Udostępnij
Skomentuj

Konfigurator: komputer dla gracza do 6000zł. Wybierz najlepszy komputer gamingowy

Wybieramy zestaw gamingowy w cenie do 6 tysięcy złotych. Na jakie podzespoły warto się zdecydować?

Dysponując takim budżetem, nasze zadanie wydaje się znacznie ułatwione. Możemy bowiem wybierać z bardzo szerokiego zestawu procesorów i kart graficznych. Nie musimy również liczyć wydatków podczas wyboru dysku twardego, pamięci RAM czy też pozostałych elementów.

Oczywiście nie oznacza to, że należy decydować się na pierwszy lepszy zestaw, bez przeprowadzenia dokładnej analizy jego możliwości. Komputery dla graczy do 6000 zł mogą okazać się zakupami na lata, jeśli tylko dokonamy właściwych wyborów. Mamy nadzieję, że poniższy poradnik Wam w tym pomoże.

Polecane komputery gamingowe do 6000 zł

Komputer dla gracza do 6000 zł – jaka karta graficzna?

Przeglądając rynek jednostek GPU, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na modele najnowsze, korzystające z innowacyjnych technologii, które zwiększają wydajność w grach lub gwarantują dodatkowe efekty. Co prawda, zawirowania na rynku sprawiły, że ceny kart mocno podskoczyły, nawet budżet okaże się w zupełności wystarczający, by zakupić model z prawdziwego zdarzenia.

Jeżeli chodzi o kluczowe parametry, zainteresować nas powinna przede wszystkim pamięć. Choć modele z 4 GB pamięci GDDR5 są bardzo popularne, powinniśmy celować w coś lepszego. Karty z 6 lub 8 GB pamięci zagwarantują doskonałą obsługę nowych gier w przeciągu następnych kilku lat. Co więcej, sprawdzą się również w ramach innych zastosowań, związanych na przykład z obsługą specjalistycznych programów i narzędzi graficznych oraz projektowych. Decydując się na takie jednostki, złożymy zestaw gamingowy, którego możliwości będą znacznie szersze.

konfigurator komputerów

Oczywiście ilość i rodzaj pamięci to niejedyne parametry, które muszą zostać przez nas przeanalizowane. Równie ważne jest częstotliwość taktowania pamięci i rdzenia, a także wspomniane wcześniej technologie. Tych zaś jest naprawdę sporo. Dobrym pomysłem okaże się również analizę zestawu portów i złączy karty, a także tego, do ilu monitorów karta może zostać podłączona. Stanowiska składająca się z dwóch lub więcej ekranów robią spore wrażenie. Zapewniają również zupełnie nowe doznania płynące z gry.

Tyle o parametrach. Teraz przyszła kolej na przedstawienie konkretnych modeli jednostek GPU, które mają szansę spełnić nasze wymagania. Zaczniemy od Nvidii, która w ostatnim czasie intensywnie promuje swoje nowe karty z serii RTX 20. Obsługują one technologię Ray Tracingu, która zwiększa realizm generowanego oświetlenia oraz wszelkich efektów świetlnych. Poza tym, są to jednostki o sporych możliwościach. Mowa tu między innymi o karcie Nvidia GeForce RTX 2070 z 8 GB pamięci typu GDDR6 o bardzo wysokim taktowaniu (aż 14000 MHz).

Jej wydajność pozwoli nam na uruchomienie wszystkich nowych gier PC na najwyższych detalach graficznych. Okaże się również inwestycją na lata. Ile kosztuje taka karta graficzna? W zależności do wersji i producenta, trzeba za nią zapłacić od 2210 złotych do 3215 złotych. Sporo, jednak w zamian otrzymujemy ogromną wydajność.

Kolejną jednostką z serii RTX wartą polecenia jest Nvidia GeForce RTX 2060. W tym przypadku mamy do czynienia z kartą z 6 GB pamięci GDDR6. Kosztuje ona od 1499 złotych do 2029 złotych. Komputer dla gracza za 6000 zł może zostać wyposażony również kartę graficzną od AMD. Szczególnie wartą polecenia jest jednostka Radeon RX 590, która korzysta z 8 GB pamięci własnej. Ona również zapewni nam obsługę wszystkich nowych gier, choć jej wydajność nie będzie tak spektakularna jak w przypadku jednostki RTX 2070. Znacznie niższa jest jednak jej cena – zapłacimy za nią od 1089 złotych do 1343 złotych.

Jeśli nie jesteśmy pewni, która karta okaże się dla nas lepsza, możemy skorzystać z licznych recenzji i testów, które często są publikowane w sieci. Analiza wyników uzyskiwanych w programach diagnostycznych, a także podczas obsługi konkretnych gier znacznie ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji.

