Udostępnij
https://www.morele.net/wiadomosc/jaki-telewizor-wybrac-lcd-led-czy-oled-ktory-tv-najlepszy/300/ 2020-04-24 11:01:50.000000

Jaki telewizor wybrać? LCD, LED czy OLED? Który TV najlepszy?

Podpowiadamy, jak wybrać telewizor i na które elementy specyfikacji zwrócić uwagę. Poznaj szczegóły.

Wybór telewizora może być nie lada wyzwaniem. Na rynku znajdziemy wiele modeli zróżnicowanych pod kątem możliwości technicznych. Który telewizor sprawdzi się najlepiej i zapewni nam komfort oglądania ulubionych filmów i seriali? 

Wyświetlacz – jaki wybrać?

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj wyświetlacza. Poszczególne matryce do telewizorów wyróżniają się inną architekturą, co z kolei przekłada się na jakość wyświetlanych treści. Obecnie na rynku znaleźć możemy kilka popularnych typów.

  • Telewizory LCD – konstrukcja wyświetlaczy opiera się na lampach CCFL, które oświetlają piksele. W urządzeniach TV LCD światło, które przechodzi przez polaryzatory, zapewnia możliwość uzyskania danego efektu wizualnego. Niekwestionowanym atutem takiego rozwiązania jest wysoka energooszczędność, jednak na rynku nie znajdziemy już wiele tego typu modeli. Sprzedaż matryc LCD TV w ostatnim czasie znacznie spadła z uwagi na korzystne propozycje producentów urządzeń wyższej jakości.
  • Telewizory LED – popularne ledy za telewizorem to charakterystyczne diody, które zdolne są do samodzielnej emisji światła bez pomocy dodatkowego podświetlenia matrycy. To przekłada się na jakość obrazu i bardzo wyraźne kolory. W przypadku LED TV również możemy liczyć na wysoką energooszczędność. Warto dodać, że matryca w telewizorze może należeć do typu Edge LED (diody zlokalizowane przy krawędziach ekranu) oraz Full LED (diody rozmieszczone po całej powierzchni matrycy). W tym pierwszym przypadku nierównomierne oświetlenie może zrekompensować cienki ekran, więc wybór zależy od indywidualnych oczekiwań.
  • Telewizory OLED – konstrukcja tej matrycy TV obejmuje diody organiczne, które odpowiedzialne są za generowanie pikseli i świecą niezależnie od siebie. To doskonałe rozwiązanie dla wymagających klientów, którzy liczą na krótki czas reakcji oraz idealne odwzorowanie barw. Chociaż modele z matrycą OLED nie należą do najtańszych, zdecydowanie warto zwrócić na nie uwagę. Oczywiście w pojedynku OLED vs LCD czy LED, zdecydowanie wygrywa nowszy standard.
  • Telewizory QLED – architektura tych urządzeń związana jest z technologią kropek kwantowych. Są to nanokryształy, które zostały zainstalowane pomiędzy podświetleniem i filtrem kolorów. Do  największych zalet matrycy zaliczyć można naturalne kolory oraz wyższy współczynnik kontrastu. Użytkownicy docenią również niską awaryjność, gdyż nie występuje ryzyko wypalania.

Jaki kupić telewizor? Wyświetlacze LCD powoli odchodzą już do lamusa, natomiast pozostałe typy wyświetlaczy nadal są chętnie wybierane. Dziś już mało kto zastanawia się nad decyzją – telewizor LED czy LCD? Wybór jest oczywisty, tym bardziej że LED-y dostępne są w atrakcyjnych cenach. To wciąż bardzo popularna matryca do telewizora. 

Dowiedz się więcej

Trudny orzech do zgryzienia mają osoby, które zastanawiają się nad zakupem droższego modelu. Który sprzęt sprawdzi się lepiej? Telewizor LED czy OLED, a może QLED? Jeśli chodzi o jakość prezentowanych treści, LED oferuje rozwiązania dla mniej wymagających klientów, jednak za zakupem tego telewizora może przemawiać atrakcyjna cena. Natomiast dwa pozostałe warianty znakomicie sprawdzą się wśród osób, dla których jakość obrazu stanowi najwyższy priorytet.

