http://www.morele.net/wiadomosc/jaki-telewizor-wybrac-lcd-led-czy-oled-ktory-tv-najlepszy/300/ 2017-12-01 13:57:47.000000

Jaki telewizor wybrać? LCD, LED czy OLED? - Który TV najlepszy?

Obecny rynek telewizorów pełny jest nowoczesnych urządzeń, które oferują znacznie więcej niż tradycyjne odbiorniki. Mnogość wyboru powoduje, że warto pokrótce przeanalizować dostępne możliwości.

Co to jest Wi-Fi Ready?

Technologia WiFi Ready jest przystosowaniem danego urządzenia do tego, żeby współpracować z adapterem USB WiFi. Jeżeli komputer lub telewizor jest wyposażony w technologię WiFi Ready, to może łączyć się z Internetem bez konieczności podpinania do niego kabli. Oznaczenie WiFi Ready można znaleźć często na telewizorach, które nie posiadają funkcji SMART TV.

Zdać należy sobie sprawę z tego, że wybór telewizora obecnie nie jest już ograniczony do wyboru kilku najważniejszych parametrów, takich jako przekątna ekranu, rozdzielczość czy funkcjonalność pilota. Producenci co rusz prześcigają się w opracowywaniu rozwiązań, które pełnymi garściami czerpią z nowych technologii. Wszystko to sprawia, że obecnie telewizor służy do czegoś więcej niż tylko odbioru sygnału telewizyjnego.

Chcąc więc dokonać właściwego wyboru, warto zwrócić uwagę na wszystkie aspekty dostępnych modeli. Pierwszą i najważniejszą kwestią wydaje się być określenie typu telewizora, który związany jest ze sposobem generowania obrazu.

Typy telewizorów

Kiedyś jedyną możliwością były telewizory kineskopowe, które jeszcze do tej pory stoją w wielu domach. Jednak od kilku lat producenci pracują nad ciągłym udoskonalaniem technologii wyświetlania obrazu, a jednocześnie zmniejszania grubości urządzeń. Dzięki temu, obecnie na rynku można wymienić kilka rodzajów telewizorów.

Telewizory LCD

W telewizorach LCD, piksele nie emitują własnego światła, co wymusza zastosowanie dodatkowego podświetlenia dostarczanego przez lampy (CCFL) umieszczone za ekranem. Światło przechodzi przez specjalne filtry (polaryzatory), a następnie trafia na ciekły kryształ, powodując uzyskanie pożądanego efektu kolorystycznego. Szybkość reakcji matrycy (zmiany jasności pikseli) zależy z kolei od składu chemicznego ciekłego kryształu.

Dla kogo?

Na telewizory LCD powinny decydować się osoby, które zamierzają kupić urządzenie z ekranem o przekątnej mniejszej niż 40 cali, a jednocześnie szukają modelu w atrakcyjnej cenie.

Wady i zalety telewizorów LCD.

ZALETY

 • Niewielka (w porównaniu z innymi rodzajami) waga.
 • Niski pobór mocy.

WADY

 • Gorszy kontrast.
 • Węższe kąty widzenia.

 

Telewizory LED

Telewizory LED to tak naprawdę ulepszona wersja zwykłych odbiorników LCD. Producenci stosują dwa rozwiązania:

 • Edge LED– jest to tańszy sposób podświetlenia. Diody LED znajdują się przy krawędziach telewizora. Wiążę się to niestety z nierównomiernym podświetleniem matrycy.
 • Full LED– diody są rozmieszczone pod całą powierzchnią wyświetlacza, przez co telewizory tego typu charakteryzują się wyższą ceną. Większa ilość diod to również wyższe zużycie prądu.

Dla kogo?

Telewizory LED stworzone są dla osób, które szukają bardzo cienkich urządzeń o niskim zużyciu energii. Nadają się zarówno do oglądania filmów jak grania na konsoli.

Wady i zalety telewizorów LED.

ZALETY

 • Charakteryzują się najwyższą wartością współczynnika kontrastu.
 • Bardzo dobre odwzorowanie kolorów.
 • Niskie zużycie prądu.
 • Mniejsza grubość telewizora niż w przypadku standardowych LCD.

WADY

 • Wyższa cena.
 • Węższe kąty widzenia niż w przypadku LCD.

Telewizory OLED

Są one zdecydowanie najbardziej zaawansowane pod względem technologicznym, co oczywiście przekłada się na ich zwiększoną cenę. Mimo wszystko, to właśnie telewizory OLED będą w przyszłości rozwijane najbardziej. Już teraz jednak gwarantują naprawdę wysoką jakość generowanego obrazu.

Wszystko dzięki wykorzystaniu diod organicznych, które odpowiadają za generowanie pikseli. Dzięki nim, piksele świecą w sposób niezależny od siebie, co oczywiście przekładają się na bardzo wysoką jakość obrazu. Na uwagę zasługuje przede wszystkim głęboka czerń, doskonały kontrast i kąty widzenia, a także odpowiednia jasność.

Dla kogo?

Telewizory OLED okażą się trafnym wyborem przede wszystkim dla osób lubujących się w najlepszych doznaniach wizualnych. Urządzenia tego typu są również bardzo cienkie, a do tego nie pobierają zbyt dużo energii. Ich wadą jest jednak dość spora cena

 

Wady i zalety telewizorów OLED.

ZALETY

 • Doskonała jakość generowanego obrazu.
 • Wartości kontrastu, kąty widzenia, czerni i jasności kolorów spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

WADY

 • Wyższa cena.

Telewizory 3D

Technologia 3D pozwala na wyświetlanie trójwymiarowych filmów w domowym zaciszu. I choć w ostatnim czasie popularność technologii 3D nieco osłabła, wielu producentów nadal ma w swojej ofercie urządzenia wykorzystujące:

Zalety i wady pasywnych telewizorów 3D.

ZALETY

 • Tanie okulary (do 30 zł za sztukę).
 • Nie występuje zjawisko migotania.

WADY

 • Gorsza jakość obrazu

Zalety i wady aktywnych telewizorów 3D.

ZALETY

 • Bardzo dobra jakość obrazu (Full HD dla każdego oka).

WADY

 • Wysoka cena okularów (nawet kilkaset złotych za sztukę).
 • Wystąpienie zjawiska migotania szkieł.
 • Okulary są cięższe i wymagają zasilania.

