Udostępnij
Skomentuj

Lenovo ThinkPad E490 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Czy laptopy ThinkPad E490 są godne uwagi? Jak wygląda ich wydajność i specyfikacja techniczna?

Laptopy z rodziny ThinkPad to urządzenia kojarzone z solidną konstrukcją, dopracowanym designem i biznesowym zastosowaniem. Czy seria ThinkPad E490 także wpisuje się w ten schemat? Jakie są parametry urządzeń z tej serii i czy warto po nie sięgnąć? Na te pytania odpowie poniższa recenzja Lenovo ThinkPad E490.

Lenovo ThinkPad E490 – dane techniczne

Seria ThinkPad E490 obejmuje kilka modeli urządzeń o różnorodnych parametrach. Poszczególne laptopy z tej gamy różnią się pomiędzy sobą pod względem zastosowanych podzespołów i detali technicznych. Ogólna specyfikacja Lenovo ThinkPad E490 wygląda następująco:

 • Procesor– laptopy z tej serii są wyposażone w różne modele procesorów. W topowej konfiguracji będzie to Intel Core i7-8565U, a w tańszych wariantach Intel Core i5-8265U oraz i3-8145U.
 • Układ graficzny–  w przeważającej liczbie urządzeń z tej serii znajdziemy wyłącznie grafikę zintegrowaną z procesorem: Intel UHD Graphics 620, ale są także konfiguracje z grafiką dedykowaną – AMD Radeon RX 550X Graphics 2 GB.
 • Pamięć– maksymalnie 32 GB pamięci RAM DDR4 o taktowaniu 2400 MHz.
 • Matryca– 14 cali. W topowej konfiguracji będzie to matryca IPS o rozdzielczości Full HD, a w tańszych urządzeniach matryca TN o rozdzielczości HD.
 • Nośnik danych– jego pojemność jest uzależniona od konfiguracji, ale może to być zarówno dysk SSD (do 500 GB SSD M.2 PCIe), jak również HDD (do 2 TB SATA).
 • Porty– wyjście HDMI, gniazdo słuchawek i mikrofonu, 2 x USB 3.1, USB typu C, USB 2.0,  czytnik kart pamięci, RJ-45.
 • Multimedia– kamera HD 720p, podwójny mikrofon z certyfikatem Skype.
 • Zastosowanie– biznesowe, multimedialne, ultramobilne.
 • Opcjonalnie – do 16 GB pamięci Intel Optane.

Lenovo ThinkPad E490 – dostępne konfiguracje

Seria Lenovo ThinkPad E490 obejmuje kilka urządzeń, które różnią się pomiędzy sobą pod względem parametrów technicznych. W sprzedaży znajdziemy głównie:

 • Lenovo ThinkPad E490 20N8005EPB – jedna z tańszych konfiguracji z tej serii. Cena Lenovo ThinkPad E490 w tym wypadku to około 3 tysięcy złotych. Urządzenie wyposażono w energooszczędny procesor ósmej generacji – Intel Core i3-8145U. W laptopie tym zastosowano także 4 GB pamięci RAM DDR4, zintegrowaną grafikę oraz matrycę Full HD. W cenę urządzenia wliczony jest również Windows 10 Pro PL oraz dysk HDD o pojemności 1 TB.
 • Lenovo ThinkPad E490 20N8000SPB – jedna ze środkowych konfiguracji w tej serii, jeśli chodzi o cenę i wydajność. Urządzenie wyposażono w niskonapięciowy procesor ósmej generacji i5-8265U, 8 GB pamięci RAM, zintegrowany układ graficzny oraz dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 256 GB. Zastosowana matryca ma rozdzielczość Full HD, a w cenę urządzenia wliczony jest także system operacyjny Windows 10 Pro PL.
 • Lenovo ThinkPad E490 20N8RA81PB – jedna z droższych konfiguracji w tej serii. Cena Lenovo ThinkPad E490 w tej wersji to ponad 5 tysięcy złotych. Urządzenie zostało wyposażone w energooszczędny procesor Intel Core i7-8565U, 8 GB pamięci RAM, zintegrowaną kartę graficzną oraz dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 256 GB. Zastosowana matryca oferuje rozdzielczość Full HD, a laptopa wyposażono także w system operacyjny Windows 10 Pro PL.