Jaki procesor do gier wybrać?

Dysponując przyjętym budżetem, nie musimy specjalnie oszczędzać także podczas doboru procesora. W konfiguracjach gamingowych z tej półki cenowej występują przeważnie niezwykle wydajne, wielordzeniowe układu, które zapewnią utrzymanie wysokiego poziomu klatek na sekundę w każdej nowej produkcji, niezależnie od tego, na jaką szczegółowość graficzną się zdecydujemy.

Jak to zwykle bywa, przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy dokładnie przeanalizować dostępne parametry, tak aby odpowiednio dopasować zakupiony procesor do wymagań tytułów, które zamierzamy ogrywać.

Oczywiście w pierwszej kolejności zwrócimy uwagę na ilość rdzeni i wątków. W naszym budżecie mieszczą się układy sześcio i ośmiordzeniowe, dlatego to właśnie ich powinniśmy szukać. Doskonale poradzą sobie podczas pracy w trybie wielowątkowym, co możemy wykorzystać zarówno w grach, jak i podczas obsługi programów graficznych i specjalistycznych. Do tego wszystkiego należy dodać również odpowiednią ilość pamięci podręcznej trzeciego poziomu (im więcej, tym lepiej), a także wysoką częstotliwość taktowania. W trybie turbo powinna ona przekraczać granicę 4000 MHz.

Dobrym wyborem okażą się również procesory dysponujące odblokowanym mnożnikiem. Pozwala on bowiem na przeprowadzenie procesu overclockingu, czyli podkręcania. W ten sposób możemy dodatkowo rozszerzyć możliwości naszego procesora. Warto jeszcze pamiętać, że gamingowe procesory zazwyczaj wyróżniają się dość wysokim współczynnikiem TDP, dlatego też wymagają użycia odpowiedniego zasilacza i systemu chłodzenia.

Jeżeli zależy nam na zakupie procesora z rodziny Intel Core i7, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na model i7-8700. Jest to sześciordzeniowy i dwunastowątkowy układ, którego taktowanie wynosi od 3200 MHz w trybie bazowym do 4600 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna L3 wynosi natomiast 12 MB. Wszystko to wystarczy, by móc cieszyć się stabilną obsługą nowych gier i wielu programów specjalistycznych. Procesor kosztuje 1449 złotych.

Komputery gamingowe z tego przedziału cenowego często występują również wraz z procesorami Intel Core i5 dziewiątej generacji, a zwłaszcza modelem i5-9600K. Dysponuje on sześcioma rdzenia i sześcioma wątkami, a jego taktowanie wynosi od 3700 MHz w trybie bazowym do 4600 MHz w trybie turbo. Co ważne, jego mnożnik jest odblokowany, dlatego też możemy bez większych obaw podkręcić taktowanie do poziomu powyżej 5000 MHz. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze 9 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Mamy więc do czynienia z niezwykle wydajnym procesorem gamingowym. Jego cena wynosi 1199 złotych.

Budżet w wysokości 6000 złotych wystarczy również do zakupu procesorów z serii AMD Ryzen. Szczególną popularnością cieszy się sześciordzeniowy i dwunastowątkowy układ AMD Ryzen 5 2600. Wyróżnia się on taktowanie na poziomie 3400-3900 MHz i 16 MB pamięci podręcznej L3. Co ciekawe, jego cena wynosi zaledwie 709 złotych. Warto nadmienić, że procesor ten bardzo dobrze sprawdza się podczas obsługi specjalistycznych programów graficznych i projektowych.

Komputer gamingowy do 6000 zł – ile pamięci RAM?

W przypadku konfiguracji tańszych, jednym z elementów, na którym oszczędzamy najczęściej, jest właśnie pamięć RAM. Przyjęty przedział cenowy uwalnia nas jednak od tego problemu. Zastanawiając się, jak wybrać komputer dla gracza, możemy bez obaw spoglądać na modele dysponujące 32 GB pamięci RAM. Zyskamy w ten sposób spory zapas mocy, który może zostać wykorzystany w przyszłości lub do obsługi szczególnie wymagających programów.

Skoro decydujemy się na pamięć o takiej pojemności, powinniśmy wybrać kości typu DDR4, które wyróżniają się wysoką częstotliwością taktowania (2400 MHz, 2666 MHz lub wyższą) i doskonałą efektywnością energetyczną. Co więcej, tego typu kości wyróżniają się przeważnie niewielkimi opóźnieniami. Wszystko to przekłada się na niezwykle wydajną pracę w grach, którą odczujemy natychmiast. Oczywiście pozostaje sprawa kosztów. Ile zapłacimy za 32 GB pamięci RAM typu DDR4? Od 745 złotych wzwyż.

Jaki dysk twardy do komputera dla gracza?

