Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Karta dźwiękowa do komputera – jaką wybrać? Która najlepsza?

Do grania, słuchania muzyki oraz oglądania dobrych produkcji na komputerze przyda się wydajna karta dźwiękowa. Do czego służy i jaki model wybrać do swojego PC?

Karta dźwiękowa zarówno w komputerze stacjonarnym, jak i laptopie ma duży wpływ na jakość generowanego sygnału. Czyste i wyraźne dźwięki wydobywające się z głośników czy słuchawek to z kolei znacznie większe doznania podczas oglądania filmów, słuchania muzyki czy toczenia emocjonujących wirtualnych batalii. Zdecydowana większość PC wyposażona jest w tzw. karty dźwiękowe zintegrowane, które wbudowane są w płytę główną. Niestety oferowana przez nie jakość często pozostawia wiele do życzenia, dlatego profesjonalni gracze czy audiofile nierzadko decydują się na zakup układów dedykowanych. Czym różni się zewnętrzna karta dźwiękowa do komputera od konstrukcji wewnętrznej? Jaką kartę muzyczną dedykowaną wybrać? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Karta dźwiękowa do komputera – co to jest?

Aby wyjaśnić, do czego służy karta dźwiękowa komputera, najlepiej dowiedzieć się, czym tak właściwie ona jest. Karta dźwiękowa często nazywana również muzyczną to jeden z komputerowych układów rozszerzeń, który umożliwia rejestrację, przetwarzanie oraz odtwarzanie dźwięku. Budowa tego typu podzespołów uzależniona jest od producenta i stopnia zaawansowania konkretnych konstrukcji. Najczęściej składają się one z: generatorów dźwięku, przetworników A/C i C/A, buforów, mikserów dźwięku, wzmacniaczy sygnałów wyjściowych, złączy wejściowych i wyjściowych dźwięku, interfejsów do komputera oraz interfejsu MIDI.

Karta dźwiękowa w komputerze – gdzie jest?

Katy dźwiękowe dostępne na rynku różnią się nie tylko budową, ale także wielkością, sposobem podpięcia do komputera oraz parametrami odpowiedzialnymi za jakość odtwarzanego dźwięku. Dokonując najogólniejszego podziału układów dźwiękowych, wyróżnia się karty muzyczne zintegrowane oraz dedykowane. Pierwsze z wymienionych wbudowane są w płytę główną komputera i stanowią jej integralną część. Jest to rozwiązanie wystarczające do zastosowań amatorskich oraz codziennego użytkowania. Karty dźwiękowe zintegrowane z powodzeniem obsługują słuchawki, głośniki, a nawet zestawy w konfiguracji 5.1 czy 7.1, zapewniając przyzwoite brzmienie. Na rynku nie brakuje też wysokiej jakości zintegrowanych kart dźwiękowych, w które wyposażane są droższe i wydajniejsze zestawy komputerowe, na przykład te dedykowane graczom. W połączeniu z wydajnymi głośnikami oraz zaawansowanymi technologiami typu Dolby Atmos zdecydowanie potęgują doznania muzyczne oraz efekty dźwiękowe podczas grania w gry komputerowe i oglądania filmów.

Alternatywę dla kart zintegrowanych stanowią układy dedykowane, które można podzielić na zewnętrzne oraz wewnętrzne. Karty dźwiękowe dedykowane są już znacznie bardziej zaawansowanymi komponentami komputerów, a na rynku nie brakuje rozwiązań skierowanych nie tylko dla graczy, ale dla profesjonalnych muzyków. Podział układów dedykowanych na zewnętrzne oraz wewnętrzne dotyczy sposobu ich podpięcia do PC.

  • Wewnętrzna karta dźwiękowa do komputera – podpina się ją do slotu PCI-E na płycie głównej komputera, a część układu ze złączami audio wychodzi przez ścianę obudowy na zewnątrz. Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązań jest konstrukcja, która w całości mieści się wewnątrz obudowy PC. Karty wewnętrzne nie potrzebują dostępu do portu USB i nie zajmują go, uniemożliwiając wykorzystanie złącza do podpięcia innych akcesoriów lub urządzeń. Układy wewnętrzne do zastosowań gamingowych wyróżniają się niesztampowym designem w postaci programowalnego systemu oświetlenia.
  • Zewnętrzna karta dźwiękowa do komputera – zazwyczaj podłączana jest do portu USB komputera i wyposażona zarówno w złącza słuchawkowe, jak i mikrofonowe. Układy zewnętrzne mogą mieć postać niewielkich akcesoriów wyglądem przypominających pendrive’a lub większych „pudełek”. Niewielkie, tanie układy nie zapewniają wysokiej jakości brzmienia, w przeciwieństwie do bardziej zaawansowanych modeli, które nie tylko oferują doskonałą jakość, ale są też wyposażone w znacznie więcej profesjonalnych złączy umożliwiających podpięcie nawet kilku czy kilkunastu kanałów. Karta dźwiękowa do komputera USB wymaga nie tylko instalacji sterowników, ale często także odpowiedniej konfiguracji mającej na celu ograniczenie skutków opóźnień w przesyłaniu dźwięków. Na rynku dostępne są również o wiele lepsze i droższe rozwiązania, a mianowicie karty dźwiękowe zewnętrzne podłączane do komputera za pomocą złączy FireWire lub Thunderbolt. Są to układy, które spotkać można przede wszystkim w studiach nagraniowych. Do domowych „miniwytwórni” wybiera się je rzadko, głównie ze względu na wysoką cenę.

