https://www.morele.net/wiadomosc/jaki-telewizor-wybrac-lcd-led-czy-oled-ktory-tv-najlepszy/300/ 2019-10-15 13:04:27.000000

Jaki telewizor wybrać? LCD, LED czy OLED? Który TV najlepszy?

Jak wybrać telewizor dokładnie dostosowany do własnych potrzeb? Oto wszystkie ważne funkcje i technologie.

Polecane telewizory

Wyświetlacz – jaki wybrać?

Nie ma wątpliwości, iż telewizor powinien przede wszystkim gwarantować wysoką jakość generowanego obrazu. Głębia kolorów, luminacja, kontrast, kąt widzenia – są to bezsprzecznie najważniejsze parametry, które decydują o tym, czy będziemy czerpać przyjemność z czasu spędzonego przed ekranem.

Wpływ na to wszystko mają oczywiście technologie wyświetlania obrazu. Obecnie wykorzystywanych jest kilka z nich.

 • Telewizory LCD
 • W przypadku tej technologii ważną rolę odgrywają lampy CCFL, które oświetlają piksele. Światło przechodzi przez specjalne filtry (polaryzatory), a następnie trafia na ciekły kryształ, powodując uzyskanie pożądanego efektu kolorystycznego. Ich największa zaletą jest niski pobór energii przy uzyskaniu przyzwoitej jakości obrazu. Ową jakość możemy otrzymać dzięki temu, że ekran składa się z pikseli, a te z kolei dzielą się na subpiksele. Zaletą urządzeń jest niska cena. To najtańsza grupa spośród omawianych typów telewizorów.
 • Telewizory LED
 • Stanowią ulepszoną wersję standardowych wyświetlaczy LCD. Diody LED same emitują światło, nie wymagają więc dodatkowej podświetlenia. Wszystko to pozytywnie wpływa na jakość obrazu. Bardzo dobrze odwzorowywane są także kolory. Należy pamiętać, że wyświetlacze LED występują w dwóch wersjach – Edge LED, w której diody LED znajdują się przy krawędziach ekranu (wiąże się to z nierównomiernym podświetleniem matrycy i możliwością uzyskania mniejszej grubości budowy telewizora ) oraz Full LED, gwarantująca rozmieszczenie diod na całej powierzchni wyświetlacza. Warto wspomnieć, że telewizory LED cechuje wysoka energooszczędność.
 • Telewizory OLED
 • Są one najbardziej zaawansowane pod względem technologicznym. Wykorzystują tak zwane diody organiczne, które generują piksele. Świecą one niezależnie od siebie, dzięki czemu gwarantują doskonałą czerń, a także wysoką jakość kolorów. Warto pamiętać jednak, że telewizory OLED są bardzo stosunkowo drogie (np. zakup LG OLED65B6J to wydatek na poziomie co najmniej kilkunastu tysięcy złotych), przez co w dalszym ciągu są one mniej popularne niż modele LCD oraz LED.

Polecane telewizory z Ambilight:

Technologia Abmbilight:

Wykraczający poza ekran system Ambilight nie tylko przybliża Cię do akcji, ale sprawia, że jesteś jej częścią. Jeśli jesteś podekscytowany tym, co potrafi technologia OLED, poczekaj aż usiądziesz przed telewizorem OLED+ z oświetleniem Ambilight.

Wielkość ekranu i format – Full HD czy Ultra HD?

Dla wielu osób kwestią priorytetową jest wielkość wyświetlacza podana w calach. Warto ją dostosować do odległości, z jakiej będzie oglądać telewizor. Doskonale pokazuje to poniższa tabela.

Oczywiście są to wartości domyślne. Znaczenie mają również nasze przyzwyczajenia i indywidualne preferencje. Pamiętać musimy jednak o tym, że o komforcie oglądania telewizora decyduje również obsługiwana rozdzielczość oraz format obrazu.

