Udostępnij
Skomentuj

Klucz do rur - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Niezbędnym wyposażeniem każdego hydraulika jest właściwy klucz do rur. Jak wybrać najlepszy?

Absolutna większość kluczy do rur należy do kategorii tak zwanych narzędzi nastawnych, które charakteryzują się regulowanymi szczękami. Ich rozstawem sterować możemy za pomocą pokręteł, rękojeści lub śrub.

Żeby jednak praca na rurach była skuteczna, klucz nastawny musi charakteryzować się specjalną, wzmocnioną budową. Dlatego też narzędzia te są zazwyczaj hartowane, tak aby zagwarantować właściwy moment obrotowy. Co więcej, ich szczęki bardzo często są pokryte ząbkami lub rowkami, które zdecydowanie usprawniają uchwyt rur.

Jaki klucz do rur?

Solidność wykonania to jednak nie wszystko, na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu tego typu kluczy. Jak już zostało wspomniane, występują one w kilkunastu rodzajach, które są dostosowane do pracy w określonych warunkach. Warto więc dokładnie przeanalizować każdy z nich.

  • Klucz do rur żaba – najbardziej standardowe urządzenie do rur. Jego szczęki zazwyczaj wykonane są ze stali, dzięki czemu gwarantują odpowiednią wytrzymałość mechaniczną. Są ze sobą połączone za pomocą specjalnej śruby, która jednocześnie pełni rolę elementu regulującego rozstaw między nimi. Wspomnieć należy o tym, iż regulacja odbywa się w sposób skokowy, dlatego wykorzystanie klucza jest w pewnym stopniu ograniczone. Dwie rękojeści klucza są ze sobą skrzyżowane, funkcjonuje on więc w oparciu o dźwignię dwustronną. Warto decydować się na narzędzia, których rękojeści zostały powleczone tworzywem sztucznym. Popularna żaba jest tania, lekka i uniwersalna, dzięki czemu okaże się wystarczająca w ramach standardowych prac hydraulicznych.
  • Klucz do rur szwedzki – ramiona klucza ułożone są w sposób równoległy, dlatego narzędzie swoim kształtem przypomina szczypce bądź kombinerki. Z tego też względu mechanizm jego działania opiera się na zasadzie dźwigni prostej. Jeżeli chodzi natomiast o szczęki, są one delikatnie wygięte – rozstaw między nimi dostosowywany jest przy użyciu nakrętki zamontowanej na jednym ramieniu. Regulacja odbywa się w sposób płynny. W przypadku szweda, szczególną uwagę należy zwrócić na sposób wykonania szczęk. W niektórych modelach są one bowiem gładkie, natomiast podczas pracy z rurami bardzo ważne jest to, by szczęki były rowkowane bądź ząbkowane – ma to spore znaczenie, gdyż przekłada się na zdecydowaną poprawę uchwytu klucza, co podczas prac hydraulicznych jest szczególnie ważne. Oczywiście nie możemy zapomnieć również o jakości wykonania rękojeści – producenci kluczy zazwyczaj decydują się na zastosowanie utwardzanego tworzywa sztucznego, jednak znaleźć można również modele z nieco miększą rękojeściami.
  • Klucz do rur typu s – nazywany jest również szczupakiem. Szczęki klucza mają kształt litery S, dzięki czemu rury niewielkiej średnicy chwytane są w sposób pewny i stabilny.
  • Klucz do rur samozaciskowy – ze względu na działanie sprężyny absorbującej, możemy obsługiwać go jedną ręką, co zdecydowanie zwiększa swobodę pracy. Wykorzystywany jest on przede wszystkim w ciasnych i trudnodostępnych miejscach.
  • Klucz do rur typu stillson – klucz składający się wyłącznie z jednej rękojeści. Szczęki natomiast znajdują się jedna pod drugą – ich powierzchnia robocza wyposażona jest w dość spore zęby, dzięki czemu zapewniają stabilny uchwyt rury. Jeżeli chodzi o ich regulację, odbywa się ona za pomocą nakrętki i podziałki, które to są zintegrowane ze szczękami. Oprócz odkręcania i dokręcania rur, klucz typu stillson może posłużyć nam także w pracy przy zaworach.
  • Klucz do rur sześciokątny – jak nietrudno się domyślić, końcówka klucza ma kształt sześciokątna, dzięki czemu nacisk na rurę odbywa się w kilku miejscach – bardzo wzmacnia to uchwyt. Ze względu jednak na stosunkowo małe rozwarcie szczęk, stosowany jest on wyłącznie w przypadku rur o małych średnicach, a także do obsługi nakrętek.
  • Klucz do rur pe – jest to narzędzie przeznaczone do złączek ciśnieniowych skręcanych do rur. Złączki wykonywane są z polipropylenu i służą do łączenia rur (zarówno w hydraulice, jak i w przemyśle i rolnictwie). Podwójny klucz do rur pe ułatwia więc ich montaż.
  • Kucz do rur łańcuchowy – trochę nietypowe narzędzie, które jednak w wielu przypadkach okaże się niezwykle przydatne, zwłaszcza dla instalatorów. Klucz posiada specjalnie przygotowany łańcuch, którego długość wynieść może nawet 40 centymetrów. Jego średnica jest dostosowywana, dzięki czemu idealnie nadaje się on do odkręcania i zakręcania zróżnicowanych rur (o średnicy nawet do 100 mm). Uchwyt rury za pomocą łańcucha charakteryzuje się przede wszystkim bardzo dużą stabilnością – dzięki takiemu działaniu narzędzia, możemy pracować również na elementach ciężkich i zablokowanych.
  • Klucz do rur taśmowy – budową przypomina model łańcuchowy, jednak zamiast łańcucha, wyposażony został w taśmę z tkaniny nylonowej, która zazwyczaj jest dodatkowo zabezpieczana za pomocą powłoki poliuretaowej. Wszystko to sprawia, że klucz taśmowy wykorzystywany jest przede wszystkim do odkręcania i zakręcania rur polerowanych, które w przypadku zastosowania innych rodzajów kluczy mogłyby zostać poważnie zarysowane. Oczywiście taśma urządzenia jest regulowana, dzięki czemu obsługuje ono rury o różnej średnicy.
  • Klucz do rur dźwignicowy – posiada jedną rękojeść oraz szczęki sterowane za pomocą wbudowanego pokrętła. Klucz ten wykorzystywany jest przede wszystkim wtedy, gdy niezbędna jest spora siła obracająca – zazwyczaj przy odkręcaniu zablokowanych, zardzewiały i zapieczonych rur.
  • Klucz do rur hakowy – kolejne narzędzie do pracy z rurami uszkodzonymi. Umożliwia to górna szczęka, która jest wydłużona i zakrzywiona, przez co przypomina hak.

