Udostępnij
Skomentuj

Lenovo ThinkPad L590 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Nowe biznesowe laptopy od Lenovo zyskały jeszcze wydajniejsze procesory. Co jeszcze się zmieniło?

Założenia pozostały takie same. Seria ThinkPad L590, podobnie jak poprzednia odsłona, ma trafić do klientów biznesowych, którzy poszukują wszechstronnego, pełnowymiarowego sprzętu z wieloma przydatnymi dodatkami. Do zakupu mają zachęcać również przyzwoite parametry techniczne.

Lenovo ThinkPad L590 – dane techniczne oraz cena

Za wydajność laptopa odpowiadają procesory Intel Whiskey Lake-U, szybka pamięć DDR4 oraz dyski twarde SSD. Dostępne na rynku konfiguracje różnią się nieznacznie, jednak i tak warto przyjrzeć się im bliżej, by wybrać model najlepiej dopasowany do własnych potrzeb i wymagań.

Lenovo ThinkPad L590 – dostępne konfiguracje

Podobnie jak wiele nowych laptopów z rodziny ThinkPad, model L590 korzysta z możliwości niskonapięciowych procesorów Intel Whiskey Lake-U. W porównaniu z modelami starszymi, wyróżniają się one zwiększoną ilością rdzeni i wątków, co gwarantuje dodatkowy zastrzyk moc, zwłaszcza podczas obsługi szczególnie wymagających programów. Układy z tej serii bardzo dobrze wpisują się w zastosowanie biznesowe.

Do wyboru mamy dwa urządzenia. Pierwszym z nich jest Intel Core i7-8565U. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor niezwykle często jest montowany w laptopach dla biznesu. Głównie ze względu na dobre wyważenie wydajności i niskiego poboru energii. Częstotliwość taktowania procesora wynosi 1800 MHz w trybie bazowym. Może zostać jednak znacząco podbita – maksymalna wartość dla jednego rdzenia wynosi aż 4600 MHz. Do czynienia mamy więc z bardzo wydajnym i jednocześnie niskonapięciowym procesorem. Spełnia więc wszystkie najważniejsze kryteria sprzętów biznesowych.

Zobacz Lenovo ThinkPad L590

Uzupełnieniem jego specyfikacji jest pamięć podręczna trzeciego poziomu, wynosząca 8 MB. Współczynnik TDP wynosi natomiast 15 W. Parametry te wskazują na możliwość stabilnej obsługi wszystkich najważniejszych programów biznesowych. Procesor poradzi sobie także z bardziej wymagającymi narzędziami graficznymi i projektowymi. Zapewnia więc sporą swobodę, z której warto skorzystać.

Możliwości układu CPU i7-8565U wynikają nie tylko z suchych parametrów, ale również wyników testów wydajnościowych, które przeprowadzano między innymi na platformie Cinebench R15. Wyciągnięta z nich średnia w trybie jednowątkowymi wynosi 173 punkty, natomiast w trybie wielowątkowym osiągnęła poziom 581 punktów. Są to bardzo dobre rezultaty.

Jeśli zamierzacie wydać nieco mniej na laptopa, powinniście celować w konfiguracje wyposażone w drugi z procesorów, a mianowicie Intel Core i5-8265U. Ponownie mamy do czynienia z układem czterordzeniowym i ośmiowątkowym, jednak o nieco niższym taktowaniu niż w przypadku modelu i7. W trybie bazowym wynosi ono 1600 MHz, natomiast w trybie turbo osiąga maksymalną wartość 3900 MHz. Procesor dysponuje również mniejszą ilością pamięci podręcznej trzeciego poziomu (6 MB). Współczynnik TDP pozostaje bez zmian.

Parametry są więc niższe, jednak nie są tak znaczące różnice, byśmy mogli mówić o procesorze znacznie słabszym. Biorąc pod uwagę obsługę programów, i5-8265U jest słabszy o kilkanaście procent. Pokazują to również wyniki testów Cinebench R15, w których układ uzyskał kolejno 171 oraz 549 punktów. Nadal więc możemy liczyć na komfortową, stabilną obsługę większości programów biznesowych i nie tylko.

