Udostępnij
Skomentuj

Komputer z chłodzeniem wodnym – jaki wybrać?

Chłodzenie wodne zyskuje na popularności. Jak wybrać komputer z chłodzeniem wodnym? Co warto wiedzieć?

Chłodzenie do komputera jest bardzo istotnym elementem całego zestawu. Wpływa bowiem na prawidłową pracę poszczególnych podzespołów, skutecznie obniżając ich temperaturę podczas użytkowania PC. Czy warto jednak wybrać komputer z chłodzeniem wodnym? Jak działa taki układ? Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Jak działa chłodzenie wodne w PC?

Zanim zdecydujemy się na zakup zestawu chłodzenia wodnego lub gotowego komputera z coolerem wodnym, warto poznać więcej detali na temat tej techniki chłodzenia komputera. Co wiemy o takim układzie?

  • Chłodzenie wodne może posłużyć do chłodzenia procesora, karty graficznej, płyty głównej i pamięci RAM.
  • Zestaw do chłodzenia wodnego montuje się na wybranym podzespole (na przykład na procesorze). Blok cieczy odbiera ciepło z podzespołu i transportuje je wraz z cieczą do chłodnicy, gdzie woda jest na powrót schładzana i znów transportowana do obiegu. By woda swobodnie przepływała przez zestaw, niezbędna jest pompka.

Chłodzenie wodne PC można kupić zarówno w postaci gotowego zestawu, jak również w postaci zestawu do samodzielnego złożenia. Zestawy wymagające montażu na ogół można będzie także rozbudowywać i modyfikować według własnych potrzeb.

Czy warto kupić komputer z chłodzeniem wodnym?

Komputer chłodzony cieczą cieszy się rosnącą popularnością. Ta tendencja jest powiązana z faktem, że coraz więcej osób sięga po coraz wydajniejsze komputery PC, a te wymagają coraz skuteczniejszego chłodzenia. O tym, czy warto zdecydować się na zakup komputera z chłodzeniem cieczą, decyduje kilka kwestii:

  • Dostępny budżet – zestaw chłodzenia wodnego PC jest droższy niż wentylator do chłodzenia powietrzem, dlatego zakup komputera PC z chłodzeniem cieczą podniesie całkowity koszt zakupu nawet o kilkaset złotych.
  • Parametry kupowanego komputera – komputer PC o przeciętnej wydajności i całkiem przeciętnych parametrach raczej niewiele zyska na chłodzeniu wodnym. Cooler wodny doskonale sprawdza się w komputerach gamingowych i użytkowanych do renderingu lub projektowania, gdzie w grę wchodzi podkręcanie sprzętu i jego praca na pełnych obrotach.
  • Plany co do użytkowania komputera – jeśli planujemy kupić komputer do prostych prac biurowych, to chłodzenie komputera wodne można sobie odpuścić, ale jeśli planujemy użytkować urządzenie do gier komputerowych, projektowania graficznego, montowania animacji i tym podobnych działań, to warto zainteresować się wpływem chłodzenia na wydajność komputera i poważnie zastanowić się nad zakupem chłodzenia wodnego.

Komputer z chłodzeniem wodnym – jak wybrać?

Wśród gotowych komputerów PC z chłodzeniem wodnym dominują przede wszystkim komputery gamingowe. Wodne chłodzenie jest tylko jednym z komponentów, na które trzeba będzie zwrócić uwagę. Nie mniej istotne są wydajność całego zestawu, sprawność w grach, zastosowane dyski, procesor, karta graficzna i pamięć RAM. Jeśli zaś chodzi o chłodzenie wodne karty graficznej czy procesora w komputerach tego typu, to warto zwrócić uwagę na jego parametry, a w szczególności na poniższe kwestie:

  • Liczba wentylatorów w chłodnicy – z oczywistych względów jest to kwestia bardzo istotna. Liczba wentylatorów ma bezpośredni wpływ na wydajność całego chłodzenia wodnego.
  • Powierzchnia chłodnicy – z uwagi na fakt, że to właśnie chłodnica odpowiada za schładzanie cieczy w zestawie, warto wybrać komputer z wodnym chłodzeniem wyposażonym w jak największą chłodnicę.
  • Wężyki – mogą być wykonane z różnorodnych materiałów, a to ma wpływ na ich trwałość oraz elastyczność. Najtańsze i najmniej wytrzymałe są wężyki silikonowe, dobrym stosunkiem ceny do jakości charakteryzują się wężyki z PVC, a wężyki z Tygonu są najbardziej odporne, ale też najdroższe.
  • Średnica wentylatora – im większa, tym bardziej optymalne efekty schładzania cieczy.

Choć chłodzenie wodne można zamontować na różnorodnych podzespołach, to w gotowych komputerach dominuje chłodzenie wodne procesora, bo to właśnie ten komponent potrafi rozgrzewać się niemal do czerwoności podczas najbardziej zaawansowanych prac oraz gier i podczas podkręcania.

Kupując gotowy komputer z chłodzeniem wodnym, można liczyć na dobre konfiguracje przygotowane przez profesjonalistów, ale można też zamówić jedną z wielu modyfikacji lub własną konfigurację z usługą montażu całego zestawu. Jeśli nawet nie zdecydujemy się na zakup chłodzenia wodnego od razu, możemy dokupić chłodzenie cieczą w przyszłości i podmienić klasyczny wiatrak na układ wodny, by zyskać na wydajności komputera.

Udostępnij
5,0
8 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.