Udostępnij
Skomentuj

Jakie urządzenie wielofunkcyjne wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Drukarka, skaner, ksero, a nawet faks w jednym. To dobry zestaw, który przyda się wielu pracownikom.

Podczas zakupu sprzętu drukującego i kserującego, największym dylematem jest dobór technologii.

Jakie urządzenie wielofunkcyjne kupić?

Zapewne pamiętasz z czasów szkoły, jak pisałeś wypracowania zadane do domu na papierze kancelaryjnym. W obecnej dobie cyfryzacji zdarza się to coraz rzadziej – wszystko zastąpił druk. Istnieją bardzo różne rodzaje tego sprzętu, dlatego trzeba zastanowić się, czy lepiej postawić na atramentowe, czy może bardziej sprawdzą się wersje laserowe. W tej drugiej kategorii świetną decyzją będą między innymi Brother urządzenia wielofunkcyjne laserowe lub urządzenia wielofunkcyjne laserowe HP. Parametry są równie istotne co marka.

Decydując się na taki sprzęt, zwróć uwagę na zalety i wady związane nie tylko z rodzajem drukarki, ale również kopiarki i skanera. Oczywiście pierwsze z tych dwóch narzędzi zawartych w kombajnie wykorzystują podobne parametry, ponieważ pracują w zbliżony sposób. Urządzenia wielofunkcyjne laserowe kolorowe oraz monochromatyczne (jak urządzenia wielofunkcyjne laserowe HP), ale również atramentowe, pozwalają na oszczędność miejsca, ponieważ musisz zagospodarować przestrzeń na jeden mechanizm, a nie trzy osobne. Podobną zaletą jest fakt, że wystarcza jedno gniazdko elektryczne.

Przed zakupem sprawdź łączność z komputerem lub telefonem. Absolutnym minimum jest USB, ale obecnie najczęściej można go nie używać za każdym razem, ponieważ dokumenty przesyłane są przy pomocy WiFi lub Ethernetu. Takie opcje zawierają między innymi Canon urządzenia wielofunkcyjne atramentowe. Istnieją również sprzęty zaopatrzone w specjalne miejsce na kartę pamięci, z której można drukować bezpośrednio, bez korzystania z komputera.

Jeśli masz małą firmę i wahasz się, czy lepsze będzie Canon urządzenie wielofunkcyjne laserowe, czy może atramentowe tej lub innej marki, musisz zadać sobie kilka pytań. Przede wszystkim: co zamierzasz drukować i jak często (jeśli rzadko, to rodzi się niebezpieczeństwo, że tusz w atramentowej wyschnie), ile miejsca chcesz przeznaczyć na sprzęt, ile wynosi Twój budżet i ile osób będzie korzystało z narzędzia. Dopiero po rozstrzygnięciu tych kwestii będziesz gotowy na zakup.

Polecane urządzenia wielofunkcyjne atramentowe

Rodzaje urządzeń wielofunkcyjnych

Mechanizmy wielofunkcyjne atramentowe (w tym Brother urządzenia wielofunkcyjne atramentowe) sprawdzą się w domach i mniejszych firmach. Ich główną zaletą jest doskonałe odwzorowywanie obrazów z naciskiem na realizm kolorów. Zatem jeżeli szukasz kombajnu do firmy projektowej lub zajmujesz się grafiką komputerową, modele atramentowe powinny być dla Ciebie najbardziej interesujące. Wśród nich znajdziesz też takie, które pozwolą Ci na korzystanie z nietypowych wymiarów papieru, większych niż A4, lub właśnie odwrotnie – mniejszych. Ich wydajność jest jednak mniejsza niż laserowych odpowiedników.

Brother urządzenia wielofunkcyjne laserowe bądź Canon urządzenia wielofunkcyjne laserowe kosztują więcej niż atramentowe, ale w przypadku częstego używania różnica szybko się zwróci, dlatego znakomicie sprawdzą się w dużych biurach lub u osób związanych z pracą z dokumentami. Są one odpowiednie szczególnie dla tych, którzy najczęściej potrzebują dokumentów tekstowych lub wykresów, ponieważ właśnie do takich wydruków i kserokopii najlepiej się sprawdzają; zdjęcia i obrazy wychodzą nieco gorzej. Wielkimi zaletami laserowych modeli jest fakt dużej wydajności i energooszczędności.