W pierwszym przypadku klienci powinni szukać oznaczeń typu HD Ready, które oznaczają, że telewizory są w stanie obsłużyć materiały jakości HD. W przypadku urządzeń o stosunkowo niewielkiej przekątnej ekranu (do 42 cali), rozdzielczość HD (1366x768) okaże się wystarczają – w większych telewizorach warto korzystać z technologii Full HD (1920x1080), która zapewnia po prostu lepszej jakości obraz.

Na najwięcej liczyć możemy jednak w przypadku urządzeń 4K Ultra HD (3840x2160). Zapewniają generowanie niezwykle dokładnego obrazu, dlatego warto pomyśleć o ich zakupie. Oczywiście sama rozdzielczość nie wystarczy – musimy bowiem znaleźć filmy i programy, które w takich technologiach są wyświetlane.

Jeżeli chodzi o format obrazu, należy wymienić najczęściej wykorzystywane proporcje:

 • 16:9 – jest to format panoramiczny sprawdzający się przy oglądaniu filmów.
 • 4:3 – format minionej epoki, zbliżony do kwadratu, wykorzystywany jeszcze przy wyświetlaniu starszych programów telewizyjnych.
 • 21:9 – format kinowy, który pozwoli oglądać filmy niczym w sali kinowej. Nie zyskał jednak popularności wśród konsumentów.

Smart TV – dodatkowe możliwości

Dobrej jakości obraz to jednak nie wszystko. Wielu producentów pragnie rozszerzyć możliwości swoich telewizorów, dlatego obecnie tak popularne są urządzenia typu Smart TV. Posiadają one specjalnie przygotowane systemy operacyjne, które pozwalają na obsługę wielu aplikacji (m.in. Ipla, HBO GO, Netflix, Skype czy też wiele gier).

Rodzaj zastosowanego systemu zależy od producenta telewizora. Wielu z nich posiada bowiem swoje autorskie oprogramowanie.

 • Tizen – system stosowany w telewizorach Samsunga. Bardzo dobrze spisuje się podczas parowania TV ze smartfonami tej marki.
 • WebOS – wykorzystywany przez LG. Działa szybko, oferuje także intuicyjne menu. Liczba obsługiwanych aplikacji mogłaby być jednak większa.
 • Android TV – zapewnia dostęp do ogromnej liczby aplikacji, co bez wątpienia jest największą zaletą systemu. Stosowany w telewizorach Philips, Sony, Thomson, TCL i Manta.
 • Firefox OS – wykorzystuje go firma Panasonic. Polecany jest ze względu na prostotę obsługi.

Zakrzywiony ekran – czy warto?

Jaki czas temu sporą popularnością cieszyły się telewizory typu Curved, czyli wyróżniające się zakrzywionym ekranem. Dzięki takiej technologii, możliwe staje się zwiększenie powierzchni, na której wyświetlany jest ekran – taki kształt ekranu poprawia również widoczność oraz eliminuje problem nierównomiernego podświetlenia. Zabieg ten prowadzi także do optycznego rozszerzenia ekranu. Wydaje nam więc szerszy niż jest w rzeczywistości.

Pamiętać należy jednak o tym, że z wszystkich tych zalet skorzystamy jedynie wówczas, gdy będziemy siedzieć na wprost ekranu i w odpowiedniej odległości (nie za daleko). Telewizory Curved są więc polecane dla jednej, maksymalnie dwóch osób. Przy większej liczbie oglądających, pojawiają się problemy z widocznością (mowa o osobach siedzących po bokach).

Zastosowane technologie – na co zwrócić uwagę?

O jakości i przydatności telewizora bardzo często decydują wykorzystywane przez niego technologie. Ich wybór jest obecnie niezwykle szeroki – praktycznie każdy producent dysponuje własnymi, autorskimi rozwiązaniami.