Zobacz Lenovo Thinkpad E490

Lenovo ThinkPad E490 – wygląd

Jak wszystkie urządzenia z rodziny Lenovo ThinkPad, laptopy z serii ThinkPad E490 charakteryzują się klasycznym i ponadczasowym designem, który jest znakiem rozpoznawczym serii. Pewnym odstępstwem od normy jest natomiast fakt, iż urządzenia z tej serii występują w dwóch wariantach kolorystycznych – czarnym z obudową z tworzywa oraz srebrno-czernym z aluminiową obudową. Poza tym wzornictwo serii, jakość wykonania i inne detale nie uległy większym zmianom.

Na estetykę urządzenia wpływa fakt, iż jest ono smukłe i zwieńczone minimalistyczną obudową. Całkowita waga laptopów Lenovo ThinkPad E490 to 1,75 kg.

Porty oraz złącza rozmieszczono w miarę równomiernie wzdłuż bocznych krawędzi laptopa. Warto zauważyć, że są one usytuowane po bokach, ale w pobliżu tylnej krawędzi urządzenia, co podnosi ich funkcjonalność i powoduje, że podłączone kable i urządzenia nie przeszkadzają w posługiwaniu się myszką.

Lenovo ThinkPad E490 – matryca

Urządzenia z serii Lenovo ThinkPad E490 mogą być wyposażone w jedną z dwóch rodzajów matrycy:

 • Matrycę IPS o rozdzielczości Full HD – jest to matryca antyrefleksyjna z podświetleniem o jasności 250 nitów. Współczynnik kontrastu wynosi 600:1, a kąty widzenia to nawet 170 stopni.
 • Matrycę TN o rozdzielczości HD – jest to również matryca antyrefleksyjna z podświetleniem o jasności 220 nitów. Współczynnik kontrastu wynosi 400:1, a kąty widzenia to maksymalnie 90 stopni.

Bez względu na rodzaj zastosowanej matrycy, laptopy ThinkPad E490 są wyposażone w ekrany o rozmiarze 14 cali i bez funkcji dotykowej obsługi. Szczególnie dobre wrażenia wizualne zapewnia matryca IPS o rozdzielczości Full HD, która ma lepsze kąty widzenia i zdecydowanie lepsze odwzorowanie kolorów.

Lenovo ThinkPad E490 – klawiatura i touchpad

Seria laptopów biznesowych Lenovo ThinkPad E490 jest wyposażona w znaną i lubianą klawiaturę ThinkPad, która charakteryzuje się następującymi cechami:

 • To klawiatura membranowa – pozwala na ciche i wygodne pisanie.
 • Jest to klawiatura wyspowa – pomiędzy przyciskami są większe odstępy, co poprawia ergonomię podczas pisania.
 • Klawiatura jest zoptymalizowana pod kątem szybkiego pisania.
 • Profil przycisków jest niski.
 • Skok przycisków jest niski, lekko wyczuwalny.
 • Jest to klawiatura kompaktowa – bez części numerycznej.

Urządzenia te są wyposażone także w trackpoint w kontrastowym, czerwonym kolorze oraz w precyzyjny i wygodny touchpad.

Lenovo ThinkPad E490 - test wydajności

Laptopy biznesowe z serii ThinkPad E490 oferują dobrą wydajność do pracy, multimediów i użytkowania mobilnego. By zweryfikować ich dokładne parametry, najlepiej przyjrzeć się wydajności procesorów, jakie znajdziemy w urządzeniach z tej serii oraz wydajności zintegrowanej i dedykowanej karty graficznej.

Procesory, jakie znajdziemy w laptopach ThinkPad E490

 • Intel Core i3-8145U – to niskonapięciowy procesor ósmej generacji. Jest stosowany głównie w laptopach budżetowych o przeznaczeniu biznesowym, ultramobilnym i multimedialnym. Jest to jednostka o 2 rdzeniach i 4 wątkach. Jej taktowanie bazowe wynosi 2.1 GHz, a w trybie turbo 3.9. Pamięć podręczna L3 tego procesora ma pojemność zaledwie 4 MB. Oto wyniki, jakie procesor Intel Core i3-8145U osiąga w testach:

- W teście Cinebench R15 dla wszystkich rdzeni – 339 punktów.

- W teście Cinebench R15 dla pojedynczego rdzenia – 148 punktów.

- W teście 3D Mark 06 CPU – 5158 punktów.