Wielkość ekranu i format – Full HD czy Ultra HD?

Zanim zdecydujemy się na zakup telewizora, powinniśmy bardzo dokładnie przeanalizować specyfikację techniczną. Jednym z jej podstawowych elementów będzie wielkość ekranu oraz format. Pierwszy z tych parametrów powinniśmy dopasować do powierzchni pomieszczenia, a dokładniej odległości, jaka dzielić będzie użytkownika od ekranu. Natomiast format to kwestia indywidualnych oczekiwań wobec jakości obrazu. 

Osoby, które oglądają telewizję w niewielkich pomieszczeniach, powinny sięgnąć po mniejszy telewizor. Jeżeli odległość od ekranu wynosi 1 - 2 m, doskonale sprawdzi się ekran o przekątnej długości 26 cali. Gdy przedział ten wynosi 1,3 – 2,6 m warto postawić na model 34-calowy. Z kolei telewizory 42 calowe znajdą zastosowanie przy odległości od 1,6-3,2 m. Jednak najpopularniejsze obecnie modele to urządzenia z przekątną ekranu 55 cali (odległość 2,1 m - 3,9 m). Natomiast ekrany 65-calowe przeznaczone zostały dla użytkowników, którzy będą oglądać telewizję z odległości 2,5-4,95 m. Oczywiście na rynku nie brakuje jeszcze większych urządzeń. Telewizor jaki wybrać możemy do pokoju musi zostać odpowiednio dopasowany, aby żaden z domowników nie narzekał na problemy z widocznością treści. 

Format ekranu wpływa na szczegółowość wyświetlanego obrazu. Im wyższa rozdzielczość, tym więcej detali zobaczymy podczas oglądania filmów, seriali czy transmisji sportowych. Niegdyś popularny był format HD Ready, jednak już od kilku lat stanowi mało atrakcyjny standard. Dużo lepiej prezentuje się jakość Full HD 

(1920x1080 pikseli). Z takiej możliwości nadal chętnie korzysta wielu użytkowników, którzy decydują się na telewizor LED. 

Uwaga!

Jaki telewizor kupić? Najlepszym dostępnym obecnie rozwiązaniem jest oczywiście Ultra HD. Parametr ten oznacza, że matryca telewizora wyświetlić może obraz o rozdzielczości 4K (3840x2160). Dzięki temu każdy szczegół na ekranie będzie doskonale widoczny. Warto podkreślić, że wiele tego typu urządzeń dziś dostępnych jest w bardzo dobrych cenach, a klienci chętnie je wybierają.

Smart TV – dodatkowe możliwości 

Coraz więcej telewizorów oferuje system Smart TV. To specjalne oprogramowanie, które pozwoli na korzystaniu z wielu aplikacji za pomocą telewizora. Dzięki temu możemy korzystać z popularnych usług streamingowych (Netflix, HBO GO, Amazon Prime Video), słuchać muzyki za pomocą Spotify, czy korzystać z funkcjonalności YouTube. A to tylko niektóre spośród wielu interesujących rozwiązań. 

Możemy wyróżnić kilka najbardziej popularnych systemów. Oprogramowanie Tizen zostało dedykowane telewizorom Samsung. Z WebOS skorzystają posiadacze telewizorów LG. Natomiast Android TV stosowany jest wśród wielu pozostałych producentów.  Każdy z tych systemów zapewni wysoki komfort użytkowania, intuicyjne menu oraz szeroki dostęp do wielu interesujących udogodnień. 

Polecane modele

Zakrzywiony ekran – czy warto?

Wiemy już, że na temat telewizorów OLED opinie użytkowników są nad wyraz pozytywne. To samo powiedzieć można o technologii QLED. Warto jednak omówić kolejną kwestię, która stanowi ważne kryterium zakupu. Czy warto sięgnąć po model z zakrzywionym ekranem?