Specyfikacja Lenovo ThinkPad L590 wskazuje, że wymienione wyżej procesory są wspomagane przez pamięć RAM typu DDR4, której taktowanie wynosi 2400 MHz. Wykorzystanie tego typu kości jest obecnie standardem w kategorii laptopów biznesowych, jednak warto zaznaczyć, że producent nie zdecydował się w tym względzie na niepotrzebne oszczędności.

To samo tyczy się dysków twardych. Na rynku oferowane są konfiguracje z urządzeniami talerzowymi (HDD), jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupi również laptopa z szybkim dyskiem SSD M.2, dzięki któremu ładowanie systemu operacyjnego, a także realizacja procesu zapisu i odczytu danych zostaną znacząco skrócone.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o karcie graficznej. Na rynku oferowane są modele oparte wyłącznie na jednostce zintegrowanej, którą w każdym przypadku jest model Intel UHD Graphics 620. Poza obsługą wysokich rozdzielczości, karta nie wyróżnia się pod żadnym względem. Jest to typowa jednostka zintegrowana, która upora się z podstawowymi zadaniami, jednak w przypadku bardziej wymagających narzędzi specjalistycznych nie okaże się zbyt pomocna.

Lenovo ThinkPad L590 – wygląd

Model L590 prezentuje podobnie do większości nowych laptopów z serii ThinkPad L590. Do czynienia mamy więc z prostą, nieco „klockowatą” bryłą, a także z ciemną, matową stylistyką. Całość prezentuje się w sposób elegancki, dlatego wpisuje się w szeroko pojęta kryteria biznesowe.

Na pochwałę zasługuje również jakość wykonania konstrukcji. Obudowa została przygotowana z wysokiej jakości materiałów, które wyróżniają się bardzo przyzwoitą wytrzymałością mechaniczną. Konstrukcja jest odpowiednio sztywna, dlatego nie wygina się pod naporem. Na plus należy ocenić także spasowanie wszystkich elementów. Brak tu zbędnych szczelin czy też innego typu niedociągnięć. Od razu widać, że mamy do czynienia z solidnym laptopem biznesowym.

ThinkPad L590 został wyposażony w ekran 15-calowy, dlatego nie można powiedzieć, że jest super poręczny. Podkreślić należy również to, że waży 2 kilogramy. Mimo wszystko, jego przenoszenie nie powinno sprawiać większych trudności. Potencjalni nabywcy powinni być zadowoleni z zestawu portów i złączy. Znajduje się tam bowiem wszystko to, co jest potrzebne podczas codziennej pracy. Na uwagę zasługuje przede wszystkim obecność 4 portów USB (w tym dwóch typu C).

Lenovo ThinkPad L590 – matryca

Laptop sprzedawany jest z dwoma różnymi matrycami, dlatego przed zakupem warto zwrócić dokładnie sprawdzić specyfikację interesującego nas modelu. Konfiguracje najtańsze korzystają z matrycy TN HD, która zapewnia przeciętne odwzorowanie kolorów i dość ograniczone kąty widzenia.

Dużo lepiej pod tym względem sprawdzają się matryce IPS Full HD, dlatego też to na nie powinny decydować się osoby, dla których jakość obrazu ma szczególne znaczenie. Ekrany te wyróżniają się bardzo dobrym podświetleniem i odpowiednim odwzorowaniem kolorów, które pozwala na obsługę programów graficznych. Znacznie szersze są również katy widzenia.

Niezależnie od wybranej matrycy, liczyć możemy na skuteczną ochronę przed odblaskami świetlnymi, które powstają wówczas, gdy na ekran padają promienie słoneczne. Zastosowana matowa powłoka zapewnia utrzymanie przyzwoitej widoczności w każdych warunkach.

Lenovo ThinkPad L590 – klawiatura i touchpad

W przypadku osprzętu również możemy liczyć na jakość typową dla rodziny ThiknPad. Jest to jednak bardzo dobra informacja, ponieważ klawiatury w tego typu urządzeniach przeważnie spisują się naprawdę dobrze. Podobnie jest i w tym przypadku – sześciorzędowa klawiatura wyspowa została wykonana z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu klawisze wyróżniają się odczuwalnym, przyjemnym skokiem i bardzo dobrą reakcją. Wszystko to przekłada się na komfortowe pisanie dłuższych tekstów. Do tego należy dodać również redukcję hałasu generowanego podczas stukania klawiszami. Wszystko to sprawia, że klawiatura powinna spodobać się nawet najbardziej wymagającym użytkowników. Oczywiście nie można zapomnieć także o tym, że jest ona podświetlana.

