Udostępnij
Skomentuj

Jakie chłodzenie procesora AMD wybrać? Które najlepsze?

Chłodzenie procesora jest bardzo ważne. Odpowiada ono za przebieg najważniejszych czynności w urządzeniu.

Jakie chłodzenie do procesora AMD będzie najlepsze?

Im intensywniejszą pracę wykonuje komputer, tym większe obciążenia musi znosić procesor. A ten, gdy musi obsłużyć różne funkcje i programy w jednym czasie, potrafi mocno się nagrzać. Taki stan czasem prowadzi do poważnych uszkodzeń, a w rezultacie awarii całego komputera. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i w przemyślany sposób wybrać wydajne chłodzenie procesora. Pobiera on dużo energii i wytwarza najwięcej ciepła spośród wszystkich podzespołów.

Polecane chłodzenie procesora

Porządne chłodzenie procesora AMD przyda się szczególnie tym, którzy chcą wykrzesać ze swojego komputera maksimum. Gracze, graficy czy monterzy filmów wiedzą, że przegrzanie się procesora może skutkować utratą efektów nawet wielogodzinnej pracy. No, chyba że regularnie zapisujesz wszystko w chmurze, a nie zawsze jest to możliwe. Na jakie sposoby chłodzenia powinieneś zwrócić uwagę przy kompletowaniu swojego zestawu?

Do wyboru masz chłodzenie pasywne procesora, które polega na odprowadzaniu gorącego powietrza z wnętrza jednostki centralnej. Nie jest ono jednak zbyt wydajne w przypadku układów pobierających spore ilości energii. Inną możliwością jest częściej polecane chłodzenie aktywne procesora, czyli popularne i często używane wentylatory. Są bardziej wydajne niż poprzednia propozycja. Chłodzenie półpasywne łączy w sobie rozwiązania techniczne i zalety obu tych opcji. Natomiast najbardziej innowacyjne wydaje się chłodzenie wodne procesora. W tym ostatnim ciecz przekazuje ciepło do chłodnicy, co daje dobre efekty.

Czym kierować się przy wyborze chłodzenia do procesora AMD?

Jest kilka aspektów, na które musisz zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni system chłodzący. Część z nich to techniczne ograniczenia Twojego sprzętu. Gniazdo procesora może ograniczyć znacznie wybór. Część urządzeń chłodzących ma zamontowane różne wtyczki, dzięki czemu są bardziej uniwersalne — pasują do wielu różnych modeli procesorów. Inne dedykowane są do konkretnych wersji, dlatego koniecznie musisz sprawdzić to przed zakupem. Na przykład chłodzenie procesora AMD Ryzen 5 czy innych modeli z tej serii wymaga wtyczki AM4. Musi ona zatem znaleźć się na liście w specyfikacji wybranego przez Ciebie coolera. Przykładem rozwiązania uniwersalnego jest chłodzenie procesora Scythe CPU Mugen 5, które oferuje wiele różnych wariantów wtyczek.

Kolejnym ważnym aspektem jest rozmiar urządzenia chłodzącego, które możesz zamontować w swojej jednostce centralnej. Im większy wentylator, tym generalnie lepsze chłodzenie, ale musisz pamiętać, że obudowa Twojego komputera jest tu ograniczeniem. Jeżeli więc zamierzasz kupić wentylator o niestandardowych rozmiarach, koniecznie sprawdź, czy zmieści się w Twoim urządzeniu. Chłodzenie procesora AMD Ryzen 7 lub innego musi pasować do układów zamontowanych wewnątrz Twojego PC i nie może zakłócać ich działania.

Wydajność komputerowej „chłodnicy” zależy po części od liczby zamontowanych w niej wiatraków. Jeden jest standardem i powinien poradzić sobie z odprowadzaniem ciepła wytwarzanego przez większość procesorów. Chłodzenie procesora AMD RGB lub innych bardziej wymagających zestawów dla graczy i profesjonalistów może jednak wymagać zastosowania czegoś mocniejszego. Wtedy do wyboru masz bardziej rozbudowane urządzenia zawierające dwa lub trzy wiatraki. Takie warianty oferuje chłodzenie Cooler Master. Ten producent proponuje wydajne modele, które z pewnością Cię zainteresują.

