Udostępnij
Skomentuj

Jak działa endoskop USB?

Endoskop jest powszechnie stosowany w medycynie. W sklepach znajdziemy także endoskopy USB. Jak działają?

Endoskop jest niewielkim, ale bardzo przydatnym urządzeniem, które od lat jest stosowane w medycynie. To rodzaj wziernika, który umożliwia przeprowadzanie badań wewnętrznych ścian narządów. Co wspólnego ma endoskop i endoskopia z endoskopami USB, które możemy kupić w sklepach? Jak działają endoskopy USB?

Polecane kamery endoskopowe

Endoskop USB – co to takiego?

Endoskop USB, w gruncie rzeczy, przypomina swój medyczny odpowiednik, ale jest urządzeniem uproszczonym i przeznaczonym do zupełnie innych zastosowań. Jest to niewielka kamera, wyposażona we własne źródło światła, która jest osadzona na końcu długiego przewodu. Kabel ten jest lekko sztywny, ale można go dowolnie zaginać, by ukierunkować endoskop we właściwe miejsce.

Najtańsze modele endoskopów nie posiadają własnego ekranu i do pełnego działania wymagają podłączenia do komputera, laptopa, tabletu lub smartfona. Droższe urządzenia mogą posiadać własny ekran, który umożliwia podglądanie obrazu na żywo bez konieczności połączenia typu: endoskop kamera USB – komputer.

Do czego może przydać się endoskop USB?

Kamera inspekcyjna USB może mieć wiele zastosowań i to zarówno zupełnie amatorskich, jak i profesjonalnych. Oto kilka przykładów:

 • Zaglądanie za szafy, elementy zabudowy i we wszelkie domowe zakamarki – na przykład w poszukiwaniu zagubionego przedmiotu. Bez kamery inspekcyjnej musielibyśmy odsunąć ciężką szafę lub zdemontować fragment zabudowy, by wyłącznie zajrzeć w trudnodostępne miejsce. Endoskop USB umożliwi inspekcję takich zakamarków, co jest bardzo przydatnym rozwiązaniem.
 • Inspekcja rur, kominów i ciągów wentylacyjnych – kamera inspekcyjna z oświetleniem pomoże upewnić się, że przewody lub rury są drożne, umożliwi weryfikację ich stanu oraz znalezienie przyczyn ewentualnych problemów z instalacjami.
 • Kontrola wnętrza maszyn, silników i samochodu – endoskop USB przyda się również do zaglądania w trudnodostępne miejsca w maszynach i pojazdach bez konieczności demontażu wielu części, co pozwoli oszczędzić czas.

Oczywiście to tylko kilka z wielu zastosowań dla kamery inspekcyjnej USB. To narzędzie jest powszechnie stosowane także w budownictwie, motoryzacji oraz w wielu innych branżach.

Czy warto kupić endoskop USB?

Biorąc pod uwagę coraz szerszą dostępność kamer inspekcyjnych USB i ich coraz niższe ceny, a także to, do jak wielu zastosowań mogą przydać się te urządzenia, nie warto się wahać. Endoskop USB może się przydać praktycznie każdemu, a szczególnie osobom, które:

 • Drobne naprawy wykonują samodzielnie.
 • Lubią majsterkować.
 • Preferują regularne kontrolowanie instalacji, samochodu, domowych zakamarków.
 • Profesjonalnie działają w branży, w której może przydać się urządzenie tego typu.

Tak naprawdę endoskop USB może przydać się w każdym domu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kamery inspekcyjnej USB?

Endoskop, kamera inspekcyjna USB, to urządzenie, które może przydać się niemal każdemu. Ponieważ oferta sprzętów tego typu jest szeroka, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:

 • Rozdzielczość obrazu – im będzie wyższa, tym lepiej, bo tym więcej detali będzie można dostrzec. Należy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, iż najtańsze modele endoskopów USB nie zaoferują szczególnie wysokiej rozdzielczości, ale do amatorskich zastosowań powinny być wystarczające.
 • Zakres ostrości – to ważne, by upewnić się, że kamera będzie łapała ostrość nawet z odległości kilku centymetrów od obiektu. Gdy endoskop jest umieszczany w wąskich, ciasnych przestrzeniach, musi umożliwiać podgląd w miarę ostrego obrazu, by w ogóle spełnić swoją rolę.
 • Długość przewodu – to kolejna ważna kwestia. Endoskopy z niższych półek cenowych zazwyczaj nie są bardzo długie (często jest to kwestia około 5 metrów), ale do większości amatorskich zastosowań to wystarczy.
 • Odporność na czynniki zewnętrzne – dobry endoskop powinien być wodoodporny oraz odporny na pył.
 • Kąty widzenia – im szersze, tym więcej zobaczymy bez obracania kamery.
 • Interfejs i kompatybilność z posiadanymi urządzeniami – należy upewnić się, co do kompatybilności z użytkowanymi urządzeniami, by nie okazało się, że zakupiona kamera inspekcyjna nie zadziała w zestawie z posiadanym tabletem lub laptopem.

Kamera inspekcyjna USB nie jest drogim urządzeniem, gdyż można kupić ją nawet za mniej niż 50 zł. Jest to sprzęt, który może przydać się w wielu sytuacjach, dlatego zdecydowanie warto rozważyć jego zakup.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.