Na co zwracać uwagę?

Oczywiście sam typ telewizora to nie wszystko. Wpływ na naszą wygodę ma bowiem również szereg innych kwestii, które zostały opisane poniżej.

Technologie

Jak już wspomnieliśmy, rozwój technologiczny sprawił, że w nowych telewizorach spotkać można wiele funkcji, które do tej pory istniały wyłącznie w sferze teoretycznej. Które z nich są warte uwagi?

 • HDR, czyli High Dynamic Range. Mówiąc ogólnie, jest to technologia, która pozwala na generowanie obrazu o jasności zbliżonej do tego, co rejestrują nasze oczy. Wszystko dzięki zmianie stosunku najjaśniejszego punktu na generowanym obrazie do najciemniejszego.

Ciekawostka

W środowisku panuje ożywiona dyskusja na temat tego, czy technologia HDR rzeczywiście oferuje obraz zbliżony do widoku rejestrowanego przez nasze oczy, niemniej warto podkreślić, że przyczyniła się ona do zdecydowanej poprawy jakości. HDR sprawia, że kolory, jasność, płynność ruchu i wiele innych składowych prezentuje się o wiele lepiej niż w dotychczasowych urządzeniach. Telewizory HDR często wybierane są przez posiadaczy konsol do gier – już teraz powstaje wiele produkcji, które korzystają z tej technologii, oferując zupełnie nowe doznania wizualne.

 • Quantum Dot. Technologia kropek kwantowych na dobre wykorzystywana jest od 2015 roku. Zdecydowanie rozszerza ona dostępną paletę barw wyświetlanych na ekranie, dzięki czemu nasycenie kolorów jest głębsze. Wszystko to przekłada się na wzrost jakość generowanego obrazu.
 • Ambilight wykorzystuje ona specjalne diody LED, które są montowane z tyłu telewizora. Ich zadaniem jest generowanie kolorowych poświat i konturów (tylko w droższych wersjach), które tworzą wrażenie rozszerzania się obrazu generowanego przez telewizor na przestrzeń znajdującą się za urządzeniem. Diody reagują na sytuacje panującą na ekranie i w odpowiedni sposób dostosowują swoje działanie.
 • HbbTV,  jest to technologią, którą wykorzystuje się już od jakiegoś czasu. Pozwala na zintegrowanie sygnału telewizyjnego z treściami multimedialnymi pochodzącymi z Internetu. Dzięki niej podczas oglądania możemy skorzystać z wielu aplikacji bądź uzyskać rozszerzone informacje o danym programie.

Rozmiar ekranu

Jednym z najważniejszych elementów, zaraz po wyborze typu telewizora, jest jego wielkość. Rozmiar ekranu należy dobrać nie tylko do osobistych preferencji, ale także oczekiwań i miejsca, w którym zostanie postawiony telewizor.

Wielkość podawana jest w calach (1 cal = 2,54 cm) i oznacza przekątną wyświetlacza. Im większy obraz, tym oczywiście lepszy komfort oglądania. Jednak nie zawsze. Duży wpływ ma również odległość od ekranu. Należy pamiętać, by nie siedzieć zbyt blisko telewizora. Jednak zarówno zbyt duża jak i zbyt mała odległość mogą nie tylko wpływać na pogorszenie jakości obrazu, ale także wywoływać bóle głowy, zawroty czy zmęczenie. Zalecane odległości przedstawione są w poniższej tabeli:

Przekątna (cale): Odległość minimalna (m): Odległość maksymalna (m):
26" 1 2
34" 1,3 2,6
42" 1,6 3,2
55" 2,1 3,9
65" 2,5 4,95

Telewizory do 32 cali

Przekątna 32 cale jest najpopularniejsza, dlatego też można znaleźć szereg modeli w atrakcyjnych cenach. Świetnie sprawdzają się w kuchniach i sypialniach, a więc niewielkich pomieszczeniach. Wiele z telewizorów oferuje rozdzielczość Full HD.

Telewizory 40 cali sprawdzają się w niedużych salonach (średniej powierzchni). Są bardzo często wybierane do konsol dla dzieci i młodzieży. W rozmiarze 50 cali klient ma największy wybór. W ofercie można znaleźć zarówno telewizory LCD, jak i LED. Wszystkie oferują również obraz w rozdzielczości Full HD. Urządzenia tej wielkości najlepiej sprawdzają się dużych pomieszczeniach osób lubiących bardzo dobre efekty wizualne.

Format ekranu

W sprzedaży można spotkać trzy różne formaty:

 • 16:9 – jest to format panoramiczny sprawdzający się przy oglądaniu filmów. Jeśli zostanie wyświetlony obraz o innym formacie, mogą pojawić się czarne pasy po bokach lub na dole i górze.
 • 4:3 – jest to format tradycyjny zbliżony do kwadratu, wykorzystywany przy wyświetlaniu większości programów telewizyjnych. Coraz więcej kanałów wyświetla obraz w formacie 16:9
 • 21:9 – jest to format kinowy, który pozwoli oglądać filmy niczym w sali kinowej.

Rozdzielczość

W niemal każdym urządzeniu (laptopie, monitorze czy telewizorze) obowiązuje jedna zasada – im wyższa rozdzielczość, tym obraz jest wyraźniejszy i bardziej szczegółowy. Nie zawsze trzeba jednak inwestować w drogi telewizor oferujący bardzo wysoką rozdzielczość. Wszystko zależy od jakości filmów czy odbieranego sygnału.

Rozdzielczość przedstawia się za pomocą dwóch wartości, gdzie pierwsza oznacza ilość wyświetlanych pikseli w pionie, druga w poziomie. W celu wyliczenia wszystkich wyświetlanych pikseli wystarczy pomnożyć obie liczby. Najczęściej spotykane określenia w stosunku do rozdzielczości to:

 • HD Ready – jest to nadal popularna rozdzielczość, szczególnie w tańszych telewizorach i wynosi 1366x768 px. Nie wyświetla jednak wszystkich szczegółów. Wykorzystuje się ją w tańszych telewizorach, do odtwarzania zwykłej telewizji naziemnej oraz filmów DVD.
 • Full HD – jest to rozdzielczość równa 1920x1080px. Umożliwia wyświetlenie wszystkich szczegółów oraz kolorów dostępnych w systemie HDTV. Telewizory z taką matrycą nadają się do kina domowego z odtwarzaczem Blu-Ray.
 • 4K – jest to standard wykorzystywany w telewizorach z najwyższej półki, charakteryzujący się rozdzielczością 3840 x 2160 px. Dostarcza obraz bardzo wysokiej jakości. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że obecnie trudno dostać materiały w tak dużej rozdzielczości (programy telewizyjne czy filmy).

