Udostępnij
Skomentuj

Jakie są objawy uszkodzonej płyty głównej?

Jak sprawdzić, czy płyta główna jest uszkodzona? Przedstawiamy najczęstsze objawy uszkodzonej płyty głównej.

Płyta główna i jej kondycja mają realne przełożenie na wydajność naszego PC. Uszkodzenia tego podzespołu mogą skutecznie wyłączyć nasz sprzęt z użytkowania. Jak rozpoznać i trafnie zidentyfikować to, że ten element naszego komputera lub laptopa nie funkcjonuje prawidłowo?

Polecane płyty główne

Czym jest płyta główna

Zacznijmy od podstaw, wyjaśniając, czym jest płyta główna. Urządzenie to znajduje się nie tylko w komputerach i laptopach, ale spotykamy je również np. w smartfonach lub telewizorach. Czym jednak jest? Posłużmy się porównaniem i wyobraźmy sobie budowę domu. Ściany, sufit, okna, dach – to wszystko byłoby niemożliwe do zbudowania bez fundamentów. Kolokwialnie mówiąc, płyta główna jest „fundamentem” każdego PC, laptopa, smartfona oraz wielu innych urządzeń elektronicznych.

Jest to obwód drukowany, który służy do podłączenia w zasadzie większości podzespołów, jakie znajdują się w PC i laptopie. Choć płyta główna nie zajmuje się koordynacją ich pracy, bez niej komunikacja między różnymi podzespołami nie byłaby możliwa. W przypadku komputerów osobistych, na płycie głównej montuje się procesor, kartę graficzną, pamięć RAM, dyski, peryferia. Za sprawą płyty głównej, wymienione elementy mogą się ze sobą komunikować, wymieniając informacje i umożliwiając korzystanie z urządzenia.

Płyta główna, jak każdy element elektroniczny, narażona jest na uszkodzenia. W toku nieszczęśliwych działań przypadkowych, zwarć, gorszego wykonania danego elementu, nasza płyta główna może doznać uszkodzenia. Z racji skomplikowanej budowy oraz licznych elementów elektronicznych, diagnoza uszkodzenia jest często trudna. Objawy, jakie towarzyszą uszkodzeniu, mogą być różne i nie muszą się sprowadzać do zwykłego „mój komputer się nie uruchamia.

Uwaga!

Niewłaściwe obchodzenie się z nową płytą główną podczas instalacji jej do komputera, to proszenie się o kłopoty. Pamiętaj, by korzystać z maty antystatycznej (lub umieścić ją na pudełku, w którym przyszła) podczas instalowania procesora, chłodzenia CPU, kości RAM etc. Wystrzegaj się również stania na dywanie podczas montowania płyty głównej. Dlaczego jest to aż tak ważne? Pojedyncze rozładowanie antystatyczne to wystarczający czynnik, aby uśmiercić całą płytę główną. Wystrzegajmy się również dotykania jej elementów – przenosząc ją do wnętrza PC, trzymajmy urządzenie za jego boki.

Uszkodzona płyta główna – jak do tego dochodzi?

Dlaczego jednak płyta główna może zostać uszkodzona? Co na to wpływa? Najczęściej przyczyną jest nasza nieostrożność. Awarie płyty głównej następują na skutek zalania jej płynem, uderzenia lub upadku z dużej wysokości. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne mogą doprowadzić do rozwarstwienia się płytki PCB układu lub rozerwania ścieżek, które znajdują się w jego wnętrzu. Ten rodzaj awarii bywa trudny do identyfikacji, ponieważ uszkodzenie ścieżki może mieć wpływ na jeden, konkretny proces, który wcale nie musi zaburzać pracy podzespołu.

Istnieją jednak liczne przypadki awarii, gdzie wina leży po stronie producenta. Zła budowa, wadliwy element, błędy konstrukcyjne – wszystko to skutkować może przegrzewanie układu w danej części, zwarciami, zimnymi lutami lub innym rodzajem niewłaściwej pracy. Wszystko najczęściej wiąże się z uszkodzeniem płyty głównej, a w skrajnych przypadkach, awaria rozchodzi się na podzespoły podłączone do płyty głównej.

Objawy uszkodzonej płyty głównej – najczęstsze przypadki

Z racji swojego stopnia rozbudowania, objawy, które towarzyszą uszkodzeniu mobo bywają często bardzo nieoczywiste. Owszem, wielokrotnie jest to komputer, który nie uruchamia się, ale niekiedy sytuacja może być tak łatwa do określenia. Odpowiednia identyfikacja sprawi wtedy problem mniej doświadczonemu adeptowi sztuki naprawy urządzeń elektronicznych. Przygotowaliśmy zestawienie najczęstszych objawów uszkodzonej płyty głównej – poznaj te najpopularniejsze.

Najczęstsze objawy uszkodzenia płyty głównej

 • Komputer nie uruchamia się
 • Komputer notorycznie się zawiesza
 • Losowe restarty systemu
 • Samoczynne wyłączanie się urządzenia
 • Sygnały dźwiękowe i wizualne (wyświetlacz LCD w nowych modelach) płyty głównej
 • Komputer nie rozpoznaje podłączonych podzespołów
 • Brak dostępu do wybranych funkcji płyty głównej (jak np. dźwięk)
 • Często występujący Blue Screen of Death
 • Brak detekcji baterii przez laptop
 • Przegrzewanie się płyty głównej
 • Niepokojące odgłosy z płyty głównej
 • Wyczuwalny zapach spalenizny
 • Uszkodzenia mechaniczne na powierzchni płyty głównej

Naprawa płyty głównej na własną rękę

Płyta główna z racji swojego skomplikowania, może być trudna w naprawie. Niekiedy cały proces jest czasochłonny i wymaga zastosowania drogich zamienników. Czyni go to wtedy nieopłacalnym, przez co lepszym rozwiązaniem staje się zakup nowego podzespołu lub wymiana na gwarancji (o ile obowiązuje). W przypadku starszych modeli lub uszkodzeń z naszej winy możemy się jednak pokusić o próbę identyfikacji problemu.

Często jednak naprawa będzie poza naszym zasięgiem. Stopień skomplikowania prac naprawczych może być zbyt wysoki dla osoby, która nie posiada doświadczenia w tej kwestii. W wielu przypadkach możemy trafnie zdiagnozować to, że mobo jest uszkodzone, ale nie będziemy w stanie znaleźć głównego winowajcy. Jeżeli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy i narzędzi, lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy wyspecjalizowanego serwisu. Będziemy w stanie poznać przyczynę usterki oraz dowiedzieć się tego, czy dalsze prace naprawcze mają sens.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.