Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Komputer z chłodzeniem wodnym – jaki wybrać?

Chłodzenie wodne zyskuje na popularności. Jak wybrać komputer z chłodzeniem wodnym? Co warto wiedzieć?

Jak działa chłodzenie wodne w PC?

Zanim zdecydujemy się na zakup zestawu chłodzenia wodnego lub gotowego komputera z coolerem wodnym, warto poznać więcej detali na temat tej techniki chłodzenia komputera.

  • Zestaw do chłodzenia wodnego montuje się na wybranym podzespole (na przykład na procesorze). Blok cieczy odbiera ciepło z podzespołu i transportuje je wraz z cieczą do chłodnicy, gdzie woda jest na powrót schładzana i znów transportowana do obiegu. By woda swobodnie przepływała przez zestaw, niezbędna jest pompka.

Chłodzenie wodne PC można kupić w postaci gotowego zestawu, jak również w postaci zestawu do samodzielnego złożenia. Zestawy wymagające montażu, na ogół, można będzie także rozbudowywać o modyfikować według własnych potrzeb.

Polecane zestawy chłodzenia wodnego

Czy warto kupić komputer z chłodzeniem wodnym?

Chłodzenie wodne komputera cieszy się rosnącą popularnością. Ta tendencja jest powiązana z faktem, że coraz więcej osób sięga po coraz wydajniejsze komputery PC, a te wymagają coraz skuteczniejszego chłodzenia. O tym, czy warto zdecydować się na zakup komputera z chłodzeniem cieczą, decyduje kilka kwestii:

  • Dostępny budżet – zestaw chłodzenia wodnego PC jest droższy niż wiatrak do chłodzenia powietrzem, dlatego zakup komputera PC z chłodzeniem cieczą podniesie całkowity koszt zakupu nawet o kilkaset złotych.
  • Parametry kupowanego komputera – komputer PC o przeciętnej wydajności i całkiem przeciętnych parametrach raczej niewiele zyska na chłodzeniu wodnym. Cooler wodny doskonale sprawdza się w komputerach gamingowych i użytkowanych do renderingu lub projektowania, gdzie w grę wchodzi podkręcanie sprzętu i jego praca na pełnych obrotach.
  • Plany, co do użytkowania komputera – jeśli planujemy kupić komputer do prostych prac biurowych, to chłodzenie wodne można sobie odpuścić, ale jeśli planujemy użytkować urządzenie do gier komputerowych, projektowania graficznego, montowania animacji i tym podobnych działań, to warto zainteresować się wpływem chłodzenia na wydajność komputera i poważnie zastanowić się nad zakupem chłodzenia wodnego.

Komputery z chłodzeniem wodnym

Komputery z chłodzeniem wodnym – jak wybrać?

Wśród gotowych komputerów PC z chłodzeniem wodnym dominują przede wszystkim komputery gamingowe. Chłodzenie wodne jest tylko jednym z komponentów, na które trzeba będzie zwrócić uwagę. Nie mniej istotna jest wydajność całego zestawu, sprawność w grach, zastosowane dyski, procesor, karta graficzna i pamięć RAM. Jeśli zaś chodzi o chłodzenie wodne w komputerach tego typu, to warto zwrócić uwagę na jego parametry, a w szczególności na poniższe kwestie:

  • Liczba wentylatorów w chłodnicy – z oczywistych względów jest to kwestia bardzo istotna. Liczba wentylatorów ma bezpośredni wpływ na wydajność całego chłodzenia wodnego.
  • Powierzchnia chłodnicy – z uwagi na fakt, że to właśnie chłodnica odpowiada za schładzanie cieczy w zestawie, warto wybrać komputer PC z chłodzeniem wodnym wyposażonym w jak największą chłodnicę.
  • Wężyki – mogą być wykonane z różnorodnych materiałów, a to ma wpływ na ich trwałość oraz elastyczność. Najtańsze i najmniej wytrzymałe są wężyki silikonowe, dobrym stosunkiem ceny do jakości charakteryzują się wężyki z PVC, a wężyki z Tygonu są najbardziej odporne, ale też najdroższe.
  • Średnica wentylatora – im większa, tym bardziej optymalne efekty schładzania cieczy.

Choć chłodzenie wodne można zamontować na różnorodnych podzespołach, to w gotowych komputerach dominuje chłodzenie wodne procesora, bo to właśnie procesor potrafi rozgrzewać się niemal do czerwoności podczas najbardziej zaawansowanych prac oraz gier i podczas podkręcania.

Kupując gotowy komputer z chłodzeniem wodnym można liczyć na dobre konfiguracje przygotowane przez profesjonalistów, ale można też zamówić jedną z wielu modyfikacji lub własną konfigurację z usługą montażu całego zestawu. Jeśli nawet nie zdecydujemy się na zakup chłodzenia wodnego od razu, możemy dokupić chłodzenie wodne zestaw w przyszłości i podmienić klasyczny wiatrak na zestaw z cieczą, by zyskać na wydajności komputera.

Udostępnij
5,0
7 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.