Udostępnij
Skomentuj

Kamera inspekcyjna - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Kamera inspekcyjna jest ważnym sprzętem, który potrzebny jest w wielu branżach. Jak wybrać najlepszą?

Tryby pracy kamery inspekcyjnej

W zależności od specyfiki wykonywanego zadania może się okazać, że klasyczna, przewodowa kamera inspekcyjna nie jest sprzętem o wystarczających możliwościach. Dlatego właśnie warto przyjrzeć się wybranemu modelowi i upewnić się, czy może on pracować jako bezprzewodowa kamera inspekcyjna.

  • Kamera inspekcyjna bezprzewodowa: w tej konfiguracji wyświetlacz może być oddzielony od przewodu prowadzącego z rękojeścią, co pozwala na swobodne manipulowanie nieco mniejszym zestawem i nie zmusza do skupiania się na oglądanym obrazie w trybie rzeczywistym przez operatora endoskopu technicznego.
  • Kamera inspekcyjna przewodowa: wyświetlacz przytwierdzony jest do rękojeści urządzenia. Taka konfiguracja wymaga nieco mniejszej energii (akumulator nie zużywa się na obsługę nadajnika i odbiornika), ale ceną tej oszczędności jest nieco mniejsza wygoda zestawu.

Ilość detali w kamerze inspekcyjnej

Jeśli chodzi o szczegółowość obrazu, dwie cechy kamery mają tutaj kluczowe znaczenie: rozdzielczość rejestrowana i wielkość ekranu, na którym nagranie jest wyświetlane.

  • Kamera inspekcyjna HD: dzięki wysokiej rozdzielczości rejestruje obraz o dużej ilości szczegółów, co w połączeniu z doświetlaniem kadru za pomocą diod LED sprawia, że na filmie widoczne są nawet nieduże uszkodzenia. Obecnie nie wszystkie kamery obsługują standard HD, jednak szczególnie w zastosowaniach profesjonalnych i tam, gdzie wielkość uszkodzeń jest zwykle nieznaczna (np. w inspekcjach silników samochodowych) warto zainwestować w lepszy sprzęt.
  • Wielkość ekranu: niezależnie od rozdzielczości zarejestrowanego obrazu, zauważenie usterek na dwu- lub trzycalowym wyświetlaczu, w jaki wyposażone są kamery inspekcyjne, nie jest zadaniem łatwym, niemniej im większy ekran, tym lepiej widoczne są problemy dostrzeżone przez boroskop. Oczywiście w przypadku większości modeli można także film odtworzyć na większych ekranach urządzeń zewnętrznych, ale dobrze jest mieć pełny ogląd sytuacji na żywo.

Ocena zasilania kamery inspekcyjnej

Akumulatorowa kamera inspekcyjna zapewnia dużą swobodę manewrów i dość dobry czas pracy, jednak przy wyborze warto kierować się nie tylko pojemnością akumulatora, ale również jego typem i opiniami o danym modelu. Zdarza się bowiem, że akumulatory ulegają szybkiemu zużyciu i endoskop techniczny traci wiele ze swojej funkcjonalności, ponieważ skraca się czas jego pracy.

Sterowanie kamer inspekcyjnych

Kamery inspekcyjne można podzielić umownie, jako kryterium podziału przyjmując sposób sterowania.

  • Kamera inspekcyjna sterowana zdalnie: umieszczona jest na samobieżnym podwoziu i może być sterowana za pomocą fal radiowych lub sieci bezprzewodowej. Są to konstrukcje wysoce specjalistyczne i kosztowne, co sprawia, że są używane rzadko nawet w profesjonalnych zastosowaniach, jeśli można zastąpić je tańszymi urządzeniami. Podstawową zaletą tej opcji jest zwykle niezbyt duży rozmiar kamery, jednak z racji konieczności umieszczenia jej na stabilnej podstawie praktyka jest bardziej złożona. Sprawdzi się jako kamera inspekcyjna do kanałów o niewielkim przekroju.
  • Kamera inspekcyjna z wysięgnikiem sztywnym: ten wariant sprawdza się idealnie w przypadku inspekcji szerokich przewodów, na przykład jako kamera inspekcyjna do komina, gdzie elastyczne przewody nie pozwalają na precyzyjne prowadzenie, a przewód jest (przynajmniej na większości swojej długości) prosty i szeroki.
  • Kamera inspekcyjna na wysięgniku elastycznym: to najpopularniejszy wariant. Obiektyw umieszczony jest na końcu elastycznego przewodu, a taka konstrukcja sprawdza się jako kamera inspekcyjna do rur albo kamera inspekcyjna do silnika, ponieważ niewielki, bardzo elastyczny przewód z łatwością pokonuje przeszkody i zakrzywienia drogi inspekcji. Wadą jest długość przewodu prowadzącego, który, ze względu na konieczność zapewnienia odpowiedniej jakości sygnału, nie może być zbyt długi (większość modeli ma przewód metrowy).

Kamery inspekcyjne tylko z nagrywaniem

Nawet jeśli w sprzedaży są jeszcze dostępne kamery inspekcyjne bez możliwości nagrywania filmów, to nie są one liczne i znajdują zastosowanie raczej w realizacji bardzo specyficznych zadań. W większości przypadków kamera inspekcyjna z nagrywaniem plików na kartę SD daje większe możliwości, ponieważ można zapisany plik odtworzyć później na większym ekranie i dokładnie obejrzeć usterki. Materiał dostarczany przez kamery z rejestratorem może posłużyć też za materiał porównawczy stanu przewodów przed i po naprawach.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:10
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.