Najważniejsze parametry chłodzenia do procesora AMD

Jeżeli interesuje Cię dobre i ciche chłodzenie procesora AMD, tu może pojawić się problem. Jednym z podstawowych parametrów, które decydują o skuteczności wentylatora, jest jego prędkość obrotowa. Im większa, tym lepiej odprowadzane jest ciepło z podsystemów. Ale ta prędkość wpływa znacznie na generowany przez urządzenie hałas. Im szybciej obracają się śmigła, tym głośniejsza będzie praca Twojego PC. Jeżeli Ci to przeszkadza, dobrym pomysłem jest wybór opcji z regulacją obrotów. Możesz wtedy ustawić optymalną ich liczbę, aby chłodzenie było wystarczające przy danej pracy, a szum niezbyt uciążliwy.

Jeżeli zdecydujesz się natomiast na chłodzenie wodne, tu też są parametry kluczowe dla optymalnej pracy komputera. Powierzchnia czynna chłodnicy decyduje o jej wydajności. Im większa, tym szybciej odprowadzana będzie wysoka temperatura, ale znów ogranicza nas miejsce w obudowie. Chyba że chcesz zamontować urządzenie na zewnątrz jednostki centralnej, ale może to obniżyć jego wydajność. Większa liczba wentylatorów, podobnie jak w chłodzeniu powietrzem, przyspiesza obniżanie temperatury, ale generuje też większy hałas, który na dłuższą metę może denerwować. Dlatego musisz znaleźć złoty środek pomiędzy wydajnością a komfortem użytkowania

Zwróć też uwagę na zastosowane w urządzeniu materiały. Wężyki z PCV lub polimeru są bardzo wytrzymałe i rzadko ulegają awariom. Te silikonowe ‒ o wiele tańsze ‒ często ulegają mechanicznym uszkodzeniom, a nie chcesz przecież, żeby Twój komputer co chwila lądował w serwisie. Wybieraj zawsze sprawdzone urządzenia, których jakość jest wysoka. To gwarantuje dłuższą sprawność i większe bezpieczeństwo sprzętu.

Ile kosztuje chłodzenie procesora AMD?

Czy dobre urządzenie chłodzące procesor musi być drogie? Niekoniecznie! Zależy, na który system się zdecydujesz i czy chcesz sięgnąć po sprzęt z najwyższej półki, czy może wybierzesz tańszy, ale równie wydajny zamiennik. Chłodzenie powietrzem jest tańszym i bardziej popularnym rozwiązaniem. Wydajne wentylatory dostaniesz już za kilkadziesiąt złotych. Nawet tanie modele mogą okazać się wystarczające. Pamiętaj, by wybierać sprzęt dobrej jakości, pochodzący od sprawdzonych producentów. Chłodnice wodne są droższe. Mogą kosztować nawet kilkaset złotych, ale w niektórych przypadkach może to być opłacalna inwestycja.

Chłodzenie wodą jest przede wszystkim bardziej wydajne. Ceny takich zestawów zaczynają się od 150 zł. Stosowane są one w komputerach o bardzo dużej wydajności. W tego typu urządzeniach generowane są większe ilości ciepła, z którymi nie poradziłyby sobie standardowe, powietrzne chłodnice. Chłodzenie wodne zajmuje więcej miejsca w obudowie, co koniecznie musisz mieć na uwadze. Jest też bardziej skomplikowane w budowie i istnieje wiele elementów, które mogą w nim ulegać awarii, dlatego koniecznie wybieraj egzemplarze o wysokiej jakości. Natomiast ogromną zaletą jest tu cicha praca, która wpływa na dużo wyższy komfort użytkowania.

Na jaki wentylator najlepiej się zdecydować? Musisz pójść na kompromis między wydajnością, jakością i ceną. Natomiast koniecznie sprawdź, czy wybrany przez Ciebie model będzie dobrze dopasowany do obudowy i procesora. Jeżeli o to nie zadbasz, zakupione urządzenie może okazać się bezużyteczne. Dobre chłodziarki dostaniesz w sklepie już od 50 zł, a jeżeli nie posiadasz komputera o bardzo wysokiej wydajności, sprawdzą się nawet tańsze wersje. Nie musisz wydawać majątku, aby cieszyć się sprawnym urządzeniem o solidnym wykonaniu.

Jeżeli jeszcze nie wiesz, na jakie rozwiązanie się zdecydować, przejrzyj modele dostępne na Morele.net. Tam zapoznasz się ze wszystkimi parametrami i wybierzesz urządzenie, które spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Udostępnij
3,9
6 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Proste i przejrzyste.
Plusik +
Specjalista Morele | 19:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.