Podczas kupna klucza do rur bardzo ważne jest również to, aby zwrócić uwagę, z jakiego materiału zostały on wykonany. Omijajmy wszelkiego rodzaju chińskie podróbki, które wyróżniają się niewielką wytrzymałością mechaniczną. Szczególnie polecane są narzędzia wykonane ze stali chromowo-wanadowej, która jest nie tylko wytrzymała, ale również uodporniona na pojawienie się korozji. W sklepie znaleźć można także modele wykonane z aluminium – wyróżniają się one lekkością.

Warto zainteresować się również kluczami z wymiennymi szczękami – z pewnością będą mogły być one przez nas wykorzystywane przez wiele lat. W opisie poszczególnych produktów znaleźć możemy również informację o średnicy rur, na których mogą one pracować. Podawana jest ona w calach, dlatego na rynku znaleźć można między innymi klucz do rur 4 cale, 2 cale, czy 1 cal.

Klucz do rur – jaka firma i cena?

Oprócz wszelkich parametrów i rodzajów kluczy do rur, bardzo ważne jest również to, aby zdecydować się na produkt renomowanego producenta. Z całą pewnością polecić można klucz do rur Knipex, Neo, Coval, Yato, Vorel, Proline oraz Topex.

Jeżeli chodzi o cenę kluczy, zdecydowanie najtańsze są produkty typu S, Stillson oraz żaba. Zakupić możemy je bowiem już za mniej niż 20 złotych. Za dobrej jakości klucze szwedzkie zapłacimy natomiast około 80 złotych. Najdroższe są modele hakowe i przeznaczone do zadań profesjonalnych – ich cena może osiągnąć nawet poziom kilkuset złotych. Na rynku znaleźć można również zestawy kluczy do rur, składające się z kilku narzędzi różnego rodzaju.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.