 • Obraz 3D – na początek kilka słów o już nieco zapomnianej technologii. Telewizory generują trójwymiarowy obraz jakiś czas temu były bardzo popularne, jednak szybko stało się jasne, że nie zapewniają one zbyt wysokiej jakości obrazu. Spadające zainteresowanie telewizorami 3D sprawiło, że technologia 3D nie jest na dzień dzisiejszy rozwijana.
 • HDR – czyli High Dynamic Range. Mówiąc ogólnie, jest to technologia, która pozwala na generowanie obrazu o jasności zbliżonej do tego, co rejestrują nasze oczy. Wszystko dzięki zmianie stosunku najjaśniejszego punktu na generowanym obrazie do najciemniejszego. Przekłada się to także na wyższą płynność i jakość obrazu, dlatego technologia HDR zalecana jest graczom, którzy do telewizorów podpinają konsole do gier. Różnica jest zauważalna i znacznie uprzyjemnia doznania płynące z wirtualnej rozrywki. Warto podkreślić, że największy przeskok technologiczny zauważymy podczas gry na najnowszych konsolach. To właśnie Xbox One X oraz Playstation 4 Pro idealnie wykorzystują tę technologię. Oczywiście nie każda  gra wykorzystuje HDR. Jakość zależy także od możliwości telewizora. Łącząc wysoki poziom wszystkich powyższych elementów możemy liczyć na obraz niemalże zbliżony do rzeczywistego świata. Warto zwrócić uwagę, że również monitory, projektory, a nawet niektóre smartfony potrafią wspierać tę funkcję. Urządzeń tych należy jeszcze szukać na wyższej półce cenowej. Zakładamy jednak, że wkrótce HDR będzie standardem implementowanym do tańszych modeli. Obecnie mamy do dyspozycji kilka wersji tej technologii. Najbardziej popularną jest HDR 10, która odznacza się 10-bitowym kodowaniem i statycznymi metadanymi. Z kolei dynamicznych metadanych należy szukać w HDR 10+. Kolejną opcją, która oferuje jeszcze lepszy obraz jest Dolby Vision. Z kolei HLG daje użytkownikom możliwość transmisji obrazu w HDR na żywo.  
 • Quantum Dot – technologia kropek kwantowych na dobre wykorzystywana jest od 2015 roku. Zdecydowanie rozszerza ona dostępną paletę barw wyświetlanych na ekranie, dzięki czemu nasycenie kolorów jest głębsze. Wszystko to przekłada się na wzrost jakość generowanego obrazu.
 • Ambilight – wykorzystuje ona specjalne diody LED, które są montowane z tyłu telewizora. Ich zadaniem jest generowanie kolorowych poświat i konturów (tylko w droższych wersjach), które tworzą wrażenie rozszerzania się obrazu generowanego przez telewizor na przestrzeń znajdującą się za urządzeniem. Diody reagują na sytuacje panującą na ekranie i w odpowiedni sposób dostosowują swoje działanie.
 • PurColor – wprowadza znacznie więcej punktów regulacji kolorów, dzięki czemu są one bardziej naturalne. Sam obraz jest bardzo wysokiej jakości.
 • QLED – jest to ulepszona technologia LED. Stosowana jest w bardzo cienkich wyświetlaczach, które zapewniają generowanie lepszego obrazu niż modele OLED. Technologia ta jest stosowana przede wszystkim w telewizorach Samsunga. Matryca QLED potrafi wyświetlić nawet do miliarda kolorów i cechują się najwyższą jasnością ze wszystkich dotychczasowych technologii. Najważniejszą zaletą telewizorów QLED jest prawdziwa rozdzielczość 4K Ultra HD. Możliwości te potwierdzane są przez licencje i certyfikaty. Sprzęty z matrycą QLED świetnie radzą sobie z obsługą HDR.

Warto wiedzieć!

Telewizory QLED znajdą uznanie wśród graczy, którym zależy na jakości grafiki w swoich ulubionych produkcjach. Wszystko dzięki wspomnianej rozdzielczości 4K. Obraz będzie bardzo szczegółowy, a kolory niezwykle żywe i atrakcyjne. Należy jednak pamiętać, że taką jakość zobaczymy wyłącznie na konsolach: Xbox One X i PlayStation 4 PRO.

Dodatkowe funkcjonalności – co warto wiedzieć?

