Udostępnij
Skomentuj

Karta dźwiękowa HDMI – jaką wybrać? Czy warto?

Współcześnie oferowane karty dźwiękowe znacznie wykraczają poza definicje klasycznego układu audio. Jaką kartę muzyczną HDMI wybrać?

Zainteresowanie dedykowanymi kartami dźwiękowymi nie słabnie, a wręcz, dzięki stosowaniu coraz nowszych i wydajniejszych technologii budzi zachwyt wśród geeków komputerowych, audiofilów i graczy. Dobra karta muzyczna ma wpływ na jakość odtwarzanego dźwięku, a dzięki dodatkowym procesorom DSP nie obciąża CPU i nie wpływa negatywnie na działanie gier komputerowych oraz aplikacji. Kontrolery obsługujące standardy Dolby Digital Libe, DTS Connect czy Crystal Voice są chętnie wybieranymi układami przez każdego użytkownika ceniącego wyraźne i głębokie brzmienie. Nie bez znaczenia dla funkcjonalności kart dźwiękowych jest wyposażenie w postaci rozmaitych złączy i portów. Szczególne zainteresowanie budzi karta muzyczna z HDMI.

Polecane karty dźwiękowe

Karta muzyczna HDMI – co to jest?

Karta dźwiękowa nazywana często również kartą muzyczną to kontroler odpowiedzialny za rejestrację, przetwarzanie oraz odtwarzanie dźwięku. Większość oferowanych zestawów komputerowych wyposażona jest w tzw. zintegrowane karty dźwiękowe, które wbudowane są w płytę główną urządzenia i stanowią jej integralną część. Karta muzyczna zintegrowana umożliwia podpięcie słuchawek, głośników, a czasem większych zestawów 5.1 czy 7.1. Oferowana przez „integrę” jakość brzmienia nie należy do najlepszych, ale komponenty te z powodzeniem sprawdzają się w codziennym użytkowaniu – nadają się do zastosowań biurowych, przeglądania internetu, odtwarzania prostych filmów i sporadycznego słuchania muzyki.

Współcześnie oferowane karty dźwiękowe składają się z przetworników ADC i DAC, procesorów DSP, interfejsów MIDI, generatorów dźwięku, pamięci ROM oraz pamięci RAM, mikserów dźwięku, wzmacniaczy sygnałów wyjściowych, a także złączy magistrali. Na pokładzie kart muzycznych nie brakuje również dodatkowych złączy i portów zwiększających funkcjonalność i możliwość podłączenia do kontrolera dodatkowych urządzeń. Producenci w tym elemencie starają się sprostać potrzebom rynku, dlatego pojawiają się coraz nowsze i wydajniejsze propozycje jak np. karta dźwiękowa z HDMI. Wśród gniazd kart dźwiękowych spotkać można również złącza RCA, S/PDIF, USB, D-SUB i inne.

Karta dźwiękowa z HDMI – jaką wybrać?

Alternatywę dla zintegrowanych kart dźwiękowych stanowią układy dedykowane. Są to karty rozszerzeń podłączane do komputera na dwa sposoby: wewnętrznie – bezpośrednio do złącza płyty głównej (przede wszystkim PCI-E) lub zewnętrznie – do portu USB, FireWire albo Thunderbolt.

  • Karta dźwiękowa wewnętrzna – jak sama nazwa wskazuje, umieszcza się ją wewnątrz obudowy komputera, a na zewnątrz wystaje jedynie część układu ze złączami audio oraz portami HDMI. Karty wewnętrzne do komunikacji z komputerem wykorzystują sloty PCI, dzięki czemu podczas pracy nie zajmują kolejnego portu USB, który wykorzystać można do podpięcia innych akcesoriów oraz sprzętu. Kontrolery dźwiękowe wewnętrzne wyglądem przypominają tradycyjne karty rozszerzeń, choć dostępne są również bardziej zaawansowane rozwiązania, które nawiązują do wyglądu nowoczesnych kart graficznych. Karty dźwiękowe tworzone z myślą o zestawach gamingowych nierzadko wyposażone są w programowalne systemy oświetlenia, które nadają kontrolerom niesztampowego designu.
  • Karta dźwiękowa zewnętrzna – może być podłączana do portu USB lub złączy Thunderbolt oraz FireWire. Karty muzyczne USB mają zazwyczaj postać niewielkich rozmiarów akcesoriów, które przypominają pendrive’a lub większych „pudełek”. Te drugie są wydajniejsze, droższe i bardziej funkcjonalne. Wyposażone w znacznie więcej złączy i portów, wyróżniają się lepszymi parametrami, które przekładają się na doskonałą jakość dźwięku.

