Udostępnij
Skomentuj

Karta dźwiękowa do laptopa – jaką wybrać? Która najlepsza?

Karta muzyczna odpowiedzialna jest za rejestrowanie, przetwarzanie oraz odtwarzanie dźwięków. Jaką kartę dźwiękową do laptopa Lenovo, Dell, Asus czy Acer wybrać?

Zdecydowana większość użytkowników laptopów podczas zakupu sprzętu zwraca uwagę na takie podzespoły jak procesor, karta graficzna, matryca i dysk, zapominając o karcie dźwiękowej. Dobrej jakości układ dźwiękowy przyda się nie tylko w codziennym użytkowaniu, ale przede wszystkim w czasie oglądania filmów z ponadprzeciętnymi efektami muzycznymi, słuchania koncertów ulubionej kapeli rockowej czy też prowadzenia emocjonujących batalii na wirtualnych arenach. Możliwościami kart dźwiękowych w laptopach gamingowych powinni zainteresować się w szczególności gracze komputerowi. Wysokiej jakości sygnał generowany przez układy dźwiękowe w połączeniu z efektywnymi głośnikami nie tylko potęguje emocje i wprowadza gracza na znacznie wyższy poziom doznań, ale daje również przewagę w takich produkcjach jak choćby gry FPS.

Polecane karty dźwiękowe

Co to jest karta dźwiękowa?

Jednym z elementów odpowiedzialnych za komfort użytkowania laptopów jest układ dźwiękowy. Trudno wyobrazić sobie komputer, który odtwarza jedynie obraz. Za rejestrowanie, przetwarzanie oraz odtwarzanie sygnałów dźwiękowych odpowiedzialna jest karta muzyczna. Wyposażona w odpowiednie porty, umożliwia podpięcie do laptopa lub komputera słuchawek, głośników, mikrofonów oraz innych urządzeń audio. Układy dźwiękowe można podzielić na wewnętrzne oraz zewnętrzne, a także na zintegrowane oraz dedykowane. O ile karty dźwiękowe wewnętrzne mogą mieć postać zintegrowaną lub dedykowaną, o tyle układy zewnętrzne to zawsze konstrukcje dedykowane.

Karta dźwiękowa do laptopa – zintegrowana czy dedykowana?

Oferowane przez producentów laptopy wyposażone są przede wszystkim w zintegrowane karty dźwiękowe. W droższych modelach – głównie laptopach gamingowych oraz multimedialnych stosuje się układy z najwyższej półki, które w połączeniu z zaawansowanymi technologicznie głośnikami oferują brzmienia zadowalające nawet profesjonalnych twórców muzycznych. Niestety dźwięk w tańszych laptopach często pozostawia wiele do życzenia. Czy użytkownik, który zdecydował się na zakup notebooka z wątpliwej jakości zintegrowanym układem muzycznym, skazany jest na ograniczone pasmo przenoszenia i brak głębokich basów w odtwarzanej muzyce? Zdecydowanie nie! Remedium w tym przypadku stanowią zewnętrzne karty dźwiękowe do laptopa.

Czym różnią się karty zintegrowane oraz kart dedykowanych? Przede wszystkim budową oraz sposobem podłączenia do notebooka.

  • Karta dźwiękowa do laptopa wewnętrzna zintegrowana – wbudowana jest w płytę główną komputera i stanowi jej integralny element. Zintegrowane układy muzyczne mogą obsługiwać zarówno słuchawki, głośniki, jak i bardziej rozbudowane systemy dźwięku np. 5.1 czy 7.1. Wysokiej jakości karta dźwiękowa, wydajne głośniki oraz zaawansowane technologie jak np. Dolby Atmos pozwalają cieszyć się doskonałym brzmieniem pochodzącym z komputera przenośnego.
  • Karta dźwiękowa do laptopa zewnętrzna dedykowana – o jej zakupie powinni pomyśleć przede wszystkim posiadacze notebooków, w których nie zastosowano odpowiednich komponentów audio. Zewnętrzna karta dźwiękowa do laptopa ze zwykłego notebooka może stworzyć sprzęt, na którym oglądanie filmów czy toczenie wirtualnych bojów zyska zupełnie nowy wymiar. Czyste, wyraźne brzmienie, głębokie basy i w konsekwencji znacznie mocniejsze doznania muzyczne na pewno ucieszą niejednego fana rockowej kapeli. Dedykowane karty muzyczne do laptopa podłącza się za pomocą portu USB, a ich możliwości uzależnione są budowy oraz parametrów, jakie oferują.