Odpowiedź na pytanie, który telewizor kupić często jest uzależniona także od wyposażenia urządzenia, a także obsługiwanych funkcji. Pierwsza kwestia dotyczy przede wszystkim zestawu złączy. Dobrej jakości telewizor powinien dysponować kilkoma portami USB, gniazdem audio, HDMI lub VGA, a także modułami Bluetooth i WiFi.

Jeżeli chodzi natomiast o najważniejsze funkcje, wymienić można między innymi:

 • PiP – pozwala oglądać dwa programy naraz. Jeden wyświetlany jest na ekranie, natomiast drugi pojawia się w formie niewielkiego okienka, znajdującego się przeważnie w dolnym rogu lub w większym formacie.
 • PaP – poza obrazem, obsługiwany jest także dźwięk drugiego ekranu. Odtwarzany jest on wyłącznie przez słuchawki.
 • Obsługa dysku twardego – może być wbudowany lub zewnętrzny. Dzięki temu możemy nagrywać oglądane materiały.
 • DLNA – pozwala na współdzielenie multimediów przez kilka urządzeń podłączonych do sieci domowej.

Zwiększ wygodę użytkowania – akcesoria TV

Na koniec warto wspomnieć o przydatnych dodatkach, które umożliwiają czerpanie jeszcze większej przyjemności z oglądania telewizora. Spośród nich wymienić można chociażby okulary 3D, specjalne, bardziej nowoczesne wersje pilotów, różnego rodzaju stojaki i uchwyty pozwalające między innymi zamontować telewizor na ścianie czy chociażby wszelkie głośniki i soundbary.

Uwaga!

Wybór telewizora nie jest łatwym zadaniem. Wszystko przez niezwykłe zróżnicowanie obecnej oferty – zwrócić uwagę musimy bowiem nie tylko na przekątną ekranu, ale również na wykorzystywane technologie, formaty obrazu czy też dodatkowe funkcje i systemy operacyjne. Nie można zapomnieć także o typowych parametrach, takich jak kontrast czy kąt widzenia. Mamy nadzieję, że powyższy poradnik zbliży Was do podjęcia ostatecznej decyzji.

Podobne artykuły
 

Polecane telewizory

Wyświetlacz – jaki wybrać?

Nie ma wątpliwości, iż telewizor powinien przede wszystkim gwarantować wysoką jakość generowanego obrazu. Głębia kolorów, luminacja, kontrast, kąt widzenia – są to bezsprzecznie najważniejsze parametry, które decydują o tym, czy będziemy czerpać przyjemność z czasu spędzonego przed ekranem.

Wpływ na to wszystko mają oczywiście technologie wyświetlania obrazu. Obecnie wykorzystywanych jest kilka z nich.

 • Telewizory LCD
 • W przypadku tej technologii ważną rolę odgrywają lampy CCFL, które oświetlają piksele. Światło przechodzi przez specjalne filtry (polaryzatory), a następnie trafia na ciekły kryształ, powodując uzyskanie pożądanego efektu kolorystycznego. Ich największa zaletą jest niski pobór energii przy uzyskaniu przyzwoitej jakości obrazu. Ową jakość możemy otrzymać dzięki temu, że ekran składa się z pikseli, a te z kolei dzielą się na subpiksele. Zaletą urządzeń jest niska cena. To najtańsza grupa spośród omawianych typów telewizorów.
 • Telewizory LED
 • Stanowią ulepszoną wersję standardowych wyświetlaczy LCD. Diody LED same emitują światło, nie wymagają więc dodatkowej podświetlenia. Wszystko to pozytywnie wpływa na jakość obrazu. Bardzo dobrze odwzorowywane są także kolory. Należy pamiętać, że wyświetlacze LED występują w dwóch wersjach – Edge LED, w której diody LED znajdują się przy krawędziach ekranu (wiąże się to z nierównomiernym podświetleniem matrycy i możliwością uzyskania mniejszej grubości budowy telewizora ) oraz Full LED, gwarantująca rozmieszczenie diod na całej powierzchni wyświetlacza. Warto wspomnieć, że telewizory LED cechuje wysoka energooszczędność.
 • Telewizory OLED
 • Są one najbardziej zaawansowane pod względem technologicznym. Wykorzystują tak zwane diody organiczne, które generują piksele. Świecą one niezależnie od siebie, dzięki czemu gwarantują doskonałą czerń, a także wysoką jakość kolorów. Warto pamiętać jednak, że telewizory OLED są bardzo stosunkowo drogie (np. zakup LG OLED65B6J to wydatek na poziomie co najmniej kilkunastu tysięcy złotych), przez co w dalszym ciągu są one mniej popularne niż modele LCD oraz LED.

