Udostępnij
Skomentuj

Kierownica z hamulcem ręcznym – jaką wybrać? Czym się kierować?

Kierownica do PC z hamulcem ręcznym pozwala poczuć się jak w kokpicie prawdziwego samochodu wyścigowego.

Kierownice do komputerów i konsol coraz wierniej oddają rzeczywistość. Zastosowane w nich technologie pozwalają odczuć na własnej skórze każdą stłuczkę, uślizg czy nierówność podłoża, a systemy drgań znacznie utrudniają sterowanie, zmuszając gracza do większego wysiłku i wymagając od niego coraz lepszych umiejętności. Precyzyjne kierowanie wirtualnym samochodem nie byłoby możliwe bez dodatkowych akcesoriów w postaci pedałów, skrzyni biegów, a także hamulca ręcznego. Ten ostatni doskonale sprawdza się w przypadku symulatorów driftu, a także rajdów samochodowych. Oferta hamulców ręcznych do Xbox One, PS4 czy PC nie jest szeroka, dlatego warto wiedzieć, na jakie elementy zwrócić uwagę w czasie zakupu.

Polecane kierownice

Kierownica z hamulcem ręcznym – czy warto?

Oferowane przez producentów kierownice do grania sprzedawane są jako samodzielne akcesoria lub wraz z zestawem wydajnych pedałów, skrzyni biegów, a nawet hamulca ręcznego. Produkty te mają za zadanie jak najdokładniej odwzorować kokpit samochodów wyścigowych i zapewnić maksimum satysfakcji z udziału w wirtualnym rajdzie. Im lepsze i profesjonalniejsze rozwiązanie, tym realistyczniej można poczuć się, zmieniając biegi, hamując czy przyspieszając.

Tanie kierownice do komputerów oraz konsol oferowane są bez dodatkowych akcesoriów i z całą pewnością nie są to rozwiązania umożliwiające udział w poważnych rozgrywkach z najlepszymi przeciwnikami. Tego rodzaju kierownice wyposażone są w zestawy przycisków, dzięki którym można zmieniać biegi, hamować czy dodawać gaz. Rozwiązania te wystarczą do podstawowych zastosowań np. sporadycznego grania dla mniej zaawansowanych użytkowników.

Jeśli gracz myśli o udziale w profesjonalnych turniejach, musi zaopatrzyć się w lepszy i wydajniejszy sprzęt. Droższe kierownice oferowane są w wersji z łopatkami do zmiany biegów oraz zestawem pedałów (w zależności od modelu dwóch lub trzech), a także jako rozwiązania z drążkiem do zmiany biegów, trzema pedałami (gaz, hamulec, sprzęgło) oraz hamulcem ręcznym. Ostatnie z wymienionych rozwiązań pozwalają czerpać maksimum przyjemności z gry, a co najważniejsze – wykonywać precyzyjne i dynamiczne ruchy.

Hamulec ręczny PC USB – jaki wybrać?

O ile wybór kierownic do grania jest dość szeroki, o tyle oferta hamulców ręcznych ogranicza się do kilkunastu modeli dostępnych na rynku. Decydując się na zakup hamulca ręcznego Xbox One czy PC, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego design, który powinien być spójny z posiadanym zestawem gamingowym, ale także materiały, z jakich został wykonany. Dobrze, jeśli hamulec ręczny do PC wyprodukowany został z wytrzymałej i solidnej stali nierdzewnej, niektóre modele mają również wykończenia i drobne elementy zrobione z aluminium. Warto sprawdzić także zastosowane w hamulcu tuleje oraz sprężyny. Nie bez znaczenia dla stabilności grania jest z kolei zastosowany system mocowania do kokpitów oraz uchwytów.

Jaka kierownica PC z hamulcem ręcznym? Czym kierować się podczas zakupu?

Niezależnie od tego, czy przedmiotem zakupu będzie kierownica z hamulcem ręcznym, czy bez dodatkowego akcesorium, warto wiedzieć, jak wybrać najlepszy model, który sprawdzi się podczas dynamicznych i wymagających sesji. Na jakie elementy zwrócić uwagę kupując kierownicę do PC lub popularnych konsol?

