Udostępnij
Skomentuj

Kamera samochodowa przód i tył - Najlepsze wideorejestartory dual

Jakie rejestratory jazdy z dwoma kamerami warto kupić? Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze.

Czym jest i jak działa kamera samochodowa dual?

Wideorejestrator przód-tył to urządzenie, które jednocześnie monitoruje i nagrywa to, co dzieje się przed i za autem. Do przedniej szyby zamontowana jest kamera samochodowa przód. Tył rejestrowany z drugiego urządzenia również pojawia się na ekranie rejestratora zamocowanego z przodu. Dwa wideorejestratory połączone są ze sobą najczęściej za pomocą kabla, który najlepiej zamaskować w podsufitce, aby nie był widoczny oraz nie uległ uszkodzeniu.

Polecane wideorejestratory

Podczas jazdy działają obydwie kamery samochodowe przód i tył, jednocześnie zapisując obraz na zamontowanej w przednim rejestratorze karcie pamięci. Na niewielkim wyświetlaczu, który w większości wideorejestratorów wynosi dwa cale, pojawia się obraz sprzed auta i nieco mniejszy, w rogu zza samochodu. Urządzenia dają możliwość przełączenia widoku tak, aby na większym podglądzie był widoczny obraz z tyłu auta.

Rejestrator jazdy przód i tył w większości przypadków posiada lepsze parametry techniczne dla urządzenia monitorującego strefę przed autem. Obraz z przedniej kamery jest nagrywany w lepszej rozdzielczości, obiektyw ma szerszy kąt widzenia, a zapis realizuje więcej klatek na sekundę. Dzieje się tak z prostej przyczyny. Większa liczba zdarzeń drogowych ma miejsce z przodu pojazdu. Kamera z tyłu pojazdu ma wystarczające możliwości, aby nagrać szczegóły kolizji czy niebezpieczne zachowania kierowców za monitorowanym pojazdem.

Na co zwrócić uwagę wybierając kamerę samochodową przód-tył?

Istotnym parametrem, który warto weryfikować przed wyborem urządzenia rejestrującego do auta, jest rozdzielczość. Dobrze, aby wideorejestrator dual miał jakość obrazu z obydwu kamer, na poziomie Full HD bądź większym. Najczęściej obraz z przedniego urządzenia będzie w lepszej, wyższej rozdzielczości. Kolejny czynnik to kąt widzenia kamery. Im szerszy kąt widzenia, tym lepiej, natomiast dobra kamera samochodowa przód-tył posiada zakres rejestracji obrazu powyżej 140 stopni dla każdego z obiektywów.

Przysłona soczewki dla każdego z rejestratorów to następny ważny parametr. Im niższa wartość przysłony, tym więcej światła wpada, dzięki czemu obraz jest jaśniejszy. Ma to szczególnie istotne znaczenie, gdy widoczność pogarsza się, zwłaszcza nocą. Dobry obiektyw zawiera przysłonę minimum 1.8. Urządzenia rejestrujące bardzo często mają funkcję Night Vision polegającą na doświetlaniu obrazu z kamer nocą, przy pomocy ultraczerwonego światła.

Tryb parkingowy to funkcja bardzo przydatna w kamerze samochodowej dual. Istnieją dwa tryby — pasywny oraz aktywny. W tym pierwszym rejestrator na postoju włącza się, gdy wyczuje wstrząsy. Energia do działania urządzenia pochodzi z zainstalowanej baterii, zatem nagranie jest niższej niż normalnie jakości, aby nie obciążać źródła zasilania. Tryb aktywny korzysta z powerbanka lub akumulatora i nagrywa obraz o obniżonej jakości, ale znacznie dłużej niż w przypadku pasywnej funkcji. Często uruchamia się automatycznie po wyłączeniu silnika w aucie.

Najlepsze kamery samochodowe na przód i tył

Trudno stworzyć uniwersalny ranking kamer samochodowych typu dual. Powstają nowe produkty, często bazujące na pojedynczym wideorejestratorze, odnoszącym sukces rynkowy dzięki dobrej jakości obrazu. Można wskazać kilku producentów, którzy tworzą bardzo udane urządzenia. Wideorejestrator Mio cechuje doskonała jakość wykonania, z dbałością o detale. Dzięki dostępności funkcji Night Vision PRO nagrania, które mają miejsce w nocy, są bardzo czytelne. Sensor obrazu Sony Starvis dba o wyraźne nagrania. Mio oferuje wideorejestratory z trybem parkingowym.

