Udostępnij
Skomentuj

Jakie są funkcje Microsoft Excel? Przydatne funkcje ułatwiające pracę

Microsoft Excel to najpopularniejszy na rynku program kalkulacyjny do obliczeń — poznaj jego funkcje.

Pewnie znasz program wydany przez Microsoft, ale czy wiesz o nim wszystko? Sprawdź, jak to narzędzie może ułatwić Ci pracę! Zacznijmy na początku od tego, co to jest Excel i do czego służy dokładnie. Sprawdź, jakie funkcje ma program Excel, o których być może nie wiedziałeś! Dzięki temu poradnikowi podstawy Excela nie powinny być Ci już obce.

Podstawowe funkcje Microsoft Excel – do czego służy program Excel?

Na samym początku warto wytłumaczyć, czym tak naprawdę jest Microsoft Excel i do czego służy. Krótko mówiąc, chodzi o znany na całym świecie program kalkulacyjny, dzięki któremu możesz organizować dane w arkuszach. Aplikacja pozwala łatwo i szybko analizować zbiory informacji liczbowych oraz tekstowych, porównywać je ze sobą, a także generować na ich podstawie czytelne zestawienia. Wymienione funkcje w MS Excel są wykorzystywane dziś przez ludzi i firmy z każdego zakątka globu.

Podstawowe funkcje Excela okazują się niezwykle przydatne zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym, dlatego dobrze mieć wiedzę na ich temat. O czym powinieneś pamiętać przede wszystkim? Ogólnie rzecz biorąc, strukturę Excela podzielono na poziome wiersze i pionowe kolumny gromadzące tak zwane komórki — w nich wpisujesz litery i cyfry, żeby później przeprowadzać bardziej skomplikowane operacje. Kiedy klikniesz lewym przyciskiem myszy na dowolne z pustych okienek na ekranie, zobaczysz menu z opcjami kopiowania, wklejania, formatowania zawartości i definiowania nazwy.

Te podstawowe funkcje w Excelu ułatwiają poruszanie się po programie i pozwalają na właściwe ustawienie charakterystyki poszczególnych rubryk, aby stworzony przez Ciebie plik poprawnie wykonywał wszelkie obliczenia. Istnieją jeszcze inne funkcje Excela, umożliwiające chociażby porządkowanie danych dla zachowania przejrzystości arkusza. Jedną z nich jest dzielenie tekstu i umieszczanie go w różnych rubrykach — sprawia to, że wyrazy i zdania da się bez problemu odczytać.

Chcesz mieć kalendarz w formie elektronicznej? W Excelu w prosty sposób taki stworzysz, a zajmie Ci to dosłownie kilka sekund. Wystarczy skorzystać z generowania listy kolejnych dat — zaznacz pole z wpisanym do niego pierwszym terminem, a następnie myszką przeciągnij obszar działania na kolejne komórki. Aplikacja automatycznie uzupełni puste okienka, układając w całość spis dni — tylko kilka kliknięć i wszystko gotowe.

Czym jest Excel?

Jak już wspomniano na początku prezentowanego poradnika, MS Excel to program kalkulacyjny do organizowania danych liczbowych i tekstowych w tak zwanych arkuszach. Jego możliwości wykraczają daleko poza opisane wcześniej, najważniejsze funkcje — w Excelu da się projektować zaawansowane pliki, które wraz z procesem edytowania zawartych w nich informacji na bieżąco przeprowadzają skomplikowane działania matematyczne. W ten sposób realne staje się niesamowite wręcz przyspieszenie funkcjonowania firm i korporacji zajmujących się zagadnieniami z dziedziny ekonomii.

Współcześnie niemal każde przedsiębiorstwo udostępnia swoim pracownikom oryginalną wersję przedstawianej tutaj aplikacji Microsoft Excel i organizuje szkolenia dostarczające podstawowe informacje o Excelu (w tym te główne typu jak zrobić listę rozwijaną w Excelu, jak sumować w Excelu czy na czym polega scalanie komórek i ich dzielenie). Taka praktyka przynosi wymierne korzyści wszystkim firmom, ponieważ usprawnia procedury związane z papierowymi formalnościami. Dzięki temu gwarantuje oszczędność czasu, tak istotnego w dzisiejszym, pędzącym w zawrotnym tempie świecie. Microsoft Excel do użytku osobistego kupisz w pakiecie Microsoft 365.

Polecane oprogramowania

Excel — funkcje, które warto znać

Wiesz już sporo o programie Microsoft Excel, do czego służy i co zapewnia firmom. Zdecydowanie warto zgłębiać wiedzę na temat Excela — podstawowe funkcje poznałeś już wyżej, ale dobrze, abyś oprócz nich przyswoił również bardziej zaawansowane opcje dostępne w programie. Można je uznać za pewnego rodzaju triki, które jeszcze mocniej przyspieszają opracowywanie rozbudowanych arkuszy kalkulacyjnych i czynią pracę przyjemniejszą. Nie należą one do najważniejszych funkcji Excela, jednak bez dwóch zdań stanowią niezwykle pomocne narzędzie.

„Powiedz mi, co chcesz zrobić” to przedstawicielka prostych, lecz słabo znanych funkcji programu Excel — szczególnie wśród początkujących użytkowników Microsoft Excel. Podstawowe informacje czasem potrafią umknąć, nawet jeśli masz świetną pamięć, dlatego moduł w każdej chwili Ci je przypomni. Kiedy tylko go użyjesz, otrzymasz niezbędne wskazówki dotyczące na przykład sortowania liczb i tworzenia z nich zestawień. To szansa, aby jeszcze lepiej poznać możliwości MS Excel, do czego służy i jak wykonywać w tym programie bardziej skomplikowane działania.

