Udostępnij
Skomentuj

Lodówka turystyczna - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Jaka lodówka turystyczna będzie najlepsza do przechowywania żywności podczas podróży samochodem?

Specjalna konstrukcja lodówki turystycznej sprawia, że utrzymanie niskiej temperatury w środku jest bezproblemowa. Do wyboru są różnego rodzaju lodówki, które wyposażone są zawsze w wygodne rączki, dzięki czemu ich przenoszenie z miejsca na miejsce nie stanowi problemu. Pojemność lodówek można dopasować do indywidualnych potrzeb. Dzieli się je ze względu na sposób działania i zasilania. W sklepach można znaleźć lodówki, które doskonale sprawdzą się podczas upalnych dni.

Jaka lodówka turystyczna się opłaca?

Chłodziarki kompresorowe zaliczane są do bardzo wydajnych. Jednak są to najdroższe urządzenia, jakie znajdują się poza zasięgiem finansowym wielu osób. Pudełka termiczne, które nazywane są także lodówkami pasywnymi, są dobre i długo utrzymują niską temperaturę. Można jednak w nich tylko przechowywać schłodzone jedzenie oraz napoje. Osobom, którym zależy na niskiej wadze, dzięki czemu transport ich nie będzie stanowić problemu, do gustu przypadną lodówki termoelektryczne. Lodówki na gaz są doskonałym rozwiązaniem do miejsc, gdzie dostęp do elektryczności jest mocno ograniczony. Wybór jest ogromny i ciężko tak naprawdę odpowiedzieć na pytanie, która lodówka jest najbardziej opłacalna.

Na co zwracać uwagę przy wyborze lodówki turystycznej?

Podczas zakupu tego urządzenia pod uwagę należy wziąć następujące parametry:

 • wydajność i zasilanie – warte uwagi są maksymalne wartości temperatur, jakie są możliwe do uzyskania. Dobra lodówka nie tylko pozwala na chłodzenie. Są również takie przedmioty, które pozwalają na ogrzanie produktów znajdujących się w środku. Zasilanie powinno umożliwiać podłączenie do wtyku samochodowej zapalniczki oraz do domowej instalacji elektrycznej;
 • pojemność – sugerowana pojemność wynosi 25-30 litrów. Pozwoli to nie tylko na spakowanie napoi, ale także produktów spożywczych, które wymagają chłodzenia. Pojemność lodówki powinna jednak zostać dopasowana do indywidualnych potrzeb każdej osoby. W sklepach nie brakuje lodówek o mniejszej pojemności (na przykład 15 litrów) i większej (40 litrów);
 • klasa energetyczna – im wyższa, tym lepiej. Tym większa pewność, że mniej prądu będzie ona zużywać, co też przełoży się na obniżenie rachunków za energię elektryczną;
 • komfort akustyczny – czyli ilość generowanego przez nią hałasu. Wśród polecanych lodówek można znaleźć te, których wartość nie przekracza 40 dB.

Jaka lodówka turystyczna na prąd będzie najlepsza?

Taka, która będzie możliwa do zasilania na dwa sposoby – przy pomocy wtyczki samochodowej zapalniczki oraz domowej instalacji elektrycznej. Ciężko odpowiedzieć na pytanie, która lodówka turystyczna na prąd jest najlepsza, ponieważ każdy użytkownik może mieć wobec niej inne wymagania. Do wyboru są dwa rodzaje lodówek turystycznych na prąd:

 • termoelektryczne – których zasada działania opiera się na efekcie Peltiera. Przewodniki, które znajdują się w środku, sprawiają, że przepływa przez nie prąd. Dzięki temu na złączach pojawia się temperatura o pożądanej wartości. Są to właśnie te lodówki, które nie tylko chłodzą, ale także grzeją;
 • kompresorowe – ich druga nazwa to sprężarkowe. Ich zasada działania jest taka sama jak w przypadku domowych lodówek. Chłodzenie możliwe jest dzięki temu, że użyty jest w nich sprężony gaz. Wydajne, nie pobierają tak dużo energii. Ich wadą jest za to wysoka cena.

Jak sprawdza się lodówka turystyczna na gaz?

