Udostępnij
Skomentuj

Kierownica z biegami – jaką wybrać? Polecane modele

Kierownice można kupić zarówno osobno, jak i w zestawie. Jaka kierownica z biegami do PS4, PC czy Xbox One?

Nawet najlepszy pad lub wysokiej jakości klawiatura nie pozwalają cieszyć się w pełni możliwościami współcześnie oferowanych gier wyścigowych. Przyspieszanie, wbijanie kolejnych biegów, hamowanie, redukcja i znów przyspieszanie. Jeśli gracz chce na równi konkurować z przeciwnikami, nie może pozwolić sobie na brak precyzji w swoich działaniach. Dokładność i wygodę w czasie wirtualnych wyścigów zapewniają jedynie kierownice, najlepiej modele z biegami, pedałami oraz hamulcem ręcznym. Jak wybrać najlepszą kierownicę PC z 3 pedałami i biegami? Na co zwrócić uwagę kupując kierownicę z biegami do Xbox 360? Podpowiadamy poniżej.

Polecane kierownice

Kierownica z biegami i ręcznym – czy warto?

Na rynku oferowanych jest mnóstwo rozmaitych kierownic do PC, a także popularnych konsol. Najtańsze modele sprzedawane są bez dodatkowych akcesoriów w postaci zestawu pedałów, skrzyni biegów czy hamulca ręcznego. Hamowanie, dodawania gazu oraz zmiana biegów odbywają się tutaj za pomocą przycisków oraz manetek. Nie jest to rozwiązanie wygodne, szczególnie jeśli gracz myśli o poważnych rozgrywkach z przeciwnikami z najwyższej półki.

Droższe, ale i wydajniejsze zestawy również kupić można w kilku konfiguracjach. Najprostsze z nich, choć już zapewniające komfort w czasie grania, są kierownice z łopatkami oraz osobnym zestawem dwóch pedałów – gazem oraz hamulcem. Najbardziej zaawansowane rozwiązania przeznaczone dla graczy dysponujących sporym budżetem są zestawy składające się z kierownicy, drążka zmiany biegów, a także trzech pedałów – gazu, hamulca oraz sprzęgła.

Zarówno zestawy z łopatkami i dwoma pedałami, jak i modele bardziej rozbudowane pozwalają czerpać maksimum satysfakcji z jazdy w symulatorze czy odnosić sukcesy w wirtualnych wyścigach samochodowych.

Kierownica z biegami Xbox One, PS4 czy PC – czym kierować się podczas zakupu?

Wybór dobrej jakości kierownicy z biegami może przysporzyć nieco problemów, nie dlatego że na rynku brakuje odpowiednich modeli, ale ze względu na to, iż jest ich sporo. Pierwszym kryterium, jakim należy się kierować, są własne upodobania oraz potrzeby. Kierownica do grania powinna być dostosowana do użytkownika i właśnie jemu zapewniać komfort. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu kierownicy z biegami do Xbox One, PS4 i PC?

