Udostępnij
Skomentuj

Kamera IP na zewnątrz – jaką wybrać? Czym się kierować?

System monitoringu w domu lub w małej firmie można stworzyć niewielkim kosztem, wykorzystując w tym celu kamery IP. Jaką kamerę IP zewnętrzną wybrać?

Polecane kamery IP

Dbanie o bezpieczeństwo domu oraz firmy to obowiązek każdego dobrego gospodarza. Mogłoby się wydawać, że zainstalowanie systemu monitoringu obejmującego swoim zasięgiem posesję wokół domu czy magazyny i siedzibę firmy to spory wydatek, który skutecznie uszczupli budżet. Na rynku oferowanych jest wiele urządzeń, których ceny faktycznie mogą uderzyć po kieszeni, jednak do stworzenia wydajnego i skutecznego systemu można wykorzystać również tańsze i wcale nie gorsze kamery IP. Stosowane są one zarówno w domach, magazynach, lokalach usługowych, sklepach, jak i biurach firmowych. Największą zaletą kamer IP jest możliwość ciągłego podglądu monitorowanego terenu – z każdego miejsca na świecie.

Kamera IP – co to?

Kamery IP często definiuje się jako urządzenia będące połączeniem kamery oraz komputera. Jest w tym wiele prawdy, gdyż wydajne kamery sieciowe konstrukcją przypominają dobrze znane kamery USB – wyposażone są w obiektyw oraz matrycę – odpowiedzialne za rejestrowanie obrazu. Kamery IP mają jednak o wiele większe możliwości, gdyż oferują rejestrację i transmisję obrazu w czasie rzeczywistym bezpośrednio przez sieć lokalną, a przy odpowiedniej konfiguracji również przez sieć rozległą np. Internet.

Każda kamera sieciowa ma własny adres IP, a także wbudowany serwer WWW, serwer FTP oraz klienta poczty elektronicznej. Zarządzanie oraz konfiguracja kamer IP możliwa jest poprzez przeglądarkę sieciową lub dedykowane oprogramowanie, coraz częściej dostępne również na system Android. W przeciwieństwie do kamer internetowych, urządzenia IP nie wymagają podłączenia do komputera, gdyż działają niezależnie, a to z kolei pozwala na ich umieszczenie w dowolnym miejscu w budynku. Ważne, aby obszar, w którym planuje się instalację kamer, był w zasięgu sieci lokalnej – przewodowej lub bezprzewodowej.

Jaka kamera IP na zewnątrz?

Dostępne w sprzedaży kamery IP można podzielić na wiele mniejszych grup wynikających z budowy oraz zastosowanych w urządzeniach technologii. Najprostszy podział dotyczy zastosowania danego modelu, a więc miejsca, w którym urządzenie może być wykorzystane. Pod tym względem kamery IP dzielą się na zewnętrzne oraz wewnętrzne.

 • Kamera IP wewnętrzna – jak nietrudno się domyślić, montowana jest wewnątrz budynków i charakteryzuje się mniej skomplikowaną budową. Kamery wewnętrzne ze względu na swoją prostotę mają gorsze parametry od urządzeń zewnętrznych, a to z kolei przekłada się na ich niższą cenę. Tego typu urządzenia cechuje klasa szczelności IP00, a więc brak jakiejkolwiek ochrony.
 • Kamera IP zewnętrzna – to zdecydowanie bardziej zaawansowane urządzenie, które wyróżnia trwała i solidna obudowa, większe rozdzielczości nagrywanego obrazu, a także odpowiednia klasa szczelności. Kamery IP na zewnątrz są nie tylko wodoszczelne, ale również wykazują się wysoką pyłoszczelnością. Niestraszne im trudne warunki atmosferyczne, a ich budowa często chroni również przed atakami wandalizmu.

Wśród kamer IP wyróżnia się urządzenia przewodowe oraz bezprzewodowe. Te pierwsze do połączenia z siecią lokalną wykorzystują kabel sieciowy oraz złącze RJ-45. Kamery przewodowe wykazują się nierzadko lepszymi parametrami, szczególnie jeśli chodzi o możliwości zapisu i przesyłu obrazu o określonej rozdzielczości, nawet Full HD. Ograniczenia urządzeń bezprzewodowych wynikają przede wszystkim ze słabej wydajności sieci. Kamera IP bezprzewodowa jest jednak wygodniejsza i prostsza w podłączeniu, gdyż nie wymaga doprowadzenia sieci przewodowej. Standardem w lepszych modelach kamer IP zewnętrznych bezprzewodowych jest rozdzielczość na poziomie 1280 x 960 (960p).