  • Mocowanie kierownicy – zastosowany system mocowania jest ważny dla stabilności kierownicy, szczególnie w czasie wykonywania gwałtownych ruchów. Dobrze przytwierdzone do biurka czy stołu akcesorium nie powinno przemieszczać się w czasie mocnych skrętów. We współcześnie oferowanych kierownicach stosuje się kilka rodzajów systemów mocowań, przy czym najczęściej spotkać można się z gumowymi przyssawkami oraz znacznie stabilniejszymi uchwytami. Niestety przyssawki nie zawsze mają odpowiednią jakość i często dochodzi do sytuacji, w których podczas gry odklejają się od podłoża, uniemożliwiając graczowi kontynuowanie jazdy w wyścigu. W sprzedaży dostępne są również specjalne, dedykowane stojaki pod kierownice, do których mocuje się również pozostałe elementy zestawu: pedały, skrzynię biegów, a także hamulec ręczny.
  • Materiał wykonania – dobrej jakości kierownice do PC muszą być solidne i wytrzymałe. Materiał wykonania znaczenie ma również dla designu danego rozwiązania oraz komfortu grania. Producenci bardzo często decydują się na wykorzystanie wysokiej jakości tworzyw sztucznych, a także metalu – stali nierdzewnej oraz aluminium. Wykończenia kierownic wykonywane są zazwyczaj z wytrzymałej skóry ekologicznej, gumy lub silikonu, które tworzą antypoślizgowe warstwy znacznie ułatwiające pewny chwyt.
  • Kąt obrotu kierownicy – im szerszy, tym z lepszym modelem ma się do czynienia. Szeroki kąt obrotu ma znaczenie w wymagających produkcjach, przede wszystkim trudnych trasach rajdów szosowych. Tanie kierownice oferują kąt obrotu na poziomie 180 stopni, z kolei droższe modele nawet 900 stopni. Optymalnym rozwiązaniem, które w zupełności wystarczy nawet wymagającym graczom, są wartości na poziomie 270-360 stopni.
  • Funkcja Force Feedback – czyli siłowe sprzężenie zwrotne, to jedna z najbardziej pożądanych technologi kierownic do grania. Mechanizm ten za pomocą dodatkowych bodźców w postaci drgań oraz wstrząsów imitujących poruszanie się po konkretnej powierzchni pozwala poczuć się graczowi jak na prawdziwym rajdzie. Użytkownik może na własne skórze odczuć jazdę po szosie, nierówności na drodze, utratę kontroli nad tyłem pojazdu, a także najdrobniejszą stłuczkę. W tańszych modelach kierownic z hamulcem ręcznym mechanizm sprzężenia zwrotnego zastępowany jest systemem wibracji, które niestety nie oddają już tak realistycznie zdarzeń na drodze.
  • Hałas generowany przez kierownicę – niektóre modele kierownic do grania wyróżnia głośna praca, która może być uciążliwa dla bardziej wrażliwych graczy. Głośne kierownice nie są też komfortowe dla pozostałych domowników, dlatego przed zakupem warto sprawdzić również i tę kwestię.
  • Dodatkowe elementy zestawu – w postaci wspomnianych wcześniej pedałów (gazu, hamulca, sprzęgła), skrzyni zmiany biegów, stojaka pod kierownicę, a także hamulca ręcznego.
  • Producent – dobrej jakości kierownice do grania kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Dysponując budżetem na poziomie 300-500 złotych, również można kupić wysokowydajne modele, warto jednak przed zakupem zapoznać się z opiniami użytkowników na temat najlepszych producentów i rozwiązań. Zakup sprzętu z oferty jednej z renomowanych marek to gwarancja niezawodności i pewność, że nabyta kierownica nie ulegnie awarii po kilku dłuższych sesjach.

Hamulec ręczny do kierownicy PC Thrustmaster TSSH SPARCO MOD+

To jeden z najchętniej polecanych przez użytkowników hamulców ręcznych do kierownic PC. Prezentowany model łączy w sobie cechy skrzyni biegów oraz hamulca ręcznego, a jego jakość potwierdza oficjalna licencja firmy Sparco. Hamulec wykonany jest w 90% z metalu – stali oraz aluminium, a także wyposażony w wysokiej klasy elementy: tuleje techniczne produkowane w Niemczech oraz płaskie sprężyny spiralne klasy przemysłowej o oporze 4 kg. Zastosowana tutaj gałka jest wierną repliką modelu Sparco znanego z serii produktów do rajdów i driftu. Warto mieć również na uwadze, iż użyta w prezentowanym modelu dźwignia posiada możliwość regulacji wysokości. Zastosowany w Thrustmaster TSSH SPARCO MOD+ wysokiej jakości system mocowania do kokpitów i uchwytów zapewnia stabilność w czasie grania.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:28
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.