Karta dźwiękowa do laptopa USB

Może mieć postać niewielkiego akcesorium wyglądem przypominającego pendrive’a lub nieco większego „pudełka”. Pierwsze z wymienionych rozwiązań zazwyczaj wyposażone jest w dwa złącza: wyjście słuchawkowe oraz wejście mikrofonowe i obsługuje system dźwięku 2.0. Większe układy muzyczne na USB są bardziej zaawansowane i oferują już znacznie więcej możliwości. Wśród nich nietrudno o kartę dźwiękową 5.1 czy kartę dźwiękową 7.1. Co więcej, znaleźć można tutaj rozwiązania dedykowane profesjonalnym graczom i audiofilom, które wyróżnia wysoka rozdzielczość dźwięku. Są to jednak rozwiązania, w przypadku których jakość idzie w parze z ceną, bo kosztują nawet 1500 zł. Mniejsze, ale wciąż wydajne karty muzyczne USB kupić można za kilkanaście lub kilkaset zł. Kompromisem zadowalającej jakości oraz przystępnej ceny są choćby takie modele jak: karta dźwiękowa Creative Sound Blaster X G1, karta dźwiękowa A4 Tech Gaming Tone Controller G480 czy karta dźwiękowa Creative Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 Pro USB.

Jaka karta do laptopa Asus, Lenovo, Dell czy HP?

Poszukując karty muzycznej zewnętrznej do laptopa, trzeba zdawać sobie sprawę, iż na rynku dostępne są zarówno dobrej jakości układy, jak i konstrukcje, które nie spełniają oczekiwań i w rzeczywistości oferują niewiele więcej niż zainstalowane w notebooku karty zintegrowane. Aby zakup okazał się trafiony, a generowany przez kartę dźwiękową sygnał spełniał oczekiwania, warto podczas zakupu zwrócić uwagę na takie parametry jak:

  • pasmo przenoszenia – to wartość określająca minimalną i maksymalną częstotliwość, jaką może wygenerować karta muzyczna laptopa. Częstotliwość minimalna odpowiada za tony niskie (basy), z kolei częstotliwość maksymalna za tony wysokie. Pasmo przenoszenia układów dźwiękowych wyrażane jest w hercach i w przypadku dobrej jakości dedykowanej konstrukcji powinno zawierać się w przedziale 20-20000 Hz;
  • parametr SNR – oznacza stosunek mocy sygnału do mocy szumów w danym paśmie częstotliwościowym. Jego wartość podawana jest w decybelach i im wyższa wartość bezwzględna (niektórzy producenci podają SNR ujemne), tym z lepszej jakości układem muzycznym ma się do czynienia. Przyjmuje się, że minimalna wartość SNR dla kart dźwiękowych do laptopa powinna wynosić 95 dB;
  • poziom szumów – informuje o występowaniu szumów w czasie, gdy nie jest generowany żadnej sygnał audio. Jak nietrudno się domyślić, szumy te nie są pożądane, dlatego im są cichsze, tym lepiej. Doskonale, jeśli poziom szumów kształtuje się na poziomie -90 dBA lub niższym;
  • częstotliwość i głębia próbkowania – pierwszy z wymienionych parametrów określa liczbę próbek na sekundę, która jest używana podczas zamiany sygnału analogowego na cyfrowy. Jej wartość podawana jest w hercach i w dobrej jakości kartach dźwiękowych do laptopów powinna kształtować się na poziomie 40-200 kHz. Głębia próbkowania nazywana również głębią bitową informuje o tym, ile bitów opisuje każdą próbkę – im jest ich więcej, tym karta lepiej redukuje szumy kwantyzacji;
  • współczynnik THD – określa tzw. całkowite zniekształcenia harmoniczne, czyli słabsze sygnały, które pojawiają się podczas generowania sygnału o określonej częstotliwości. Wartość THD wyrażana jest w skali procentowej i doskonale, jeśli przyjmuje wartość jak najbliższą zeru np. 0,0005%;
  • porty i złącza – karta dźwiękowa do laptopa Dell, HP, Lenovo czy Asus musi być wyposażona w co najmniej jedno wyjście słuchawkowe oraz jedno wejście mikrofonowe. Dla wielu użytkowników jest to jednak za mało i poszukują znacznie bardziej rozbudowanych konstrukcji. Tych na szczęście na rynku nie brakuje. Wśród oferowanych rozwiązań spotkać można układy muzyczne, które wyposażono w złącza RCA, S/PDIF, AUX, Daisy Chain, HDMI, a także porty miniUSB, microUSB, czy też USB typu C;
  • obsługiwany system dźwięku – decyduje o tym, jakiej konfiguracji zestaw głośników można podłączyć do karty muzycznej. Układy dźwiękowe na USB obsługują zarówno głośniki 2.0, 2.1, 4.1, 5.1, jak i 7.1. Podczas zakupu warto jednak sprawdzić w specyfikacji, czy obsługa dźwięku przestrzennego nie dotyczy jedynie efektu wirtualnego.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.