Polecane telewizory z Ambilight:

Technologia Abmbilight:

Wykraczający poza ekran system Ambilight nie tylko przybliża Cię do akcji, ale sprawia, że jesteś jej częścią. Jeśli jesteś podekscytowany tym, co potrafi technologia OLED, poczekaj aż usiądziesz przed telewizorem OLED+ z oświetleniem Ambilight.

Wielkość ekranu i format – Full HD czy Ultra HD?

Dla wielu osób kwestią priorytetową jest wielkość wyświetlacza podana w calach. Warto ją dostosować do odległości, z jakiej będzie oglądać telewizor. Doskonale pokazuje to poniższa tabela.

Oczywiście są to wartości domyślne. Znaczenie mają również nasze przyzwyczajenia i indywidualne preferencje. Pamiętać musimy jednak o tym, że o komforcie oglądania telewizora decyduje również obsługiwana rozdzielczość oraz format obrazu.

W pierwszym przypadku klienci powinni szukać oznaczeń typu HD Ready, które oznaczają, że telewizory są w stanie obsłużyć materiały jakości HD. W przypadku urządzeń o stosunkowo niewielkiej przekątnej ekranu (do 42 cali), rozdzielczość HD (1366x768) okaże się wystarczają – w większych telewizorach warto korzystać z technologii Full HD (1920x1080), która zapewnia po prostu lepszej jakości obraz.

Na najwięcej liczyć możemy jednak w przypadku urządzeń 4K Ultra HD (3840x2160). Zapewniają generowanie niezwykle dokładnego obrazu, dlatego warto pomyśleć o ich zakupie. Oczywiście sama rozdzielczość nie wystarczy – musimy bowiem znaleźć filmy i programy, które w takich technologiach są wyświetlane.

Jeżeli chodzi o format obrazu, należy wymienić najczęściej wykorzystywane proporcje:

 • 16:9 – jest to format panoramiczny sprawdzający się przy oglądaniu filmów.
 • 4:3 – format minionej epoki, zbliżony do kwadratu, wykorzystywany jeszcze przy wyświetlaniu starszych programów telewizyjnych.
 • 21:9 – format kinowy, który pozwoli oglądać filmy niczym w sali kinowej. Nie zyskał jednak popularności wśród konsumentów.

Smart TV – dodatkowe możliwości

Dobrej jakości obraz to jednak nie wszystko. Wielu producentów pragnie rozszerzyć możliwości swoich telewizorów, dlatego obecnie tak popularne są urządzenia typu Smart TV. Posiadają one specjalnie przygotowane systemy operacyjne, które pozwalają na obsługę wielu aplikacji (m.in. Ipla, HBO GO, Netflix, Skype czy też wiele gier).

Rodzaj zastosowanego systemu zależy od producenta telewizora. Wielu z nich posiada bowiem swoje autorskie oprogramowanie.

 • Tizen – system stosowany w telewizorach Samsunga. Bardzo dobrze spisuje się podczas parowania TV ze smartfonami tej marki.
 • WebOS – wykorzystywany przez LG. Działa szybko, oferuje także intuicyjne menu. Liczba obsługiwanych aplikacji mogłaby być jednak większa.
 • Android TV – zapewnia dostęp do ogromnej liczby aplikacji, co bez wątpienia jest największą zaletą systemu. Stosowany w telewizorach Philips, Sony, Thomson, TCL i Manta.
 • Firefox OS – wykorzystuje go firma Panasonic. Polecany jest ze względu na prostotę obsługi.