Jaka karta dźwiękowa z wejściem HDMI? Czym kierować się podczas zakupu?

Kupując kartę dźwiękową z wejściem HDMI lub innym, należy zdawać sobie sprawę, iż potencjał dedykowanych kontrolerów można w pełni wykorzystać jedynie w połączeniu z odpowiednimi głośnikami lub słuchawkami. Na nic doskonałe parametry karty muzycznej, jeśli podłączony do niej zestaw oferuje znacznie słabsze brzmienie. Znaczenie ma również jakość odtwarzanych materiałów audio.

Zakup karty muzycznej HDMI warto poprzedzić analizą dostępnych na rynku rozwiązań. Parametry, które należy wziąć pod uwagę, poszukując dobrego kontrolera, to przede wszystkim: pasmo przenoszenia, poziom szumów, częstotliwość próbkowania, współczynnik THD czy współczynnik SNR.

  • Pasmo przenoszenia – to zakres częstotliwości, jakie jest w stanie wygenerować karta dźwiękowa. Minimalna częstotliwość odpowiada za tony niskie, z kolei maksymalna – za tony wysokie. Przyjmuje się, że dobrej jakości karta muzyczna powinna charakteryzować się pasmem przenoszenia na poziomie 20-20000 Hz. Dobrze, jeśli przebieg pasma przenoszenia jest płaski, co oznacza, że różnice pomiędzy sygnałem referencyjnym a generowanym wynoszą 0 dB.
  • Częstotliwość i głębia próbkowania – częstotliwość próbkowania informuje o tym, ile próbek na sekundę używane jest podczas zamiany sygnału analogowego na cyfrowy. Wartość ta wyrażana jest w hercach i dobrze, jeśli osiąga poziom 40-200 kHz. Do najprostszych zastosowań wystarczy karta z próbkowaniem 40 kHz, z kolei kontrolery wyróżniające się wartością próbkowania na poziomie 192 kHz dedykowane są graczom oraz fanom dobrej muzyki. Z częstotliwością próbkowania związany jest również inny parametr, a mianowicie głębia próbkowania nazywana również głębią bitową. Oznacza ona liczbę bitów wykorzystywanych do opisania każdej pojedynczej próbki i im jest większa, tym łatwiej zredukować szumy kwantyzacji.
  • Współczynnik THD – informuje o wartości całkowitych zniekształceń harmonicznych występujących podczas generowania sygnału o określonej częstotliwości. Zniekształcenia harmonicznie to niechciane, słabsze sygnały, które wpływają negatywnie na jakość brzmienia. Współczynnik THD wyrażany jest w skali procentowej i ważne, aby był jak najbliższy zeru np. 0,0005% i mniej.
  • Współczynnik SNR – to wartość będąca stosunkiem mocy sygnału użytecznego do mocy szumów w określonym paśmie częstotliwościowym. Parametr SNR podawany jest w decybelach i im większa jego wartość, tym z lepszą kartą dźwiękową ma się do czynienia. Dobrej jakości kontroler powinien charakteryzować się wartością współczynnika SNR na poziomie 95 dB lub wyższą.
  • Poziom szumów – informuje o poziome szumów w czasie, w którym nie jest generowany żaden sygnał audio. Im niższy poziom szumów, tym lepsza karta dźwiękowa. Przyjmuje się, że wartość opisywanego parametru nie powinna być większa niż -90 dBA.
  • System dźwięku – wybierając kartę muzyczną HDMI, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden element, a więc obsługiwany system dźwięku. Dostępne w sprzedaży kontrolery dźwięku mogą współpracować z zestawami 2.0, 2.1, 5.1, a nawet 7.1. Przed zakupem należy sprawdzić specyfikację, aby nie okazało się, że nowo kupiony układ nie obsłuży posiadanego zestawu głośników.
  • Dodatkowe złącza – współcześnie oferowane karty dźwiękowe często wyposażone są w dodatkowe złącza i porty jak np. RCA, D-Sub, S/PDIF, a nawet USB, miniUSB, microUSB czy USB typu C. Kupując kartę dźwiękową z HDMI, należy sprawdzić, ile portów znajduje się na jej pokładzie, zazwyczaj są to dwa gniazda – jedno wejście i jedno wyjście.
Udostępnij
3,5
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.