Ponadto warto również zwrócić uwagę na wyświetlany format sygnały. Wśród wykorzystywanych najczęściej spotyka się:

 • 720p
 • 1080p
 • 1080i

Literka i oznacza, że obraz wyświetlany jest z „przeplotem”. Przekłada się to na lepszą jakość obrazu dynamicznego, z dużą ilością ruchu oraz słabszą prezentację obrazu statycznego lub wolnego.

Literka p oznacza z kolei przebieg kolejno-liniowy, w którym to obraz statyczny prezentuje się lepiej, a dynamiczny wydaje się nieostry, zamazany.

Ranking telewizorów listopad 2017

1.

Telewizor Philips 55PUS6561/12 4K, Android, Netflix, AMBILIGHT 3, QWERTY + CENNY PREZENT
Telewizor Philips 55PUS6561/12 4K, Android, Netflix, AMBILIGHT 3, QWERTY + CENNY PREZENT
Telewizor Philips 55PUS6561/12 4K, Android, Netflix, AMBILIGHT 3, QWERTY + CENNY PREZENT
2.

Telewizor Samsung UE50MU6172UXXH
Telewizor Samsung UE50MU6172UXXH
Telewizor Samsung UE50MU6172UXXH
3.

Telewizor LG 55LH6047 FullHD, Wi-Fi, WebOS 3.0, PMI 900
Telewizor LG 55LH6047 FullHD, Wi-Fi, WebOS 3.0, PMI 900
Telewizor LG 55LH6047 FullHD, Wi-Fi, WebOS 3.0, PMI 900
Pokaż więcej produktów

Jasność

Im wyższa jasność, tym obraz jest lepiej widoczny w mocno oświetlonym pomieszczeniu lub gdy padają na telewizor promienie słoneczne

Czas reakcji

Najgorszymi czasami reakcji charakteryzują się telewizory LCD. Wartość ta może wynosić zaledwie 9 ms, co może negatywnie wpłynąć na dynamiczne sceny w filmie czy grach konsolowych. Im więc niższy czas reakcji, tym lepiej.

Częstotliwość odświeżania

Teoretycznie, im wyższa częstotliwość odświeżania, tym płynniejszy obraz wyświetlany jest na ekranie. Spowodowane jest to większą ilością klatek wyświetlanych w ciągu jednej sekundy. Kiedyś w telewizorach LCD standardem była wartość 60 Hz, jednak przy bardzo dynamicznych scenach taka częstotliwość odświeżania okazywała się niewystarczająca.

Dlatego też w nowych urządzeniach można się spotkać z odświeżaniem równym nawet 600 Hz. Jednak dla większości osób idealnym rozwiązaniem (szczególnie dla filmów Blu-ray) będzie 120 Hz lub nawet 60-80 Hz.W telewizorach 3D częstotliwość ta powinna być co najmniej dwukrotnie wyższa. Dlatego też biorąc pod uwagę ten typ urządzeń, należy szukać w parametrach częstotliwości odświeżania o minimalnej wartości 240 Hz.

Kwestia częstotliwości odświeżania jest istotna tylko w przypadku telewizorów LCD.

Kąty widzenia

Parametr ma duże znaczenie, gdy filmy oglądane są całą rodziną lub ze znajomymi. Wąskie kąty widzenia sprawią, że nie wszyscy będą mogli cieszyć się takim samym obrazem. Jednak producenci nie podają w tym przypadku żadnych wartości liczbowych. Najlepiej sprawdzić wybrany modele telewizora w sklepie - jak prezentuje się obraz oglądany z różnych perspektyw.

Wejścia i wyjścia 

Wśród najczęściej spotykanych i wykorzystywanych można wymienić: 

 • HDMI – obecnie najpopularniejsze złącze w nowych urządzeniach. Odpowiada za przesył sygnału cyfrowego, składającego się zarówno z wizji jak i dźwięku. Co ważne sygnał odtwarzany jest bez strat powstających w wyniku kompresji.
 • Scart (EURO) – jest to złącze analogowe, przez co sygnał musi być dwukrotnie konwertowany (najpierw z cyfrowego na analogowy i później z analogowego na cyfrowy). Powoduje to straty w jakości wyświetlanego obrazu.
 • S-Video – wejście analogowe, odpowiada za wyświetlenie obrazu.
 • AV – jest to również złącze analogowe, które pozwala na podłączenie do telewizora aparatu, kamery lub konsoli.
 • D-Sub (VGA, PC) – umożliwia podłączenie komputera (np. notebooka) do telewizora w przypadku braku gniazda HDMI.
 • USB – jedno z najpopularniejszych złączy umożliwiających podłączenie dysku zewnętrznego lub pendrive'a.
 • RJ-45 (gniazdo sieciowe) – pozwoli na połączenie się z Internetem i wykorzystanie dodatkowych internetowych funkcji telewizora, zaktualizowanie oprogramowania lub umożliwi dostęp do danych multimedialnych w sieci domowej. Znajduje się w każdym telewizorze Smart TV.
 • Wi-Fi – dzięki niemu nie ma konieczności podłączania telewizora do routera za pomocą kabla. Bezprzewodowa komunikacja jest wygodniejsza i pozwala na wykorzystanie standardu DLNA (jeśli przewidział to producent).
 • gniazdo audio – służy do podłączenia zewnętrznych urządzeń audio, pozwalających poprawić jakość odtwarzanego dźwięku.