Wideorejestrator Xiaomi z serii 70mai posiada wbudowany moduł WiFi i specjalną aplikację, która pozwala na oglądanie nagrań oraz obrazu na żywo z kamery, na ekranie smartfona. Dodatkowo produkty tej firmy mają pasywne tryby parkingowe i atrakcyjną cenę. Bez problemu znajdziesz model z funkcją GPS. Kolejny polecany produkt to wideorejestrator Xblitz. Firma ta plasuje się wysoko w rankingach producentów kamer samochodowych. Wideorejestrator z GPS wbudowanym do urządzenia to standardowa funkcja, którą posiadają produkty tej marki.

Dodatkowo produkty Xblitz posiadają moduł WiFi, dzięki któremu zgrasz szybko ważne nagranie na telefon. Jakość nagrań w 4K jest zadowalająca nawet dla bardzo wymagającego użytkownika. Kolejny godny polecenia produkt to wideorejestrator Navitel. Główne jego atuty to wbudowany moduł GPS z funkcją informującą o fotoradarach i szerokokątny obiektyw obejmujący pole widzenia 170 stopni. Przy zakupie kamer dual Navitel otrzymujesz darmową roczną subskrypcję nawigacji tej marki.

Dodatkowe funkcje w kamerach samochodowych przód-tył

Podstawową zaletą posiadania zestawu dwóch rejestratorów obrazu do auta jest obraz monitorujący ruch auta do tyłu przy manewrach. Nie każde auto na wyposażeniu posiada kamerę cofania. Dzięki monitoringowi powierzchni poza autem możesz zobaczyć więcej. Tryb parkingowy to bardzo przydatna funkcja, której działanie docenisz już po wykonaniu manewrów poprzedzających postój auta. Będzie szczególnie pomocna przy weryfikacji szkody parkingowej przy supermarkecie, gdy sprawca, który zarysował Twój pojazd, odjedzie z miejsca zdarzenia.

W przypadku kamery monitorującej tylko ruch z przodu po uderzeniu włączy się tryb parkingowy i nagra to, co znajduje się przed maską. Jeśli ktoś dokona szkody parkingowej z tyłu bądź boku auta, nagranie z przedniego rejestratora nie będzie pomocne. Dzięki tylnemu wideorejestratorowi będzie łatwiej znaleźć sprawcę zdarzenia. Kamery dual sumą swoich kątów widzenia obejmują niemal 360 stopni, dzięki czemu bardzo zwiększa się prawdopodobieństwo nagrania istotnych szczegółów w ruchu drogowym i podczas postoju.

Wbudowany moduł WiFi pozwala na bezprzewodowy przekaz danych pomiędzy urządzeniem rejestrującym a smartfonem. Wideorejestratory WiFi, posiadają dedykowaną aplikację, za pomocą której szybko prześlesz nagrany materiał. W przypadku kolizji drogowej lepiej będzie przedstawić nagranie z ekranu telefonu, który jest znacznie większy niż ten umieszczony na przedniej kamerce. Zaletą posiadania tylnego rejestratora jest możliwość przekazania materiału dowodowego organom ścigania w sytuacji niebezpiecznych zachowań kierowców na drodze.

Dość często, szczególnie na drogach szybkiego ruchu i autostradach, dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, gdy kierowca jadący z tyłu podjeżdża pod zderzak poprzedzającego go auta, często przy tym trąbiąc bądź mrugając światłami drogowymi. Takie działanie to zagrożenie i stanowi poważne wykroczenie, za które kierującemu poganiającym autem grozi mandat. W przypadku, gdy kamera rejestruje taki obraz za samochodem, możesz zgłosić niebezpieczne zachowanie policji. Informowanie o tego typu zachowaniach może poprawić bezpieczeństwo na drogach w przyszłości.

Dlaczego warto kupić kamerę samochodową dual do swojego auta?

Wideorejestratory w autach wpływają na poprawę bezpieczeństwa użytkowników pojazdów. Są istotnym dowodem w sprawach o odszkodowanie w przypadku kolizji drogowej. Czasem inwestycja kilkuset złotych może ochronić przed dużo większym wydatkiem, gdy nieuczciwy kierowca będzie chciał zrzucić winę na drugiego kierującego, który będzie miał dowód w postaci nagrania. Kamera przód-tył obejmuje znacznie większy zakres widoku dookoła auta, niż ta, która rejestruje tylko to, co przed maską.

Wideorejestrator składający się z dwóch obiektywów, z funkcją trybu parkingowego, będzie dużo lepszym zabezpieczeniem w przypadku dochodzenia o uszkodzenie mienia niż pojedyncza kamera. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie na drodze, dbasz o swoje auto i nie chcesz ponosić winy za złe zachowania innych kierowców na drogach, kamera dual będzie Twoim sprzymierzeńcem w przypadku weryfikacji niebezpiecznych sytuacji na drodze i poza nią.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.