Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Lodówka turystyczna - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Wybierając się w podróż, warto zaopatrzyć się w urządzenie, które pozwoli nam na skuteczne przechowywanie żywności.

Doskonale w tej roli sprawdzają się lodówki turystyczne – przed ich zakupem warto jednak przeanalizować kilka istotnych kwestii. Większość dostępnych na rynku lodówek wygląda podobnie. Są to różnych rozmiarów pudła o kształcie prostopadłościanu, wyposażone w wygodne uchwyty, pozwalające na swobodne przenoszenie ich z miejsca na miejsce. Ich konstrukcja składa się również z izolacji, której zadaniem jest utrzymywanie w środku stałej temperatury.

To, co różni poszczególne lodówki, to sposób ich działania, a także zasilania. Wszystko to sprawia, że warto dokładnie przyjrzeć się wszystkim możliwościom, jakimi dysponujemy.

Lodówka turystyczna – którą wybrać?

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie w sposób pełny, najpierw musimy podzielić lodówki na rodzaje, które różnią się sposobem chłodzenia.

Lodówka turystyczna elektryczna

Jest to jeden z najpopularniejszych produktów na rynku motoryzacyjnym. Tego typu lodówki zasilane są zazwyczaj przy pomocy gniazda zapalniczki samochodowej (12 lub 24 V), choć zakupić można również modele podłączane do sieci elektrycznej.

Jak odbywa się chłodzenie w przypadku takich urządzeń? Możliwości są dwie:

  • Najczęściej wykorzystywana jest tak zwana technologia termoelektryczna, która opiera się na efekcie Peltiera, polegającym na zastosowaniu przewodników, przez które przepływa prąd, powodując na złączach wygenerowanie odpowiedniej temperatury. Co ważne, tego typu lodówki pozwalają nie tylko na chłodzenie znajdujących się w środku produktów, ale również na ich ogrzanie. Urządzenie możemy więc wykorzystać na dwa różne sposoby. Do zalet lodówek termoelektryczny należy zaliczyć również ich stosunkowo niską cenę rynkową.
  • W sklepach znaleźć można również urządzenia kompresorowe, inaczej nazywane sprężarkowymi. Funkcjonują one tak samo, jak tradycyjne lodówki, które są wykorzystywane przez nas w domach. Są one zasilane energią elektryczną, natomiast chłodzenie odbywa się przy użyciu sprężonego gazu. Wyróżniają się bardzo dużą wydajnością oraz niskim poborem energii. Są jednak również o wiele droższe niż modele termoelektryczne.

Lodówka turystyczna na gaz

Tego typu urządzenia nazywane są również absorpcyjnymi. Do chłodzenia wnętrza wykorzystują przede wszystkim amoniak, gwarantujący wysoką wydajność. Pobierany jest on ze specjalnie zabezpieczonej butli, której pojemność uzależnia długość użytkowania urządzenia (butle do 2 kilogramów zazwyczaj mogą funkcjonować przez około 240 godzin, a więc 10 dni.)

 Model gazowy to typowa lodówka turystyczna zasilana z gniazda zapalniczki, jednak, podobnie jak w przypadku modeli elektrycznych, zakupić można również urządzenia podłączane bezpośrednio do sieci.

Ze względu na skuteczność działania, urządzenia gazowe bardzo dobrze sprawdzają się w warunkach turystycznych. Wykorzystywane są zarówno w samochodach osobowych, jak i różnego rodzaju kamperach, tirach, a nawet na jachtach. Nie należy zapominać jednak o tym, że lodówki gazowe są droższe od standardowych modeli termoelektrycznych, czasem nawet kilkukrotnie.

Lodówka turystyczna na wkłady

Na koniec pozostały urządzenia, które nie korzystają z zewnętrznego zasilania. Chłodzenie odbywa się przy użyciu specjalnego wkładu. Przed użyciem powinien zostać on zamrożony w zamrażalce, tak aby był w stanie utrzymać niską temperaturę. Na jaki czas możemy liczyć? Przeważnie około 12 godzin.

Oczywiście skuteczność takiej lodówki zależy od sposobu jej przygotowania. Warto decydować się na modele metalowe, charakteryzujące się wykorzystaniem pianki poliuretanowej (w niektórych lodówkach wykorzystywany jest styropian), która prowadzi do odizolowania wnętrza lodówki od otoczenia.

