Mini-LED, jakie miałyby pojawić się w MacBooku oraz iPadzie. Jeśli Apple zdecyduje się na taki krok, ekrany Mini LED prawdopodobnie spotkamy również na pokładach iPhone’ów. W tym miejscu należy zaznaczyć, że na rynku pojawił się już niejeden Mini LED monitor oraz oczywiście telewizor TCL X10.

Warto wiedzieć!

Czy technologia Mini LED przełoży się na jakość treści przedstawionych na ekranie smartfona? Podobnie jak w przypadku telewizorów – możemy liczyć na znacznie wyższy kontrast oraz lepszą jasność. Układy Mini LED będą stanowiły bezpośrednią konkurencję dla popularnych wyświetlaczy AMOLED. Przy czym koszty produkcji prawdopodobnie będą dużo niższe. Takie smartfony sprawdzą się idealnie wśród miłośników mobilnych gier, a także fanów filmów czy seriali.

Mini-LED – jakość obrazu

Wielu klientów zastanawia się, czy Mini LED TV TCL X10 faktycznie oferuje warunki, jakie zakłada najnowsza technologia? Aktualne testy sugerują, że konstruktorzy spełnili oczekiwania użytkowników, a matryca sprawdza się znakomicie. Nie ulega wątpliwości, że będzie to propozycja dla najbardziej wymagających.

Kontrast prezentuje się znakomicie, a różnica pomiędzy starszymi modelami telewizorów jest bardzo wyraźna. Technologię lokalnego wygaszania można zauważyć na scenach, gdzie ciemne obiekty przedstawione są wraz z elementami oświetlenia. Dzięki temu efekty będą niezwykle atrakcyjne dla oka. Ponadto użytkownicy mogą liczyć na krótszy czas reakcji oraz szerokie kąty widzenia. Natomiast oczekiwany poziom jasności zapewnia układ 15000 diod, które podzielone zostały na 768 stref.

Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że finalna jakość obrazu nie zależy wyłącznie od podświetlenia. Ważna jest również rozdzielczość ekranu. Ponadto Na komfort odbieranych treści wpłynie częstotliwość odświeżania. Można przypuszczać, że po premierze TCL X10 pozostali producenci planują wprowadzić na rynek zaawansowane modele z podobną technologią. Dlatego warto na bieżąco śledzić doniesienia branżowe i już dziś zastanowić się nad zakupem telewizora z najnowszą matrycą.

Udostępnij
3,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.