Udostępnij
Skomentuj

Jakie pasmo wi-fi wybrać? 2,4GHz czy 5GHz

Każde pasmo Wi-Fi ma swoje wady i zalety. Sprawdź, która z dwóch częstotliwości będzie dla Ciebie lepsza.

Większość ludzi obecnie nie wyobraża sobie życia bez łączności z Wi-Fi. Dzięki tej technologii możesz korzystać z bezprzewodowego Internetu na komputerze, tablecie czy smartfonie. Transfer danych odbywa się za pośrednictwem fal elektromagnetycznych, które mają określoną częstotliwość. Nowoczesne routery oferują wiele standardów sieciowych, w tym także przesyłanie informacji w dwóch pasmach – 2,4 i 5 GHz.

Polecane routery

Jakie pasmo do domowego Wi-Fi?

Rolę głównego argumentu w sporze „router 2 GHz vs 5 GHz” odgrywa zazwyczaj prędkość Internetu. Częstotliwość 2,4 GHz w idealnych warunkach umożliwia transfer z prędkością do 450 lub 600 Mbps, natomiast pasmo 5 GHz osiąga nawet 1300 GHz. Maksymalna szybkość przesyłania danych zależy także od standardu Wi-Fi wykorzystywanego przez router – 802.11b, 802.11h, 802.11n lub 802.11ac. Zanim stwierdzisz, że obniżona prędkość łącza wynika z używania nieodpowiedniej częstotliwości fal, sprawdź, czy winy nie ponosi przestarzała technologia narzędzia.

Pasmo 2,4 GHz funkcjonuje bez zarzutu w idealnych warunkach, ale jakie one są? Problem, który dotyka wielu użytkowników, to zakłócenia występujące na tej częstotliwości fal. Okazuje się, że wiele domowych urządzeń używa tego pasma – sprzęty bezprzewodowe, narzędzia korzystające z Bluetooth, a nawet kuchenki mikrofalowe. Dodatkowo łączność Wi-Fi występuje tak powszechnie, że często na niewielkim obszarze istnieje kilka prywatnych sieci, które wzajemnie się zakłócają.

Wady i zalety pasma 2,4 GHz

Częstotliwość 2,4 GHz występuje bardzo powszechnie od wielu lat – obsługują ją wszystkie komputery, laptopy i smartfony, również te starsze bądź z niższej półki cenowej. Przez tak dużą popularność pasmo bywa mocno obciążone. Użytkownicy korzystający z Internetu 2,4 GHz skarżą się na opóźnienia utrudniające oglądanie filmów w jakości Full HD albo granie w gry sieciowe.

Pasmo 2,4 GHz podzielono na 13 osobnych kanałów, na których może pracować dana sieć, jednak urządzenia transmitujące dane muszą wykorzystywać nie tylko jeden z nich, ale również sąsiadujące. To sprawia, że fale nachodzą na siebie i wzajemnie się zakłócają. Idealny transfer informacji byłby realny wyłącznie w środowisku, w którym nie ma innych sieci. Opóźnienia są szczególnie dokuczliwe w blokach mieszkalnych – tam, gdzie z reguły z kanałów Wi-Fi korzysta jednocześnie dużo osób.

Mimo wszystko pasmo 2,4 GHz posiada także zalety, o których trzeba pamiętać, kupując na przykład nowy router. Bardzo istotną korzyścią płynącą z używania częstotliwości 2,4 GHz jest jej zasięg. W przypadku tego pasma fale elektromagnetyczne są dłuższe i efektywniej przemierzają duże odległości. Większa odporność na tłumienie także charakteryzuje Internet 2,4 GHz. 5 GHz to częstotliwość, na której fale gorzej radzą sobie z utrudnieniami.