Celem konstruktorów zakrzywionego ekranu TV było zwiększenie powierzchni wyświetlania ekranu oraz poprawa widoczności. Dodatkowym atutem jest efekt rozszerzenia obrazu. To z pewnością nowoczesne rozwiązanie. Zakrzywiony ekran OLED lub QLED znalazł już zastosowanie w wielu domach. 

Warto wiedzieć!

Jaki telewizor kupić? Zanim podejmiemy decyzję, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Komfort oglądanych treści może być bardzo wysoki pod warunkiem, że odbiorcy będą siedzieć na wprost urządzenia. Ponadto sprzęt najlepiej sprawdza się, gdy telewizję ogląda jedna lub dwie osoby. Dla wielu klientów przeszkodę stanowi również wysoka cena urządzenia.

Zastosowane technologie – na co zwrócić uwagę?

Na pokładzie wielu telewizorów nie brakuje nowoczesnych technologii, dzięki czemu oglądanie telewizji, czy granie na konsoli będzie czystą przyjemnością. Na które elementy specyfikacji technicznej należy zwrócić szczególną uwagę?

  • HDR – technologia, która zapewnia użytkownikom odbiór barw zbliżonych, do tych, jakie naturalnie widzi ludzkie oko. Właściciele telewizorów z funkcją HDR docenią szeroki zakres barw oraz rewelacyjną jakość obrazu.
  • Ambilight – technologia, dzięki której telewizor emituje kolorową poświatę wokół ekranu. W tym celu wykorzystane są diody LED, zainstalowane z tyłu telewizora.
  • PurColor – funkcja, która pozwala na szerokie możliwości regulacji koloru.
  • Rozdzielczość 8K – to technologia, która dopiero raczkuje. Jednak warto o niej wspomnieć w ramach ciekawostki. Producenci już niebawem zaproponują modele, które zapewnią perfekcyjną szczegółowość treści. 

Jak wybrać telewizor, który spełni wszystkie nasze oczekiwania? Niewątpliwie powinniśmy dokładnie zapoznać się z recenzjami poszczególnych modeli, a także sprawdzić, jak wypadają w testach. 

Dodatkowe funkcjonalności – co warto wiedzieć?

Poszczególne rodzaje telewizorów oferują wiele funkcji dodatkowych, które sprawią, żę oglądanie telewizji i zabawa przy grach będzie bardzo przyjemna. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na liczbę złącz HDMI. Im jest ich więcej, tym więcej dodatkowych urządzeń możemy podłączyć jednocześnie. Pamiętajmy, że oprócz dekodera, skorzystać możemy z konsoli, dysku zewnętrznego i wielu innych sprzętów.

Bardzo interesującą funkcją jest możliwość podziału obrazu. Odpowiada za nią opcja PiP, dzięki której obejrzymy dwa programy na jednym ekranie. Natomiast PaP pozwoli również na obsługę dźwięku z drugiego obrazu, który odtwarzany będzie przez słuchawki. 

Przydatna będzie również możliwość nagrywania ulubionych programów na dysk twardy oraz opcja strumieniowania danych z pozostałych urządzeń za pomocą technologii d. To oczywiście tylko niektóre spośród wielu zróżnicowanych opcji, na jakie możemy liczyć. Pamiętajmy, że to właśnie na temat bogato wyposażonych telewizorów opinie klientów są najlepsze. 

Zwiększ wygodę użytkowania – akcesoria TV

Na rynku znaleźć możemy wiele akcesoriów. Przed zakupem sprzętu, warto rozejrzeć się za wysokiej jakości półką RTV. Natomiast doskonałym rozwiązaniem dla poprawy jakości dźwięku będzie SoundBuffer oraz dobre głośniki. Możliwości jest bardzo wiele, a w szerokiej ofercie każdy znajdzie dodatki, które sprawią, że oglądanie telewizji będzie nad wyraz przyjemne. Udostępnij
4,9
15 ocen
10 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (8)