  • Materiał wykonania – ma znaczenie nie tylko dla wyglądu akcesorium, komfortu grania, ale także dla jego żywotności. Kierownica powinna designem trafiać w gusta gracza i pasować do zestawu gamingowego. Stylistyka to jednak tylko dodatek, a większe znaczenie ma komfort grania oraz wytrzymałość kierownicy. Dobrze, jeśli zestaw wyprodukowany został z wysokiej jakości tworzywa sztucznego np. ABS-u i pokryty warstwą antypoślizgową (gumą lub silikonem). Ważne jest, aby wszystkie elementy były dobrze dopasowane, tak aby podczas grania można było wykonywać płynne ruchy, a dodatkowo, aby nic nie trzeszczało i nie stukało.
  • Mocowanie kierownicy – to kluczowy element dla stabilności akcesorium. Tylko dobrze przytwierdzona do blatu kierownica z biegami pozwala czerpać maksimum radości z wirtualnych wyścigów. Sposobów mocowania kierownic do biurka gamingowego czy stołu jest kilka, ale niestety nie wszystkie spełniają swoje zadania w 100%. Najtańsze kierownice z biegami przytwierdza się do blatu za pomocą gumowych przyssawek, które podczas dynamicznych ruchów często się odklejają, co z kolei skutkuje przegraną batalią. Polecanym systemem mocowania są mechaniczne uchwyty dające o wiele większą stabilność. Na rynku dostępne są również dedykowane stojaki, na których montuje się zarówno kierownicę, jak i pedały. Stojaki na kierownice można dostosować do potrzeb użytkownika poprzez regulację ich wysokości.
  • Siłowe sprzężenie zwrotne – odczucie utraty przyczepności czy kontroli nad tyłem pojazdu, kolizja, wypadnięcie z drogi – nowoczesne kierownice do grania wyposażone są w funkcję Force Feedback, która pozwala poczuć się jak podczas prawdziwego rajdu samochodowego. Jazda po szosie, nierówności na drodze – system siłowego sprzężenia zwrotnego potęguje wrażenia podczas gry i sprawia, że wirtualna rzeczywistość wydaje się jeszcze bardziej realistyczna. Funkcja Force Feedback to mechanizm wbudowany w nowoczesne kierownice, który za pomocą dodatkowych bodźców w postaci drgań oraz wstrząsów imitujących poruszanie się po konkretnej powierzchni, pozwala graczowi poczuć się jak na prawdziwym wyścigu. W tańszych modelach system ten zastępują wibracje, jednak jest to jedynie namiastka tego, co oferuje technologia Force Feedback.
  • Kąt obrotu kierownicy – ma znaczenie szczególnie w czasie grania w wymagające produkcje. W tanich kierownicach z biegami wynosi on zazwyczaj nie więcej niż 180 stopni. Dobrej jakości modele wyróżniają się kątem obrotu na poziomie 270-360 stopni. Warto zaznaczyć, iż najdroższe i najbardziej zaawansowane kierownice z biegami pozwalają na obrót o 900 stopni.
  • Hałas generowany przez kierownicę – wśród dostępnych w sprzedaży modeli spotkać można zarówno ciche i komfortowe kierownice, jak i akcesoria generujące spory hałas w czasie grania. Jednak nie wszystkim użytkownikom przeszkadza głośna praca kierownic – jest to kwestia indywidualna i każdy powinien zakupić model według własnego uznania.
  • Zawartość zestawu – jak zostało wspomniane wcześniej, kierownice do grania sprzedawane są osobno lub w zestawie z dodatkowymi elementami. Akcesoria w postaci skrzyni biegów, hamulca ręcznego oraz dwóch lub trzech pedałów pozwalają poczuć się jak w kokpicie prawdziwego samochodu wyścigowego, a co więcej – znacznie ułatwiają wykonywanie precyzyjnych ruchów.
  • Producent – dobrej jakości kierownice z biegami do PC, PS4 czy Xbox One nie należą do produktów tanich. Kupując tego typu sprzęt, warto zdecydować się na akcesorium pochodzące z oferty jednego z renomowanych producentów. Można mieć wówczas pewność, że nabyta kierownica zapewni maksimum komfortu w czasie grania, a dodatkowo nie ulegnie awarii po kilku tygodniach użytkowania.

Jaka kierownica z biegami? Polecane modele

Znając najważniejsze parametry wyboru wydajnej kierownicy z biegami, można przystąpić do poszukiwania odpowiedniego modelu. Aby ułatwić zakup, poniżej prezentujemy trzy chętnie wybierane przez naszych klientów rozwiązania.

  • Thrustmaster Kierownica F458 Spider Xbox One – wyprodukowana z myślą o użytkownikach konsoli Xbox One, którzy cenią ponadprzeciętną jakość. Tym, co w szczególności zachwyca w modelu F458, jest niesamowity design. Prezentowane akcesorium jest licencjonowaną przez Microsoft oraz Ferrari repliką kierownicy włoskiego producenta 458 Italia Spider. Kierownica pokryta jest specjalną gumą zwiększającą komfort w czasie grania, a kąt obrotu wynosi tutaj 270 stopni. Zmiana biegów odbywa się a pomocą metalowych łopatek wzorowych na stylu Ferrari GT, na pokładzie akcesorium nie mogło zabraknąć również dwóch pedałów – gazu oraz hamulca.
  • Logitech Kierownica G29 PS4/PS3/PC – oferowana wraz z zestawem trzech pedałów – gazu, hamulca oraz sprzęgła, dedykowana jest zarówno konsolom PS3 i P34, jak i PC. Zmiana biegów odbywa się tutaj za pomocą łopatek, a kąt obrotu wynosi 900 stopni! Kierownica Logitech wykonana jest z najlepszych materiałów przede wszystkim stali nierdzewnej i pokryta ręcznie szytą skórą. Zastosowane w prezentowanym modelu spiralne koła zębate zapewniają sprężystą, płynną i precyzyjną kontrolę, a także ciche sterowanie. Na pokładzie Logitech G29 nie mogło zabraknąć również mechanizmu Force Feedback z dwusilnikowym napędem, który pozwala poczuć każdą zmianę masy i poślizg opony.

Kierownica z biegami PC – cena

Prezentowana wyżej kierownica Tracer Zonda kosztuje niecałe 200 zł. W podanej cenie znaleźć można kilka interesujących modeli, które zachwycają jakością, jednak poszukując profesjonalnego rozwiązania, trzeba przygotować się na nieco większy wydatek. Kierownice z biegami, systemem Force Feedback i kątami obrotu na poziomie 900 stopni oferowane są w przedziale cenowym od 300 do nawet 3000 zł. Użytkownicy dysponujący ograniczonym budżetem nie powinni jednak narzekać, bo w cenie do 500 zł kupić można naprawdę wysokowydajne i komfortowe rozwiązania np. kierownicę Thrustmaster F458 Spider Xbox One, która w Morele.net kosztuje niecałe 400 zł.

Udostępnij
3,8
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:03
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.