Wady i zalety pasma 5 GHz

Pasmo 5 GHz charakteryzuje się mniejszą ilością możliwych zakłóceń, co według wielu użytkowników decyduje o jego przewadze nad siecią 2,4 GHz. Fale w tej częstotliwości nie kolidują chociażby z tymi, które są generowane przez domowe sprzęty. Co więcej, zakres podzielono na 19 osobnych, niezachodzących na siebie kanałów. Działające na nich sieci nie wpływają na siebie wzajemnie jak w przypadku częstotliwości 2,4 GHz.

Wykorzystanie pasma 5 GHz do domowych zastosowań pozwala także na uzyskanie bardzo wysokiej prędkości pobierania i wysyłania danych, co może być istotne dla graczy. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie urządzenia obsługują tę technologię – aby cieszyć się bardzo szybkim Wi-Fi, należy posiadać stosunkowo nowy model karty sieciowej w komputerze czy smartfonie.

Dużą wadą bezprzewodowego Internetu 5 GHz jest jego mocno ograniczony zasięg. Jeśli mieszkasz w dużym domu, pasmo 5 GHz może nie zapewnić Ci dobrego dostępu do sieci w całym budynku – to dlatego, że fale w tej częstotliwości są łatwo tłumione przez fizyczne obiekty, takie jak ściany, meble czy sufity.

Które pasmo jest lepsze?

Wybór najkorzystniejszego pasma internetowego powinien zależeć od Twoich preferencji oraz możliwości. Duże znaczenie ma miejsce zamieszkania. Jak już zostało wspomniane, Wi-Fi działające dzięki częstotliwości fal 2,4 GHz sprawia problemy w blokach, natomiast duży dom jednorodzinny będzie generował zakłócenia w obrębie sieci 5 GHz.

Jeżeli wykorzystujesz Internet bezprzewodowy tylko do przeglądania witryn czy wysyłania poczty elektronicznej, pytanie „router 2,4GHz czy 5GHz” prawdopodobnie nie będzie spędzało Ci snu z powiek. Nawet jeśli prędkość łącza zostanie obniżona przez zakłócenia na paśmie 2,4 GHz – nie odczujesz tego mocno podczas pisania maila. Bardziej problematyczne mogą okazać się czynności wymagające stabilnego i szybkiego połączenia – na przykład oglądanie filmów w wysokiej jakości albo transmisji nadawanych na żywo. Do tych zastosowań warto wykorzystać mniej zatłoczone pasmo 5 GHz.

Zakłócenia na pasmach 2,4 GHz i 5 GHz

Jak wiesz, oba pasma Internetu bezprzewodowego są narażone na zakłócenia powodowane przez inne sieci działające równolegle z Twoimi. Nawet fale generowane przez domowe urządzenia AGD wpływają na obniżenie jakości połączenia. Internet 2,4 GHz a 5 GHz – które pasmo powinieneś wybrać? Jeśli trudno Ci odpowiedzieć na to pytanie, zastanów się nad zainwestowaniem w router typu Dual Band.

Dual Band to korzystna, nowoczesna technologia. Urządzenia pracujące w oparciu o nią są w stanie generować fale o obu częstotliwościach – 2,4 oraz 5 GHz. Dzięki niej możesz cieszyć się zaletami obu pasm w zależności od potrzeb. Niektóre modele oferują wybór trybu – aby przełączyć się na inną częstotliwość fal, musisz ręcznie wybrać taką opcję. Inne produkty emitują osobno dwie sieci, działając niczym dwa osobne routery w jednej obudowie.

Wykorzystanie w domu narzędzia typu Dual Band to też dobre rozwiązanie dla tych, którzy posiadają wiele sprzętów korzystających z Wi-Fi – zarówno nowszych modeli, jak i starszych. Nie każde urządzenie potrafi obsłużyć stosunkowo nową technologię Internetu bezprzewodowego 5 GHz. Dwie częstotliwości fal emitowanych przez router Dual Band pozwolą Ci podłączyć do sieci wszystkie swoje narzędzia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.