Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jakie są objawy uszkodzonej płyty głównej?

Objawy uszkodzonej płyty głównej mogą być różne – poznaj je, aby móc zdiagnozować ewentualną usterkę.

Gdy mówimy o płytach głównych, większości z nas przed oczami stają różne rozmiary standardu ATX, które znamy z jednostek PC. Faktem jest jednak to, że praktycznie każde urządzenie elektroniczne ma zainstalowaną w swoim wnętrzu płytę główną. To jednostka podstawowa, która łączy ze sobą i koordynuje pracę wszystkich pozostałych komponentów, takich jak procesor, karta graficzna, dyski twarde etc. Jej obecność jest obowiązkowa, gdyż bez niej nasze podzespoły nie mogłyby normalnie funkcjonować.

Nic jednak nie jest wieczne – płyty główne nie są tu wyjątkiem. Wraz z użytkowaniem tego podzespołu, jego wydajność spada wraz z upływem czasu. Jest to normalne, gdyż przepływ prądu ma istotny wpływ na żywotność komponentów, które tworzą płytę główną. Tak więc, z czasem ten ważny element każdego urządzenia zaczyna odmawiać współpracy. Jak jednak zidentyfikować wadliwą płytę główną? Jakie są objawy uszkodzonej płyty głównej w komputerze? Czy objawy uszkodzonej płyty głównej w laptopie mogą się różnić? Dziś poruszymy to zagadnienie, przedstawiając najczęstsze objawy uszkodzonej płyty głównej.

10 najczęstszych sygnałów sugerujących, że Twoja płyta główna jest uszkodzona (PC i laptop)

Oba rodzaje urządzeń korzystają z podobnego typu rozwiązań w przypadku konstrukcji płyt głównych, stąd też objawy są do siebie bardzo podobne. Poniżej znajdziecie listę najczęściej spotykanych znaków, których nie powinniśmy bagatelizować. Tak po prawdzie, to nawet nie możemy – część z nich skutecznie uniemożliwia nam korzystanie z naszego urządzenia w komfortowych (bądź jakichkolwiek) warunkach.

Fizyczne uszkodzenia

O złym stanie naszego mobasa mogą świadczyć wszelkie fizyczne uszkodzenia, które możemy dostrzec gołym okiem. Tutaj mamy na myśli wszystkie rodzaje uszkodzeń, które wynikają z naszego postępowania oraz niezależnie od nas. W tym pierwszym przypadku chodzi o uszkodzenia po upadku, zarysowania płytki PCB (nawet te najmniejsze), uszkodzenia od zalania. Warto dodać, że wilgoć w PC wcale nie musi się wiązać za rozlaniem płynu. Ta może się pojawić np. przez kondensację, gdy umieścimy nasz sprzęt w pobliżu klimatyzacji.

Fizyczne uszkodzenia występują również niezależnie od nas. Ma to związek z płynącym prądem w układzie, który może wywołać uszkodzenia w najbardziej narażonych miejscach. Obawia się to m.in. „nadętymi” kondensatorami, które można łatwo zidentyfikować – są one spuchnięte i rozszerzone. Ma to związek z przegrzewaniem się układu z powodu płynącego prądu i często dotyczy starszych modeli (choć nie oznacza to, że problem nie pojawia się w nowszych mobasach). Inną usterką mogą być wszelkiego rodzaju zwarcia – tego rodzaju problemu najczęściej nie zidentyfikujemy na oko. W tym przypadku trzeba wspomóc się miernikiem oraz mieć wiedzę, dotyczącą budowy układu. W pewnych sytuacjach możemy jednak to łatwo stwierdzić, szukając „przepalonych” miejsc na płytce drukowanej płyty.

BSOD-y

BSOD, czyli Blue Screen of Death może, ale też nie musi, być jednym z symptomów uszkodzeń płyty głównej. Jego notoryczne pojawianie się może mieć różne przyczyny, jednak na szczęście ekrany błędu są opatrzone stosownymi numerami. Na ich podstawie możemy zidentyfikować rodzaj błędu w internecie i określić głównego winowajcę. Jeżeli BSOD wraca często, płyta główna może być powodem, ale nim podejmiemy jakiekolwiek kroki, miejmy pewność, że tak rzeczywiście jest.

Notoryczne zawieszanie się systemu

Naszą uwagę powinno przyciągnąć częste zawieszanie się systemu operacyjnego w losowych momentach. Owszem, winowajcą niekoniecznie musi być mobo, zawieszenie systemu może być spowodowane przez oprogramowanie i zdarzać się nawet w przypadku normalnie funkcjonujących urządzeń. Jeżeli jednak problem ten występuje regularnie, powinniśmy przyjrzeć się bliżej naszym podzespołom, a w szczególności płycie głównej.

Losowy restart systemu

W pewnych przypadkach, nasze urządzenie pomija wyświetlanie BSOD-ów, od razu restartując cały system tak, jakbyśmy dopiero co uruchomili je. Tutaj również nie możemy z góry założyć, że winowajcą jest płyta główna. Problem ten może być spowodowany aktywnością wirusa, szwankowaniem dysku lub błędem systemu, dlatego też ważne jest, aby wykluczyć taką ewentualność. Jeżeli jednak mamy pewność, że nic innego nie powoduje takich losowych restartów, częstą przyczyną jest wadliwa płyta główna.

Urządzenie nie rozpoznaje podzespołów

Problemy z płytą główną, mogą także dotyczyć jej możliwości rozpoznawania podzespołów. Jeżeli borykamy się z problemem myszki, klawiatury, dysku, którego nasz PC nie rozpoznaje, a mamy pewność, że powinien (np. poprzez instalację sterowników), to wina może leżeć po stronie płyty głównej. Nie powinniśmy go ignorować, gdyż z czasem może on eskalować, zajmując pozostałe ścieżki i odłączając większą liczbę podzespołów podpiętych do urządzenia.