Powiedzieliśmy już sobie, co w komputerze do gier jest najważniejsze. Nie oznacza to jednak, że pozostałe elementy możemy ignorować. Wręcz przeciwnie. Tak też jest w przypadku dysków twardych – odpowiednio dobrane zapewnią nam nie tylko sporą pojemność, ale również znacznie szybsze działanie systemu operacyjnego.

Tyczy się to przede wszystkim dysków SSD M.2 z interfejsem PCIe, które zapewnia największą wydajność. Sposób ich wykonania, a także zaimplementowane technologie sprawiają, że ładowanie systemu, a także odczyt i zapis danych przebiega znacznie szybciej. Wszystko to sprawia, że warto zakupić komputer wyposażony we właśnie taki dysk. Problemem może okazać się jednak cena, ponieważ modele M2. PCIe o pojemności 960 GB kosztują od około 700 złotych. Modele pojemniejsze kosztują natomiast ponad tysiąc złotych.

Jeśli nie chcemy wydać aż tyle, powinniśmy zdecydować się na dysk o nieco mniejszej pojemności, który i tak pozwoli nam na zainstalowanie systemu operacyjnego, znacznie przyspieszając tym samym jego działanie. Do instalowania gier wykorzystamy natomiast dysk HDD, którego ceny są znacznie niższe. Modele o pojemności 1 TB zakupimy już za 150 złotych, natomiast ceny dysków 4 TB zaczynają się od 435 złotych.

Komputer dla gracza do 6000 zł – jaka płyta główna?

Skoro dobraliśmy już najważniejsze podzespoły, przyszła kolej na zakup płyty głównej. Musi być ona oczywiście kompatybilna z pozostałymi procesorami, dlatego tak ważna jest analiza jej parametrów. Mowa tu przede wszystkim o gnieździe procesora, rodzaju obsługiwanej pamięci RAM, a także wszelkich slotach, portach i złączach.

Z tego też względu nie powinniśmy decydować się na pierwszą lepszą płytę. Przestrzegamy również przez nadmierną oszczędnością. W konfiguracjach ze wspomnianymi kartami graficznymi GeForce RTX 20 często pojawia się płyta główna MSI MPG Z390 GAMING PLUS, której cena wynosi 579 złotych. Oczywiście nie oznacza to, że na rynku nie znajdziemy modeli tańszych.

Jaki zasilacz do komputera gamingowego za 6000 zł?

Zanim przejdziemy do ostatniego elementu, czyli obudowy, musimy jeszcze dobrać odpowiedni zasilacz. Nie jest to jednak tak prosta rzecz, jak może nam się wydawać. Musimy zadbać bowiem o to, aby był w stanie należycie obsłużyć zamontowane podzespoły i zagwarantować ich bezpieczną pracę.

Z tego tez względu uwagę powinniśmy zwrócić przede wszystkim na jego moc. Musi być zgodne z ogólnym zapotrzebowaniem wszystkich podzespołów. W przypadku wspomnianych wcześniej elementów, dobrze sprawdzają się zasilacze o mocy 600 W, na przykład be quiet! System Power B9, który obecnie kosztuje około 225-250 złotych.

Chcąc mieć pewność, że wybieramy odpowiedni zasilacz, powinniśmy sprawdzić również sposób jego mocowania, zastosowane chłodzenie, a także wszelkie certyfikaty sprawności (np. 80 Plus Bronze).

Obudowa do komputera gamingowego za 6000 zł

Pozostał nam już tylko jeden element naszej układanki. W przypadku obudowy, powinniśmy sprawdzić, czy na pewno jest ona zgodna z wybraną przez nas płytą główną. Wystarczy tylko spojrzeć na sekcję „kompatybilność”.

Jak nietrudno się domyślić, na rynku dostępne są płyty w różnych standardach. Największe konstrukcje typu Tower zajmują sporo miejsca, jednak gwarantują również odpowiedni przepływ powietrza. Możemy zdecydować się także na modele mniejsze, takie jak np. Midi Tower oraz Mini Tower, lub na standardy typu ITX. Uwagę warto zwrócić także na zamontowane porty i złącza, a także materiały użyte w produkcji.

Podsumowanie: czego spodziewać się po konfiguracji za około 6000 zł?

Do czynienia mamy ze sprzętem z najwyższej półki jakościowej. Karty graficzne GeForce RTX 20 lub Radeon RX 590, wielordzeniowe procesory, 32 GB RAM i szybkie dyski twarde gwarantują spełnienie wymagań wszystkich najnowszych gier z segmentu AAA.

Co równie ważne, komputery tego typu okażą się inwestycjami na wiele lat. Posłużą nam nie tylko do grania, ale również do obsługi wielu specjalistycznych programów graficznych i projektowych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:16
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.