Udostępnij
Skomentuj

Jakie baterie do aparatów słuchowych wybrać?

Aparat słuchowy to urządzenie, które zwiększa komfort użytkownika. Dla jego dobrej pracy konieczne są baterie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając baterię do aparatu słuchowego?

Jeśli aparat słuchowy jest sprzętem, którego używasz, musisz znać kilka zasad dotyczących wyboru baterii do niego, aby mógł Ci służyć jak najpełniej. Pierwszą rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, to fakt, czy potrzebujesz baterii do aparatu zausznego, czy wewnątrzusznego. W pierwszym przypadku kup baterie 13 do aparatu słuchowego, do drugiego typu nadają się te z oznaczeniem 10. Baterie 312 będą dopasowane do obu rodzajów, z kolei te, na których napisane jest 675, są odpowiednie do sprzętów dużych, ponieważ dzięki dużej mocy zapewniają mocniejsze zasilanie.

Wymienione powyżej oznaczenia cyfrowe są najważniejszym wskaźnikiem, na który powinieneś zwrócić uwagę, oznaczają one wielkość baterii. Zakup mogą Ci również ułatwić kolory, żółty dla 10, pomarańczowy dla 13, a dla 675 – niebieski. Baterie do aparatów słuchowych 312 sprzedaje się w pudełkach z brązowym znaczkiem. Dotyczy to każdej marki, ale musisz pamiętać o tym, że sposoby realizacji tego znacznika mogą się różnić. Dodatkowe oznaczenia literowe, takie jak A, DA, S czy ZD nie są istotne, kiedy chcesz wybrać baterie do aparatów słuchowych, dlatego nie musisz się nimi przejmować.

O czym warto pamiętać przed zakupem baterii do aparatu słuchowego?

Sam zakup aparatu słuchowego skonsultuj się z protetykiem. Po ustaleniu, który będzie najlepszy dla Ciebie, możesz go również poprosić o rady dotyczące baterii. Możesz korzystać z różnych marek, bardzo dobre są na przykład baterie do aparatów słuchowych Duracell dostępne we wszystkich rozmiarach (10, 13, 312 i 375). Zanim dokonasz zakupu, sprawdź również, ile sztuk mieści się w jednym opakowaniu. Zwykle zestaw składa się z 6 sztuk, jednak są i takie zawierające 4 sztuki. Baterie do aparatów muszą przed użyciem być aktywowane. Dlatego też zwróć uwagę na długość trwania tej czynności.

Dawniej najczęściej wykorzystywane było zasilanie cynkowo-rtęciowe, obecnie zaś polecane są baterie cynkowo-powietrzne, które mają szereg plusów. Przede wszystkim posiadają stałe napięcie, a ponadto nie szkodzą środowisku, co dla wielu osób ma największe znaczenie. Baterie do aparatów tego rodzaju działają na zasadzie dostawania się do środka powietrza poprzez małe dziurki. W pierwszej kolejności powstaje tlenek cynku poprzez połączenie tych dwóch pierwiastków. Następnie powstaje z nich energia. Zastosowanie takiego zasilania zdecydowanie zwiększa czas funkcjonowania urządzenia.

Polecane baterie do aparatów słuchowych

Wydajność baterii w aparatach słuchowych

Wydajność baterii w aparatach słuchowych zależy w głównej mierze od ich rozmiaru. Największe z nich, czyli 675, mają szerokość 11,6 mm, a wysokość – 5,4 mm. Działają najdłużej, bo od 9 do 20 dni. Baterie 312 do aparatów słuchowych są mniejsze (7,8 × 3,5 mm), więc także ich żywotność jest krótsza, wynosi od 3 do 10 dni. Można je zamienić na model 10 (5,8 × 3,5 mm), ale straci na tym liczba dni, przez które będą Ci służyć – w tym przypadku to od 3 do tylko 7 dni. Nieco większe są baterie 13 do aparatów słuchowych, ich wymiary to 7,8 × 5,4 mm. Skorzystasz z nich przez 6-14 dni.

Jakie czynniki wpływają na żywotność baterii w aparacie słuchowym?

Jednak wielkość to nie jedyny czynnik, który wpływa na baterie do aparatów, jeśli chodzi o długość ich działania. Jest jeszcze kilka ważnych aspektów, które musisz wziąć pod uwagę. Przede wszystkim jest nim materiał, z którego są zrobione. Najdłużej posłużą Ci baterie cynkowo-powietrzne. Ponieważ do ich działania potrzebne jest właśnie powietrze, toteż ich cechą szczególną są małe dziurki, przez które się przedostaje. Plusem jest niewielka powierzchnia tych modeli. Jednak ten materiał ma też wadę – musisz zapewnić dobry dopływ tlenu do swojego urządzenia, aby działało jak najwydajniej.

Jeśli wiesz już, jakiej wielkości ma być najlepsza dla Ciebie bateria w aparacie słuchowym, ile wytrzymuje jest też zależne od zewnętrznych warunków. Należą do nich temperatura i wilgotność. Jeśli w pomieszczeniu lub na zewnątrz jest zimno, bateria działa gorzej na skutek obniżenia napięcia wewnętrznego. Z kolei zbyt duża wilgoć może wpłynąć na zatkanie się dziurek, przez które wpada tlen. Nie bądź także zdziwiony, jeśli na wycieczce w górach Twoja bateria będzie działała krócej. Na dużych wysokościach występuje mniej tlenu. Tak działają między innymi baterie do aparatów słuchowych Duracell.

Jak wymienić baterię w aparacie słuchowym?

Wymienić baterie do aparatów słuchowych jest łatwo, jednak musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Modele, których to dotyczy, to zarówno baterie 312, jak i inne. Przede wszystkim musisz to zrobić w odpowiednim momencie. O tym, że Twoje poprzednie źródło energii traci moc, dowiesz się, słysząc emitowane sygnały. Początkowo będą to najczęściej dwa krótkie piknięcia, po których możesz używać aparatu jeszcze przez chwilę (może to być kilka minut, ale i kilka godzin), ostatecznie sprzęt wyda cztery podobne do poprzednich dźwięki i wówczas skończy się moc. Teraz czas na przystąpienie do wymiany.

Otwórz delikatnie komorę, w której mieści się bateria. Są różne modele aparatów, ale najczęściej czynność polega na pociągnięciu za wystający fragment obudowy. Do usunięcia poprzedniego mechanizmu możesz posłużyć się magnesem. Baterie 312 do aparatów słuchowych oraz inne cynkowo-powietrzne zabezpieczone są specjalną folią. Odklej ją dopiero wtedy, kiedy będziesz gotowy do włożenia ich. Najlepiej, abyś dał jej około 2 minut, aby się aktywowała poprzez napowietrzenie. Uważaj na wilgoć, która mogła osadzić się na folii, zetrzyj ją, jeśli się pojawiła.

Zużytą baterię oddaj do specjalnego punktu, na szczęście są one przyjazne dla środowiska. Jeśli będziesz dbał o cały sprzęt, w tym baterie do aparatów, będziesz mógł długo cieszyć się, słysząc swoich bliskich, piękną muzykę lub śpiew ptaków. W razie jakichkolwiek problemów nie wahaj się udać do protetyka.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.