Zatem jeśli myślisz, że dobrym zakupem będzie na przykład urządzenie wielofunkcyjne Brother – jakie kupić wciąż jest najistotniejszym pytaniem. Jeśli chciałbyś tylko drukować, lepiej wybrać sprzęt przeznaczony tylko do tego celu, podobnie ze skanowaniem. Jeśli jednak zależy Ci na obu tych rzeczach i innych opcjach, warto, abyś przyjrzał się opcjom skanowania gwarantowanym Ci przez różne modele. Trzy sprawy są w tej kwestii decydujące: rodzaj podajnika (płaski czy bębnowy), rozdzielczość (do zdjęć przynajmniej 600 dpi, a najlepiej 1200 lub 2400 dpi) i połączenie z WiFi lub przynajmniej z USB.

Kserokopiarka to także jedno z narzędzi, które zawsze jest częścią sprzętu wielofunkcyjnego. Jego parametry są spójne z tymi przynależnymi drukarce, gdyż wykonywana praca jest bardzo podobna. Wyróżnia się przede wszystkim szybkością kopiowania dokumentów. Do małej firmy lub do domu najczęściej nie jest potrzebny mechanizm pracujący w tempie ekspresowym, z kolei większe przedsiębiorstwa właśnie tym będą się kierowały jako jednym z argumentów za konkretnym modelem, inaczej mogą tworzyć się niepotrzebne kolejki do urządzenia. Dodatkiem bywa faks, przydatny, jeśli kontrahent z niego korzysta.

Polecane urządzenia wielofunkcyjne laserowe

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia wielofunkcyjnego?

Wybierając swoje narzędzie do domu lub do pracy, najłatwiej będzie Ci podjąć decyzję poprzez porównanie parametrów, tym bardziej że jedni potrzebują mechanizmów o odmiennych cechach niż drudzy (na przykład małe kontra duże), a dla jeszcze innych najważniejsze będzie coś, na co normalnie nie zwróciłbyś uwagi. Takim parametrem jest między innymi format papieru, który nadaje się do drukarki i ksera. Szczególnie w firmach o profilu artystycznym, w szerokim rozumieniu tego słowa, mogą okazać się niezbędne urządzenia wielofunkcyjne laserowe A3. Często największym rozmiarem jest A4.

Kolejnym parametrem jest wielkość sprzętu. Najczęściej większe przedsiębiorstwa mogą sobie pozwolić na duży kombajn, natomiast niewielki jest raczej przeznaczony dla firm mniejszych i domów prywatnych. Niewykluczone, że zamiast znaleźć modele odpowiadające przestrzeni wielkością, to ją trzeba będzie przystosować do sprzętu. Całe szczęście kompaktowe drukarki ze skanerami to również sprzęt bardzo dobrej jakości. Plusem tego rozwiązania jest zresztą oszczędność miejsca, ponieważ jeden mechanizm zajmie go dwa lub trzy razy mniej. Znakomitą ofertę przedstawia Epson urządzenia wielofunkcyjne atramentowe.

Nie bez znaczenia jest sposób łączenia się z drukarką. Urządzenie wielofunkcyjne atramentowe WiFi jest już obecnie standardem, podobnie jak laserowe. Podstawowym sposobem połączenia między komputerem a sprzętem wielofunkcyjnym pozostaje wciąż USB, jest to jednak wysoce niepraktyczne, jeśli z kombajnu korzysta więcej niż jedna osoba lub jest on bardzo duży i ciężko przeprowadzić kabel. Innym sposobem jest Ethernet, a także miejsce na kartę pamięci, na popularności zyskują aplikacje typu SMART.

Sprawdź prędkość kombajnu, maksymalne obciążenie w miesiącu i liczbę arkuszy, które mieszczą się w podajniku. Te parametry wpływają w znaczący sposób na ekonomię posiadania modelu wielofunkcyjnego. Obciążenie może wynosić nawet 10000 stron w miesiącu, natomiast najczęstszą liczbą kartek, które można na raz umieścić w urządzeniu, jest 120 lub 250. Najbardziej wydajne są opcje laserowe, jednak tylko w przypadku, kiedy często ich używasz. W przeciwnym wypadku znacznie bardziej opłaca się nabyć mechanizm atramentowy. Największe znaczenie dla określenia wydajności mają drukarka i kopiarka.