Absorpcyjne lodówki turystyczne mogą wykorzystywać do swojego działania gaz. Nie ma konieczności podłączania ich do prądu, dzięki czemu są one w stanie zapewnić większą mobilność. Amoniak, który zaliczany jest do bardzo wydajnych, odpowiada za chłodzenie żywności i napojów, które można znaleźć wewnątrz. Jest on dostarczany dzięki butli gazowej, która podłączona jest do urządzenia. Swobodnie można lodówkę podłączać do gniazdka zapalniczki samochodowej. Często wykorzystywane są w większych pojazdach, na przykład w kamperach, tirach. Ich wadą także jest wysoka cena. Jest ona kilkukrotnie wyższa, jeżeli dokona się porównania z lodówkami termoelektrycznymi.

Lodówka turystyczna na wkłady

Urządzenie dla osób, które nie mogą zapewnić zewnętrznego zasilania. Zanim jednak wkłady zostaną umieszczone w lodówce, wcześniej muszą być chłodzone przez minimum 12 godzin w zamrażarce. Dobrej jakości wkłady są w stanie zapewnić pasywną temperaturę w lodówce przenośnej przez około 12 godzin. To właśnie ograniczenie sprawia, że tego typu lodówki doskonale sprawdzają się tylko przy krótkich wyjazdach. Należy postawić na urządzenia, które wykonane są nie tylko z metalu, ale posiadają dodatkową warstwę (piankę poliuretanową), która pomaga w utrzymaniu niskiej temperatury przez dłuższy czas. Dobrą praktyką jest włożenie wkładów pomiędzy poszczególne produkty żywnościowe i napoje, a nie tylko ułożenie ich na samym dnie.

Jaka lodówka turystyczna do samochodu najlepiej się sprawdzi?

Taka, która będzie spełniać oczekiwania, które zostaną postawione przez użytkowników. Na pewno należy wziąć pod uwagę, to kiedy lodówka będzie wykorzystywana i w jak długim okresie. Na krótkie wyjazdy, na przykład na jeden dzień za miasto, świetnie sprawdzi się urządzenie, które ma żelowe wkłady chłodzące. Ewentualnie jest to alternatywa dla osób, które jadą do miejsca, gdzie będzie możliwość kolejnego schłodzenia wkładów przez całą noc (lub w ciągu dnia, ale przez 12 godzin). Lodówka elektryczna i na gaz sprawdzi się w przypadku długich wyjazdów. Szacuje się, że dwukilogramowa butelka z gazem jest w stanie wytrzymać przez około 240 godzin/10 dni.

Czy lodówka przenośna to dobry wybór? Jaka lodówka turystyczna jest najlepsza?

Tak, przenośne lodówki są dobrym wyborem, który doskonale sprawdza się podczas wielu wyjazdów. Umożliwia ona chłodzenie żywności i napojów, dzięki czemu nie trzeba będzie obawiać się tego, że w czasie gorących upałów coś się roztopi, zepsuje lub też będzie podgrzane do niemiłosiernie wysokiej temperatury.

Ważnym czynnikiem, który wpłynie na wybór lodówki turystycznej, będzie nie tylko jej forma, wyżej wymienione parametry, ale także cena. W obecnych czasach każda osoba jest w stanie znaleźć dla siebie lodówkę w miarę swoich możliwości finansowych. Oto kilka przykładów cen lodówek, które cieszą się dobrymi ocenami wśród użytkowników:

 • Lodówka turystyczna Peme Essential 32 ~419 złotych;
 • Lodówka turystyczna Camry CR 8065 24 l ~289 złotych;
 • Lodówka turystyczna Peme Ice-on iOG-30 l ~569 złotych;
 • Lodówka turystyczna Peme Expedition 39 l ~ 1049 złotych;
 • Lodówka turystyczna Peme ice-on Picnic 35 l ~999 złotych.

Ważnym aspektem jest także renoma producenta. Na rynku znaleźć można kilku liderów, których specjalizacją jest produkcja lodówek turystycznych. Pozytywne opinie użytkowników są najlepszym dowodem na to, że będzie się miało do czynienia z lodówką, która zapewni jakość działania i wysoką wytrzymałość.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.