Twoja płyta główna może Cię poinformować o problemie

Starsze modele płyt głównych (dźwięk) oraz te nowsze (diody, ekrany LCD) potrafią się z nami komunikować. I tak jak wiele modeli zawsze wydaje z siebie jeden, krótki dźwięk podczas uruchamiania, tak kilka sygnałów po kolei w krótkich odstępach czasu, powinno przyciągnąć naszą uwagę. Sugerują one różne problemy, począwszy od braku chłodzenia CPU, uszkodzeń RAM-u przez wszelkie problemy z płytą główną. Starsze modele płyt głównych i ich wzorce odgłosów są opisane w sieci lub na stronach instrukcji obsługi. Nowsze urządzenia komunikują się najczęściej z użyciem diod (często trzy różne, opisane jako RAM, CPU etc.) i wyświetlaczy, które przedstawiają kod błędu. W ich przypadku warto również wspomóc się instrukcją obsługi, aby poznać ewentualną przyczynę.

Spadek wydajności naszego urządzenia

Umierająca płyta główna manifestuje swoją agonię przez spowolnienie wydajności urządzenia. Programy, gry, słowem: wszelkie narzędzia, które działały do tej pory szybko, mogą pracować znacznie wolniej, potrzebując więcej czasu na uruchomienie. To samo dotyczyć może systemu, którego uruchomienie będzie pochłaniać więcej czasu. Owszem, powodów tego stanu rzeczy może być wiele, ale taki spadek wydajności wiąże się bardzo często z uszkodzoną płytą główną. Spadek wydajności jest jednak czymś, co trudno przeoczyć i z pewnością wpłynie on na komfort korzystania z naszego urządzenia.

Problem z załadowaniem systemu

Uruchamiamy nasz PC w oczekiwaniu na załadowanie się systemu, ale zamiast tego lądujemy w BIOS-ie. Czy uruchomienie BIOS-u jest możliwe bez naszej ingerencji? Jak najbardziej – ma to miejsce wtedy, gdy mobo nie jest w stanie skomunikować się z danym podzespołem, przez co załadowanie systemu staje się niemożliwe. PC (lub laptop) przechodzi wtedy automatycznie do BIOS-u, pomijając dalszą próbę wczytania systemu. Nie jest to 100% dowodem na to, że płyta główna jest wadliwa, ale problem z komunikacją może być spowodowany właśnie przez nią.

Komputer się nie uruchamia

Wciskamy przycisk POWER i nie dzieje się nic – przypadek, który przerabiają również właściciele działających PC, gdy zapomną przestawić przełącznik ON/OFF na zasilaczu. Brak uruchamiania się urządzenia może być związany z wieloma powodami. Jeżeli jest to spowodowane przez płytę główną, może to sugerować, że jest ona nie tyle, co uszkodzona, ale po prostu martwa. Praktycznie każda płyta główna, która odeszła do Krainy Wiecznego Krzemu, nie będzie w stanie załadować ekranu POST.

Uszkodzona płyta główna w telefonie – objawy

Problemy z płytami głównymi dotykają również telefony. Poniżej znajdziecie najczęstsze znaki, które sugerują uszkodzenie tego ważnego podzespołu.

  1. Telefon się nie uruchamia – niezależnie od tego, czy podpinamy do niego ładowarkę i pozwalamy się mu naładować, brak uruchomienia się systemu zwiastuje m.in. problem z płytą główną.
  2. Wymiana baterii nie uruchamia telefonu – próbując zaradzić problemowi opisanemu powyżej, zakładamy, że winowajcą jest bateria. Po wymianie jej w naszym modelu i dalszym braku reakcji na próbę uruchomienia winowajcą jest najprawdopodobniej mobo.
  3. Telefon uruchamia się, ale nic nie wyświetla – to również częsty symptom uszkodzeń na płycie głównej. Jest ona na tyle sprawna, że uruchomi telefon (co objawi się np. krótką wibracją), ale nie jest w stanie przesłać obraz na wyświetlacz. W innym przypadku może robić to, ale w sposób bardzo dziwny, jak np. wyświetlając poszarpany obraz lub jego część.
  4. Twój telefon restartuje się w losowych momentach – przypadek podobny do tych, które pojawiają się w pecetach. Nie ma nic złego w tym, że telefon czasem go potrzebuje, jednak w przypadku częstych restartów, jednym z winowajców może być płyta główna.
  5. Część funkcji telefonu staje się niedostępna – nasze podejrzenie powinno wzbudzić dziwne zachowanie telefonu, które przejawiać się może nagłym brakiem dostępu np. do Wi-Fi, GPS-a, Bluetootha lub innych funkcji. Powodów może być wiele, jednak gdy usterka pojawiła się w losowym momencie (a nie np. po aktualizacji), może to sugerować, że ten moduł przestał funkcjonować (jeśli znajduje się na mobo) lub komunikować się z płytą główną (jeśli jest poza nią).

Wyżej opisane symptomy niekoniecznie muszą oznaczać to, że winowajcą jest płyta główna. Urządzenia elektroniczne to system naczyń połączonych, gdzie jedna, wadliwa część może skutecznie przerwać normalne działanie całego urządzenia. Warto jest jednak znać te powody, aby móc spróbować określić ewentualnego winowajcę. Po ich określeniu będziemy mogli stwierdzić, czy naprawa płyty głównej jest opłacalna, czy lepiej jest zainwestować w nowy sprzęt.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Pamięci RAM - Dyski SSD - Procesory - Obudowy - Zasilacze

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.