Dodatkowe funkcje telewizorów

W najnowszych telewizorach można znaleźć wiele ciekawych dodatkowych funkcji:

 • PiP – oglądając jeden program, drugi wyświetla się w dolnym rogu w postaci małego okienka. Dzięki tej funkcji nie trzeba pilnować początku filmu lub zakończenia reklam na innym kanale.
 • PaP – umożliwia oglądanie dwóch filmów czy programów telewizyjnych jednocześnie, jednak przynajmniej jedna osoba musi podłączyć słuchawki.
 • wbudowany odtwarzacz – przyda się osobom, które chcą mieć możliwość odtwarzania płyt DVD bez konieczności kupowania oddzielnego urządzenia.
 • wbudowany dysk twardy – umożliwi nagrywanie filmów lub ulubionych programów telewizyjnych.
 • DLNA – jest to standard opracowany z myślą o współdzieleniu multimediów przez różne urządzenia podłączone do sieci domowej.
 • THX – jest to certyfikat, który gwarantuje obejrzenie filmów w jakości przewidzianej przez producentów.

Tuner MPEG-4

Obecnie wszystkie nowe telewizory posiadają wbudowany tuner MPEG-4 umożliwiający odbiór cyfrowej telewizji naziemnej. Dzięki niemu nie ma konieczności kupowania oddzielnego dekodera DVB-T.

Smart TV (więcej o smart tv w oddzielnym poradniku)

Coraz większą popularność zdobywają tzw. Smart TV. Są to telewizory wyposażone w autorskie systemy producentów, dające dostęp do aplikacji zarówno natywnych jak i internetowych. W Polsce można korzystać m.in. z ipla.pl, vod czy innych serwisów służących do „wypożyczenia” filmów, Skype'a czy prostych gier. Na tą chwilę brakuje bogatej oferty aplikacji przy jednoczesnej wysokiej cenie urządzeń, która w pełni wykorzystałaby możliwości telewizorów Smart TV. Pomimo to warto śledzić rynek i pojawiające się na nim nowości.

Odtwarzane multimedia

Pomimo obecności portu USB czy standardu DLNA, warto sprawdzić, jakie formaty plików multimedialnych są wspierane. Do najpopularniejszych należą vob, avi, rmvb, mov, DivX, mpeg, mp4.

Co można pominąć przy wyborze telewizora?

Grubość i waga. Choć każdy chciałby mieć w domu nowoczesny i supercienki telewizor, same wymiary urządzenia odgrywają drugorzędną rolę. W pierwszej kolejności należy najpierw zwrócić uwagę na jakość wyświetlanego obrazu, w drugiej dopiero na wygląd, obudowę i grubość telewizora.

Współczynnik kontrastu. To od niego zależy, jak są wyświetlane jasne i ciemne obszary. Im jest on wyższy, tym obraz staje się wyraźniejszy. Jednak problem z kontrastem jest innej natury. Nie dość, że występują ich dwa rodzaje (statyczny oraz dynamiczny), to dodatkowo producenci nie muszą stosować identycznych sposobów jego pomiaru. Oznacza to, że nie można tak naprawdę porównać wartości współczynnika kontrastu dwóch różnych producentów. Można natomiast porównać dwa stojące obok siebie modele lub też zdać się na recenzje i testy profesjonalnych magazynów czy serwisów.

Wybór telewizorów

Telewizory do 1000 zł. Są to najprostsze modele oferujące podstawowe funkcje. Trudno tu szukać urządzeń o bardzo dużej przekątnej. Najrozsądniejszym wyborem jest 32-calowy telewizor o standardowej rozdzielczości HD Ready lub rozdzielczości Full HD.

Większość modeli nie ma żadnych dodatkowych funkcji, choć zdarzają się telewizory odtwarzające materiały 3D. Jednak charakteryzują się one niską częstotliwością odświeżania (ok. 50 Hz), co niestety przełoży się na niską jakość filmów w 3D.W tej cenie można kupić już telewizory LED i takich też najlepiej szukać.

Częstotliwość odświeżania powinna wynosić ok. 80-100 Hz. Warto również szukać telewizorów, które mają co najmniej dwa złącza HDMI oraz jeden port USB.

Telewizory do 2000 zł. Największy wybór telewizorów dotyczy przedziału 40-50 cali. Są to LCD, większość z nich z podświetleniem LED. Oferują również rozdzielczość Full HD i na takie należy przede wszystkim zwrócić uwagę.

W tej cenie znajduje się również sporo ciekawych modeli 3D o częstotliwości odświeżania co najmniej 200 Hz. Nie warto natomiast wybierać telewizorów, które oferują częstotliwość na poziomie 600 Hz – lepiej skupić się na poszukiwaniach obrazu o wysokiej jakości.

Telewizory mają wiele ciekawych dodatków, w tym Smart TV (jeśli ktoś jest zdecydowany i nie będzie miał problemu z podłączeniem urządzenia do Internetu). Wiele z nich jest wyposażonych w moduł Wi-Fi, obsługę standardu DLNA oraz 3 złącza HDMI.

Telewizory do 3000 zł. Dysponując budżetem o wielkości 3000 zł, ma się już bardzo duży wybór. Większość telewizorów charakteryzuje się przekątną 46-50 cali, rozdzielczości Full HD oraz częstotliwością odświeżania o minimalnej wartości 200 Hz.

W wielu modelach standardem jest odtwarzanie filmów 3D oraz funkcje Smart TV. Telewizory posiadają pełen zestaw złączy (po co najmniej 3 porty HDMI oraz USB). Urządzenia mają wbudowanych wiele funkcji poprawiających jakość obrazu. Nie brakuje również autorskich rozwiązań jak chwalony przez wielu użytkowników Ambilight. W tym przedziale cenowym można znaleźć telewizory LCD z pełnym podświetleniem LED.

Jakiego producenta telewizor wybrać? Jakiej firmy i jaka marka jest najlepsza? Jakie telewizory są najlepsze? A jakie najpopularniejsze? Najpopularniejsi producenci telewizorów to m.in. Samsung, LG, Philips, Panasonic, Sharp, Sony, Thomson, Toshiba, Funai, Orion, Hyundai, Manta Multimedia. Każdy z opisanych producentów posiada w swojej ofercie zarówno lepsze jak i gorsze telewizory. Niektóre serie (linie) telewizorów są lepszej jakości inne gorszej. Zobacz ranking telewizorów w naszym sklepie, aby łatwiej wybrać dobry telewizor.

Polecane artykuły
 

Co to jest Wi-Fi Ready?

Technologia WiFi Ready jest przystosowaniem danego urządzenia do tego, żeby współpracować z adapterem USB WiFi. Jeżeli komputer lub telewizor jest wyposażony w technologię WiFi Ready, to może łączyć się z Internetem bez konieczności podpinania do niego kabli. Oznaczenie WiFi Ready można znaleźć często na telewizorach, które nie posiadają funkcji SMART TV.

