Udostępnij
Skomentuj

Kabel SCART – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kabel SCART to jeden z najbardziej rozpowszechnionych sposobów łączenia ze sobą sprzętów AV. Jak go wybrać?

Co to kabel SCART?

Kabel SCART jest potocznie określany mianem kabla EURO. Służy on do przesyłania obrazu analogowego i łączenia elementów zestawów AV (audio-video). Odpowiednio dobrany gwarantuje pozbawiony zakłóceń i efektu pływania obraz. Oferuje również żywe kolory. Wszystko to przekłada się na wysoki komfort oglądania programów telewizyjnych i materiałów video.

Jak wygląda kabel SCART?

Kabel SCART ma charakterystyczny wygląd. Po obu stronach zakończony jest wtykiem, który składa się 21 styków. By połączyć dwa urządzenia, wtyki należy podłączyć do gniazd EURO. W eurozłącze wyposażone są różne sprzęty AV, w tym telewizory, odtwarzacze DVD, tunery satelitarne, dekodery telewizji cyfrowej, konsole do gier czy też magnetowidy.

Kabel umożliwia doprowadzenie do eurozłączy sygnałów:

  • composite (RGB, YPbPr),
  • audio (mono, stereo),
  • S-Video.

Daje również możliwość oddzielnego sterowania wzmacniaczami chrominancji. Co to w praktyce oznacza? Że gwarantuje uzyskanie wysokiej jakości obrazu, zapewniając odpowiednie nasycenie koloru i odcień.

Polecane kable SCART

Który kabel SCART wybrać do telewizora?

Kabel SCART najczęściej wykorzystywany jest do połączenia telewizora z innym urządzeniem, np. konsolą do gier lub odtwarzaczem DVD. Nie dziwi zatem fakt, że wiele osób szuka w Internecie informacji o tym, na co zwrócić uwagę przy wyborze kabla SCART do telewizora. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie związane z zakupem.

Kabel SCART wpływa na to, jaką jakość będzie miał przesyłany obraz oraz dźwięk. By uzyskać jak najlepsze parametry przesyłu, zadbać należy o to, by był on wykonany z jak najlepszych materiałów. Spośród szerokiej gamy produktów tego typu dostępnych na rynku warto decydować się na warianty z pozłacanymi końcówkami. Zapewniają one bowiem doskonałą jakość przesyłu sygnału.

Co więcej, warto zadbać o to, by na przewodzie zamontowany był dodatkowy filtr, który niweluje ewentualne zakłócenia. Istotne jest także materiał zewnętrzny, z którego kabel został wykonany. Spośród tworzyw sztucznych dobrze sprawdza się polietylen lub nylon. Są to bowiem materiały odporne na uszkodzenia mechaniczne i wpływ niekorzystnych czynników, takich jak wilgoć czy też promieniowanie ultrafioletowe.

Wybierając kabel SCART, zwróćmy uwagę także na jego długość. Nie powinien on być ani za długi, ani za krótki. Wszelkiego rodzaje pętle i załamania oraz nadmierne naciągnięcie mogą powodować zakłócenia w przesyle sygnału, a tego na pewno chcemy uniknąć. Dużą popularnością cieszy się szczególnie kabel 1-metrowy. Z łatwością schowamy go bowiem za telewizorem. Jeżeli szukamy rozwiązania, które sprawdzi się w trudno dostępnym miejscu, warto zdecydować się na kabel SCART kątowy.

Pamiętajmy, że na rynku dostępne są nie tylko kable typu SCART SCART. Dużą popularnością cieszy się również kabel SCART HDMI. Pozwala on bez trudu podłączyć np. laptop do telewizora. Zapewnia on wysoką jakość dźwięku i obrazu.

Jak przedłużyć kabel SCART?

Przedłużenie kabla SCART jest jak najbardziej możliwe. Na uwadze trzeba mieć jednak to, że składa się on z 21 styków. By więc zapewnić odpowiednią jakość sygnałów audio i wideo, należy przedłużyć kilka pinów, w tym 1, 2, 3, 4, 6, 8, 17, 18, 19, 20 oraz 21. Takie działanie nie zawsze musi zakończyć się powodzeniem i nie jest do końca opłacalne, biorąc pod uwagę szeroki asortyment kabli SCART.

Podsumowując, kabel SCART to niezwykle przydatny osprzęt, który warto mieć w domu. Pozwala on bowiem w prosty sposób połączyć ze sobą dwa urządzenia AV, zapewniając wysoką jakość obrazu i dźwięku.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Adaptery AV - Huby USB - Kable AV

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.