Udostępnij
Skomentuj

Jakie biurko dla programisty wybrać?

Biurko programisty to, obok komputera, podstawowe wyposażenie w jego pracy. Doradzamy, jakie biurko wybrać.

Praca programisty zdecydowanie różni się od pracy biurowej. Bardzo często wiąże się ona nie tylko z wielogodzinnym przesiadywaniem przy biurku, ale też z korzystaniem z kilku monitorów. Przeciętne biurko może nie pomieścić wszystkich niezbędnych urządzeń i akcesoriów. Jak wybrać biurko dla programisty? Czym się kierować i na co zwrócić uwagę?

Jakie biurko dla programisty wybrać?

Praca programisty wiąże się z wieloma godzinami spędzonymi przed komputerem. Dlatego ważne jest, aby zadbać o maksymalne dostosowanie przestrzeni do własnych potrzeb. Warto wyposażyć się w komfortowe biurko pod komputer. Na rynku znajduje się wiele modeli, różniących się między sobą kształtem, funkcjonalnością i przeznaczeniem. Jakie biurko będzie najbardziej odpowiednie dla programisty? Ze względu na specyfikę pracy, najlepsze będzie takie, które zostało zaprojektowane właśnie do pracy z komputerem.

Polecane biurka

Może to być więc biurko komputerowe, chociaż tego typu meble dedykowane są najczęściej do pracy biurowej, która zazwyczaj nie wymaga tylu godzin spędzonych przed monitorem. Zaletą takiego biurka z pewnością będzie możliwość wybrania dowolnego designu i kształtu. Najbardziej popularne są biurka kwadratowe, biurka narożne, prostokątne i w kształcie litery L. Dwa pierwsze mogę okazać się zbyt małe, by pomieścić wyposażenie programisty, dlatego warto wybierać spośród pozostałych.

Często to także typ biurka z szufladami i szafkami, co będzie miało znaczenie, jeśli zależy Ci na dodatkowej przestrzeni do przechowywania. Innym typem biurka dedykowanego do korzystania z komputera, jest biurko gamingowe. Skonstruowane zostało w taki sposób, by czynić czas spędzony przed komputerem możliwie najbardziej przyjemnym i przez to wyposażone jest w liczne udogodnienia, takie jak regulacja wysokości, wbudowane oświetlenie LED, system do zarządzania okablowaniem, slot USB czy podstawka na kubek.

Wybór tego typu biurka może okazać się najlepszym rozwiązaniem dla programisty, biorąc pod uwagę podobne przeznaczenie. Dla niektórych wadą będzie brak wbudowanych szafek czy szuflad, ale dokupienie wolnostojącej szafki biurowej rozwiąże ten problem. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na biurko komputerowe czy biurko gamingowe, ważne, aby było ono ergonomiczne, a więc takie, które pozwoli zachować podczas pracy odpowiednią pozycję ciała, dopasowaną do Twoich wymiarów i potrzeb.

Na co zwrócić uwagę wybierając biurko dla programisty?

Wybierając biurko programisty, należy zdecydować, na jakich jego funkcjach najbardziej Ci zależy. Zanim jednak do tego przejdziesz, warto najpierw określić kilka podstawowych kwestii. Pierwszą z nich będzie rozmiar biurka. W tym przypadku konieczna jest ocena, jaką powierzchnię możesz zagospodarować oraz jaki kształt powinno mieć Twoje biurko. Pamiętaj, że nie zawsze musi stać przy ścianie.

Dużą zaletą, jaką posiada biurko gamingowe, czasem też komputerowe, a jakiej zazwyczaj nie mają biurka biurowe, jest to, że jego konstrukcja i estetyka wykonania pozwala na ustawienie go nawet na środku pokoju. Systemy umożliwiające uporządkowanie i zamaskowanie kabli sprawią, że będzie się świetnie prezentowało. Rozmiar biurka będzie zależał także od tego, jakich narzędzi i akcesoriów używasz podczas wykonywania swojej pracy. Jeśli jest ich wiele, na przykład korzystasz z kilku monitorów, głośników lub potrzebujesz, by na biurku zmieściła się drukarka, zdecyduj się na obszerny blat.

Odpowiadając na takie potrzeby, producenci oferują biurka 150 cm lub więcej. Jeśli jednak w swojej pracy korzystasz przede wszystkim z laptopa i nie potrzebujesz aż tyle miejsca, bardziej odpowiedni będzie dla Ciebie zapewne mniejszy model, o długości 110-120 cm. Przed zakupem biurka, warto także określić budżet, jaki chcesz przeznaczyć na jego zakup. Ceny tego typu produktów wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, a więc zróżnicowanie jest duże. Należy pamiętać, że przy biurku będziesz spędzał wiele godzin każdego dnia pracy i czasem lepiej dopłacić, kierując się funkcjonalnością i komfortem.

Co powinno zawierać biurko dla programisty?

Podstawową funkcją, jaką powinno oferować biurko programisty, jest regulacja wysokości. Biurko z regulowaną wysokością pozwala na wykonywanie pracy nie tylko w pozycji siedzące, ale także stojącej, co pomoże zadbać o kręgosłup po wielu godzinach w bezruchu. Poszukując takiego modelu, możesz wybrać biurko regulowane na korbkę. Taką funkcję posiadają ergonomiczne biurka komputerowe. Alternatywą będzie biurko elektryczne. Zaletą takiego rozwiązanie, jest możliwość regulacji za pomocą panelu sterowania, łatwa do wykonania bez odrywania oczu od ekranu.

Bardziej zaawansowane technicznie systemy regulacji posiadają opcję zapisania preferowanych ustawień, a nawet sterowania wysokością przez Bluetooth, za pomocą aplikacji na smartfona. Minusem takiego modelu może być cena, zwykle zaczynająca się od 1500 zł. Kolejnym ważnym elementem biurka dla programisty jest system okablowania pozwalający na wygodne i estetyczne poprowadzenie przewodów w ramie biurka, czy umieszczenie ich wraz z listwą elektryczną na półce pod blatem.

Jeśli nie posiadasz możliwości ustawienia wysokości monitora, warto pomyśleć o biurku wyposażonym w dodatkową podstawkę, która to ułatwi. Oświetlenie LED przyda się, jeśli często pracujesz wieczorami i nocą. Biurko odpowiednie dla programisty może być wyposażone także w slot USB, uchwyt na kubek i słuchawki.

Czy warto kupić biurko dla programisty?

Zakup biurka dla programisty może w pierwszej chwili wydawać się zbyteczny, jednak wystarczy spojrzeć na różnice między typowym biurkiem biurowym a ergonomicznym biurkiem komputerowym czy gamingowym, by zmienić zdanie. Zapewne jesteś w stanie wykonywać swoją pracę również przy najprostszym modelu biurka, bez wymyślnych udogodnień, ale wybierając biurko regulowane do pracy, a także wygodny, obrotowy fotel, dbasz o swój fizyczny i psychiczny komfort. Odpowiednio zorganizowana przestrzeń, nie tylko sprawi, że będziesz w stanie utrzymać prawidłową pozycję ciała, ale też ułatwi koncentrację na wykonywanym zadaniu, pozwoli pracować dłużej, a co istotne – przyczyni się do poprawy jakości Twojej pracy.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.