Zdać należy sobie sprawę z tego, że wybór telewizora obecnie nie jest już ograniczony do wyboru kilku najważniejszych parametrów, takich jako przekątna ekranu, rozdzielczość czy funkcjonalność pilota. Producenci co rusz prześcigają się w opracowywaniu rozwiązań, które pełnymi garściami czerpią z nowych technologii. Wszystko to sprawia, że obecnie telewizor służy do czegoś więcej niż tylko odbioru sygnału telewizyjnego.

Chcąc więc dokonać właściwego wyboru, warto zwrócić uwagę na wszystkie aspekty dostępnych modeli. Pierwszą i najważniejszą kwestią wydaje się być określenie typu telewizora, który związany jest ze sposobem generowania obrazu.

Typy telewizorów

Kiedyś jedyną możliwością były telewizory kineskopowe, które jeszcze do tej pory stoją w wielu domach. Jednak od kilku lat producenci pracują nad ciągłym udoskonalaniem technologii wyświetlania obrazu, a jednocześnie zmniejszania grubości urządzeń. Dzięki temu, obecnie na rynku można wymienić kilka rodzajów telewizorów.

Telewizory LCD

W telewizorach LCD, piksele nie emitują własnego światła, co wymusza zastosowanie dodatkowego podświetlenia dostarczanego przez lampy (CCFL) umieszczone za ekranem. Światło przechodzi przez specjalne filtry (polaryzatory), a następnie trafia na ciekły kryształ, powodując uzyskanie pożądanego efektu kolorystycznego. Szybkość reakcji matrycy (zmiany jasności pikseli) zależy z kolei od składu chemicznego ciekłego kryształu.

Dla kogo?

Na telewizory LCD powinny decydować się osoby, które zamierzają kupić urządzenie z ekranem o przekątnej mniejszej niż 40 cali, a jednocześnie szukają modelu w atrakcyjnej cenie.

Wady i zalety telewizorów LCD.

ZALETY

 • Niewielka (w porównaniu z innymi rodzajami) waga.
 • Niski pobór mocy.

WADY

 • Gorszy kontrast.
 • Węższe kąty widzenia.

 

Telewizory LED

Telewizory LED to tak naprawdę ulepszona wersja zwykłych odbiorników LCD. Producenci stosują dwa rozwiązania:

 • Edge LED– jest to tańszy sposób podświetlenia. Diody LED znajdują się przy krawędziach telewizora. Wiążę się to niestety z nierównomiernym podświetleniem matrycy.
 • Full LED– diody są rozmieszczone pod całą powierzchnią wyświetlacza, przez co telewizory tego typu charakteryzują się wyższą ceną. Większa ilość diod to również wyższe zużycie prądu.

Dla kogo?

Telewizory LED stworzone są dla osób, które szukają bardzo cienkich urządzeń o niskim zużyciu energii. Nadają się zarówno do oglądania filmów jak grania na konsoli.

Wady i zalety telewizorów LED.

ZALETY

 • Charakteryzują się najwyższą wartością współczynnika kontrastu.
 • Bardzo dobre odwzorowanie kolorów.
 • Niskie zużycie prądu.
 • Mniejsza grubość telewizora niż w przypadku standardowych LCD.

WADY

 • Wyższa cena.
 • Węższe kąty widzenia niż w przypadku LCD.

Telewizory OLED

Są one zdecydowanie najbardziej zaawansowane pod względem technologicznym, co oczywiście przekłada się na ich zwiększoną cenę. Mimo wszystko, to właśnie telewizory OLED będą w przyszłości rozwijane najbardziej. Już teraz jednak gwarantują naprawdę wysoką jakość generowanego obrazu.

Wszystko dzięki wykorzystaniu diod organicznych, które odpowiadają za generowanie pikseli. Dzięki nim, piksele świecą w sposób niezależny od siebie, co oczywiście przekładają się na bardzo wysoką jakość obrazu. Na uwagę zasługuje przede wszystkim głęboka czerń, doskonały kontrast i kąty widzenia, a także odpowiednia jasność.

Dla kogo?

Telewizory OLED okażą się trafnym wyborem przede wszystkim dla osób lubujących się w najlepszych doznaniach wizualnych. Urządzenia tego typu są również bardzo cienkie, a do tego nie pobierają zbyt dużo energii. Ich wadą jest jednak dość spora cena

 

Wady i zalety telewizorów OLED.

ZALETY

 • Doskonała jakość generowanego obrazu.
 • Wartości kontrastu, kąty widzenia, czerni i jasności kolorów spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

WADY

 • Wyższa cena.

Telewizory 3D

Technologia 3D pozwala na wyświetlanie trójwymiarowych filmów w domowym zaciszu. I choć w ostatnim czasie popularność technologii 3D nieco osłabła, wielu producentów nadal ma w swojej ofercie urządzenia wykorzystujące:

Zalety i wady pasywnych telewizorów 3D.

ZALETY

 • Tanie okulary (do 30 zł za sztukę).
 • Nie występuje zjawisko migotania.

WADY

 • Gorsza jakość obrazu

Zalety i wady aktywnych telewizorów 3D.

ZALETY

 • Bardzo dobra jakość obrazu (Full HD dla każdego oka).

WADY

 • Wysoka cena okularów (nawet kilkaset złotych za sztukę).
 • Wystąpienie zjawiska migotania szkieł.
 • Okulary są cięższe i wymagają zasilania.

Na co zwracać uwagę?

Oczywiście sam typ telewizora to nie wszystko. Wpływ na naszą wygodę ma bowiem również szereg innych kwestii, które zostały opisane poniżej.

Technologie

Jak już wspomnieliśmy, rozwój technologiczny sprawił, że w nowych telewizorach spotkać można wiele funkcji, które do tej pory istniały wyłącznie w sferze teoretycznej. Które z nich są warte uwagi?

 • HDR, czyli High Dynamic Range. Mówiąc ogólnie, jest to technologia, która pozwala na generowanie obrazu o jasności zbliżonej do tego, co rejestrują nasze oczy. Wszystko dzięki zmianie stosunku najjaśniejszego punktu na generowanym obrazie do najciemniejszego.