Zakrzywiony ekran – czy warto?

Jaki czas temu sporą popularnością cieszyły się telewizory typu Curved, czyli wyróżniające się zakrzywionym ekranem. Dzięki takiej technologii, możliwe staje się zwiększenie powierzchni, na której wyświetlany jest ekran – taki kształt ekranu poprawia również widoczność oraz eliminuje problem nierównomiernego podświetlenia. Zabieg ten prowadzi także do optycznego rozszerzenia ekranu. Wydaje nam więc szerszy niż jest w rzeczywistości.

Pamiętać należy jednak o tym, że z wszystkich tych zalet skorzystamy jedynie wówczas, gdy będziemy siedzieć na wprost ekranu i w odpowiedniej odległości (nie za daleko). Telewizory Curved są więc polecane dla jednej, maksymalnie dwóch osób. Przy większej liczbie oglądających, pojawiają się problemy z widocznością (mowa o osobach siedzących po bokach).

Zastosowane technologie – na co zwrócić uwagę?

O jakości i przydatności telewizora bardzo często decydują wykorzystywane przez niego technologie. Ich wybór jest obecnie niezwykle szeroki – praktycznie każdy producent dysponuje własnymi, autorskimi rozwiązaniami.

 • Obraz 3D – na początek kilka słów o już nieco zapomnianej technologii. Telewizory generują trójwymiarowy obraz jakiś czas temu były bardzo popularne, jednak szybko stało się jasne, że nie zapewniają one zbyt wysokiej jakości obrazu. Spadające zainteresowanie telewizorami 3D sprawiło, że technologia 3D nie jest na dzień dzisiejszy rozwijana.
 • HDR – czyli High Dynamic Range. Mówiąc ogólnie, jest to technologia, która pozwala na generowanie obrazu o jasności zbliżonej do tego, co rejestrują nasze oczy. Wszystko dzięki zmianie stosunku najjaśniejszego punktu na generowanym obrazie do najciemniejszego. Przekłada się to także na wyższą płynność i jakość obrazu, dlatego technologia HDR zalecana jest graczom, którzy do telewizorów podpinają konsole do gier. Różnica jest zauważalna i znacznie uprzyjemnia doznania płynące z wirtualnej rozrywki. Warto podkreślić, że największy przeskok technologiczny zauważymy podczas gry na najnowszych konsolach. To właśnie Xbox One X oraz Playstation 4 Pro idealnie wykorzystują tę technologię. Oczywiście nie każda  gra wykorzystuje HDR. Jakość zależy także od możliwości telewizora. Łącząc wysoki poziom wszystkich powyższych elementów możemy liczyć na obraz niemalże zbliżony do rzeczywistego świata. Warto zwrócić uwagę, że również monitory, projektory, a nawet niektóre smartfony potrafią wspierać tę funkcję. Urządzeń tych należy jeszcze szukać na wyższej półce cenowej. Zakładamy jednak, że wkrótce HDR będzie standardem implementowanym do tańszych modeli. Obecnie mamy do dyspozycji kilka wersji tej technologii. Najbardziej popularną jest HDR 10, która odznacza się 10-bitowym kodowaniem i statycznymi metadanymi. Z kolei dynamicznych metadanych należy szukać w HDR 10+. Kolejną opcją, która oferuje jeszcze lepszy obraz jest Dolby Vision. Z kolei HLG daje użytkownikom możliwość transmisji obrazu w HDR na żywo.  
 • Quantum Dot – technologia kropek kwantowych na dobre wykorzystywana jest od 2015 roku. Zdecydowanie rozszerza ona dostępną paletę barw wyświetlanych na ekranie, dzięki czemu nasycenie kolorów jest głębsze. Wszystko to przekłada się na wzrost jakość generowanego obrazu.
 • Ambilight – wykorzystuje ona specjalne diody LED, które są montowane z tyłu telewizora. Ich zadaniem jest generowanie kolorowych poświat i konturów (tylko w droższych wersjach), które tworzą wrażenie rozszerzania się obrazu generowanego przez telewizor na przestrzeń znajdującą się za urządzeniem. Diody reagują na sytuacje panującą na ekranie i w odpowiedni sposób dostosowują swoje działanie.
 • PurColor – wprowadza znacznie więcej punktów regulacji kolorów, dzięki czemu są one bardziej naturalne. Sam obraz jest bardzo wysokiej jakości.
 • QLED – jest to ulepszona technologia LED. Stosowana jest w bardzo cienkich wyświetlaczach, które zapewniają generowanie lepszego obrazu niż modele OLED. Technologia ta jest stosowana przede wszystkim w telewizorach Samsunga. Matryca QLED potrafi wyświetlić nawet do miliarda kolorów i cechują się najwyższą jasnością ze wszystkich dotychczasowych technologii. Najważniejszą zaletą telewizorów QLED jest prawdziwa rozdzielczość 4K Ultra HD. Możliwości te potwierdzane są przez licencje i certyfikaty. Sprzęty z matrycą QLED świetnie radzą sobie z obsługą HDR.

