Udostępnij
Skomentuj

Jakie słuchawki dla programisty?

Praca programisty często wymaga odcięcia się od otaczających hałasów. Pomogą w tym dobrej jakości słuchawki.

Programowanie wymaga skupienia. Niektóre osoby mogą pracować w hałaśliwym otoczeniu, podczas gdy inne potrzebują ciszy. Czasami ciężko się skoncentrować w gwarnym biurze, gdzie dodatkowo znajdują się głośnie sprzęty. Nawet wykonując swoje obowiązki zdalnie, w domu, nie zawsze masz pewność, że wokół Ciebie zapanuje spokój. Remont w sąsiednim mieszkaniu, ruchliwa ulica za oknem czy płaczące dzieci za ścianą — to wszystko sprawia, że trudno zapanować nad zawodowymi zadaniami. W takich sytuacjach można zastanowić się nad kupnem dobrej klasy słuchawek.

Polecane słuchawki nauszne

Jakie słuchawki do programowania?

Biorąc pod uwagę dużą różnorodność produktową, warto na początku odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą zawęzić krąg poszukiwań. Na początku określ, gdzie będziesz używał słuchawek. Czy jest to tylko jedno miejsce, np. biuro? W takiej sytuacji sprawdzi się sprzęt z kablem. Jeśli zamierzasz z nich korzystać także w trakcie podróży, lepiej wybrać słuchawki bezprzewodowe. Kolejny ważny czynnik determinujący zakup konkretnego artykułu to zakres zastosowania. Czy urządzenie ma służyć tylko do słuchania muzyki? A może oprócz tego potrzebujesz słuchawek gamingowych z mikrofonem?

Pozostaje jeszcze kwestia izolacji hałasu. Na rynku dostępne są różne słuchawki, które w mniejszym lub większym stopniu wygłuszają dźwięki. Aby wybrać konkretny przedmiot, warto ocenić, czy potrzebne Ci pełne odseparowanie od otoczenia. Wtedy najlepsze okażą się słuchawki zamknięte. W przypadku, gdy chcesz wiedzieć, co do Ciebie mówią współpracownicy, zdecyduj się na konstrukcje półotwarte. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, zapoznaj się także z najważniejszymi parametrami sprawiającymi, że dany artykuł oferuje dobrej klasy dźwięk.

Najważniejsze cechy słuchawek dla programisty

Praca programisty często wymaga wielu godzin siedzenia przed komputerem. W takiej sytuacji warto wybrać wygodny model, który nie powoduje uczucia dyskomfortu. Producenci sprzętu audio dokładają wszelkich starań, aby zadowolić każdego użytkownika. Wiadomo, że preferencje bywają różne, dlatego w sklepach dostępne są rozmaite kształty oraz rozmiary urządzeń. Dużą popularnością cieszą się słuchawki nauszne przypominające zimowe nauszniki.

Składają się one z okrągłych lub owalnych nakładek na uszy połączonych regulowanym pałąkiem. Przy zakupie takiego artykułu zwróć uwagę na membranę. Powinna być wykonana z oddychających materiałów. W przeciwnym razie spowoduje nadmierną potliwość w okolicy uszu i szyi, co nie wpłynie pozytywnie na komfort użytkowania. Atutem tego typu urządzeń jest wysoki stopień tłumienia dźwięków. Sprzęt sprawdzi się zatem w przypadku osób, które potrzebują ciszy i spokoju do pracy i chcą się maksymalnie odizolować od otoczenia.

Kolejny rodzaj to słuchawki douszne i dokanałowe. Umieszcza się je bezpośrednio w małżowinie usznej. Nie zapewniają aż tak dobrego odseparowania od hałasów i szumów. Ze względu na małe rozmiary i brak pałąka idealnie nadają się do podróży. Najlepiej przewozić je w małym etui, dzięki czemu nie zgubią się w plecaku lub torbie. Jeśli wiesz, że konkretny model będzie Ci potrzebny nie tylko do pracy przed komputerem, ale także do uprawiania sportów, wybierz słuchawki bezprzewodowe.

Oprócz kształtów i rozmiarów kluczową rolę odgrywają także parametry. Odpowiadają one za jakość generowanego dźwięki. Na opakowaniach poszczególnych produktów spotkasz się z różnymi oznaczeniami i skrótami, które warto znać, aby wybrać najlepszy artykuł. Pierwszym czynnikiem jest pasmo przenoszenia podawane w hercach. Ludzkie ucho słyszy dźwięki w granicach od 20 do 20000 Hz. Standardowy sprzęt oferuje zakres od 30 do 16 000 Hz. Oczywiście można kupić urządzenia z szerszym pasmem przenoszenia, jednak nie wpłynie to na jakość. Twoje uszy najprawdopodobniej nie usłyszą żadnej różnicy.