Ciekawostka

W środowisku panuje ożywiona dyskusja na temat tego, czy technologia HDR rzeczywiście oferuje obraz zbliżony do widoku rejestrowanego przez nasze oczy, niemniej warto podkreślić, że przyczyniła się ona do zdecydowanej poprawy jakości. HDR sprawia, że kolory, jasność, płynność ruchu i wiele innych składowych prezentuje się o wiele lepiej niż w dotychczasowych urządzeniach. Telewizory HDR często wybierane są przez posiadaczy konsol do gier – już teraz powstaje wiele produkcji, które korzystają z tej technologii, oferując zupełnie nowe doznania wizualne.

 • Quantum Dot. Technologia kropek kwantowych na dobre wykorzystywana jest od 2015 roku. Zdecydowanie rozszerza ona dostępną paletę barw wyświetlanych na ekranie, dzięki czemu nasycenie kolorów jest głębsze. Wszystko to przekłada się na wzrost jakość generowanego obrazu.
 • Ambilight wykorzystuje ona specjalne diody LED, które są montowane z tyłu telewizora. Ich zadaniem jest generowanie kolorowych poświat i konturów (tylko w droższych wersjach), które tworzą wrażenie rozszerzania się obrazu generowanego przez telewizor na przestrzeń znajdującą się za urządzeniem. Diody reagują na sytuacje panującą na ekranie i w odpowiedni sposób dostosowują swoje działanie.
 • HbbTV,  jest to technologią, którą wykorzystuje się już od jakiegoś czasu. Pozwala na zintegrowanie sygnału telewizyjnego z treściami multimedialnymi pochodzącymi z Internetu. Dzięki niej podczas oglądania możemy skorzystać z wielu aplikacji bądź uzyskać rozszerzone informacje o danym programie.

Rozmiar ekranu

Jednym z najważniejszych elementów, zaraz po wyborze typu telewizora, jest jego wielkość. Rozmiar ekranu należy dobrać nie tylko do osobistych preferencji, ale także oczekiwań i miejsca, w którym zostanie postawiony telewizor.

Wielkość podawana jest w calach (1 cal = 2,54 cm) i oznacza przekątną wyświetlacza. Im większy obraz, tym oczywiście lepszy komfort oglądania. Jednak nie zawsze. Duży wpływ ma również odległość od ekranu. Należy pamiętać, by nie siedzieć zbyt blisko telewizora. Jednak zarówno zbyt duża jak i zbyt mała odległość mogą nie tylko wpływać na pogorszenie jakości obrazu, ale także wywoływać bóle głowy, zawroty czy zmęczenie. Zalecane odległości przedstawione są w poniższej tabeli:

Przekątna (cale): Odległość minimalna (m): Odległość maksymalna (m):
26" 1 2
34" 1,3 2,6
42" 1,6 3,2
55" 2,1 3,9
65" 2,5 4,95

Telewizory do 32 cali

Przekątna 32 cale jest najpopularniejsza, dlatego też można znaleźć szereg modeli w atrakcyjnych cenach. Świetnie sprawdzają się w kuchniach i sypialniach, a więc niewielkich pomieszczeniach. Wiele z telewizorów oferuje rozdzielczość Full HD.

Telewizory 40 cali sprawdzają się w niedużych salonach (średniej powierzchni). Są bardzo często wybierane do konsol dla dzieci i młodzieży. W rozmiarze 50 cali klient ma największy wybór. W ofercie można znaleźć zarówno telewizory LCD, jak i LED. Wszystkie oferują również obraz w rozdzielczości Full HD. Urządzenia tej wielkości najlepiej sprawdzają się dużych pomieszczeniach osób lubiących bardzo dobre efekty wizualne.

Format ekranu

W sprzedaży można spotkać trzy różne formaty:

 • 16:9 – jest to format panoramiczny sprawdzający się przy oglądaniu filmów. Jeśli zostanie wyświetlony obraz o innym formacie, mogą pojawić się czarne pasy po bokach lub na dole i górze.
 • 4:3 – jest to format tradycyjny zbliżony do kwadratu, wykorzystywany przy wyświetlaniu większości programów telewizyjnych. Coraz więcej kanałów wyświetla obraz w formacie 16:9
 • 21:9 – jest to format kinowy, który pozwoli oglądać filmy niczym w sali kinowej.

Rozdzielczość

W niemal każdym urządzeniu (laptopie, monitorze czy telewizorze) obowiązuje jedna zasada – im wyższa rozdzielczość, tym obraz jest wyraźniejszy i bardziej szczegółowy. Nie zawsze trzeba jednak inwestować w drogi telewizor oferujący bardzo wysoką rozdzielczość. Wszystko zależy od jakości filmów czy odbieranego sygnału.

Rozdzielczość przedstawia się za pomocą dwóch wartości, gdzie pierwsza oznacza ilość wyświetlanych pikseli w pionie, druga w poziomie. W celu wyliczenia wszystkich wyświetlanych pikseli wystarczy pomnożyć obie liczby. Najczęściej spotykane określenia w stosunku do rozdzielczości to:

 • HD Ready – jest to nadal popularna rozdzielczość, szczególnie w tańszych telewizorach i wynosi 1366x768 px. Nie wyświetla jednak wszystkich szczegółów. Wykorzystuje się ją w tańszych telewizorach, do odtwarzania zwykłej telewizji naziemnej oraz filmów DVD.
 • Full HD – jest to rozdzielczość równa 1920x1080px. Umożliwia wyświetlenie wszystkich szczegółów oraz kolorów dostępnych w systemie HDTV. Telewizory z taką matrycą nadają się do kina domowego z odtwarzaczem Blu-Ray.
 • 4K – jest to standard wykorzystywany w telewizorach z najwyższej półki, charakteryzujący się rozdzielczością 3840 x 2160 px. Dostarcza obraz bardzo wysokiej jakości. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że obecnie trudno dostać materiały w tak dużej rozdzielczości (programy telewizyjne czy filmy).

Ponadto warto również zwrócić uwagę na wyświetlany format sygnały. Wśród wykorzystywanych najczęściej spotyka się:

 • 720p
 • 1080p
 • 1080i

Literka i oznacza, że obraz wyświetlany jest z „przeplotem”. Przekłada się to na lepszą jakość obrazu dynamicznego, z dużą ilością ruchu oraz słabszą prezentację obrazu statycznego lub wolnego.