Warto wiedzieć!

Telewizory QLED znajdą uznanie wśród graczy, którym zależy na jakości grafiki w swoich ulubionych produkcjach. Wszystko dzięki wspomnianej rozdzielczości 4K. Obraz będzie bardzo szczegółowy, a kolory niezwykle żywe i atrakcyjne. Należy jednak pamiętać, że taką jakość zobaczymy wyłącznie na konsolach: Xbox One X i PlayStation 4 PRO.

Dodatkowe funkcjonalności – co warto wiedzieć?

Odpowiedź na pytanie, który telewizor kupić często jest uzależniona także od wyposażenia urządzenia, a także obsługiwanych funkcji. Pierwsza kwestia dotyczy przede wszystkim zestawu złączy. Dobrej jakości telewizor powinien dysponować kilkoma portami USB, gniazdem audio, HDMI lub VGA, a także modułami Bluetooth i WiFi.

Jeżeli chodzi natomiast o najważniejsze funkcje, wymienić można między innymi:

 • PiP – pozwala oglądać dwa programy naraz. Jeden wyświetlany jest na ekranie, natomiast drugi pojawia się w formie niewielkiego okienka, znajdującego się przeważnie w dolnym rogu lub w większym formacie.
 • PaP – poza obrazem, obsługiwany jest także dźwięk drugiego ekranu. Odtwarzany jest on wyłącznie przez słuchawki.
 • Obsługa dysku twardego – może być wbudowany lub zewnętrzny. Dzięki temu możemy nagrywać oglądane materiały.
 • DLNA – pozwala na współdzielenie multimediów przez kilka urządzeń podłączonych do sieci domowej.

Zwiększ wygodę użytkowania – akcesoria TV

Na koniec warto wspomnieć o przydatnych dodatkach, które umożliwiają czerpanie jeszcze większej przyjemności z oglądania telewizora. Spośród nich wymienić można chociażby okulary 3D, specjalne, bardziej nowoczesne wersje pilotów, różnego rodzaju stojaki i uchwyty pozwalające między innymi zamontować telewizor na ścianie czy chociażby wszelkie głośniki i soundbary.

Uwaga!

Wybór telewizora nie jest łatwym zadaniem. Wszystko przez niezwykłe zróżnicowanie obecnej oferty – zwrócić uwagę musimy bowiem nie tylko na przekątną ekranu, ale również na wykorzystywane technologie, formaty obrazu czy też dodatkowe funkcje i systemy operacyjne. Nie można zapomnieć także o typowych parametrach, takich jak kontrast czy kąt widzenia. Mamy nadzieję, że powyższy poradnik zbliży Was do podjęcia ostatecznej decyzji.