Do czego przyda się urządzenie wielofunkcyjne?

Sprzęt wielofunkcyjny przyda się w każdego rodzaju przedsiębiorstwie, a także w domu. W niektórych firmach powinno być nawet więcej sprzętów tego typu, wszystko zależy od wielkości biura i liczby osób drukujących, skanujących lub kopiujących dokumenty. Urządzenia wielofunkcyjne laserowe monochromatyczne będą odpowiednie przede wszystkim dla tych miejsc, gdzie wykorzystuje się wiele dokumentów takich jak umowy czy inne, składające się wyłącznie z tekstu – ich jakość będzie bardzo wysoka. Jeśli w domu nie używasz narzędzia do zdjęć, możesz wybrać mechanizm z tej kategorii.

Atramentowe urządzenia przydadzą się bardziej tam, gdzie potrzeba świetnej jakości zdjęć lub grafik, więc na przykład w biurach projektowych lub w domach osób zajmujących się twórczością plastyczną, a także tam, gdzie są dzieci. Niektóre firmy chętnie skorzystają z barwnych raportów. Otrzymane kolory wydruków są realistyczne i mocne. Sprzęt atramentowy jest tańszy od laserowego, ale musi być używany regularnie, inaczej tusz zaschnie. Dodatkowo zwróć uwagę na kompaktowe rozmiary wielu modeli tej kategorii, jest to zaleta, jeśli nie masz zbyt wiele miejsca na sprzęt.

Istotną sprawą są wymiary wydruków, które mogą być większe niż A4 (najczęściej A3, nieraz nawet A0), ale także mniejsze. Pierwsza z tych opcji przyda się między innymi do wykonywania plakatów i innych dzieł plastycznych, ale również do różnorodnych raportów. Druga z kolei to możliwość tworzenia rzeczy takich jak naklejki z adresem do korespondencji, etykiety, gotowe koperty i wiele podobnych. Warto też zauważyć, że zwykły papier nie jest jedynym i uniwersalnym do wszystkich modeli urządzeń. Niektóre z nich przyjmują na przykład tylko papier kredowy.

Oczywiście drukowanie to nie jedyne zadanie sprzętów wielofunkcyjnych. Kserowanie i skanowanie również przyda się zarówno w biurach, jak i w domach. Na przykład, aby skserować fragment książki, którą trzeba oddać – z tego rozwiązania z pewnością chętnie skorzystają studenci piszący prace zaliczeniowe lub dyplomowe. Urządzenie wielofunkcyjne w domach to duża oszczędność czasu i pieniędzy, które wydawane były na usługę w wyspecjalizowanych punktach kserograficznych. Jeśli współpracujesz z innymi firmami, niektórzy z Twoich kontrahentów mogą posługiwać się faksem. Ty także masz taką opcję.

Jeżeli więc obecnie zastanawiasz się nad zakupem modelu wielofunkcyjnego, z pewnością nie będziesz żałował decyzji. Musisz jednak dobrze przemyśleć, do czego będzie używane, przez ile osób, jak dużo miejsca chcesz na nie przeznaczyć i czy powinno być laserowe, czy atramentowe. Canon urządzenia wielofunkcyjne atramentowe i Epson urządzenia wielofunkcyjne atramentowe z pewnością sprawdzą się tam, gdzie potrzeba druku kolorowego. Pamiętaj także, że przez minimum 12 miesięcy masz gwarancję na sprzęt. Bez wątpienia zauważysz sporą oszczędność poczynioną dzięki temu zakupowi.

Udostępnij
5,0
5 ocen
3 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

Moja drukarka jest na toner, na prawdę mam bardzo dużo papierów do drukowania a do tego jeszcze dzieci materiały do szkoły. Drukarka bardzo dobrze drukuje na zamiennikach z active jet, toner też jest bardzo wydajny.
ja jestem za tym zeby wysokiej jakosci byla osobna drukarka a osobno skaner, mnie dobrze w firmie sluzy skaner laserowy z hexagonmetrology i do tego szukałbym rownie dobrej drukarki, chyba lepiej tak skompletowac
CO myślicie o zamiennikach? Warto na nich drukować?
Specjalista Morele | 23:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.