- W teście 3D Mark Fire Strike dla rozdzielczości Full HD – 5779 punktów.

 • Intel Core i5-8265U – jest to niskonapięciowa jednostka ósmej generacji. Procesor ten jest zauważalnie wydajniejszy od jednostki i3-8145U, a wszystko to za sprawą lepszych parametrów. Jest to jednostka o 4 rdzeniach i 8 wątkach, której taktowanie bazowe wynosi 1.6 GHz, a w trybie turbo 3.9 GHz. Pamięć podręczna L3 tego procesora ma pojemność 6 MB, a oto wyniki w testach:

- W teście Cinebench R15 dla wszystkich rdzeni – 605 punktów.

- W teście Cinebench R15 dla pojedynczego rdzenia – 154 punkty.

- W teście 3D Mark 06 CPU – 6334 punkty.

- W teście 3D Mark Fire Strike dla rozdzielczości Full HD –8531 punktów.

 • Intel Core i7-8565U – to energooszczędna jednostka o dobrej wydajności. Procesor ten posiada 4 rdzenie i 8 wątków. Jego taktowanie bazowe wynosi 1.8 GHz, a w trybie turbo rozkręca się do 4.6 GHz. Pamięć podręczna L3 ma pojemność 8 MB, a procesor ten osiąga w testach następujące wyniki:

- W teście Cinebench R15 dla wszystkich rdzeni – 622 punkty.

- W teście Cinebench R15 dla pojedynczego rdzenia – 173 punkty.

- W teście 3D Mark 06 CPU – 6503 punkty.

- W teście 3D Mark Fire Strike dla rozdzielczości Full HD –8439 punktów.

Karty graficzne, jakie są stosowane w laptopach ThinkPad E490

- W teście 3D Mark Time Spy Graphics dla rozdzielczości WQHD – 342 punkty.

- W teście 3D Mark Fire Strike Graphics dla rozdzielczości Full HD – 1117 punktów.

 • Dedykowana karta graficzna AMD Radeon RX 550X 2 GB – to układ graficzny zapewniający około trzykrotnie wyższą wydajność niż grafika zintegrowana Intel UHD Graphics 620. Kartę tę znajdziemy wyłącznie w topowych konfiguracjach z tej serii.

LENOVO THINKPAD E490 VS E480

Podczas zakupu laptopa zawsze warto porównać różne generacje urządzeń. Alternatywą dla modelu z serii E490 może być laptop E480 Lenovo ThinkPad. Który lepszy?

LENOVO THINKPAD E490 VS E480

Zasadniczą różnicą pomiędzy laptopami ThinkPad E480 i Lenovo ThinkPad E490 jest data wydania. Seria E480 to wcześniejsza generacja, dlatego znajdziemy w niej procesory siódmej oraz ósmej generacji Intel Core. Ważne jest również to, że seria E490 to laptopy o solidnej konstrukcji z certyfikatem wojskowym Mil-Spec.

Lenovo ThinkPad E490 – zalety i wady

Każde urządzenie ma swoje słabsze i mocniejsze strony. Identycznie jest w przypadku laptopów biznesowych ThinkPad E490.

ZALETY

 • Kilka konfiguracji do wyboru.
 • Konfiguracje z procesorami ósmej generacji Intel.
 • Możliwość wyboru konfiguracji z dedykowaną grafiką.
 • Możliwość dokowania.
 • Komfortowa klawiatura ThinkPad z trackpointem.
 • Klawiatura z podświetleniem.
 • Wszelkie niezbędne porty.
 • Stosunkowo niskie ceny urządzeń z tej serii.
 • Poręczny rozmiar – 14 cali.
 • Windows 10 Pro PL w cenie.

WADY

 • W niektórych urządzeniach z tej serii zastosowano matryce TN o rozdzielczości HD.
 • Klawiatura bez części numerycznej.
 • Stacja dokująca Lenovo ThinkPad E490 to dodatkowy koszt.

Lenovo ThinkPad E490 – czy warto kupić?

Laptopy biznesowe ThinkPad E490 to urządzenia zdecydowanie godne uwagi, jeśli szukamy notebooka do pracy oraz multimediów, który będzie lekki, ale jednocześnie wytrzymały i elegancki. Urządzenia te nie należą do bardzo kosztownych, dlatego mogą sobie na nie pozwolić nie tylko duże firmy, ale też indywidualni nabywcy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.