Z racji ograniczonego działania, lodówki na wkłady posłużą nam na krótki wyjazd. Jeżeli chcemy zapewnić sobie skuteczne mrożenie, wkład (lub wkłady) układajmy na jedzeniu lub napojach, nie zaś na dnie lodówki.

Jaka jest najlepsza lodówka turystyczna?

Poza określeniem rodzaju urządzenia, koniecznie musimy zwrócić uwagę na najważniejsze parametry użytkowe, które definiują wygodę i skuteczność użycia lodówki.

  • Pojemność. Oczywiście powinna być ona dobierana do naszych potrzeb. Na rynku zakupić można urządzenia o pojemności mniejszej niż 10 litrów (w takich przypadku będziemy dysponować bardziej torbą termiczną, a nie lodówką), około 25-30 litrów, a nawet powyżej 60 litrów. Te ostatnie zalecane są przede wszystkim kierowcom tirów oraz osobom, które udają się na szczególnie długi wyjazd.
  • Temperatura chłodzenia. Niezwykle istotny parametr, który decyduje o przydatności danej lodówki. Pamiętać należy, że modele wykorzystujące wkłady pozwalają zaledwie utrzymać temperaturę przechowywanych produktów. Jeżeli chcemy je schłodzić, powinniśmy decydować się na modele elektryczne bądź gazowe. Najsłabsze lodówki termoelektryczne pozwalają na wygenerowanie temperatury o około 20 stopni Celsjusza niższe od tej panującej w otoczeniu. O wiele skuteczniejsze są modele sprężarkowe i gazowe (absorpcyjne), które osiągają temperaturę nawet -20 stopni Celsjusza.
  • Zużycie energii. W przypadku lodówek elektrycznych, wiele zależy od ich pojemności, a także od tego, jaką technologię obsługują. Urządzenia termoelektryczne o pojemności około 30 litrów pobierają mniej więcej 50 W mocy, natomiast modele kompresorowe o około 10 W mniej. Najbardziej zasobożerne są lodówki absorpcyjne – poza pobieraniem około 50 W energii elektrycznej, zużywają one również gaz, około 10 g/h.
  • Wyposażenie dodatkowe. Producenci lodówek o klientów walczą również poprzez wykorzystanie przydatnego wyposażenia, dzięki któremu wykorzystanie sprzętu staje się o wiele wygodniejsze. Mowa tu zarówno o pewnym standardzie, jak odpowiednie uchwyty czy zabezpieczenie przed rozładowaniem akumulatora, jak i o wielu dodatkach w postaci cyfrowej regulacji temperatury, wyświetlaczu czy przełącznikach zasilania.
  • Funkcje dodatkowe. Dobrej jakości lodówki, poza chłodzenie, pozwalają również na grzanie potraw bądź przynajmniej utrzymywanie ich wysokich temperatur. Niektóre urządzenia posiadają również wbudowane kostkarki do lodu.
  • Firma. Renoma producenta odpowiedzialnego za przygotowanie urządzenia również świadczy o jego przydatności. W sklepach pełno jest lodówek kuszących przede wszystkim niską ceną. Zazwyczaj pochodzą one od nieznanych producentów, dlatego ich jakość nie zawsze jest zadowalająca. W wielu przypadkach początkowe oszczędności okazują się tylko pozorne, dlatego zawsze warto decydować się na lodówki sprawdzonych firm, które cieszą się dobrą opinią wśród klientów. Takie urządzenia jak lodówka turystyczna Camry gwarantują pewną jakość działania i odpowiednią wytrzymałość.

Lodówka turystyczna samochodowa – jak najlepsza?

Oczywiście odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od naszych potrzeb. Jeżeli wybieramy się na jednodniowy piknik i nie potrzebujemy specjalnie wydajnych urządzeń, zdecydujmy się na lodówki z wkładem chłodzącym. Są one bowiem lekkie i tanie.

W przypadku dłuższej podróży, warto rozważyć zakup modeli elektrycznych bądź gazowych. Najtańsze z nich okażą się lodówki termoelektryczne. Charakteryzują się niską ceną oraz dość przeciętną wydajnością, dlatego szczególnie wymagającym poleca się zakup modeli sprężarkowych lub absorpcyjnych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.