Literka p oznacza z kolei przebieg kolejno-liniowy, w którym to obraz statyczny prezentuje się lepiej, a dynamiczny wydaje się nieostry, zamazany.

Ranking telewizorów listopad 2017

1.

Telewizor Philips 55PUS6561/12 4K, Android, Netflix, AMBILIGHT 3, QWERTY + CENNY PREZENT
Telewizor Philips 55PUS6561/12 4K, Android, Netflix, AMBILIGHT 3, QWERTY + CENNY PREZENT
Telewizor Philips 55PUS6561/12 4K, Android, Netflix, AMBILIGHT 3, QWERTY + CENNY PREZENT
2.

Telewizor Samsung UE50MU6172UXXH
Telewizor Samsung UE50MU6172UXXH
Telewizor Samsung UE50MU6172UXXH
3.

Telewizor LG 55LH6047 FullHD, Wi-Fi, WebOS 3.0, PMI 900
Telewizor LG 55LH6047 FullHD, Wi-Fi, WebOS 3.0, PMI 900
Telewizor LG 55LH6047 FullHD, Wi-Fi, WebOS 3.0, PMI 900
Pokaż więcej produktów

Jasność

Im wyższa jasność, tym obraz jest lepiej widoczny w mocno oświetlonym pomieszczeniu lub gdy padają na telewizor promienie słoneczne

Czas reakcji

Najgorszymi czasami reakcji charakteryzują się telewizory LCD. Wartość ta może wynosić zaledwie 9 ms, co może negatywnie wpłynąć na dynamiczne sceny w filmie czy grach konsolowych. Im więc niższy czas reakcji, tym lepiej.

Częstotliwość odświeżania

Teoretycznie, im wyższa częstotliwość odświeżania, tym płynniejszy obraz wyświetlany jest na ekranie. Spowodowane jest to większą ilością klatek wyświetlanych w ciągu jednej sekundy. Kiedyś w telewizorach LCD standardem była wartość 60 Hz, jednak przy bardzo dynamicznych scenach taka częstotliwość odświeżania okazywała się niewystarczająca.

Dlatego też w nowych urządzeniach można się spotkać z odświeżaniem równym nawet 600 Hz. Jednak dla większości osób idealnym rozwiązaniem (szczególnie dla filmów Blu-ray) będzie 120 Hz lub nawet 60-80 Hz.W telewizorach 3D częstotliwość ta powinna być co najmniej dwukrotnie wyższa. Dlatego też biorąc pod uwagę ten typ urządzeń, należy szukać w parametrach częstotliwości odświeżania o minimalnej wartości 240 Hz.

Kwestia częstotliwości odświeżania jest istotna tylko w przypadku telewizorów LCD.

Kąty widzenia

Parametr ma duże znaczenie, gdy filmy oglądane są całą rodziną lub ze znajomymi. Wąskie kąty widzenia sprawią, że nie wszyscy będą mogli cieszyć się takim samym obrazem. Jednak producenci nie podają w tym przypadku żadnych wartości liczbowych. Najlepiej sprawdzić wybrany modele telewizora w sklepie - jak prezentuje się obraz oglądany z różnych perspektyw.

Wejścia i wyjścia 

Wśród najczęściej spotykanych i wykorzystywanych można wymienić: 

 • HDMI – obecnie najpopularniejsze złącze w nowych urządzeniach. Odpowiada za przesył sygnału cyfrowego, składającego się zarówno z wizji jak i dźwięku. Co ważne sygnał odtwarzany jest bez strat powstających w wyniku kompresji.
 • Scart (EURO) – jest to złącze analogowe, przez co sygnał musi być dwukrotnie konwertowany (najpierw z cyfrowego na analogowy i później z analogowego na cyfrowy). Powoduje to straty w jakości wyświetlanego obrazu.
 • S-Video – wejście analogowe, odpowiada za wyświetlenie obrazu.
 • AV – jest to również złącze analogowe, które pozwala na podłączenie do telewizora aparatu, kamery lub konsoli.
 • D-Sub (VGA, PC) – umożliwia podłączenie komputera (np. notebooka) do telewizora w przypadku braku gniazda HDMI.
 • USB – jedno z najpopularniejszych złączy umożliwiających podłączenie dysku zewnętrznego lub pendrive'a.
 • RJ-45 (gniazdo sieciowe) – pozwoli na połączenie się z Internetem i wykorzystanie dodatkowych internetowych funkcji telewizora, zaktualizowanie oprogramowania lub umożliwi dostęp do danych multimedialnych w sieci domowej. Znajduje się w każdym telewizorze Smart TV.
 • Wi-Fi – dzięki niemu nie ma konieczności podłączania telewizora do routera za pomocą kabla. Bezprzewodowa komunikacja jest wygodniejsza i pozwala na wykorzystanie standardu DLNA (jeśli przewidział to producent).
 • gniazdo audio – służy do podłączenia zewnętrznych urządzeń audio, pozwalających poprawić jakość odtwarzanego dźwięku.

Dodatkowe funkcje telewizorów

W najnowszych telewizorach można znaleźć wiele ciekawych dodatkowych funkcji:

 • PiP – oglądając jeden program, drugi wyświetla się w dolnym rogu w postaci małego okienka. Dzięki tej funkcji nie trzeba pilnować początku filmu lub zakończenia reklam na innym kanale.
 • PaP – umożliwia oglądanie dwóch filmów czy programów telewizyjnych jednocześnie, jednak przynajmniej jedna osoba musi podłączyć słuchawki.
 • wbudowany odtwarzacz – przyda się osobom, które chcą mieć możliwość odtwarzania płyt DVD bez konieczności kupowania oddzielnego urządzenia.
 • wbudowany dysk twardy – umożliwi nagrywanie filmów lub ulubionych programów telewizyjnych.
 • DLNA – jest to standard opracowany z myślą o współdzieleniu multimediów przez różne urządzenia podłączone do sieci domowej.
 • THX – jest to certyfikat, który gwarantuje obejrzenie filmów w jakości przewidzianej przez producentów.

Tuner MPEG-4

Obecnie wszystkie nowe telewizory posiadają wbudowany tuner MPEG-4 umożliwiający odbiór cyfrowej telewizji naziemnej. Dzięki niemu nie ma konieczności kupowania oddzielnego dekodera DVB-T.