Kamery IP na zewnątrz można podzielić również ze względu na ich budowę. Wyróżnia się:

 • kamery IP zewnętrzne stałopozycyjne – zbudowane są ze stałego korpusu oraz obiektywu. Stosuje się je najczęściej w miejscach, w których mają być widoczne dla osób znajdujących się w monitorowanej strefie. Są to urządzenia dużych rozmiarów i wyróżniają się jednym kierunkiem prowadzonej obserwacji;
 • kamery IP zewnętrzne kopułkowe – są mniejsze, dyskretniejsze i trudno je dostrzec. Ich budowa pozwala na zamontowanie do stropu. Kamery kopułkowe wykorzystuje się przede wszystkim w miejscach, w których prowadzona jest dyskretna obserwacja;
 • kamery IP zewnętrzne obrotowe – cechuje je możliwość obrotu w poziomie i pochylenia w pionie, przez co są w stanie rejestrować obraz w strefach o dużym natężeniu ruchu. Kamery obrotowe monitorują duży obszar – szczególnie tzw. urządzenia szybkoobrotowe charakteryzujące się obrotem w zakresie 360 stopni.

Na co zwrócić uwagę wybierając kamerę IP na zewnątrz?

Kamery IP zewnętrzne można wykorzystać nie tylko do monitorowania okolic domu czy placu wokół siedziby firmy. To urządzenia, które z powodzeniem sprawdzą się również do kontrolowania działki, domku letniskowego, nadzoru nad bawiącymi się na podwórzu dziećmi, zarządzania firmowym parkingiem, a także jako wsparcie przy zadaniach logistycznych. Jeśli system monitoringu ma spełniać swoje zadania w 100%, należy zakupić odpowiedniej jakości urządzenia. Kamery IP oprócz budowy, sposobu komunikacji czy miejsca przeznaczenia różnią się także innymi parametrami mającymi wpływ na ich wydajność. Zaliczają się do nich przede wszystkim: rodzaj i rozmiar przetwornika, oferowana rozdzielczość, kąty widzenia, detektor ruchu, mikrofon oraz głośnik.

 • Rozdzielczość kamery. Im wyższa oferowana rozdzielczość, tym wyższa jakość obrazu i dokładniejsze odwzorowanie szczegółów. Do zastosowań zewnętrznych szczególnie polecane są kamery IP Full HD lub lepsze. Zapewniają one wysoką jakość obrazu, a w razie konieczności pozwalają na przybliżenie i wyostrzenie interesujących kadrów.
 • Rodzaj i rozmiar przetwornika. W kamerach IP zewnętrznych stosuje się przede wszystkim przetworniki CMOS, które są dobrym rozwiązaniem przy użytkowaniu w dzień, a także przy dobrym oświetleniu w nocy. Jednym z ważniejszych czynników przetworników jest ich rozmiar, który przeważnie wynosi 1/4-1/2 cala. Rozmiar przetwornika definiuje wielkość jego przekątnej.
 • Obiektyw. Warto wziąć pod uwagę ogniskową, przysłonę, a także kąty widzenia obiektywu. Te ostanie informują o tym, jak duży obszar jest w stanie monitorować pojedyncza kamera IP. Im szersze kąty widzenia, tym obraz z większej przestrzeni rejestruje urządzenie.
 • Mikrofon i głośnik. Stanowią częste wyposażenie kamer IP. Wbudowany mikrofon umożliwia rejestrację dźwięków, co w przypadku urządzeń zewnętrznych nie jest aż tak ważne.
 • Detektor ruchu. Jedna z najbardziej pożądanych funkcji wydajnych i skutecznych kamer IP zarówno tych stosowanych wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Detektory ruchu połączone są najczęściej z alarmem dźwiękowym lub alarmem w postaci powiadomień wysyłanych na adres e-mail, aplikację itp.
 • Pozostałe funkcje. Dość często kamery IP mają dodatkowe możliwości jak np. zapis rejestrowanego obrazu na karcie pamięci, tryb nocny, obrotową głowicę, a także funkcję ONVIF. Ostatnia z wymienionych funkcji to standard pozwalający na podłączenie i synchronizację kamer IP z innymi urządzeniami.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.