Do kluczowych parametrów słuchawek należy dość tajemniczo brzmiący termin impedancja (oznaczana w omach). Z technicznego punktu widzenia jest to wartość rezystancji dla prądu zmiennego. Dla użytkownika oznacza mniejszą bądź większą ilość zakłóceń. Modele z wyższą impedancją generują lepszej jakości dźwięk pozbawiony szumów. W przypadku większości produktów czynnik ten określa się na poziomie od 8 do 2000 omów. Warto pamiętać, że wartości ponad 1000 omów mają także swoje wady. Grają dość cicho, dlatego najlepiej zdecydować się na zakup artykułu z impedancją w granicach od 16 do 32 omów.

Dobrej klasy słuchawki do programowania powinny mieć wbudowaną regulację głośności. Urządzenia przewodowe często mają zainstalowane guziki na kablach. W modelach bez kabla jest to niemożliwe, dlatego wszystkie pokrętła znajdują się bezpośrednio na słuchawkach. W przypadku sprzętów bezprzewodowych istotną rolę odgrywa także bateria. Dobrej klasy akumulator umożliwia co najmniej kilka godzin użytkowania. Dokładna informacja o przewidzianym czasie działania baterii powinna znajdować się na opakowaniu oraz w specyfikacji produktu.

Jeśli szukasz urządzenia dobrze tłumiącego hałas dochodzący z zewnątrz, zwróć uwagę na dodatkowe opcje, np. funkcję kierowania dźwięku bezpośrednio do ucha użytkownika (z ang. E.A.R. czyli Ergonomic Acoustic Refinement). Wpływa ona na lepszą jakość generowanych basów i tonów. Modele te mają specjalnie wyprofilowane nakładki, dzięki którym dźwięk nie napotyka żadnych przeszkód po drodze. Oprócz tego warto zainwestować w artykuły z redukcją szumów oraz zakłóceń (z ang. ANC, Active Noise Cancelling).

Programiści podczas swojej pracy często biorą udział w różnych spotkaniach. W takim wypadku przydadzą się słuchawki z mikrofonem. Są to modele idealne do prowadzenia wideokonferencji. Mikrofon może znajdować się na specjalnym, ruchomym pałąku. Jeżeli w danym momencie z niego nie korzystasz, wystarczy, że przesuniesz go do góry tak, by nie przeszkadzał. Jest to również dobre rozwiązanie dla miłośników gier komputerowych. Obecnie wiele rozgrywek przeprowadza się online w trybie multiplayer. W tym czasie musisz mieć kontakt z innymi graczami, dlatego mikrofon stanowi niezbędny element wyposażenia gamerów.

Przy wyborze słuchawek zwróć uwagę na obudowę. Cienki plastik może nie wytrzymać wysokiego stopnia eksploatacji. Dlatego lepiej zainwestować w solidniejsze materiały. Obecnie coraz częściej do produkcji słuchawek wykorzystuje się drewno, stal nierdzewną oraz inne metale. Są to elementy solidne i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Dlaczego tak ważny jest dobór odpowiednich słuchawek do programowania?

Odpowiedni stopień tłumienia dźwięków znacznie wpływa na wydajność i efektywność wykonywanych zadań. Wielogodzinne programowanie może znacznie obniżać koncentrację i powodować zmęczenia. W takim wypadku słuchanie ulubionej muzyki pobudza i redukuje zmęczenie. Jeśli jednak Twoje słuchawki nie generują dobrej jakości dźwięku lub sprawiają, że słyszysz więcej zakłóceń, może wpływać na wzrost frustracji, która nie pomaga podczas pisania kodów.

Z tego względu zaleca się zakup produktu odpowiedniej jakości. Modele wyposażone w nowoczesne funkcje i oferujące dobre parametry sprawdzą się także w przypadku pracowników biurowych. W związku z tym, że coraz więcej osób szuka najlepszej klasy urządzeń, firmy specjalizujące się w projektowaniu sprzętu audio dokładają wszelkich starań, aby zaoferować użytkownikom artykuły z najwyższej półki.

Polecani producenci słuchawek dla programistów

Jak zatem znaleźć dobre słuchawki, które sprawdzą się w pracy programisty? Oprócz parametrów istotną rolę odgrywa także producent. Niektóre koncerny przez wiele lat starały się zdobyć pozycję lidera w branży. Udało się to dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, które jednocześnie wpływają na dobrą jakość dźwięku. Wiele osób decyduje się na zakup profesjonalnych modeli, warto zatem zapoznać się z opiniami poprzednich użytkowników. Do najważniejszych koncernów produkujących artykuły audio należą:

 • Sharp,
 • Logitech,
 • Trust,
 • MSI,
 • Genesis,
 • Razer,
 • HyperX,
 • Sony,
 • Panasonic,
 • Creative,
 • AUS.
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:24
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.