Nie każdy wie, że informacje umieszczone w tabelach da się wizualizować i wyróżniać. Służy do tego tak zwany Pasek Danych, dzięki któremu zaznaczone przez Ciebie komórki wypełnią się kolorem właściwym dla rangi przypisanej konkretnym wartościom — za najważniejszą aplikacja uzna tę najwyższą w określonym obszarze. To zdecydowanie jedna z ciekawszych funkcji Microsoft Excel, pozwalająca błyskawicznie dostrzec mniej i bardziej istotne elementy.

Poza wymienionymi przydaje się jeszcze generowanie wykresów, nazywanych też mapami. Po segregacji liczb i ułożeniu z nich listy możesz automatycznie przekształcić ją na obraz prezentujący zmianę parametru w zależności od innego czynnika. Nie musisz samodzielnie go tworzyć, co z pewnością trwałoby długo, bo zrobi to za Ciebie Microsoft Excel. Najważniejsze funkcje, na przykład zmiany wyglądu mapy i jej nazwy, znajdziesz w menu formatowania pojawiającym się po sporządzeniu rysunku.

Jeżeli jesteś osobą zapisującą notatki w aplikacji OneNote, docenisz opcję wstawiania do niej tabeli z programu Excel. Najważniejsze informacje zgromadzone w przygotowanych zestawieniach z łatwością przeniesiesz do wspomnianego notesu cyfrowego, wzbogacając swoje dokumenty. Przywołane tutaj rozszerzenia programu koniecznie zapamiętaj i zacznij korzystać z nich na co dzień — sam przekonasz się, jak wydatnie usprawniają Twoją pracę.

Przydatne skróty klawiszowe w Excelu

Jeśli chodzi o Microsoft Excel, funkcje opisane powyżej to nie wszystko. Korzystanie z programu przyspieszają również tak zwane skróty klawiszowe, czyli kombinacje przycisków, dzięki którym wybrane operacje da się wykonać bez konieczności klikania myszką. To sprawia, że wszystkie arkusze kalkulacyjne bardzo szybko stworzysz. Poniżej przedstawiono spis tych najczęściej stosowanych przez użytkowników arkuszy Excel. Wszystkie funkcje wywoływane za pomocą odpowiedniego ułożenia palców na klawiaturze raczej nie są rzeczą łatwą do zakodowania w głowie, ale warto zachować w pamięci chociaż kilka najistotniejszych. Oto lista:

 • Ctrl+O — otwarcie nowego arkusza,
 • Ctrl+W — zamknięcie tworzonego dokumentu,
 • Alt+H — przejście do narzędzi głównych,
 • Ctrl+S — zapisanie projektu,
 • Alt+H — wybór koloru wypełnienia komórki,
 • Alt+N — wstawienie elementów,
 • Alt+P — układ strony,
 • Alt+A — ustawienia danych,
 • Alt+w — dostosowanie widoku,
 • Shift+F10 — menu kontekstowe,
 • Alt+M — karta formuły.

Top 5 najlepszych funkcji w Excelu

Interesują Cię ciekawe funkcje w Excelu? Pamiętaj, że każda opcja służy do czegoś innego i przydaje się w różnych sytuacjach, zatem trudno obiektywnie je ocenić i umieścić w rankingu. Na podstawie zestawień pojawiających się w Internecie można jednak przedstawić pięć powtarzających się najczęściej.

Króluje formatowanie warunkowe, opisane już wcześniej w tym poradniku. Pozwala ono automatycznie wyróżnić dane zebrane w zaznaczonych rubrykach od najbardziej do najmniej istotnych poprzez zmianę wypełnienia komórek odpowiednimi kolorami. Samodzielne wyszukiwanie informacji i katalogowanie ich ze względu na przyznaną rangę trwałoby długo, a w ten sposób cały proces zajmuje wprawionym osobom dosłownie kilka sekund.

Kolejną z docenianych opcji jest tabela przestawna w Excelu, czyli narzędzie analityczne umożliwiające wybieranie i filtrowanie zawartych w poszczególnych polach informacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu nawet skomplikowany dokument staje się przejrzysty, co powinno charakteryzować każdy projekt stworzony w Excelu.

Następny godny uwagi moduł wiąże się ze wstawianiem wykresów, a konkretnie map przebiegu poziomu parametru w czasie. Jego działanie polega na umieszczaniu w pustych oknach niewielkich diagramów wizualizujących trendy wzrostowe lub zniżkowe w pojedynczych arkuszach.

Dwie ostatnie z topowych funkcji programu Microsoft Excel to wklejanie specjalne oraz warunkowanie zachodzących procesów w zależności od wystąpienia określonej sytuacji. Pierwsza opcja pozwala na dopasowanie np. szerokości kolumn źródłowych — w standardowej operacji tego typu trzeba zadbać o ten aspekt ręcznie. Drugą najprościej opisać następująco: jeżeli zdarzy się A, zrób B, gdzie A oznacza na przykład wynik obliczeń, a B czynność, którą aplikacja ma wykonać wtedy, gdy A przyjmie żądaną wartość.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje o Microsoft Excel pogłębiły Twoją wiedzę dotyczącą korzystania z programu, co z pewnością pozwoli Ci zaoszczędzić czas podczas wykonywania prac na arkuszach kalkulacyjnych. Liczymy, że żadna podstawowa funkcja w Excelu nie będzie Ci już obca i zdajesz sobie sprawę, do czego służy tak naprawdę ten program od Microsoftu.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.