Smart TV (więcej o smart tv w oddzielnym poradniku)

Coraz większą popularność zdobywają tzw. Smart TV. Są to telewizory wyposażone w autorskie systemy producentów, dające dostęp do aplikacji zarówno natywnych jak i internetowych. W Polsce można korzystać m.in. z ipla.pl, vod czy innych serwisów służących do „wypożyczenia” filmów, Skype'a czy prostych gier. Na tą chwilę brakuje bogatej oferty aplikacji przy jednoczesnej wysokiej cenie urządzeń, która w pełni wykorzystałaby możliwości telewizorów Smart TV. Pomimo to warto śledzić rynek i pojawiające się na nim nowości.

Odtwarzane multimedia

Pomimo obecności portu USB czy standardu DLNA, warto sprawdzić, jakie formaty plików multimedialnych są wspierane. Do najpopularniejszych należą vob, avi, rmvb, mov, DivX, mpeg, mp4.

Co można pominąć przy wyborze telewizora?

Grubość i waga. Choć każdy chciałby mieć w domu nowoczesny i supercienki telewizor, same wymiary urządzenia odgrywają drugorzędną rolę. W pierwszej kolejności należy najpierw zwrócić uwagę na jakość wyświetlanego obrazu, w drugiej dopiero na wygląd, obudowę i grubość telewizora.

Współczynnik kontrastu. To od niego zależy, jak są wyświetlane jasne i ciemne obszary. Im jest on wyższy, tym obraz staje się wyraźniejszy. Jednak problem z kontrastem jest innej natury. Nie dość, że występują ich dwa rodzaje (statyczny oraz dynamiczny), to dodatkowo producenci nie muszą stosować identycznych sposobów jego pomiaru. Oznacza to, że nie można tak naprawdę porównać wartości współczynnika kontrastu dwóch różnych producentów. Można natomiast porównać dwa stojące obok siebie modele lub też zdać się na recenzje i testy profesjonalnych magazynów czy serwisów.

Wybór telewizorów

Telewizory do 1000 zł. Są to najprostsze modele oferujące podstawowe funkcje. Trudno tu szukać urządzeń o bardzo dużej przekątnej. Najrozsądniejszym wyborem jest 32-calowy telewizor o standardowej rozdzielczości HD Ready lub rozdzielczości Full HD.

Większość modeli nie ma żadnych dodatkowych funkcji, choć zdarzają się telewizory odtwarzające materiały 3D. Jednak charakteryzują się one niską częstotliwością odświeżania (ok. 50 Hz), co niestety przełoży się na niską jakość filmów w 3D.W tej cenie można kupić już telewizory LED i takich też najlepiej szukać.

Częstotliwość odświeżania powinna wynosić ok. 80-100 Hz. Warto również szukać telewizorów, które mają co najmniej dwa złącza HDMI oraz jeden port USB.

Telewizory do 2000 zł. Największy wybór telewizorów dotyczy przedziału 40-50 cali. Są to LCD, większość z nich z podświetleniem LED. Oferują również rozdzielczość Full HD i na takie należy przede wszystkim zwrócić uwagę.

W tej cenie znajduje się również sporo ciekawych modeli 3D o częstotliwości odświeżania co najmniej 200 Hz. Nie warto natomiast wybierać telewizorów, które oferują częstotliwość na poziomie 600 Hz – lepiej skupić się na poszukiwaniach obrazu o wysokiej jakości.

Telewizory mają wiele ciekawych dodatków, w tym Smart TV (jeśli ktoś jest zdecydowany i nie będzie miał problemu z podłączeniem urządzenia do Internetu). Wiele z nich jest wyposażonych w moduł Wi-Fi, obsługę standardu DLNA oraz 3 złącza HDMI.

Telewizory do 3000 zł. Dysponując budżetem o wielkości 3000 zł, ma się już bardzo duży wybór. Większość telewizorów charakteryzuje się przekątną 46-50 cali, rozdzielczości Full HD oraz częstotliwością odświeżania o minimalnej wartości 200 Hz.

W wielu modelach standardem jest odtwarzanie filmów 3D oraz funkcje Smart TV. Telewizory posiadają pełen zestaw złączy (po co najmniej 3 porty HDMI oraz USB). Urządzenia mają wbudowanych wiele funkcji poprawiających jakość obrazu. Nie brakuje również autorskich rozwiązań jak chwalony przez wielu użytkowników Ambilight. W tym przedziale cenowym można znaleźć telewizory LCD z pełnym podświetleniem LED.

Jakiego producenta telewizor wybrać? Jakiej firmy i jaka marka jest najlepsza? Jakie telewizory są najlepsze? A jakie najpopularniejsze? Najpopularniejsi producenci telewizorów to m.in. Samsung, LG, Philips, Panasonic, Sharp, Sony, Thomson, Toshiba, Funai, Orion, Hyundai, Manta Multimedia. Każdy z opisanych producentów posiada w swojej ofercie zarówno lepsze jak i gorsze telewizory. Niektóre serie (linie) telewizorów są lepszej jakości inne gorszej. Zobacz ranking telewizorów w naszym sklepie, aby łatwiej wybrać dobry telewizor.

Polecane artykuły
 
Kategoria: Poradniki
Data: 01.12.2017
Social
4,9
4 oceny
2 komentarzy
Moja ocena
Alion
Ja od lat jestem przywiązany do Panasonika. Mam już kolejny model telewizora tej marki i nie zraziłem się mimo, iż obawiałem się leda, że będzie dużo gorszy niz plazma. Jest inaczej ale moim zdaniem ledy nie są wcale złe, a na pewno po rachunkach widzę, że jedza mniej prądu
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2015-08-12
seraf
A ja tam się cieszę z mojego philipsa 32 PW 9551/12 który nadal ma lepszy obraz od ledowych telewizorów do 4 tys. złotych nawet niektóre 4k lesie mają gorszy obraz od mojego philipsa !
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2015-10-28
kawaler
Teraz chyba żaden telewizor nie jest WiFi Ready, każdy posiada gotową kartę WiFi. Co do telewizora, który sam posiadam, to Philips sprzed 4 lat, gra świetnie i nie zamieniłbym go na nic innego.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-05-29