Wykonanie touchpada jest bardzo przyzwoite. Zarówno wielkość płytki, jak i jej właściwości ślizgowe sprzyjają wygodnej, precyzyjnej pracy. Do tego dochodzą również przyciski umieszczone w górnej części touchpada, które pracują bardzo płynnie. Do klawiatury i touchpada należy dodać również opcjonalne dodatki, występujące w większości konfiguracji sprzętowych. Mowa tu przede wszystkim o czytniku linii papilarnych umieszczonym pod klawiszami strzałek, a także trackpontcie. Lenovo ThinkPad L590 może dysponować również złączem stacji dokującej.

Lenovo ThinkPad L590 – wydajność

Jak już zostało wspomniane, zastosowane procesory gwarantują nam spore pole manewru. Ich wydajność wystarczy, abyśmy mogli cieszyć się stabilną obsługą większości programów biznesowych. ThinkPad L590 okażę się bardzo dobrym wyborem do użytku biurowo-administracyjnego, ale również do obsługi narzędzi graficznych czy też projektowych.

Jego możliwości są jednak nieco ograniczone przez zintegrowaną kartę graficzną. Jednostka Intel UHD Graphics 620, z oczywistych względów, nie zapewni dodatkowej wydajności w przypadku pracy z użyciem programów o szczególnie wysokich wymaganiach. Kolejny raz potwierdzeniem są tu testy wydajnościowe. W programie 3DMark 11 Performance GPU, jednostka uzyskała średnią na poziomie 1709 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła ona 42908 punktów. Test Lenovo ThinkPad 590 wskazał również, że laptop pozwoli na obsługę wyłącznie gier wiekowych oraz wyróżniających się niskimi wymaganiami sprzętowymi. Poniżej kilka przykładów.

Lenovo ThinkPad L590 – wady i zalety

Do największych atutów konfiguracji ThinkPad L590 należy wysoka jakość wykonania sprzętu. Liczyć możemy na bardzo wytrzymałą, elegancją obudowę oraz naprawdę solidny osprzęt, dzięki któremu codzienna praca staje się jeszcze wygodniejsza. Do tego należy dodać również niskonapięciowe, wydajne procesory, bardzo dobrze radzące sobie z obsługą najważniejszych programów biznesowych i multimedialnych.

Po stronie zalet znajdzie się jeszcze możliwości zakupu wersji laptopa z matrycą IPS Full HD, rozbudowany zestaw portów i złączy, a także dostęp do wielu przydatnych dodatków, w postaci czytnika linii papilarnych, podświetlenia klawiatury, trackpointu czy też złącza dokowania. Narzekać można przede wszystkim na brak dedykowanej karty graficznej, co w pewien sposób ogranicza możliwości sprzętu. Dla niektórych problemem mogą okazać się wysokie ceny najlepszych konfiguracji.

ZALETY

  • Wysoka jakość wykonania
  • Wydajne, niskonapięciowe procesory
  • Konfiguracje z matrycą IPS Full HD
  • Rozbudowany zestaw portów i złączy
  • Pamięć RAM typu DDR4 i dyski SSD
  • Wiele przydatnych dodatków

WADY

  • Wysokie ceny najlepszych wersji laptopa
  • Brak dedykowanej karty graficznej

Lenovo ThinkPad L590 – podsumowanie, czy warto?

Model L590 to wszechstronny, bardzo przyzwoity laptop biznesowy, który bardzo dobrze sprawdzi się podczas realizacji różnych zadań. Producent postawił na przyzwoite, niskonapięciowe podzespoły, które dobrze spełniają swoje funkcje. Do tego wszystkiego należy dodać wysoką jakość wykonania oraz dostęp do przydatnych dodatków. Dlatego też laptop Lenovo ThinkPad L590 jest wart zakupu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.