Ja od lat jestem przywiązany do Panasonika. Mam już kolejny model telewizora tej marki i nie zraziłem się mimo, iż obawiałem się leda, że będzie dużo gorszy niz plazma. Jest inaczej ale moim zdaniem ledy nie są wcale złe, a na pewno po rachunkach widzę, że jedza mniej prądu
A ja tam się cieszę z mojego philipsa 32 PW 9551/12 który nadal ma lepszy obraz od ledowych telewizorów do 4 tys. złotych nawet niektóre 4k lesie mają gorszy obraz od mojego philipsa !
Teraz chyba żaden telewizor nie jest WiFi Ready, każdy posiada gotową kartę WiFi. Co do telewizora, który sam posiadam, to Philips sprzed 4 lat, gra świetnie i nie zamieniłbym go na nic innego.
A ja mam Philipsa z AMBILIGHT i nie kupię już nigdy innego. Matryca jest bardzo równomiernie podświetlona. Kolory są naturalne a nie przejaskrawione jak w Samsungach. Jest bezawaryjny i mam wszystkie możliwe złącza. Bardzo praktyczny TV. Następny jaki kupię to Ambilight z Androidem. Jedyną funkcją jakiej mi brakuje.
Bez obrazy dla autora, ale tylu bzdur i nieścisłości w jednym artykule jeszcze w życiu nie czytałem. I ma on pomóc ludziom w wyborze telewizora ? Morele od zawsze pamiętam z profesjonalizmu, a tutaj ...
- "lampy CCFL oświetlają generowane piksele" - po pierwsze podświetlają (a dokładniej prześwietlają, identycznie jak w technologii LED), a po drugie "generowane piksele" ? One są zawsze (matryca), nic ich nie generuje.
- telewizory (i monitory komputerowe) w technologii LED i LCD różni jedynie rodzaj (sposób) podświetlenia, matryca może być taka sama, to bez znaczenia. Kolory, kąty widzenia i "problemy z rozdzielczością", to wyłącznie "wina" zastosowanej matrycy, a nie rodzaju podświetlenia.
- format obrazu (proporcje ekranu) - "4:3 – format tradycyjny wykorzystywany przy wyświetlaniu większości programów telewizyjnych" - 98 % programów telewizyjnych (wiadomości, seriale, rozrywka, sport i filmy) aktualnie jest emitowanych w formacie 16:9, 4:3 pozostało jeszcze w audycjach historycznych (TVP Historia oraz TVP 3 regionalna) i innych materiałach archiwalnych, a i te są często w różny sposób przekształcane na 16:9, aby dopasować je do współczesnych telewizorów bez emitowania czarnych pasów.
- 21:9 - były próby wprowadzenia na rynek (dawno temu Philips, a nawet niedawno chyba LG) tego formatu, ale ze względu na nikłe zainteresowanie (tak jak 3D) nie przyjęły się i temat porzucono. Faktycznie większość filmów na Blu Ray i DVD jest w tym formacie i wtedy ogląda się to wspaniale (bez czarnych pasów), ale równocześnie wtedy dramatycznie spada komfort oglądania programów telewizyjnych, które chyba stanowią większość.
A który z tych telewizorów będzie najlepszy do konsoli Pro? Bo znajomi mnie teraz zaskoczyli na urodziny i wymienili starą konsolę na PS Pro i jeszcze dostałem do tego jakieś akcesoria do niej, no ale teraz trzeba pomyśleć o jakimś lepszym telewizorze chyba bo mam taki nie dość że mały to jeszcze prawie 10letni :/
Ja posiadam Panasonica viera, 3 razy spaliło się podświetlenie ekranu, dzisiaj popsuł się 4 raz: coś zaśmierdziało i się wyłączył ! Koniec idę po siekiere
Niedawno się wprowadzałam do nowego mieszkania i stwierdziłam że nowy telewizor by się przydał. Teraz niedawno kupowałam w media expert LG OLED 55 calowy i jest bardzo w porządku. Ładny obraz dźwięk też dobry. Polecam.
Artykuł odpowiedział na wszystkie pytania jakie miałem, czyli odległość oglądania a liczba cali, SmartTV i dodatkowe możliwości, ekran curved (kiedy warto, kiedy nie).
jak SmartTV to tylko kruger&matz, szczerze polecam, nie tylko jakościowo mają dobre telewizory, ale jeszcze cena będzie na każdą kieszeń