Polecane karty dźwiękowe

Na co zwrócić uwagę kupując kartę dźwiękową do komputera?

Wybór dobrej karty dźwiękowej do komputera warto poprzedzić analizą dostępnych w sprzedaży propozycji. Mnogość i duże różnice w konfiguracjach tego typu podzespołów sprawiają, że każdy może nabyć układ dostosowany do własnych potrzeb i zasobności portfela. Aby karta dźwiękowa spełniała pokładane w niej nadzieje, przede wszystkim zapewniała oczekiwaną jakość sygnału, musi mieć odpowiednie parametry. Na jakie elementy zwrócić uwagę w czasie zakupu?

  • Rodzaj karty dźwiękowej – a więc wspomniany wcześniej podział na układy zewnętrzne oraz wewnętrzne. W przypadku komputerów stacjonarnych wybór jest dowolny, bo nie ma tutaj problemu z podpięciem zarówno kart wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Jeśli zakup dokonywany jest z myślą o laptopie, wówczas nie ma zbyt dużego wyboru w tym elemencie i należy postawić na kartę dźwiękową USB.
  • Pasmo przenoszenia – określa zakres częstotliwości, jakie jest w stanie wygenerować karta dźwiękowa. Dolny próg (minimalna częstotliwość) odpowiada za tony niskie, z kolei próg górny (maksymalna częstotliwość) za tony wysokie. Dobrej jakości karta dźwiękowa powinna charakteryzować się pasmem przenoszenia w granicach 20-20000 Hz.
  • Parametr SNR – oznacza stosunek mocy sygnału użytecznego do mocy szumów w określonym paśmie częstotliwości. Wartość parametru SNR wyrażana jest w decybelach i im jest większa, tym lepiej. Doskonale, jeśli karta muzyczna wyróżnia się wartością SNR na poziomie 95 dB lub wyższą.
  • Częstotliwość i głębia próbkowania – pierwszy z wymienionych parametrów, a więc częstotliwość próbkowania informuje o liczbie próbek na sekundę, które używane są podczas zamiany sygnału analogowego na cyfrowy. Ich wartość wyrażana jest w hercach i dobrze, jeśli osiąga 40-200 kHz. Z częstotliwością próbkowania wiąże się parametr o nazwie głębia próbkowania (głębia bitowa). Oznacza ona liczbę bitów wykorzystywanych do opisania każdej pojedynczej próbki. Im większa głębia bitowa, tym łatwiej jest zredukować szumy kwantyzacji.
  • Współczynnik THD – informuje o wartości całkowitych zniekształceń harmonicznych, a więc niechcianych słabych sygnałów pojawiających się podczas generowania sygnału o określonej częstotliwości. Współczynnik THD wyrażany jest w skali procentowej i powinien być jak najbliższy zeru. Pożądaną wartością jest tutaj 0,0005% i mniej.
  • Poziom szumów – to parametr oznaczający poziom szumów w czasie, w którym nie jest generowany żaden sygnał audio. Im niższa wartość opisywanego współczynnika, tym lepiej. Karty dźwiękowe powinny wyróżniać się poziomem szumów rzędu -90 dBA lub niższym.
  • System dźwięku – w zależności od budowy i możliwości, karty dźwiękowe mogą współpracować z wieloma dodatkowymi urządzeniami i systemami dźwięku jak np. karta dźwiękowa 5.1 czy karta dźwiękowa 7.1. Podczas zakupu karty dźwiękowej do komputera warto wziąć pod uwagę wymieniony parametr, aby nie okazało się później, że układ nie pozwala na podpięcie posiadanego zestawu głośników.
  • Złącza – proste układy muzyczne wyposażone są zazwyczaj w wyjście słuchawkowe (jedno lub dwa) i wejście mikrofonowe. Droższe i bardziej rozbudowane karty mają na pokładzie znacznie więcej złączy oraz portów np. RCA, S/PDIF, AUX, HDMI, a także interfejsów: miniUSB. MicroUSB czy USB typu C.

Karta dźwiękowa do komputera stacjonarnego – cena

Jak już zostało wspomniane wcześniej, dostępne karty dźwiękowe do komputerów różnią się między sobą pod wieloma względami, dlatego też oferowane są w bardzo zróżnicowanych cenach. Proste i tanie układy na USB kupić można za kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych. Zapewniające znacznie głębsze i czystsze brzmienie karty wewnętrzne oraz rozbudowane karty zewnętrzne są droższe i zapłacić trzeba za nie nawet kilkaset złotych. Są to jednak rozwiązania, które z powodzeniem można wykorzystać nie tylko do zastosowań amatorskich, ale podczas profesjonalnych rozgrywek czy tworzenia muzyki. Najdroższe i zarazem najlepsze konstrukcje stanowią karty dźwiękowe ze złączami FireWire oraz Thunderbolt, które kosztują nierzadko kilka tysięcy złotych.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.