Udostępnij
Skomentuj

Luneta myśliwska – jak wybrać? Która najlepsza?

Producenci sprzętu optycznego dla myśliwych wykorzystują najnowocześniejsze technologie w celu zadowolenia klientów.

Czym wobec tego powinna się charakteryzować luneta idealna?

Luneta myśliwska – czy jest potrzebna?

Większość lunet obserwacyjnych jest wyposażona w dwa tryby pracy: dzienny i nocny. Oznacza to, iż sprzęt ma zastosowanie o każdej porze. Korzystanie z lunety myśliwskiej, nazywanej także celownikiem optycznym, umożliwia myśliwym efektywne działanie również podczas polowań zmierzchowych. Uzyskane za jej pośrednictwem szerokie pole widzenia, zapewnia bowiem pełny obraz sytuacji oraz bezpieczeństwo w trakcie nocnych łowów. Sprzęt ten powinien być w posiadaniu każdego myśliwego, któremu zależy na szybkim zlokalizowaniu celu i precyzyjnym oddaniu strzału. Nie trudno więc o wniosek, iż luneta obserwacyjna to obowiązkowa pozycja na liście niezbędnych sprzętów łowieckich.

Jak działa luneta myśliwska?

Luneta obserwacyjna to urządzenie stanowiące element broni myśliwskiej, który umożliwia skierowanie lufy na obserwowany przedmiot. Luneta, jak większość urządzeń optycznych, składa się z dwóch kluczowych elementów:

  • obiektywu
  • okulara

Obie części zostały umieszczone na przeciwległych końcach metalowej rury. Działanie celownika optycznego polega na powiększeniu kąta widzenia, pod jakim obserwator spogląda na monitorowany obiekt. Zadaniem myśliwego jest zharmonizowanie owego celu z jednym z elementów lunety, tak zwanym krzyżem celowniczym.

Polecane lunety

Tubus wypełniony azotem

Jaki jest zasadniczy cel wypełniania tubusów suchym azotem? Otóż działanie to zapobiega parowaniu szkieł układu optycznego od wewnątrz. Lunety używane w myślistwie niejednokrotnie są narażone na parowanie, w wyniku ich przenoszenia pomiędzy miejscami o odmiennej temperaturze.

Jak zamontować lunetę?

Podstawowym czynnikiem, który należy uwzględnić w trakcie mocowania celownika jest odstęp od oka. Parametr ten polega na określeniu maksymalnej odległości pomiędzy okiem a okularem, która nie powoduje utraty pola widzenia. W większości lunet myśliwskichkształtuje się na poziomie wynoszącym około 90 milimetrów.

Poniżej kolejne kroki mocowania lunety.

  • Założyć lunetę na szynę montażową
  • Przybrać wygodną postawę strzelecką
  • Przesuwać celownik w przód i w tył, aż do uzyskania wyraźnego obrazu
  • Dokręcić do końca obejmy na szynie

Myśliwi stosujący kaliber typu Magnum bądź też noszący okulary, muszą zadbać o bezpieczeństwo oka. Jak to zrobić? Po ustawieniu odpowiedniej odległości celownika należy go przesunąć o ok. 1,5 mm w przód. Krok ten nie spowoduje znacznej straty na polu widzenia, a oko będzie spokojne.

Lornetka czy luneta?

Podstawową różnicą między lunetą a lornetką jest to, iż lornetka jest zbudowana z dwóch połączonych ze sobą równolegle lunet. Lornetka umożliwia zatem monitorowanie celu wykorzystując do tego oboje oczu.

Wybór pomiędzy tymi urządzeniami uwarunkowany jest tym, w jakim celu będą one wykorzystywane. Nie bez znaczenia jest również cena. Lornetka jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem. Sprawdza się zwłaszcza w ruchu. Z kolei luneta jest praktyczna podczas obserwacji stacjonarnych.

Nie ulega wątpliwości, iż profesjonalny myśliwy powinien dysponować zarówno jednym jak i drugim przyrządem optycznym. Wówczas jego wysiłki przyniosą najlepsze rezultaty.

Polecane lornetki

Jaka luneta myśliwska?

Dobra luneta myśliwska to główny element udanego polowania. Producenci optyki łowieckiej posiadają w swojej ofercie sprzęt o różnych przybliżeniach i obiektywach. Aby wybrać produkt odpowiadający osobistym potrzebom, warto przemyśleć przy jakich okazjach będzie on używany.

  • Lunety na polowania zbiorowe – najbardziej trafionym wyborem okaże się sprzęt o małych powiększeniach. Zapewni on czysty i jasny obraz oraz znacznie większe pole widzenia aniżeli w przypadku urządzeń gwarantujących duże powiększenie. Szerokie pole widzenia jest natomiast podstawą bezpieczeństwa w trakcie polowań pędzonych.
  • Lunety na zasiadkę - celne oddanie strzału podczas polowań z zasiadki umożliwią celowniki zapewniające duże powiększenie oraz posiadające podświetlaną siatkę celowniczą.
Warto wiedzieć!

Kupując lunetę obserwacyjną warto pamiętać o tym, aby wybrać sprzęt z gwarancją oraz możliwością jego sprawdzenia np. u rusznikarza czy w zakładzie optycznym.

Niezwykle ważną cechą celowników myśliwskich jest ich wytrzymałość i odporność na wstrząsy. Wątpliwa jakość czy nieznana marka z pewnością spowodują krótką żywotność sprzętu optycznego. Rozsądnym krokiem jest jednorazowa inwestycja w solidny i sprawdzony przez innych użytkowników produkt.

Paralaksa – co to takiego?

Zjawisko paralaksy polega na nieznacznym odchyleniu oka od osi optycznej lunety, co skutkuje mniejszą celnością oddawanych strzałów. Na szczęście producenci zadbali o to, by najnowsze modele celowników optycznych skutecznie eliminowały owy problem.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.