Podobne artykuły
 
Kategoria: Poradniki
Data: 29.07.2019
Social
4,9
15 ocen
9 komentarzy
Moja ocena
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Alion
Ja od lat jestem przywiązany do Panasonika. Mam już kolejny model telewizora tej marki i nie zraziłem się mimo, iż obawiałem się leda, że będzie dużo gorszy niz plazma. Jest inaczej ale moim zdaniem ledy nie są wcale złe, a na pewno po rachunkach widzę, że jedza mniej prądu
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2015-08-12
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
seraf
A ja tam się cieszę z mojego philipsa 32 PW 9551/12 który nadal ma lepszy obraz od ledowych telewizorów do 4 tys. złotych nawet niektóre 4k lesie mają gorszy obraz od mojego philipsa !
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2015-10-28
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
kawaler
Teraz chyba żaden telewizor nie jest WiFi Ready, każdy posiada gotową kartę WiFi. Co do telewizora, który sam posiadam, to Philips sprzed 4 lat, gra świetnie i nie zamieniłbym go na nic innego.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-05-29
Piotr
A ja mam Philipsa z AMBILIGHT i nie kupię już nigdy innego. Matryca jest bardzo równomiernie podświetlona. Kolory są naturalne a nie przejaskrawione jak w Samsungach. Jest bezawaryjny i mam wszystkie możliwe złącza. Bardzo praktyczny TV. Następny jaki kupię to Ambilight z Androidem. Jedyną funkcją jakiej mi brakuje.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-02-02
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Misiek
Bez obrazy dla autora, ale tylu bzdur i nieścisłości w jednym artykule jeszcze w życiu nie czytałem. I ma on pomóc ludziom w wyborze telewizora ? Morele od zawsze pamiętam z profesjonalizmu, a tutaj ...
- "lampy CCFL oświetlają generowane piksele" - po pierwsze podświetlają (a dokładniej prześwietlają, identycznie jak w technologii LED), a po drugie "generowane piksele" ? One są zawsze (matryca), nic ich nie generuje.
- telewizory (i monitory komputerowe) w technologii LED i LCD różni jedynie rodzaj (sposób) podświetlenia, matryca może być taka sama, to bez znaczenia. Kolory, kąty widzenia i "problemy z rozdzielczością", to wyłącznie "wina" zastosowanej matrycy, a nie rodzaju podświetlenia.
- format obrazu (proporcje ekranu) - "4:3 – format tradycyjny wykorzystywany przy wyświetlaniu większości programów telewizyjnych" - 98 % programów telewizyjnych (wiadomości, seriale, rozrywka, sport i filmy) aktualnie jest emitowanych w formacie 16:9, 4:3 pozostało jeszcze w audycjach historycznych (TVP Historia oraz TVP 3 regionalna) i innych materiałach archiwalnych, a i te są często w różny sposób przekształcane na 16:9, aby dopasować je do współczesnych telewizorów bez emitowania czarnych pasów.
- 21:9 - były próby wprowadzenia na rynek (dawno temu Philips, a nawet niedawno chyba LG) tego formatu, ale ze względu na nikłe zainteresowanie (tak jak 3D) nie przyjęły się i temat porzucono. Faktycznie większość filmów na Blu Ray i DVD jest w tym formacie i wtedy ogląda się to wspaniale (bez czarnych pasów), ale równocześnie wtedy dramatycznie spada komfort oglądania programów telewizyjnych, które chyba stanowią większość.
(1) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-04-08
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Domo
A który z tych telewizorów będzie najlepszy do konsoli Pro? Bo znajomi mnie teraz zaskoczyli na urodziny i wymienili starą konsolę na PS Pro i jeszcze dostałem do tego jakieś akcesoria do niej, no ale teraz trzeba pomyśleć o jakimś lepszym telewizorze chyba bo mam taki nie dość że mały to jeszcze prawie 10letni :/
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-04-28
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Tomek
Ja posiadam Panasonica viera, 3 razy spaliło się podświetlenie ekranu, dzisiaj popsuł się 4 raz: coś zaśmierdziało i się wyłączył ! Koniec idę po siekiere
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2019-05-03
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Milka
Niedawno się wprowadzałam do nowego mieszkania i stwierdziłam że nowy telewizor by się przydał. Teraz niedawno kupowałam w media expert LG OLED 55 calowy i jest bardzo w porządku. Ładny obraz dźwięk też dobry. Polecam.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2019-08-11
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.