Udostępnij
Skomentuj

Baterie alkaliczne czy akumulatorki? Co wybrać?

Baterie czy akumulatorki? Poznaj różnice pomiędzy nimi i zdecyduj, co jest dla Ciebie lepszym rozwiązaniem.

Jakie są różnice między bateriami alkalicznymi a akumulatorkami?

Urządzenia ładowane bateriami służą zarówno do pracy, jak i do rozrywki. Zwykle są to sprzęty dosyć mobilne i nieduże. Najczęściej kupuje się do nich baterie alkaliczne AA, ale świetną alternatywę stanowią akumulatorki. Możliwość wielokrotnego ładowania jest bardzo kusząca i pozwala sporo zaoszczędzić. Nie oznacza to jednak, że akumulatorki będą w każdym przypadku lepsze od baterii. Warto porównać te produkty, by lepiej zrozumieć ich odmienną specyfikację.

Teoretycznie odpowiedzią na pytanie o to, co różni akumulatorki i baterie, byłaby opcja ładowania tych pierwszych. Sprawa nie jest jednak tak prosta, bo okazuje się, że każde z nich można napełnić dodatkową porcją energii. Ładowarka do baterii alkalicznych i akumulatorków będzie wyglądała bardzo podobnie. Te ogniwa bowiem niewiele się od siebie różnią pod względem wyglądu i rozmiaru. Odmienne są jednak ich parametry.

Baterie alkaliczne Duracell mają napięcie rzędu 1,5V, a akumulatorki Eneloop 1,2V. To ważny parametr, bo od niego zależy praca urządzeń. W momencie, gdy dostarczane jest zbyt małe napięcie, niektóre sprzęty mogą pracować mniej wydajnie lub w skrajnych przypadkach wcale się nie włączać. Kolejną różnicą jest to, że nieużywana bateria nie traci swojej mocy, a z akumulatorka ubywa jej nawet w stanie spoczynku.

Rozbieżna dla obu ogniw jest także ich cena. Baterie alkaliczne Energizer będą tańsze niż akumulatorki Energizer. Z drugiej strony – akumulatorki mogą być wykorzystywane dłużej. Ich trwałość określa się w liczbie cykli, czyli pełnych naładowań i rozładowań. Nawet gdy ta liczba zostanie przekroczona, ogniwa mogą być wciąż używane, po prostu nieco stracą na mocy. Bateria po około 10 latach musi zostać zutylizowana, nawet jeśli nie uległa jeszcze wyczerpaniu. Ponadto potrafi się ona wylać, co w przypadku akumulatorków również jest możliwe, jednak ma miejsce dużo rzadziej.

Na co zwrócić uwagę, wybierając baterie alkaliczne i akumulatorki?

Przede wszystkim sprawdź, jaki jest rozmiar wejścia. Czasem potrzebne są baterie alkaliczne AAA, innym razem AA, C lub D. Z tych samych oznaczeń korzystają akumulatorki. Rozmiary tych źródeł energii niewiele się różnią, choć można dostrzec pewną odmienność wizualną. Akumulatorki są cięższe, a ich zakończenia mają bardziej płaski i gładki kształt. W bardzo rzadkich przypadkach może okazać się, że do pojemnika na baterie nie wejdzie akumulatorek, jednak z reguły takie problemy nie występują.

Polecane baterie alkaliczne

Dobrze dobrany rozmiar to podstawa. Kolejny ważny aspekt stanowi właściwe napięcie. Baterie alkaliczne Eneloop najczęściej spotykane są w wersji 1,5V, jednak można znaleźć nawet takie, które mają 3,6V. Pamiętaj, że napięcie każdego z ogniw sumuje się. To oznacza, że jeśli w urządzeniu są np. 4 miejsca, a baterie mają napięcie 1,5V, to razem dają one 6V. Akumulatorki zwykle mają napięcie 1,2V, choć zdarzają się wersje zbliżone do zwykłych baterii pod tym względem.

Istnieje jeszcze jeden dość ważny aspekt, gdy wybierasz akumulatorki – jaka pojemność występuje w danym modelu. Najwyższa możliwa wartość dla tego parametru to 2700 mAh. Im jest większa, tym dłużej urządzenie wytrzyma na jednym ładowaniu. Warto mieć zapasowy zestaw akumulatorków, bo ich napełnianie trwa nawet kilka godzin. Po prostu wygodnie jest mieć jeden zestaw zawsze gotowy do pracy. Dla porównania baterie alkaliczne do ładowania są gotowe do użycia już po kilkudziesięciu minutach.

Jak prawidłowo ładować akumulatorki?

Pierwszy krok to odpowiedni dobór ładowarki. Zwróć uwagę na rozmiar, czyli np. akumulatorki Green Cell AA. Następnie postaraj się wyszukać materiały budulcowe danego egzemplarza, będą to choćby NiMH lub NiCD. Zalecane jest wybranie ładowarki, która pochodzi od tego samego producenta co akumulatorek. Dość spora rozpiętość występuje także w kwestii ceny, w tym aspekcie decyzja zależy od Twoich preferencji. Masz już model dopasowany pod Twoje akumulatorki. Jak ładować je, by zachowały żywotność jak najdłużej?

Liczba cykli dla danego akumulatorka jest jedynie przybliżona i może się zmniejszyć przy niewłaściwym użytkowaniu. Przede wszystkim należy unikać rozładowywania go do końca, a po podłączeniu trzeba unikać przeładowywania. Jak to zrobić? Jeśli widzisz, że sprzęt, w którym znajdują się akumulatorki GP, obniża siłę swojej pracy, to z pewnością są one już na wyczerpaniu i lepiej je wymienić. Z kolei odpowiednio długi czas ładowania poznasz, korzystając z tabelki dołączonej do instrukcji każdej ładowarki. W pewnych wersjach rozłączenie od sieci następuje automatycznie, gdy akumulatorki Philips napełnią się.

Dla właściwej pracy akumulatorków dość duże znaczenie ma temperatura. Z tego powodu nie zaleca się ich do aparatów fotograficznych, latarek i innych urządzeń, które mogą być wykorzystywane poza domem. W skrajnym cieple lub zimnie znacznie szybciej tracą energię. Jest to dość ważne także przy ładowaniu, tę czynność powinno się wykonywać zawsze w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. Istnieje jeszcze jedna zasada obejmująca ładowanie baterii alkalicznych oraz akumulatorków. Warto się nią kierować podczas zakupu. Im lepszej jakości są ogniwa, tym dłużej i częściej będzie można je ładować.

Czy można używać baterie alkaliczne zamiennie z akumulatorkami?

Baterie alkaliczne GPmożna stosować zamiennie z akumulatorkami. Nie trzeba decydować się na wyłącznie jedno z rozwiązań. Należy jednak zaznaczyć, że nie w każdym urządzeniu akumulatorki będą odpowiednie. Nie zaleca się ich chociażby do pilotów, bo ulegają samorozładowaniu, a ciągle napełnianie energią jest mało ekonomiczne i niezbyt ekologiczne. Nie bez powodu właśnie ten typ baterii został uznany za alternatywę dla akumulatorków. Długa żywotność i bezpieczeństwo w użytkowaniu cechują baterie alkaliczne, a zwykłe są znacznie mniej trwałe i częściej się wylewają.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.